Sulm terrorist në ‘London Bridge’, dy të vrarë dhe tre të plagosur

November 30, 2019 09:29

Sulm terrorist në ‘London Bridge’, dy të vrarë dhe tre të plagosur

Një sulm terrorist ka ndodhur në urën e Londrës, në zemër të kryeqytetit.

Një burrë sulmoi disa persona me thikë. Pastaj ai u rrethua nga disa kalimtarë njëri prej të cilëve u përball me të. Policia goditi me armë ndaj agresorit duke e lënë të vdekur në vend.

Agresori është 28-vjeçari Usman Khan, i dënuar në vitin 2012 për terrorizëm. Ai kishte veshur një rrip eksploziv që më vonë u vërtetua se ishte një fallco.

Khan, i cili ishte liruar nga burgu në vitin 2018 me kusht, duket se ka qënë i lidhur me grupin islamik al-Muhajiroun, (i udhëhequr nga imami radikal Anjem Choudary i dënuar për terrorizëm në vitin 2016), i konsideruar ndër më të rrezikshmit në Mbretërinë e Bashkuar.

“Për momentin asnjë person tjetër nuk po kërkohet në lidhje me sulmin,” -tha policia, duke shtuar se “dy persona, një burrë dhe një grua, u vranë gjatë sulmit dhe tre të tjerë, një burrë dhe dy gra, u plagosën dhe janë në spital”.

Sipas disa mediave britanike, ai kishte të ‘veshur’ edhe një byzylyk elektronik në kyçin e këmbës.

Një dëshmitar okular, Kirsten Jones, i tha BBC-së se sulmuesi mbante një lloj rripi eksploziv.

o.j/dita

November 30, 2019 09:29
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim