Studimi tregon që kuajt kanë plot 17 mimika të ndryshme!

February 9, 2018 10:24

Studimi tregon që kuajt kanë plot 17 mimika të ndryshme!

Gjuha e trupit dhe komunikimi me mimika është mjaft praktik.Por nëse mendoni që vetëm njerëzit arrijnë të komunikojnë ose të shprehin ndjesi me mimika të fytyrës,e keni gabim.

Një studim ka konkluduar që edhe kuajt,kanë mimika në varësi të asaj cfarë duan të transmetojnë.

Studiuesit vëzhguan për një hark kohor prej 15 orësh,86 kuaj të të dyja gjinive dhe ajo që konstatuan ishte se këto kafshë kishin as më pak e as më shumë sesa 17 mimika të ndryshme.

Kjo shifër tregon se kuajt kanë 10 mimika më pak sesa njerëzit,te cilët numërojnë 27 të tilla.

Pra nëse poni im ngrys vetullat,e kam punën pisk?

a.k/dita

February 9, 2018 10:24
Komento

2 Komente

 1. ' February 9, 10:38

  edhe gamort e PD-se salih brrisha lylsuma etj
  njihen tashme per shumllojmerine e mimikave vs njeriut pas pallimit qe i bene jetes se shqiptarit

  Reply to this comment
 2. A February 9, 11:53

  Ka 28 vjet qe edhe politikanet shqiptare te tipit shpellar SALI BERISHA, bixhozqi FATOS NANO dhe barboni, endacaku EDI RAMA, etj e kene si semundje “profesionale” te realizojne 17 mimika per elektoratin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*