Sulmoi Ismail Qemalin, Hasan Prishtina i kërkoi dyluftim deputetit turko-arab

November 30, 2018 12:44

Sulmoi Ismail Qemalin, Hasan Prishtina i kërkoi dyluftim deputetit turko-arab

Në Përvjetorin e 106-të të Pavarësisë, vëmendja është zhvendosur tek figurat që shkruan historinë e Shqipërisë dhe i qëndruan përkrah Ismail Qemalit, për të siguruar shkëputjen nga Perandoria Osmane në vitin 1912.

Dhe një nga figurat më të shquara të kësaj epoke ka qenë padyshim Hasan Prishtina, kryeministri i 8-të i shtetit shqiptar dhe ministër i Brendshëm në qeverinë e Ismail Qemalit.

Bëmat dhe ndihma e Hasan Prishtinës në procesin që çoi drejt Pavarësisë janë rrëfyer në media nga stërnipi i tij Mehmet Prishtina. Ai ka zbuluar edhe një histori pikante të stërgjyshit, duke thënë se për të mbrojtur Ismail Qemalin, Hasan Prishtina ka sfiduar në dyluftim një deputet turko-arab.

Si kryevepër të tij Hasan Prishtina ka projektin e tij për bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare në një shtet të vetëm. Këtë ai e proklamoi duke hartuar 14 pika që për mua edhe sot kanë vlerë. Në janar 1912 ai mbajti një fjalim në parlamentin osman sipas të cilit në rast se nuk përfilleshin kërkesat e tij tha: unë do ngre dhe organizoj kryengritje në malet e Kosovës. Sulltani u përlot nga fjalimi, jo nga emocioni për fjalët e Hasanit por për shkak se me këtë fjalim ai kuptoi se Perandoria Osmane po merrte fund. Pikërisht për këtë fjalim Hasani u akuza për grusht shteti dhe u kërkua dënimi i tij me vdekje. Pas fjalimit Hasani u mbështetet fort nga deputetët e tjerë shqiptarë në parlamentin osman mes të cilëve edhe Ismail Qemal Vlora. Pas fjalës së tij në parlament, u ngrit një deputet turko-arab i cili debatoi ashpër me Ismail Qemalin dhe sipas dokumenteve e ka sulmuar Ismail Beun edhe fizikisht. Në këtë moment ka ndërhyrë Hasan Prishtina për të mbrojtur nderin dhe dinjitetin e Ismail Qemalit. Hasani i kërkoi deputetit turko-arab dyluftim, një duel me armë. Por Ismail Qemali nuk e lejoi të bënte këtë duel duke i thënë: Hasan, biri im, ti na duhesh për punë madhore, jo për këto. Këtë e rregullojmë ndryshe. Hasan Prishtina fatkeqësisht nuk ishte në Vlorë më 28 nëntor sepse u arrestua nga forcat e ushtrisë serbo malazeze dhe u burgos në Beograd”, ka rrëfyer Mehmet Prishtina.

Në emisionin “Debati në Channel One” u tha se Hasan Prishtina njihet edhe si një bejler i arsimuar dhe kulturuar, pasi fliste 9 gjuhë të huaja.

Hasani kishte 3 mbiemra Prishtina, Berisha dhe Polaci. Në vitin 1908 pas mexhlisit osman ai mori mbiemrin Prishtina. Më parë kishte mbiemrin Berisha dhe më parë akoma Hasan Polaci me emrin e lagjes së familjes në Vuçiternë.

Është shumë e vështirë të vlerësohet pasuria e Hasan Prishtinës, por i gjithë shtrati i lumit të Ujmanit, të Gazividoës ishte pasuri dhe pronë e Hasan Prishtinës.

Janë me mijëra hektarë sipërfaqe që rezultojnë me dokumente sipas studiueseve që ishin pronë e tij. Është pikërisht kjo zonë për të cilën tashmë ka një debat mes Serbinë dhe për mua pa këtë pasuri Kosova nuk ka jetë. Gjithashtu Hasani kishte shtëpi në Kosovë, në Stamboll, në Tiranë dhe Selanik”, ka thënë stërnipi i tij.

 

o.j/dita

November 30, 2018 12:44
Komento

18 Komente

 1. o sa qyfyre paska pase historia e...xhuf xhufut (sidmos) November 30, 13:45

  pasi e braktisen vete nofken turko arab, mire ja bene atij (priftit te rrezes) turko atabit te vertete ….jo po do..do tallemil, ketu….

  Reply to this comment
 2. i do fort nji kso historicka qet'bajn krenar si shqipcare November 30, 15:14

  eh ty t’lum ajo palle bre Cane i kosovs ,
  qe ja cu nderin n’ven babaqemos tone

  Reply to this comment
 3. GRANIT DRENICA November 30, 17:51

  Hasan Prishtina, shqiptar i vërtetë, burrë i vërtetë, intelektual i vërtetë, politikan i vërtetë, trim i vërtetë, patriot kulmor, etj., etj., si këto cilësi. të atij BURRI SHQIPTAR për çdo lakmi e për çdo lavdi.

  Dallimi i Hasan Prishtinës me shqiptarët e SOTIT, veçmas me politikantet esotit shqipfolës, është sikur dallkimi i DITËS me NATËN ; është dallim i skajshëm .

  Reply to this comment
 4. GRANIT DRENICA November 30, 17:52

  Hasan Prishtina, shqiptar i vërtetë, burrë i vërtetë, intelektual i vërtetë, politikan i vërtetë, trim i vërtetë, patriot kulmor, etj., etj., si këto cilësi. të atij BURRI SHQIPTAR për çdo lakmi e për çdo lavdi.

  Dallimi i Hasan Prishtinës me shqiptarët e SOTIT, veçmas me politikantet esotit shqipfolës, është sikur dallimi i DITËS me NATËN ; është dallim i skajshëm .

  Reply to this comment
 5. demo November 30, 18:12

  Hasan Prishtina eshte i panjolle ne jeten e tij te trazuar.

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën November 30, 19:18

   Demo , në mos qofsh në shërbim të serbeve , duhet të jesh shumë injorant , ose gomar , si me thanë ! Vetëm ti nuk e ditke , që nuk ka pasur , nuk ka dhe nuk do të ketë kurrë njeri të përsosur , pa asnjë të metë ! Ti , si i sëmurë i pa shërueshëm që je , nuk sheh kurrë asgjë pozitive tek njerëzit , përveçse tek vetja ! Më vjen keq , për këto që po flas kaq ashpër për bashkatdhetarin tim , por kjo është aq e vërtetë , sa që provohet në të gjitha komentet e tua ! Turp për ty , si kosovar e burrë , në një vend me tradita e virtyte të çmuara !

   Reply to this comment
  • fery November 30, 20:27

   Hasan Prishtina shkriu gjithe pasurine e tij per te shkolluar shqiptar ne sherbim te kombit ( edhe toka ku sot shtrihet Liqeni i Ujmanit e te cilin grykesit tu dojne te ia japonez Serbise eshte prone me tapi e Hasan Prishtines ) .
   Ata shqiptaret tu “te medhej ” Demo, shkrine gjitha asetet dhe pasurine e kombit per grykesine e tyre

   Reply to this comment
 6. fery November 30, 20:19

  13 nga 14 pikat per zgjedhjen e ceshtjes se Kosoves derguar Departamentit te shtetit me 1992 nga presidenti Ibrahim Rugova ishin 13 kerkesat e nga Hasan Prishtines degjuar Mbreterise Austrohungareze ne Vijene dhe Portes se Larte ne Stamboll per zgjedhjen e qeshtjes shqiptare …!

  Reply to this comment
 7. MH November 30, 20:47

  Hasan Prishtina ka shkri tan pasunin per interresa te atdheut.Ahmet Zogu e vrau.Sali Berisha i ngriti shtatore Zogut ne Tirane e Burrel.
  A ka histori ma te degjenerume se kjo historia e sodit ne kete cerek shekullit te mijevjecarit te trete.Shkaku asht nga nji pis pisit nga Vicidoli Sali Berisha.Ky pleh duhet varun per koqesh mbashke me te birin qe te krijon neveria posa t’ia shikosh hijen ne drite te hanes e jo ma ta shikosh diten per diell.Na shet e jep keshilla thue se kush asht kjo pjelle e Sali Berishes.
  Nder e krenari te perjetshme Hasan Prishtines.

  Reply to this comment
 8. MH November 30, 20:54

  Sic ma kane tregue.
  Ai deputeti simbas tejet.I ka ra shpulle ne faqe Ismail Beut.Fjalet vonojne dhe Hasan Prishtin i ka kerkue dyluftim per ti cue nderin ne vend Ismail Beut.Sa e ka detyrue ti kerkoje te falur Ismail Beut.per t’iu largue dylyftimit.
  Ah te kishim nja dy Hasan sot ne Shqiperi.Do ishim ma mire,ma lehte me mendte e krese dhe plehrat si puna e Sali Berishes do ishin ba ferlig pa nderhyrjen e vettingut.

  Reply to this comment
  • fery November 30, 23:18

   Vertete do te ishte nji mrekuli te kishim dy Hasan Prishtina , nji ne Shqiperi dhe nji ne Kosove por MH , per keqardhje sot ne dy shtetet shqiptare kemi rethe 2 moj bythagjij te piste qe na qiten fare …!
   Dhe , na qiten fare nagse ne i lejojme te na qesin fare sepse, ne shqiptaret shpetimin e shofim nga ikja nga vendi duke krijuar keshtu hapsiren e mjaftueshme dhe komode qe ata akoma me keqe dhe arrogance te silne me ne te tjeret qe s duam te ikim.Me shume se ata batakqij , kemi ne pergjegjesi qe lejojme keto bajga shqiptaresh te sillen keshtu me ne sepse , keta 2 mij zullumqar aktual as ne enderr s do ti kishin pa ato karrige ku sot ulen po te kishim patur sot , te pakten 2 Hasan Prishtina

   Reply to this comment
 9. GRANIT DRENICA November 30, 22:24

  Mollosi !

  E hangsh mutin tem, së pari, e pastaj e hangsh edhe mutin tënd; dhe, pa u vonu shumë, ma pifsh shurrën time për këndellje, e u lajsh me shurrën tënde për fresuarje ! Besoj se nuk e ke keq kështu, Mollosi, se më pastaj do të afroj TË MIRA TJERA me të cilat do të SOSI e FUNDOSI !?!!!

  Reply to this comment
 10. Pellazgos December 1, 23:02

  Aq sa e vertete eshte qe Ismail Beu ishte Shqipetare kaq edhe Mahmut Shehu vdiq nga kolla ne krevat,ju bllokua fryma.
  Ne Parlamentin Turk p.sh nuk mund te futeshe po nuk e deklaroje veten turk,apo te firmosje qe do luftosh per Turqine.
  Nuk eshte si sot qe ne emer te minoriteteve apo presionit te Evropes se Bashkuar je I detyruar te kesh pjesmares te kombe te tjera ne Parlament.
  Ismaili,Hasani vellezerit Frasheri po te ishin “Shqipetare”ngriheshin dhe luftonin ketu per “Kombin” shqipetare dhe nuk do shkonin tek armiku I popullit Epirote te Jeorgios Kastriotis ne Turqi.
  Kaq idiota po na kalojne ne nostalgjiket e Erdoganit?
  Kurse Arvanitasit qe sot keta I quajne “vellezer” te Hasaneve,Hamzave,Sulejmaneve etj udhehoqen Revolucionin e Atdheut te tyre Epirin Greqine Ilyrine.
  Eshte fakt historik qe Balli Kombetare nuk donte te luftonte kunder Gjermanise dhe Italise ne nje kohe qe te ashtuquajturit “komuniste” dolen malit per clirimin e vendit.
  Te njejten gje keta “shqipetare” shkuan te luftonin neTurqi,kurse Arvanitasit kunder ketyre,diferenca ishte se keta te dytet perfaqesonin dy Kombe dhe dy Identitete te ndryshme.
  Shqipetaret e vertete qe duan te respektojne historine,nuk duhet te mohojne Vorio Epirin historik te Pirros as Kishen Orthodhokse Greke per 1900 vjet dhe te ndikohen nga ajo “Autoqefale” 100 vjeteve te fundit.
  Kjo do te thote skllav I conjukturave she atyre qe krijuan kete shtet myslimane.
  Shqipetaret Epirote apo Ilyre nuk duhet te nenshtrohen Republices Islamike te Albanistanit,por te mesojne te verteten.
  Ajo do jete nder,respect,dignytet per historine tone te perbashket dhe te atyre qe u islamizuan me dhune,pengje,perdhunime edhe per ata qe luajne karten e Papes duke harruar Pirron dhe shkaterrimet e barbareve te Romes ne Epir.

  Reply to this comment
 11. GRANIT DRENICA December 2, 09:37

  Pellazgos,

  pavetëdija dhe e meta e madhe dhe shumë e madhe e jotja, sa i përket komentit tënd këtu lartë, qëndron në faktin se ti po flet dhe gjykon me MENDËSINË E SOTIT për atë kohë të largët dhe shumë të largët të Hasan Prishtinës dhe të tjerëve të asaj kohe; kurse, e vërej dhe konstatoj pagabueshëm se sa i përket mendimit tënd dhe gjykuarjës tënde për njerëzit dhe për “njerëzit” e sotit, ti je aq i shpërkëndyer me drejtgjykim dhe me drejtmendim, sikur nuk i përket fare kësaj kohe !?!

  Reply to this comment
 12. Pellazgos December 2, 15:04

  Zoti Granit,une them nje te Vertete historike,varet pastaj.
  Po te jesh myslimane dhe e konsideron veten viktime te Pushtimit Osmane atehere nje eshte zgjidhja,urrejtja per kete krim “njerezor”.
  Ne qofte se je myslimane dhe e ndjen veten qe je pjese e ketij pushtimi atehere je ne nje varke me kolonizatoret angleze,ne Amerike ne Australi ne Afrike ne ishujt e Argjentines.
  Une di patriote jam I detyruar te luftoje ate qe me ka perdhunuar gjakun tim,be kete rast Turqia me ka marre qindra mijera pengje nga gjiri I nenave,(ne ate kohe ishin Orthodhokse Greke ne Epir) me ka vrare,cfare nuk me ka bere.
  Por ga keto te gjitha,me e keqja eshte vazhdim I perdhunimit,i dinjitetit i nderit.
  Shqipetaret e vertete e kane per detyre te luftojne kete semundje ndryshe kjo do perparoje duke mpire gjithe trupin.
  Ketu nuk eshte puna vetem se cfare na ka bere Turqia,por se cfare po vazhdon te na bej.
  Kjo eshte detyre historike qe edhe bota do na respektoje,do na vleresoj,do na adhuroj dhe kjo varet nga Ne.
  Kjo ishte aresyeja pse Fuqite e Medha krijuan kete shtet te vogel myslimane,kjo ishte edhe aresyeja qe nuk deshen Theofan Stilian Mavromatis Nolin.Aresyeja dihet qe “Shqiperia” duhej te mbeshtetej njesoj si Turqia duke degjeneruar kete komb me histori Greke,me Toponime te ndryshuara,me njerez te islamizuar.
  Qe me afat te gjate te Evropianizohet.

  Reply to this comment
 13. GRANIT DRENICA December 2, 21:40

  Pellazgos,

  po, pajtohem me krejt sa dhe si thua ti në komentin tënd këtu sipër, por komenti yt, thotë vetëm DIÇKA nga shumëçkaja e problemit në fjalë dhe e problemeve rreth problemit në fjalë. Sidoqoftë, kemi të bëjmë me problem dhe probleme komplekse dhe shumë e tepër komplekse sa tashmë, mund vetëm t’i diskutojmë, por kurrsesi të bëjmë ndonjë zgjidhje fcatlume të tyre.

  …Edhe kështu siç ka qenë edhe prej sotit e përpara me këto probleme, fajet e para dhe më të mëdhatë i ka pasur dhe i ka populli JONË. Ndoshta, edhe të gjitha të këqiat që i vuajmë edhe sot, së pari dhe më së shumti, sipas mendimit tim, fajtor i pari dhe më i madhi është vetë populli jonë, sepse populli jonë qysh moti ka filluar t’i mohojë GJËRAT E VETA dhe t’i pranojë GJËRAT E HUAJA dhe kështu populli jonë ka vepruar, pa asnjë dyshim, së pari dhe më së shumti NGA PADITURIA E TIJ deri e mjerueshme dhe e tej mjerueshme, por kuptohet, edhe nga arsye tjera.

  Pellazgos, populli jonë edhe në kohët e hershme, tashmë po dihet mirëfilli se i ka pasur FETË E VETA dhe, sipas arsyes dhe gjykimit të shëndoshë, ato fe që i ka pasur populli jonë që nga fillimet e tij, kanë qenë atëherë dhe janë edhe SOT kushedi sa herë më të mira përgjithësisht dhe më të arsyeshme etj., etj., sesa FETË E HUAJA që i ka marrur, pa marrë parasyesh se si, dhe që izbaton dhe përjeton edhe sot e gjithë ditën!?!

  MALLËKUAR E TË TEJ MALLËKUAR QOFSHIN PËR JETË TË JETËVE ATA NJERËZ TË KOMBIT TONË TË CILET TË PARËT I KANË PRANUAR FETË E HUAJA ( duke i mohuar fetë e veta)DHE I KANË PËRHAPUR ATO FE TË HUAJA NË POPULLIN TONË !!!

  …FETË, sidomos të prej EPOKËS SË RE e deri më sot, janë sajuar dhe janë krijuar me qëllimet MË KEQDASHËSE për njerëzimin e kundër njerëzimit përgjithësisht; dhe se është kështu, edhe për njeriun dhe njerëzit më injorant, tashmë është më së e qartë; por katastrofalisht-fatkeqësisht edhe sot nga aq shumë njerëz KJO E VËRTETË ENDE NUK KUPTOHET DREJT !?!!!

  Pellazgos, meqë kjo temë e kjo problematikë është e gjërë, e thellë dhe komplekse sa, mbase as nuk mund të merret me mend, po i bie sa më shkurt në këtë koment timin me shpresë se edhe kështu do t’jam SADO PAK i qartë ndaj teje. Pra, sipas meje, populli jonë gabimin dhe gabimet katastrofale i ka bërë me mohimin e FEVE TË VETA dhe zëvendësimin e tyre me FE TË HUAJA se, pastaj rrjedhin të gjitha të këqiat tjera, frytet e të cilave po i përjetojmë përherë e më keq e më vrazhdë që më së 2000 vjet !

  Asnjë FE nuk është më e mirë se njëra-tjetra sepse të gjitha janë sajuar e krijuar (NGA NJERËZ MANJAKË DHE NGA ARMIQTË MË ARMIQË TË NJERIUT DHE TË NJERËZIMIT) për t’iu bërë të keqën dhe të këqiat më të mëdhatë njeriut dhe njerëzimit, dhe KËTË tashme po e ka të qartë edhe njeriu që është, qoftë edhe vetëm pak më i ngritur se NJË LOPË, ndonëse edhe sot ka aq shumë njerëz me dukje njerëzore, (MADJE EDHE “INTELEKTUALË” por që janë EDHE MË LOPË SE LOPËT ME KATËR KËMBË !?!!!

  Ti, pellazgos, me siguri e di se të parët ROMAKËT fetarë fanatikë na i kanë bërë të këqiat më të mëdhatë e më monstruozët e mundshme; apo nuk është kështu, Pellazgos ?! Pastaj, osmanlinjtë, sikur u mësuan nga romakët dhe prandaj na bënë ndoshta edhe më keq se romakët…., dhe, mandej, sllavët, padyshim të mësuar dhe të inspiruar nga romakët e osmanlinjtë u përpoqen që të na bënin edhe më keq edhe sesa romakët dhe osmanlinjë-turqit…!?! Dhe, të gjithë këta që i thekiksova me FETË të frymëzuar dhe të ideoligjizuar nga FETË E TYRE, në radhë të parë, na kanë katandisur sikurse jemi sot dhe si jemi sot !?!

  Pellazgos, FETË E HUAJA QË NA I KEMI BËRË TONAT (FETË E ARMIQËVE DHE MË ARMIQVE TANË) kurgjë s’na kanë bërë keq e nuk na kanë dëmtuar deri me SOT, çka do t,na bëjnë keq e çka do t’na dëmtojnë prej tashit e paskëtaj nëse nuk do t’vetëdijësohemi siç duhet dhe sa më parë dhe nëse nuk do jemi syçelë TAMAM !?!!!

  Reply to this comment
 14. Leon Rrapini February 26, 21:45

  O ti Pellazgos, qenke nje gomar i Megaloides kryqëtare qe ka lëne në injorancë nje shumice te Grekëve, midis te cilëve me Khamenos, ghajdharis je ti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*