STUDIMI: Ne shqiptarët shpenzojmë 60% të kohës për gjumë dhe kafe?!

September 2, 2015 12:35

STUDIMI: Ne shqiptarët shpenzojmë 60% të kohës për gjumë dhe kafe?!

Që shqiptarët janë pak dembelë kjo dihet, por kur këtë e thonë edhe studimet duhet reflektuar pak.

Sipas një studimi të Ministrisë së Punës, INSTAT dhe Zyrës së Kombeve të Bashkuara (UNFPA) rezulton se shqiptarët flenë 1 orë më shumë se mesatarja.

Përveç kësaj gati gjysmën e ditës e kalojnë kafeneve.

Në shifra, shqiptarët ia kushtojnë plot 38% të kohës, ose 9 orë, gjumit.

Nga pjesa tjetër e ditës, 20%, pra rreth 5 orë në ditë, i kalojnë në kafe.

Sa për punën, në gjithë hapësirën kohore, vetëm 13% e zë aktiviteti që sjell të ardhura.

Këto të dhëna janë për mesatare e popullsisë.

September 2, 2015 12:35
Komento

4 Komente

 1. beni September 2, 13:54

  Kudo keshtu eshte ne gjith lindjen,ne komunizem ne oren 5 e deri me 6 e gjysem kishte xhiro e me pas ora 7 qen te boshatisura pervec se ndonje pensionisti,tani gjith rinia,pleq e gra se po ju hiken koha ju iken llafet e ska cfar tu bluaj truri!
  Po komunizmi u kish dhen pune,aq sa mernin por te integruar e aktiv tani te ter pa pune e jan shtuar qylxhinjte,qe qe ne pik te mengjezit e deri ne darke duan te pine e te hane se per kta paska qen ky sistem!
  Po ku u behet te punojne atyre qe ne cdo minute u bie telefoni,drogaxhinjve spekullantve hajdutve,qylxhinjve,kurrvave e shum e shum qe jetojn nè kurriz te te tjerve ku punon kali e han gomari!
  Me nje fjale shoqeria esht drejt shkatrimit,ku nuk ka aktivizim qe ne kulmin e moshes rinin ta nxjerim ne pension?

  Reply to this comment
 2. arbi September 2, 16:28

  Edhe llafe

  Reply to this comment
 3. Noli September 2, 23:26

  Ja ka fut kot. Meshkuj qe rrine 5 ore ne kafe ne dite mund te gjesh deri 5%. Pjesa tjeter vecanerish ata qe punojne ne kafe mund te rrine deri 1 ore. Shumica e meshkujve vecanerisht ne zonat rurale nuk rrine fare ne kafe. Pra mesatarja 5 ore mesatarisht meshkujt eshte e pa sakte. Kushdo qe ta kete bere studimin ja ka futur kot nuk eshte afer realitetit fare.

  Reply to this comment
 4. Noli September 2, 23:27

  Ja ka fut kot. Meshkuj qe rrine 5 ore ne kafe ne dite mund te gjesh deri 5%. Pjesa tjeter vecanerish ata qe punojne ne kafe mund te rrine deri 1 ore. Shumica e meshkujve vecanerisht ne zonat rurale nuk rrine fare ne kafe. Pra 5 ore mesatarisht meshkujt ne kafe eshte e pa sakte. Kushdo qe ta kete bere studimin ja ka futur kot nuk eshte afer realitetit fare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*