Studimi: Testi teorik i makinës më i vështirë se sa duhet

May 15, 2019 14:21

Studimi: Testi teorik i makinës më i vështirë se sa duhet

Numri i aplikantëve që marrin patentën ka pësuar rënie në gjithë botën dhe kjo për shkak të testit të teorisë që po bëhet çdo vit e më i vështirë.

Gjatë dekadës së fundit ka pasur një mori reformash nga departamentet e transportit në mbarë botën për të rritur shkallën e vështirësisë të testit teorik që nga viti 1997.

Sipas The Times, pyetjet me përgjigje të shumëfishta e vështirësuan shumë kalimin e testit me sukses. Nga 2.800 shoferë në Britaninë e Madhe, për këtë test vetëm 1 në 10 nënvizuan përgjigjet e duhura.

Edmond King, një nga hulumtuesit e këtij studimi u shpreh se disa nga pyetjet janë mjaft të paqarta dhe padyshim që është i domosdoshëm që disa prej tyre të jenë pak më të drejtpërdrejta dhe të ndihmojnë shoferët në praktikën e ngarjes së makinës.

Si pjesë e këtij hulumtimi, 2800 aplikantët kërkohej që t’u përgjigjeshin 50 pyetjeve dhe e kalonin testin vetëm nëse arrinin që për 43 prej tyre të përgjigjeshin saktë.

Shifrat treguan se gjatë vitit 2017-2018 vetëm 48.7% e aplikantëve arritën ta kalonin testin dhe kjo është përqindja më e ulët që nga viti 2013-2014 kur testi kaloi online.

Gjatë vitit 2007-2008 shkalla e kalueshmërisë ishte 65.4% dhe gjatë vitit 2013-2014 kur testi behej në internet, shkalla e kalueshmërisë ra në masën 45.7 % për meshkujt dhe 49.2 % për femrat.

Studimi gjithashtu tregoi se gratë kanë më shumë gjasa të kalojnë testin teorik të patentës sesa burrat.

j.l./dita

May 15, 2019 14:21
Komento

2 Komente

  1. Genti May 16, 06:40

    Nuk po behet testi me i veshtire, por po behen njerezit me budallenj. Brezi i Facebook, qe rrine gjithe diten me smartfone ne dore.

    Reply to this comment
  2. pirua May 16, 21:18

    JO, Genti, jo , kudo po u shtohen veshtiresite njerzeve te varfer, ne te gjitha sferat e jetes. Pse behet? te jene te nenshruar dhe flasin per liri e demokraci. Nuk ka pse te kete teori pa kufi. Eshte praktika ajo qe duhet te stimulohet, vetem praktike. Psh; eshte nje pyetje ne teori: ne qoftese te del nje keter perpara, si do te veprosh?! Pyetje e çuditeshme apo jo. Po te ishte gomar, po te ishte mize etj…..E kane bere me nder mut teorine fare. Dhe keto i kane hedhe ne kompjuter si puna e shahut. Megjithate, nuk e kundershton dot te keqen me force. S’kemi ç’te bejme.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*