Ironia e Metës dhe postimi i Bashës pas një sulmi të padenoncuar

July 7, 2019 15:05

Ironia e Metës dhe postimi i Bashës pas një sulmi të padenoncuar

Makina e publicistit Fatos Lubonja është sulmuar disa ditë më parë, por ai nuk e ka denoncuar ngjarjen.

Ngjarja ka ndodhur më 1 korrik.

Sipas policisë së Tiranës, një person i ka thyer xhamin e parë me gurë automjetit të Lubonjës. Autori A. H është ndaluar nga policia dhe më pas është liruar.

Sipas policisë, agresori rezultoi se kishte probleme të shëndetit mendor dhe prej kohësh ka qenë problematik në zonën ku banon.

Edhe më herët nuk kanë munguar ngacmimet e tij ndaj Lubonjës.

Analisti nuk e ka denoncuar personin në polici as më parë – sipas portalit Opinion.

Por për ngjarjen ka reagur këtë të djelë presidenti Ilir Meta, duke shkruar në rrjetet sociale:

“Thonë që sot çunat problematikë kanë dalë nga furgoni për të “përshëndetur” makinën e një analisti kritik ndaj Bablokut. Qoftë fake neës për të diel, për të mirën e Kryeproblematikut!”.

Në vijim kryetari i PD-së, po në rrjetet sociale ka shkruar:

“Dënoj me ashpërsi dhunën e drejtuar kundër intelektualit publik Fatos Lubonja. Kjo dhunë fizike vjen në klimën e dhunës psikologjike, gjuhës së urrejtjes dhe sulmeve të Edi Ramës kundër zërave kritikë dhe medias jashtë kontrollit të tij. Është detyra jonë të mbrojmë dhe mbështesim zërat e lirë si Fatos Lubonja ndaj ju ftoj të gjithë të solidarizohemi me të dhe çdo media dhe zë kritik”.

e.ll./dita

July 7, 2019 15:05
Komento

24 Komente

 1. Nje ballist i Karpuzit Azem Hajnari July 7, 15:15

  Temen e se emes edhe ata me te meta mendore e dijne qe Fatosi qenka trap fare..!?

  Reply to this comment
 2. xxx July 7, 15:39

  Meta shume vone ! si i mbyturi qe do te kapet mbas kashtes ! Tani e gjete ta besh intelektual Lubonjen ?!
  Lubonjen se arrini dot, as ti as ai lunetiku ne krye te bordellos,Nuk jeni shoket e Lubonjes ju o padronet e pasurise kombetare,inteligjenca juaj eshte perversiteti,Lubonja s’ben pjese ne klanet e pislliqeve tuaja

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri July 7, 15:59

  Agresori perserites,problematik,i semure psiqik,eshte lënë i lire nga Policia?!
  Kushedi sa do te jete gezuar D’Rama,qe shoku i tij ja ka treguar vendin Lubonjes.Keshtu i don Partia militantet dhe jo si Blendi Klosi,
  qe e filmuan SS-t e “rilindjes” duke pire kafe me armikun Fahri Balliu.U bë skizofreni Kryeminister,me qellim per te mbledhur te gjith
  llumin e shoqerise shqiptare rreth vetes,qe te rrenoje ekonomine dhe te zhbeje Shtetin!Ky eshte me antishqiptare se sa Esat Toptani.

  Reply to this comment
 4. Lumra July 7, 16:18

  Qe kur te cmendurit lihen te lire? Cfare pret policia, te vrasi ndonje ky?

  Reply to this comment
 5. Mos u merzit ljubo antishqiptari se me pare ham hami e ke bler July 7, 16:18

  A ben thirrje per dhune,pse merzitesh nga dhuna..
  Ka zbatuar thirrjet e lulushes dhe te vet ljubovicit

  Reply to this comment
 6. Genti July 7, 16:32

  Kush flet perdit per dhunen dhe e ndjell ate
  Mos ta hapi gojen kur dhunohet
  Z Lubonja rr ka…

  Reply to this comment
 7. TONI July 7, 17:00

  O Likeee, nje zog kaloi mbi makinen e Cim Pekes dhe i leshoi nje glase, glasa ishte e lengshme…zogu ishte me qime te zeza ishte zogu i Edi Rames, prandaj thuaji Monikes ta zere zogun e Edit per koke se eshte dhe vape dhe nuk ka as akullore ne treg, vetem Mona na shpeton nga keto lloj diktaturash.

  Reply to this comment
 8. TERBUNI I PUKES July 7, 17:19

  Kesaj i thone i zoti e jep Tellalli se jep.I cenuari Lubonja nuk e denoncon se e pa nivelin e tij ndersa keto me te zgjuaiit se agresori kujtohen mbas 5 ditesh dhe e bejne problem.
  Nuk po e marr veshte sekush eshte problem me mendjen.Ai qe leshohet nga policia dhe Lubonja apo keto qe po e tjerrin mbas 5 ditesh.

  Reply to this comment
 9. Zigur Qarri July 7, 17:23

  Te gjith hajdutet,budallenjt dhe drogaxhinjt,e ndjejn veten te ndermjetesuar nga i semuri psiqik Edvin Escobar D’Rama!
  “F.Lubonja,dikur mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve,bashkë me të ngjashmit e tij,
  dhanë në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekat dhe darkat falas. Madje siç
  ndodh rëndom- kujton Lubonja,kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule,u zbukurua në mure edhe me pikturat e Edi Ramës.Kur
  u bë ministër Kulture në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai i dha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për
  mikun e tij, sot deputet i PS, Fidel Ylli.Por, Lubonja tregon edhenjë histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta)
  që zbulon mendësinë e vërtetë tëkryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që
  Rama sot do ta shembëpër të humbur gjurmët. Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me
  qera të një institucioni duhet ta firmoste Ministria e Ekonomisë. Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat,
  nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi vetë kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar.
  Cili qe rezultati?Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit”!
  Ka bere ndonje padi skizofreni Edvin Escobar D’Rama deri tani per kete akuze te Lubonjes?-jo!Perse???

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen ! July 7, 19:58

   Zoti Z.Qorri , je idjoti me i paguar nder komentuesit , pas intelo – boles . Hape krahun dhe qerrohu , se nuk degjojme pordhet tende , me diarete e pa permbajtura , nga dhjete here ne cdo shkrim te gazetes !

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri July 7, 21:14

    Ti per ate pune paguhesh o mi halesh,per te numuruar pordhet e mia!Debil pa indetitet,qe nuk ke minimalen e dinjitetit,
    un komentoj edhe tek”Lapsi”,prandaj ke mundesi te numurosh edhe atje pordhet e mia.Ik ore debil!

    Reply to this comment
 10. Mere July 7, 18:08

  Makina perdorej nga Agroni dhe jo nga Fatosi Virusi. R I k ( Rama ik). po ben kerdine tek ky grupi A R (anti. Rama).shenjat klinike jan te dukshme, kan dridhje, flasin percart, veprojne ne menyre te pallogjikshme, taxikardhia, diare deri ne ngordje.gripi AR vjen nga mungesa e pushtetit dhe godet sistemin nervor qendror .Pavaresisht se shenjat klinike jan te dukshme, diagnoza vihet duke pare edhe anamnezen dhe kryerjen e analizave sidomos te sistemit nervor qendror ( laboratori i ri i organeve te drejtesise)mjekimi behet ne karantine tek (qeli313)

  Reply to this comment
 11. Mjeku July 7, 18:24

  Keta “te semure mendore” nuk jane aq te marre sa te ngaterrojne makinat e atyre qe shajne Ramen me te atyre qe i lepijne prapanicen.

  Reply to this comment
 12. Oparaku July 7, 18:34

  Zigur Qarri nuk le kend pa share dhe ofenduar por te pakten na trego se ku e fut veten ti.Se dikur Shqefen Palushi ju bente te tjereve karikatura.E pyet nje shok a ja ke bere karikaturen vetes.Shqefni me nje here beri nje vije te drejte.E cfare eshte kjo Karikatura ime se vete jame i shtrembet vija e drejte eshte e kunderta ime.Ne je burre shaji ato te opozites.se ato te trellin.

  Reply to this comment
 13. klaudio July 7, 19:12

  Nje isemur psiqik qellon nje tjeter te semur psiqik dhe dy te semuret e tjer munika dhe lulika dalin ne konkluzion qe guri eshte drejtuar nga banditet e rames keta jane te gjithe per psikijatrio

  Reply to this comment
 14. Elektricisti60 July 7, 21:33

  Qe sulmon nje i semure mendor nje te semure psiqik eshte normale,por reagimi i Metes dhe i Bashes tregon nivelin e ulet dhe degradimin e perditshem te tyre nga frika e reformes ne drejtesi .

  Reply to this comment
 15. Mjekut July 7, 21:56

  @mjekut
  Zakonisht ata qe lepijne pastaj ja futin , ata qe nuk lepijne ne pergjithesi ose e kan ngren ose u pelqen qe ta han .

  Reply to this comment
 16. XXXL July 7, 22:16

  Zigur ari, policia nuk mund te punoj me dy standarte, personin idiot e ka lene te lire sic te ka lene edhe ty te lire o kokrra budalles.

  Reply to this comment
 17. MH July 8, 00:21

  Nje ballist i Karpuzit Azem Hajnari.
  Komenti ma i goditun i juaji qe vlerson seriozitetin e te gjithe komentagjive te tjere me nji humor te kendshem me gajasje se qeshuri pa frena.

  “””” Temen e se emes edhe ata me te meta mendore e dijne qe Fatosi qenka trap fare..!? “””””

  Une u nulezova mbasi nuk mud te jape mendim ma te goditun se juve zoteri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim