Super-programi që iu ofrua SHISH për të përgjuar telefonat

July 12, 2015 16:00

Super-programi që iu ofrua SHISH për të përgjuar telefonat

Prej tetorit të vitit 2013, një kompani e huaj ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me disa zyrtarë shqiptarë të interesuar për të blerë prej saj programe kompjuterike të afta për të përgjuar kompjutera dhe telefona të gjeneratës së fundit, smartphonë. Programi i quajtur Remote Control System Galileo është projektuar për të sulmuar, infektuar dhe monitoruar një numër tepër të madh kompjutersh dhe smartfonësh vjedhurazi.

Ai  i lejon përdoruesit që të mbledhë fshehurazi të dhëna nga të gjitha sistemet operative të përdorura si Windows XP, Vista, Windows 7 dhe 8, Mac OS dhe linuks.Në lidhje me smartphon-ët ai mund të monitorojë dhe përgjojë iPhone-t, Symbian që përdor Nokia, Blackberry, Adroid –ët dhe telefonat Windows 8. Pasi objektivi është infektuar nga ky program, Remote System Control Galileo lejon hyrjen në aparat dhe marrjen e informacioneve të shumllojshme. Këtu përfshihen të dhënat dhe komunikimet nga nga Skype, Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber, Line etj.

Programi përgjon gjithashtu në të gjitha gjuhët e tastierave kompjuterike apo të telefonave, zbulon vendndodhjen e tyre, u kopjon fotografitë, mikrofonat, pra bisedat dhe kamerat. Në mënyrë të padukshme ky program arrin të depërtojë edhe sistemet e mbrojtëse më të njohura. Wikileaks ka zbuluar sy program iu propozua Shërbimit Informativ Shtetëror. Mësohet se propozimi erdhi nga një drejtori brenda SHISH.

Por sic tregon Wikileaks, bisedimet kishin nisur më herët. Kontaktet mes kompanisë Hacking Team, që e dispononte atë kishin nisur prej tetorit të vitit 2013 mes drejtuesve të saj dhe një zyrtari shqiptar me inicialet E.D. Negociatat vijojnë mes E.D dhe përfaqësuesve të kompanisë. Por në dhjetor të 2013 –ës pjesë e tyre bëhet edhe një punonjës i shërbimit informativ me inicialet E.L. Në këmbimin e e –maileve mes tij dhe një përfaqësuesi të HackinTeam, punonjësi i SHISH thotë se Shërbimi Informativ kishte pranuar parimisht që të shihte një prezantim të programit, në fillim të vitit 2014. Disa përfaqësues të kompanisë mbërrijnë në Tiranë në shkurt të vitit 2014 për t’a prezantuar projektin. E –mailet e Wikileaks japin detaje për udhëtimin e përfaqësuesve të kompanisë, akomodimin e tyre në Hotel Tirana dhe largimin nga Shqipëria.

Ato tregojnë gjithashtu se mes kompanisë dhe pikave të kontaktit në Shqipëri ka patur edhe telefonata. Përmbajtja e tyre nuk bëhet e ditur. TV Klan raporton se pas shumë muajsh negociata, të cilat vijuan edhe në vitin 2015, SHISH refuzoi ta blinte super –programin e përgjimeve. Arsyeja: ai ishte i kushtueshëm dhe SHISH nuk mund ta përballonte. Në dokumentat e publikuar nga Wikileaks thuhet se të interesuar për këtë program ishin zyrtarë të qeverisë. Por në e –mailet e siguruar deri tani nuk ka shumë detaje rreth kësaj. Nuk është e qartë nëse negociata do të vijojnë me kushte të tjera që mund të kërkojnë ulje të cmimit. Nëse programi do të blihej, asnjë nga kompjuterat apo celularët nuk do të ishte më i sigurtë.

July 12, 2015 16:00
Komento

5 Komente

 1. chief of station Newsam July 12, 17:21

  Mos beni top sekretinedhe ju te Dites apo “malokeria” e Klanit te Sandrit. Personi i kontaktuar per softin e spiunllekut eshte Ermal Dautaj.

  Reply to this comment
 2. XUME PROTOPAPA July 12, 18:02

  NUK KA DETAJE ?

  I pari i pa detajuar eshte qelbesira Edi Kristaq Rama, qe ka lejuar qe ne tetorin e 2013-tes gangstere te Visho qelbesire Ajazit e Saimir qelbesire Tahirit, te kontraktojne me kriminelet kibernetike te Hacker Team te Milanos.

  Ja çfare shkruajne per “kontaktin” e tyre ne Tirane:

  Email-ID – 9158

  Caro Marco,
  il termine agenzie lo avevo associato ad altro( ossia Broker,
  partner o altro insomma che non sia End User).
  La agenzie interessate sono:

  Prime Minister per quanto riguarda il mio contatto,
  l’altro ecco di seguito il sito governativo http://www.shish.gov.al/index.html, dovrebbe
  essere un MOI, ma non ne sono sicuro, ancora non hanno aggiornato la versione in inglese.
  A disposizione
  Saluti

  I dyti qe ka trajtuar me ta eshte Altin Hoxha, i datelindjes 1973 – [email protected]

  Email-ID – 9236

  Da: Altin Hoxha
  [mailto:[email protected]]
  Inviato: martedì 22 ottobre 2013 12:38
  A: Emad Shehata
  Oggetto: RE: HackingTeam Italy- ISS Dubai 2013

  Dear
  Mr.Emad
  Shehata,

  Thank
  you
  for your E-mail and your brief presentation of RCS.
  This system is really what we are looking for to
  implement in this moment
  of development…

  I treti eshte Ermal Dautaj – [email protected]

  Pas nje telefonate te ketij biçimi – Ermal Dautaj – ja pergjigja qe i dergon Emad Shehata i Hacher Team:

  Email-ID – 346546

  Dear Dr. Ermal Dauti,

  Trust this e-mail find you well

  As per our phone calling, I’m here to
  kindly give you an overview of our company and product.

  Hacking Team is releasing the latest
  version of Remote Control System, named Galileo.
  Remote Control System (RCS) is designed to attack, infect and monitor a huge number
  of targets PCs and Smartphones in a stealth way.
  Our solution allows you to covertly collect data from all the most commonly
  used operating systems such as Windows XP/Vista/ 7 / 8 (32 & 64 bit),
  Mac-OS and Linux for what is concerning desktops.
  In regards to the smartphones you can monitor iPhone, Symbian, Blackberry, Android and
  Windows Phone8.
  Once a target is infected, RCS allows accessing a variety of information, this
  includes: Skype traffic, application chat(Facebook, Twitter, WhatsApp, Line,
  Viber, etc.), Keystrokes (all Unicode languages), target location, files,
  screenshots, microphone eavesdropped data, ….

  I katerti quhet Ergys Ligaci i Visho Qelbesire Ajazit – [email protected]

  Email-ID – 551044

  Dear Mr.Shehata

  We agree in principal for you to show a demonstration on Albania about
  your RCS (Galileo), but for us 23 of January 2014 may not be
  appropriate day. According to appoint an exact date for this demo, we would
  like to allow us to give you some different options (days) on an
  appropriate time for us.

  PS: Your contact i have receive from Mr.Altin

  Best Regards
  Ergys Ligaci

  Vereni me kujdes edhe anglishten e Ergysit pty !

  Reply to this comment
 3. Darius July 12, 19:11

  Po ca thoni aman,ku ka me gje sot qe nuk eshte ne pergjim,ish programi ELIA qe u perdir ne luften e ftohte dhe sot pjeserisht ne perdorim,ishte paraardhesja e te tjerave.
  Vellai i madh Vezhgon cdo gje ca eshte ne teknollogjine e fundit,pervec gomarit me samar.
  Televizoret LCD HD…e gjithe teknologjia e fundit eshte nen mbikqyrje dhe nqs keni ne shtepi nje te tille keni Kameren me te madhe qe ju vezhgon.

  Reply to this comment
 4. XUME PROTOPAPA July 12, 19:14

  EDHE MRIKA E THIVE

  eshte interesuar per kete program kriminelesh, se bashku me qelbesiren Edmond Haxhinasto dhe as me pak e as me shume po edhe me Bujar Nishanin me shtate emra !

  Email-ID – 485166

  Da: Emad Shehata [mailto:[email protected]]
  Inviato: giovedì 6 febbraio 2014 17:23
  A: ‘Daniele Milan’
  Cc: ‘Marco Bettini’; ‘Stefania Iannelli’
  Oggetto: I: HackingTeam Italy- Albania Governement

  Caro Daniele,

  in merito alla passata visita in Albania, dove abbiamo parlato del prodotto senza DEMO, ti volevo informare che ho ricevuto un sms dalla persone nell’e-mail di seguito la quale mi informa che il Ministro dei Trasporti ( cha abbiamo incontrato), ci vuole rivedere per incontrare i DM nel paese, ossia:

  Ministro degli Interni : MR: Bujar Nishani ( ex servizio segreti servizi segreti (SHISH: qui abbiamo il contatto, ma aspetto prima per vedere e sondare il territorio)

  MINISTRO DELLA DIFESA: Mrs. Mimi_Kodheli

  Aspetto solo da parte loro quanti giorni ci vogliono dedicare per la DEMO, suppongo 1 giorno lavorativo, in quanto saranno tutti insieme nella solita sede.

  Per me andrebbe bene come di seguito:
  11.12 Febbraio 2014
  24.25 Febbraio 2014
  Ne parliamo cmq Lunedì e buona serata

  Reply to this comment
 5. gezim July 12, 19:21

  ………cfare hipokrizije , inaguruan me buje hapjen e “shtepis me gjethe” dhe te njejtat metoda te diktatures ju belqekan dhe qeveritarve ne demokraci !!! ???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim