Ngjarje e rëndë në Kongo, sulm me armë ndaj ekipit të Kombeve të Bashkuara, vritet ambasadori italian dhe një oficer policie

February 22, 2021 13:14

Ngjarje e rëndë në Kongo, sulm me armë ndaj ekipit të Kombeve të Bashkuara, vritet ambasadori italian dhe një oficer policie

 

Ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos ka vdekur të hënën në një sulm ndaj një autokolone të Kombeve të Bashkuara në lindje të vendit.

Ministria e Punëve të Jashtme të Italisë konfirmoi se një polic që udhëtonte me të u vra gjithashtu.

Ambasadori Luca Attanasio, “vdiq nga plagët e marra” pasi njerëz të armatosur hapën zjarr mbi një autokolonë të Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara pranë Goma, raporton AFP.

Sulmi ndodhi rreth orës 10:15 të mëngjesit me kohën lokale.

Në vitin 2020 Luca Attanasio mori Çmimin Ndërkombëtar të Paqes Nassiriya ” për angazhimin e tij në ruajtjen e paqes midis popujve ” dhe ” për kontributin e tij në zbatimin e projekteve të rëndësishme humanitare, duke u dalluar për altruizmin, përkushtimin dhe frymën e tij të shërbimit për të mbështetur njerëzit në vështirësi ” .

Luca Attanasio

Ambasadori i Italisë në Republikën Demokratike të Kongos,  ishte një nga ambasadorët më të rinj italianë në botë. Nga 5 shtator 2017, pas përvojave të ndryshme në ambasadat në Zvicër, Marok dhe Nigeri, ai u emërua shefi i misionit në Kinshasa, Kongo. Afërsisht një mijë qytetarë italianë aktualisht banojnë në vendin e Afrikës Qendrore.

Hetimet janë ende në zhvillim e sipër mbi dinamikën dhe motivin e vrasjes së diplomatit dhe policit.

 

o.j/dita

February 22, 2021 13:14
Komento

12 Komente

 1. E pabesushme . February 22, 17:46

  Italiani shkon ne fund te Botes ,te ndihmoje afrikanet ,
  ti ndryshojne sadopak ne kahun Pozitive jeten ,

  kafshet i marrin jeten !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ngushellime Familjes se Luca Attanasio

  Reply to this comment
 2. C'a bohet keshtu. February 22, 19:38

  Ja pra si e shperblejne jevgjit ndihmen.

  Reply to this comment
 3. Raimond vlonjati February 22, 20:09

  Gjynaf ! — Dukej qe ishte njeri i mire , i qeshur , i dashur, se e pashe edhe ne nje interviste ne tv , ishte plot jete
  Ca tu besh krimineleve , ja prene jeten ne mez

  Por edhe ky Italiani duhej te kishte kujdes mo vella, se nuk je ne Shqiperi,
  ku gjithe populli te presin me dashamiresi , edhe kriminelet jane mikprites ne Shqiperi, jo me populli

  Ndersa atje je ne mes te xhungles, or mik, nuk behen miq ata

  Ngushellime familjareve !

  Reply to this comment
 4. Tani February 22, 20:54

  Është ambasador e lexon apo nuk din të lexosh por rracizmi yt nuk të lejon të lexosh dhe të shikosh me larg se hunda ka shkuar për ndihmë hahaha ambasador ka edhe në Afganistan edhe në shtete akoma më të varfëra. Nukk din të dallosh interesat e shtetit që dërgon ambasador për politikën shtetërore jo për bamirësi.Kongo është shteti që ka koltanin që prodhohen Tabletët dhe Smartphones pa këtë material nuk mund të prodhohen celularët me prekje o tunxh

  Reply to this comment
 5. Tani February 22, 20:55

  Është ambasador e lexon apo nuk din të lexosh por rracizmi yt nuk të lejon të lexosh dhe të shikosh me larg se hunda ka shkuar për ndihmë hahaha ambasador ka edhe në Afganistan edhe në shtete akoma më të varfëra. Nukk din të dallosh interesat e shtetit që dërgon ambasador për politikën shtetërore jo për bamirësi.

  Reply to this comment
 6. Tani February 22, 20:55

  Është ambasador e lexon apo nuk din të lexosh por rracizmi yt nuk të lejon të lexosh dhe të shikosh me larg se hunda ka shkuar për ndihmë hahaha ambasador ka edhe në Afganistan edhe në shtete akoma më të varfëra. Nukk din të dallosh interesat e shtetit që dërgon ambasador për politikën shtetërore jo për bamirësi.

  Reply to this comment
 7. Populli February 23, 06:51

  Mos u nxitoni ne konkluzione e njerez. Shumica e ketyre ambasadoreve jane pjese e sherbimeve sekrete, qe punojne nen siglen e UN kunder interesave te vendit ku dergohen, por me nje motiv qe ne aparence duket pozitiv e human.

  Nuk besoj se te vret njeri kot. Dicka eshte ketu. Ose ndoshta vete eproret e tij kane dashur ta heqin qafe, per kush e di c’fare, duke inskenuar nje sulm nga nje grup i armatosur.. Ka shume te panjohura ky muhabet.

  Reply to this comment
 8. Njeres pa pune February 23, 08:30

  Ishte njeri shume i larte, mjafton te shikosh jeten e tij… por bota ka shume kontraste, megjithse kafshe ka sa te duash edhe ketej nga ne

  Reply to this comment
 9. demo February 23, 10:10

  O popull,,Nuk e kuptoj HELMIN tend.
  Eshte helmi i djallit enver,qe perdorte si ushqim per kafshet .Ambasadat e huaja jane fole spiunesh.
  Ndihmat e UNRRAS jane me permbajtje Armiqesore,.
  Portokallat e Hrushovit do sjellin Zine e Bukes.
  Ndihma e Kines do na dergoje ne prehrin e Imperializmit Amerikan.
  Oferta Gjermane eshte me ta futur,,
  Ha mut nashi o popull me Hajduterit e Vendit,qe po falin toke e Det dhe po ta sjellin grekun mu ne Karaburun.

  Reply to this comment
 10. fteri February 23, 16:50

  O DEMO -ZIU është e kotë të përgjigjesh ti do injoruar .Në fillim bë ngushllimin për humbjen e jetës Ambasadorit Italian në Kongo ,një dhimbje e madhe se qënka shumë i ri ,pasta vazhdo të hashë mut sa të dush kovat i ke plot..

  .. or demo- “trimi” -je një batak i fashizmit e imperjalizmit,një dështak,pas pilafit (vdekjes Enverit të gjithë bëhen trima ) ,kritik “filozof” pa kokë si ti e më keq arrijnë të falsifikojnë dhe historinë ,mandej marrin guximin të shajnë “helm e djallë” edhe udhëheqësin e lutëtarin e madhe të popullit heroik shqiptar Enver Hoxhën !!!!! .

  E.Hoxha mbetet udhëheqës që për 45 vjet e ngriti lavdin e madhështin e shqipërisë në pejdestal .
  Zhvilloi vendin sa qindra vjet rende të bashibozukve – kapitalistë- bejlerë- agallar – e zagar ,ata që e lanë atdheun 90 % analfabet në robëri të huajve .Baballarët e kombit e shitën atdheun si plaçkë tregu vetëm për të mbushë interesat e qeset e tyre të ndyra të hajdutërisë e babëlzisë,prej tradhtari .

  Enver Hoxha ka një kontribut të madhë O DEMO ZIU !

  Për ndërtiminn e shqiprisë dhe për denancimin e UNRRAS që sabotonte me këpucë të njërs këmbë ,e armë pa fishek ,edhe ti Demo ke vetëm një këmbë që lavdëron UNRRAN këtë levë te spiunazhit e vegël të imperjalizmit që luftoi për ta kthyer shqipërinë në skllavri imperjaliste,tamam siç e përshkruan ti në rrjeshtin e fundit të bajgës tënde që ke hedhur në gazetën e nderuar Dita..

  Enver Hoxhën e lavdëronte poeti i famshëm lirik Francez LUI ARAGON i cili mbronte shpesh regjimet e Stlinit ,Mao Ce Dunit ,Fidel Kastros por për Enver Hoxhën shprehej me fanatizëm nderimet e respektin .

  E.Hoxha ishte ai udhëheqës vizionar që kombinoi në mënyrë krijuese të vërtetën universale të ndërtimit në praktikë shqipërisë shtet i pa varur ai ndëshkoi spiunazhin e huaj imperjalistë revizionistë që pas ” vellove të ndihmave ” armiqët fshehnin thikën .

  O-DEMO -ZIU ,na bëre ZI- fare o mavri !
  Shqipria ishte vendi më i prapambetur në Europë ,ai mundi ta çliroi ,zhvilloi e modernizoi shqiprinë ,ai për 45 vjet mbajti në njërën dorë shpatën e diktaturës së proletarjatit që ngrihej sa nevoitej kundrë armiqve brendëshëm dhe jashtëm ,Hrushovian ,kinezë ,amerikan etj.dhe në dorën tjetër llambën e arsimimit perendimor,shkollim të detyruar për çdo shqiptar deri te akademia e shkencave,gjithë populli ,ushtar i mbrojtjes atdheut.

  Nga ana tjetër Enver Hoxha ishte besnik e mik i shtypit perendimor gjë e pa zakontë për pozitën e tij:së pari Ai lexonte shtypin pro perendimor ,gazetën “La Monde”dhe “internacional tribunë ” ,bibloteka e Enver Hoxhës kishte mjra libra ishte pa fune ,dhe i lexonte të gjitha ,këtë e ka pohuar shkrimtari madhë Dritëro Agolli dhe Ismail Kadareja,duke pa shënimet nëpr fletë librash në shtëpinëe tij.

  Ai lexonte në mënyrë krijuese klasikët e markësizmit ,por merrte mundimin të lexonte kujtimet e figurave më të shquara të shtetarve botrore si Çurçillit ,apo Heri Hopkins (ndihmës kryesor i Ruzveltit etj.

  Me qëndrimin e drejtë që mbajti në Moskë 1960 me të vërtet arriti që ti bënte vend nderi vetes dhe Shqipërisë në hartën e botës. Mandaj edhe armiqët e Tij më të egër e pranojnë se E.Hoxha u tregua burrë i zoti e trim ,frymëzues i popullit shqiptar dhe shembull mes kombeve më të pastëra dhe më dinjitoz botror .

  Refleksionet tuaja mbi UNRRAS në shqipëri jan dashakeqëse si paçavure helmi ,vetëm ushqim për miop të islamizmit e terrorist që ekzistojn si hajmali mashtrimi – Hoxhallarësh pa shkollë dhe veprimtari spiunësh .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim