Studimi: Kafshët e ndjejnë tërmetin para se të ndodhë

November 28, 2019 10:09

Studimi: Kafshët e ndjejnë tërmetin para se të ndodhë

Sipas një studimi të ri kafshët janë në gjendje të ndjejnë diçka që njerëzit nuk munden.

Duke ekzaminuar pamjet nga kamerat e sensorit të lëvizjes në Parkun Kombëtar Yanachaga të Perusë, shkencëtarët zbuluan se aktiviteti i kafshëve ra në mënyrë të konsiderueshme muaj pëpara se të ndodhte një tërmet me madhësi 7,0.

Gjatë tre javëve para tërmetit, kamerat regjistruan pamjet e kafshëve si zakonisht dhe 5-7 ditë para tërmetit kamerat nuk regjistruan fare kafshët.

Studiuesit mendojnë se kafshët mund të jenë më të ndjeshme ndaj joneve pozitive në ajër që ndërtohen kur shkëmbinjtë në sipërfaqen e tokës stresohen duke çuar në një tërmet, gjë që mund të bëjë ata që të largohen.

Kjo nuk është hera e parë që studiuesit kanë vërejtur këtë fenomen, shkencëtarët në Kinë dhe Japoni e studiojnë këtë për një kohë, duke vërejtur se minjtë e laboratorit kanë një kohë më të vështirë duke fjetur përpara një tërmeti.

I tillë ishte dhe rasti i tërmetit në Shqipëri, ku në këtë video të publikuar dhe më parë, qeni vrapon pak sekonda para se tërmeti të godiste.

j.l./ dita

November 28, 2019 10:09
Komento

5 Komente

 1. anticensurë25642654 November 28, 12:08

  e pra o debilat e llogjikës që e keni emrin garkarucë
  nuk është se “Kafshët e ndjejnë tërmetin para se të ndodhë”,por se “kafshët janë në gjendje të ndjejnë diçka që njerëzit nuk munden”,pra më parë se njeriu!!
  sepse sipas llogjikës së thjeshtë nuk mund të kuptosh diçka që nuk ndodh!!
  copat e idiotëve,ka kafshë që nuhasin shumë më shumë se njerzit,që janë shumë më të fuqishme se njerzit,të shohin më shumë se njerzit,si ditën e natën,që dëgjojnë,etje,etje!!
  ashtu si njeriu ka shumë më shumë llogjikë se të gjitha kafshët e mbledhura bashkë!
  tek njeriu është llogjika ajo që kap kulmin!!

  Reply to this comment
  • taro November 29, 14:00

   dava idiotash.
   disa lloje kafshesh kapin lekundjet krejt te vogla te termetitdmth levizjet e vogla te pllakave tektonike ose masave tokesore ne thellesi para se te te kalohet te ato te fuqishmet dhe keta budallenjte thone dallojne termetin para se te kete termet.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 29, 16:10

    lali
    këta janë të dalë nga veza me doktorraturë!!
    vitin tjetër fillojnë 9 vjeçaren e kështu do ti mësojnë dhe ata këto gjëra!!
    shiko këtë debilin poshtë që thotë “Dhe asnjiher nuk i ka shkue mendja per te njohur te fshehten e goditjes se termetit.”pra shkencës!!
    sipas copës të debilit,sizmografë e turrli aparati rriten nëpër pemë!!sikur ata që merren me gjeodezi mësimet i kanë ose të lindura o të treguara nga gjyshi ose gjyshja!!
    harrojnë debilat se kafshët,si në rastin e videos me qenin para dy ditësh,ikin sapo ndjenjë çdo dridhje!!ato duke qënë se nuk kanë pallate me shumë kate,pra nuk ndërtojnë ndërtesa,ikin se mos ju shëmbet ndonjë gjë sipër!!ikin dhe kur për ne nuk ka asnjë vlerë tërmeti!sepse kafsha nuk ka koeficient sigurie që të thotë se me kaq dridhje nuk ka problem!!
    debili më poshtë barazon ngjashmërinë e aeroplanit me fluturimin e zogut dhe për pasojë duhet të ndodhë dhe me “parashikimin e tërmetit”duke u mbështetur tek kafshët!!
    idioti nuk ja ka idenë se sizmografët,”ikin” më shpejtë se kafshët,pra e ndjejnë më shumë dridhjen se kafshët,POR idioti nuk e di se sizmografi nuk mund të parashikojë!ashtu si kafsha e kupton në moment,pra që në fillimet e tërmetit,dhe sizmografi e shënon!!
    debilit i duhet thënë se mund të blejë një sizmograf dhe ta mbajë në shtëpi!!
    të ndezur tërë kohën!!
    DHE PASTAJ TË VRAPOJË JASHTË SA HERË TË DRIDHET GJILPËRA E TIJ!!
    unë të garantoj se nuk ka për ti ndodhur asnjëherë që ti bierë ndonjë gjë mbi kokë!
    bile të garantoj se mëndçuria e tij MH,nuk e kupton këtë sigurinë time!këtë siguri që i thotë se nuk do të të zërë përfund asgjë!!
    është fare e thjeshtë taro!!
    do të mbetet jashtë!nuk do të hyjë kurrë brënda!
    sizmografi,shigjeta e tij lëviz gjat gjithë kohës!edhe kur qënt nuk lëvizin vëndit!!
    ps:këta të gazekarucisë nuk janë aq budallenj sa duken!!ata dinë një fakt të thjeshtë!!se ka shumë budallenj që interesohen për budallallëqe!!kështu që përfitojnë nga budallallëku i të tjerëve!!

    Reply to this comment
 2. MH November 28, 13:20

  Shkenca ka perparue ne zbulimin e te fsheftave te natyres.
  Dhe asnjiher nuk i ka shkue mendja per te njohur te fshehten e goditjes se termetit.Ngaqe nuk kemi asnji te dhene.
  konstruktin e Aeroplanit e arriti ne frymezimin e shpendeve.Mjaft i lace i krijon me eksperimentet e kavijeve(mijve).Si nuk i shkoj mendja asnji shkenctarit qe te njohin aftesit e kafsheve nuhatjen(marrjen) e sinjaleve te paragoditjes se termeteve.Ne vecanti minjet.Minjet,bash eproveta e perdorimit te shkenctarve ne shume fusha.
  Nji arritje e tille edhe pse vone nuk asht vone.Do ishte nji gure themelit per te mposhtur natyren ne mbrojtje te jetes se njeriut.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 29, 07:59

   “Dhe asnjiher nuk i ka shkue mendja per te njohur te fshehten e goditjes se termetit.”
   ti do me thy patjetër rrekordin e budallallëkut??
   do me hy patjetër në librin e rekordeve gines??
   çfar shkruan mor idiot??
   “Si nuk i shkoj mendja asnji shkenctarit qe te njohin aftesit e kafsheve nuhatjen(marrjen) e sinjaleve te paragoditjes se termeteve.”
   ja që të ka shkuar ty o idiot!!
   që sot e tutje unë do të të jap titullin SHKENCTAR I KOQEVE TË MIJA!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim