Suedi, vrau me sëpatë vajzën e gruas, dënohet me burgim të përjetshëm shqiptari

February 7, 2018 19:38

Suedi, vrau me sëpatë vajzën e gruas, dënohet me burgim të përjetshëm shqiptari

 

Një 36-vjeçar shqiptar është dënuar me burgim të përjetshëm pasi vrau vajzën e gruas së tij.

Durim Lumi goditi disa herë në kokë vajzën vitin e shkuar, e cila vdiq pas disa ditësh qëndrim në spital.

Në nëntor të vitit të kaluar, gjykata e dënoi atë me 18 vjet burg, ndërsa tani Gjykata e Apelit në Suedinë Perëndimore e ka dënuar atë me burgim të përjetshëm.

Ngjarja

Lumi e sulmoi 21-vjeçaren në qytetin e vogël të Sunne më 21 maj 2017, duke e qëlluar disa herë në kokë me sëpatë.

Motra e viktimës i tha Emergjencës në atë kohë se 21-vjeçarja kishte shumë gjakderdhje nga hunda.

36-vjeçari Durim Lumi, një shtetas shqiptar, u arrestua menjëherë pas krimit.

Ai nuk ka dhënë asnjë motiv për sulmin, por të afërmit të marrë në pyetje nga policia kanë deklaruar se ata kishin pasur një konflikt.

Nëna e vajzës kishte disa vite e martuar me Durim Lumin.

Prokurori i çështjes e konsideroi ngjarjen një “ekzekutim të pastër”.

“Ai e bëri me synimin për ta vrarë. Mendoj se ky është një ekzekutim i pastër dhe ai mendonte vetëm për ta vrarë”, tha prokurori Svensson.

Ndërsa Gjykata e Apelit dha këtë argumentim për dënimin me burgim të përjetshëm: “Dhuna ishte shumë brutale dhe Durim Lumi u tregua shumë mizor përmes veprimeve të tij”.

Shqiptari ka qenë i dënuar edhe më parë gjatë viteve 2000 për një krim në Greqi.

a.s/dita

February 7, 2018 19:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*