Syzet u shpikën nga fisi Inuit, nuk shërbenin për mbrojtjen nga dielli

July 21, 2016 09:56

Syzet u shpikën nga fisi Inuit, nuk shërbenin për mbrojtjen nga dielli

Modelet e para të syzeve janë krijuar nga fisi Inuit që jetojnë në vendet e ftohta.

Syzet nuk shërbenin për të mbrojtur sytë nga rrezet e diellit por nga shkëlqimi verbues i dëborës dhe akullit.images (1)

Ato nuk ishin me lente, por disa korniza prej druri ose kocka kafshësh, me një çarë të vogël në qendër, të e cilat u lejonin njerëzve që të kishin një pamje të kufizuar, por shmangte verbimin nga shkëlqimi i dëborës.

July 21, 2016 09:56
Komento

3 Komente

 1. anticensurë 25642654 July 21, 11:37

  “Syzet nuk shërbenin për të mbrojtur sytë nga rrezet e diellit por nga shkëlqimi verbues i dëborës dhe akullit.”
  me siguri i përdornin dhe natën??
  dëbora dhe akulli shkëlqejnë verbërisht dhe natën!?ka mundësi,unë skam qënë në eskimezëri,groenlandë ndonjëherë!atje me siguri që bora deh akulli janë ndryshe nga kjo jona!këtej nga ne dëbora dhe akulli rreflektojnë rrezet e djellit!dëbora dhe akulli nuk prodhojnë rreze verbuese!!
  çna mbytën budallenjt!nuk është një fakt i ri!!budallenj ka pasur dhe ka gjithandej,vetëm se në shqipëri të japin mënd!!

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 July 21, 15:28

  “Syzet nuk shërbenin për të mbrojtur sytë nga rrezet e diellit por nga shkëlqimi verbues i dëborës dhe akullit.”
  me siguri i përdornin dhe natën??
  dëbora dhe akulli shkëlqejnë verbërisht dhe natën!?ka mundësi,unë skam qënë në eskimezëri,groenlandë ndonjëherë!atje me siguri që bora deh akulli janë ndryshe nga kjo jona!këtej nga ne dëbora dhe akulli rreflektojnë rrezet e djellit!dëbora dhe akulli nuk prodhojnë rreze verbuese!!
  çna mbytën budallenjt!nuk është një fakt i ri!!budallenj ka pasur dhe ka gjithandej,vetëm se në shqipëri të japin mënd!!
  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!
  që në mëngjez!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*