Stuhia e përjetshme venezueliane

August 11, 2015 11:15

Stuhia e përjetshme venezueliane

Thonë që rrufeja nuk bie dy herë në të njëjtin vend, por nga ky rregull bën përjashtim një liqen i Venezuelës, ku në një natë me stuhi bien me dhjetra në minutë.

Fenomeni i njohur si stuhia e përjetshme ndodh në grykëderdhjen ku lumi Catatumbo takon liqenin e Maracaibos. Mesatarisht në këtë zonë, 260 ditë të vitit janë nën pushtetin e stuhive të shoqëruara me rrufe spektakolare. Qielli natën është vazhdimisht i ndriçuar, ku qindra rrufe shkarkohen në ujërat dhe pemët përreth.

Fenomeni vendosi liqenin e Maracaibos në librin e rekordeve Guinnes për “përqendrimin më të madh të rrufeve”. Rreth 250 rrufe bien në çdo kilometër katrorë në këtë liqen dhe në muajt e vjeshtës, sidomos në tetor, numri mesatar i rrufeve që shkarkohen për minutë është 28.

Liqeni Maracaibo rrethohet nga male të larta dhe shkencëtarët e shpjegojnë fenomenin e “stuhisë së përjetshme” me përplasjen e përhershme të rrymave të ngrohta të ajrit që mbërrijnë nga liqeni me ato të ftohta malore. Përplasja e vazhdueshme e këtyre rrymave shkakton stuhi të përhershme që shkarkohen në formë rrebeshesh shiu, breshëri dhe rrufeshë në liqen.

August 11, 2015 11:15
Komento

2 Komente

  1. goni August 11, 19:05

    Ketu te shkoje per pushime, Ilir meta

    Reply to this comment
  2. goni August 11, 19:06

    e te lahet me menduhin prej pithsomet

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim