Studimet e reja/ Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi dhe për sa kohë na mbron vaksina

October 14, 2020 19:51

Studimet e reja/ Sa zgjat imuniteti nga koronavirusi dhe për sa kohë na mbron vaksina

Studimet e reja tregojnë se imuniteti i koronavirusit mund të zgjasë për disa muaj, dhe ndoshta edhe më gjatë.

Tre raporte të sapo botuara sugjerojnë se shumë nga njerëzit që shërohen nga koronavirusi janë të mbrojtur për të paktën një periudhë kohe.

Studimet gjithashtu sugjerojnë që vaksinat e koronavirusit mund të jenë në gjendje të mbrojnë njerëzit për më shumë se vetëm disa javë.

Njëri nga studimet zbuloi se njerëzit prodhojnë antitrupa kundër koronavirusit që zgjasin të paktën pesë deri në shtatë muaj.

“Ne kemi njerëz që janë imunë pesë deri në shtatë muaj jashtë, ”, tha Deepta Bhattacharya, një imunobiolog në Universitetin e Kolegjit të Mjekësisë të Arizonës, për CNN.

“Ne konkluduam se antitrupat neutralizues prodhohen në mënyrë të qëndrueshme për të paktën 5-7 muaj pas infektimit me SARS-CoV-2”, shkruajti ekipi i tij në një raport të botuar në revistën Imuniteti.

Po ashtu, sipas studimit, njerëzit që ishin më të sëmurë kishin një përgjigje më të fortë imune ndaj koronavirusit.

o.j/dita

October 14, 2020 19:51
Komento

1 Koment

  1. Lili October 17, 17:10

    Tregim i perjetuar: 22 te prekur ne spitalin tone : 3 me antitrupa mbas 3 muaj, vetem 1 mbas 6 muajsh. ( studim i bere nga spitali i jone) .
    Ne keto kushte ka pak gjasa te jemi te mbrojtur nga vaksini…

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim