Ta hash turpin me bukë

January 21, 2020 00:45

Ta hash turpin me bukë

Dy vite më parë, në majin e 2017 Dita botoi një intervistë shumët të debatuar atë kohë me Mark Nika, xhaxhain e një prej viktimave të 21 janarit, të riun Aleks Nika.

Për ta lexuar klikoni KËTU

Botimi u shoqërua edhe me akuza për Ditën të kryeministrit Edi Rama në parlament që anatemoi gazetën, njësoj si parardhësi i tij Berisha dikur.

Dy vite më parë, ishim pas një marrëveshje të re mes atij që premtoi ndëshkim dhe atij që vrau në 21 janar.

Sot jemi në të njëjtën situatë.

Pas molotovëve, përbetimeve për heqje zvarrë, dhunës verbale dhe fizike në rrugët e Tiranës, kostos së pashembullt për qetësinë e popullatës shqiptare, rendin, ekonominë, diegien e aspiratave të Shqipërisë për integrim, etj etj… çfarë ndodhi?

Njoftohet publiku se “palët” janë bërë sërish bashkë.

Po ribotojmë një shkrim të një prej autorëve që replikuan ato ditë sepse duket sikur është shkruar dje. i njëjti film që përsëritet e ripërsëritet duke na trajtuar të gjithëve si dele pa kujtesë:

 

 

Nga Genc Burimi

Mark Nika dhe dje një intervistë për Dita. Të duket sikur ja kanë vrarë për herë të dytë nipin, Aleks Nika, kur e dëgjon të komentojë i dërrmuar shpirtërisht paktin qeverisës të Edi Ramës me përgjegjësin e masakrës së 21 Janarit.

“Si u shanë kështu për 4 vite dhe u pajtuan për 4 orë takim?? 4 vjet pështyma, 4 orë lëpirje. A ka tallje, a ka fyerje më të madhe, jo vetëm për ne të afërmit e viktimave të 21 janarit, po për të gjithë shqiptarët?”

Rrallë herë në opinionin publik në Shqipëri që nga rënia e diktaturës, një manovër politike e kësaj përmase ka ndarë aq shumë njerëzit në komentet e tyre. Fraktura në opinion nuk është me e tipit tradicional, simpatizantë të së majtës kundra atyre të së djathtës.

Brenda secilit kamp gjen tani kundërvënie të thella. Dëshmi e gjallë e këtyre plasaritjeve të “agorase” shqiptare janë dhe deklaratat pa dorashka të të afërmve të viktimave të 21 janarit të cilët para katër vjetësh e mbanin për idhull Edi Ramen ai që lypte qoftë një mandat të vetëm për të bërë hatanë kundra kriminelëve politikanë.

Kryeministri u përpoq të na bindte dje në videon e tij zyrtare se nga marrëveshja politike jashtë çdo përfytyrimi mbi të gjitha fitoi Shqipëria dhe proçesi i integrimit europian. Po ta dëgjoje me vëmendje Ramën, kuptoje nga ai se votimi i Vetingut meritonte sakrificën më ekstreme, që në rastin konkret do të thotë pakt me djallin qoftë dhe për një periudhë një mujore.

Por këtu ai gabon rëndë, naivisht ose me vetëdije ngaqë s’ka sesi shprehet ndryshe me revolverin që i vuri në tëmth emisari i lartë amerikan. Gabon rëndë pasi mënyra sesi po e voton Vetingun, para zgjedhjeve me firmën e vetë shënjestrës kryesore të Vetingut,  lë të kuptojë se një amnisti është negociuar dhe akorduar. Gabon rëndë po ashtu, pasi ndërsa e kishte të garantuar t’i jepte PS-së një mazhorancë absolute para paktit, nuk është fare e sigurt tani se ai do t’i marrë 71 vendet në Kuvend që po i lyp në çdo fjalim.

Rama ndodhet tani në ate pozitën që Çurçilli e ironizonte në mënyrë therëse dhe që mund të parafrazohet kështu: donte të ruante pushtetin me pakt me djallin, humbi nderin dhe do humbasë dhe pushtetin.

Doli parashikimi i Henrit

Në pozicionin e analistit, duke komentuar ngërçin e reformës në drejtesi Henri Cili hidhte publikisht vitin e kaluar këto ide të cilat marrin tani tërë kuptimin e tyre:

“Amnistia e të gjithë kryeministrave, ish kryeministrave, përfshi këtu edhe kryeministrin aktual Rama dhe familjarëve të tyre…është gjëja më e natyrshme për të zhbllokuar këtë reformë. Nuk ka rëndësi nëse kanë bërë apo jo faj, nuk ka rëndësi nëse janë apo jo të implikuar në çështje të ligjit apo korrupsionit, rëndësi ka të niset një epokë e re dhe sipas parimit latin të ecet përpara. Pse? Sepse këto kanë qenë rregullat e lojës dhe ky është një fillim i ri. Nuk humb e ardhmja e drejtësisë shqiptare nëse amnistohen 5 apo 7 veta, përkundrazi fiton paqja sociale”.

 

Kandarin mund ta vërë tani secili sipas kutit te tij. A mund të merret peng e ardhmja e Shqipërisë për lotët e 70 vjeçarit Mark Nika që insiston me idealizëm të bëhet drejtësi për nipin e tij dhe për gjithe viktimat e pafajshme të politikes vrastare, siç qenë viktimat e piramidave financiare, të Otrantos, të Gërdecit e deri tek  21 Janari? Në këtë dilemë na fuste Henri Çili në rreshtat e mesipërm sa cinike dhe aq pragmatike derisa i dërguari i vendit më të fuqishëm e detyroi Edi Ramen ta kthente hipotezën e amnistisë në realitet.

Ne shqiptarët kemi shumë proverba të cilat i gjen në shumë gjuhë e popuj të tjerë. Por njëra syresh tingëllon si tmerrësisht autentike dhe e papërseritshme, thënia «ta hash turpin me bukë ».  Sado koha kalon dhe moderniteti përfshin vendin tonë, shqiptarët mbeten pazgjidhshmërisht dhe «frojdisht» të lidhur me konceptin kanunor të «nderit» që e gjen të lakuar të mikëpritja dhe fjala e dhënë.

Kështu duhet kuptuar edhe intervista e djeshme e të afërmit të viktimës së 21 janarit. Fatkeqësisht apo fatmirësisht, shqiptarët që kanë shumë të meta, një gjë nuk mund të thuhet se e kanë: nuk jane cinike. Gjërat t’i thonë në sy. Edhe kur e hane turpin me bukë, e pranojnë dhe shtojnë menjëherë ate shprehjen tjetër, ma bëj hallall.

Kjo cilësi thellësisht shqiptare i mungoi «perëndimorit » Rama kur nënshkroi paktin aq të përfolur.

Dhe kjo cilësi i mungon atij sot kur mundohet t’i marrë shqiptarët si të prapambetur pasi nuk po kuptokan modernitetin e aksiomës së tij politike.

Jam i sigurt se po të kishte qenë në vend të Edi Rames, Mark Nika që na preku shumë me intervistën e tij, dhe nëse ai po ashtu s’do kish patur rrugë tjetër veçse të pranonte marrëveshjen me përgjegjësin e tragjedisë së 21 janarit, ai pa me të voglën pikë dyshimi do kish dhëne dorëheqje nga posti i Kryeministrit. Këtë marrëveshje bëjeni, do kish thënë, nëse mendoni se përfiton vendi, por pa mua.

Mark Nika do të jetë në kohë të kohrave plaka Nicë e Edi Rames bash në atë skenën më të famshme të romanit më të famshëm të Kadaresë. Mallkimi i tij do të transformohet në një neveritje të të gjithë shqiptarëve për zgjedhjet që do të vinë.

Nëse ata nuk duan ta hanë si popull turpin me bukë, shqiptarët duhet t’i tregojnë Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, z. Lu dhe znj. Vlahutin, zotërinjve Mc Allisterit dhe Hoyt Brian Yee, forcën e bojkotit.

Kur një parti nuk shkon në zgjedhje s’ka vërtetë kuptim. Por kur një popull i tërë nuk shkon në zgjedhje për t’i transmetuar mbarë klasës politike mesazhin “qërohuni se e bëtë baltë”, kjo ka aq hije, kjo bën aq sensacion në mediat botërore, sa ç’ndodhi me mobilizimin e shqiptarëve kundra armëve kimike.

Shqiptarët do të tregojnë si kurrë në historinë e tyre se ç’është forca e abstenimit, dhe do ta bëjnë këtë aq herë sa do të duhet, deri sa krerët e kësaj klase politike të kalojnë të gjithë nga fabrikat e riciklimit të mbetjeve, aq të shtrenjta për Edi Ramën…

January 21, 2020 00:45
Komento

95 Komente

 1. uxu79 May 22, 01:22

  Sh dakort me.mesazhin e shkrimit!!! Vetem qe vota duhet te jete e bere me kryq ta madh dhe jo bosh, jo e bardh sepse ashtu e kane te lehte per ta fallsifikuar si te veten partit e medha te cilat kane bere monopol jeten e shqipetareve.

  Reply to this comment
  • ??? May 22, 10:32

   Po si je dakord me Gencin ti, kur Genci ben anal-ize bazuar ne hamendje dhe mendimin e tij personal qe nuk ka lidhje me realitetin?
   Genci ben fallxhorin dhe beson se do te jete vertet ashtu, qe dy B do te amnistohen, qe Rama nuk do marre 71 deputete, sikur ky Genci ka ne dore voten popullore. Mos o Genc se nuk e vendos ti se per ke voton cdo individ dhe askujt nuk behet vone per medimet e tua personale.
   Po sikur te ndodhe e kunderta e kesaj qe shkruhet ketu?

   Reply to this comment
   • Proletar me Kopan May 22, 11:13

    ???

    Edi Rama duhet te largohet me shqelm
    Bytheve nga Partia Socialiste .

    Partia socialiste nuk eshte prone e Edvinane ,
    POR eshte gjaku dhe djersa e prinderve tane ,
    dhe e jona .

    Edvini nuk mund te marre vendime VETEM
    PA pyetur bazen e saj .

    Me Edi Ramen ne PS ,
    asnje nuk do ta votoje me .

    Shume shpejt do te kete alternativa te tjera ,.

    Nuk votojme Edi Ramen .
    Edi Rama te largohet nga Partia Socialiste
    PARA ZGJEDHJEVE .

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 May 22, 15:10

     Proletar me Kopan
     “Edvini nuk mund te marre vendime VETEM
     PA pyetur bazen e saj .”
     edvini si e quan ti nuk PJERDH për bazën e PS!!
     dhe kur bën sikur e dëgjon!?mbledh 1497 të pjerdhur nga trutë,të korruptuar,matrapazë ose kalamaj të marrë nga kopshti e të bërë lngoj shoqërimi dhe me ta ta përplas surratit ty dhe mua “MENDIMIN E BAZËS”!!
     VOTË TË BARDHË për të gjithë politikën shqiptare!!
     shqiptar,pa parti,i PSsë,i PDsë,i LSIsë,i LIBRA ose blloqe,i çdo lloj sigle VOTO KUN¨DER POLITIKËS SË NDYRË NË SHQIPËRI!!
     vetëm në këtë mënyrmënyrë mund ta godasim politikën e korruptuar shqiptare!!
     vetëm në këtë mënyrë mund të bashkohemi si popull!!

     Reply to this comment
    • bashkimi May 22, 18:59

     Drejt fole, Proletar!

     Reply to this comment
    • fran January 22, 06:50

     degjojeni kete proletarin ju ore se nuk ha moot kot ky

     Reply to this comment
    • lavdim January 22, 17:47

     tekst

     Reply to this comment
   • Proletar me Kopan May 22, 11:16

    ???

    Edi Rama duhet te largohet me shqelm
    Bytheve nga Partia Socialiste .

    Partia socialiste nuk eshte prone e Edvinane ,

    POR eshte gjaku dhe djersa e prinderve tane ,

    dhe e jona .

    Edvini nuk mund te marre vendime VETEM
    PA pyetur bazen e saj .

    Me Edi Ramen ne PS ,
    asnje nuk do ta votoje me .

    Shume shpejt do te kete alternativa te tjera ,.

    Nuk votojme Edi Ramen .
    Edi Rama te largohet nga Partia Socialiste
    PARA ZGJEDHJEVE .

    Ke pyeti Edi Rama per kete ”””””” marveshje ”””””’
    Sorosin ? apo elektoratin qe e voton ?

    Shko se ti jep votat Sorosi atehere .

    Reply to this comment
   • Dielli mbi Korab May 22, 18:58

    Shqiptaret duhet te marrin pjese ne votime dhe asnje vot per dy Partite,PS-PD qe ben marrveshjen e turpshme.
    Bojkoti nuk eshte zgjidhje.POR
    Votoni FRD,SFIDA.LIBRA,asnje vote per Liken Edin dhe Bashen.

    Reply to this comment
  • Lumi1 May 22, 21:55

   Turpi shte bere virtyt i politikaneve tane.Cdo shqiptar i ndershem me pak mend duhet te bojkotoje Tri partite e jashteqitjes se komunisteve:PS,PD dhe LSI.Jo vetem qe tallen me kete popull por dhe na quajne debila qe shkojne drejt imbicilave.

   Reply to this comment
  • LAVDIM January 22, 17:48

   tekst

   Reply to this comment
 2. Faslli May 22, 01:29

  Kjo eshte karakteristika kryesore e jone, sapo bejme dicka vrapojme per ta prishur. Keshtu na ka shkuar jete nderto e prish, prandaj jemi ketu ku jemi..
  Po duroni o milet te behen zgjedhjet te behet VETTINGU, po nuk u denuan shkaktaret e 21 Janarit apo Gerdecot etj pra nuk behet ajo qe prisnit atehere vertet protestoni..

  Reply to this comment
  • jam May 22, 14:33

   Ti je nga ata qe bejne sikur skuptojne qe ti bindi te tjeret qe prismi dhe pak mos levizni sa tjua fusim deri ne fund dhe pastaj levizni sa te doni. VOTA ESHTE PROTEST I DASHUR INJORANT!

   Reply to this comment
 3. kodra pas bregut May 22, 01:58

  Z Genc !
  Une e kam thene edhe ketu edhe tek Portali i Meros ( atje mi kane bllokuar komentet kurse tek Ju censurohem ndonjehere ) se :
  Amerika ne cdi vend te botes ku e pjerdhin eshte gjithmone kunder te drejtes , kunder shumices kunder opinionit pozitiv dhe USA lufton qe te sjell ne pushtet PAKICEN , e cila ne Shqiperi identifikohet me Strehen e te gjithe Llumit te Shqiperise , qe nga dallaverrxhinjte ,Genjeshtaret , Hajdutet dhe deri tek Tradhetaret dhe Kriminelet qe e gjejne vehten tek PD-ja .
  USA , qofte Republikanet apo edhe Demokratet kane te njejten linje te Politikes se Jashteme , trasene e se ciles e shtrojne me se paku 50 vite perpara.
  Pse kujtini ju se i shkau goja Arvizuse kur e quajti Kriminelin , Hajdutin dhe Tradhetarin e Shqiperise “”Yll ne Ngjitje “”?
  Jo , por e tha per kete dite te tanishme per ta faktorizuar dhe prandaj USA zyrtare e futi ne Cader dhe po ajo USA e nxori ngs Cadra dhe e detyroi Ramen te zbythej dhe ti jepte Lulashit ne tavoline 60 % te Qeverise .
  Ku e gjen te drejten ti more K/M qe te shkelesh votat e 1 Milion Shqiptareve dhe ti dorezosh pushtetin ne tavoline nje dhe nje Krimineli buzagas sikur Luli ?
  Kush e pa Ramen ne mitingun hapes ne Tirane ne 18 Maj duhet ta kete vene re se ishte shume i tronditur dhe me nje inat dhe pafuqi te tmerreshme derisa cirrej e bertiste md Histeri dhe me Konvulsione .
  Mos me gjithmend ka ardhur koha qe tani qe “”Ylli ne Ngjitje “” te arrij ne Zenith ??!!!!!??!

  Reply to this comment
  • yik May 22, 17:00

   tradita
   “Kryeredaktor, mos u tall me lexuesit e tu. Ti me mire se kushdo e din se Berisha eshte nje kolos i politikes shqiptare. Ai nuk mund te denohet dhe nuk do te denohet kurre . i gjithe spekteri politik shqipar duhet te perfitojne nga. aftesite politike te tij. Edhe Rama duhet ta takoje Brishen ashtu si e takoj Ilir Meta.Kthe faqe dhe sherbe per paqen dhe qetesine ne mes et shqiptareve. Lerini ju te majtet. luften e klasave se i beni dem Shqiperise shqiptareve dhe vehtes,dhe te majtes. Kurre urrejtja nuk sjell zhvillim e mireqenie. E provuat per dekada dhe sollet fatkeqesi pas fatkeqesie. Kthehuni ne qytetrimin bashkekohor se akoma jeni si ne vitet 1870. Fantazma e luftes se klasave ju shoqeron ne çdo hap.”
   Ky eshte nje koment nga nje nga dishepujt e sali vrasesit. Mjafton per te pare ngjashmerin e theksuar mes ketij plehre dhe deklaratave te edit dhe dishepujve te tij ditet e fundit, per te kuptuar se cfare po ndodh realisht. Edi ka tradhetuar jo vetem ps por gjithe te majten shqiptare dhe per kete duhet denuar me mosdhenie vote ose votimin per parti te tjera te majta(pervec lsi). Edi rama duket qarte se nuk i perket te majtes por eshte nje diktator qe negocion per interesa personale duke shkaterruar ps te majten dhe vendin

   Reply to this comment
 4. ISH ANTIENVERIST May 22, 03:59

  Shume njerez kane te drejte ta shajne dhe mallkojne Edi Ramen por ca Ilir-Metiste si ky Kec Burimi e kane te ndaluar te merren me Ramen ..Duket hapur qe ky Keci paska kaluar ne orgazem se Rama beri marreveshje me Devilin Bashe.

  ..Po ai qe vodhi lopen nuk kishte faj.
  .
  Te gjithe ato qe shajne sot Edi Ramen ose jane budallenj ose kalojne kohen.
  .
  Per nje sy te vemedshem rrezimi i Edrames ka filluar qe ne 24 qershor 2013 nga njerez dhe filiale te pregatitur per te tilla “dirty job”
  .
  Gjithe projekti i cadres nga fillimi si nje shaka …e deri ne fund ne kafshimin e gjarperit Lul ka qene e drejtuar deri ne detaje milimetrike nga ata regjisore qe hodhen Ramizin me 2 prillin 1991 dhe nga ato qe hodhen Fatos Nanon ne 2005 pewr te ricikluar perbindeshin Berishe…..shtojme ketu dhe vjedhje e bashkise Tiranes ne maj 2011….

  .
  SIDOQOFTE..RJESHTI I 19 I KETIJ ARTIKULLI
  KU “””ZYRTARI AMERIKAN I VE REVOLVERIN NE TEMTH EDI RAMEN” PER TE SHKELUR KUSHTETUTEN DHE JETIMET E 21 JANARIT
  E BEN RAMEN 101 % TE PAFAJSHEM SOT PER SOT

  .
  Pra le ta themi me ULURIMA qe lidhja e 1 prillit 2013 RAMAMETA ishte nje skenar I bere ne bodrume ambasadash ME AFAT deri ne vjeshte te 2016 qe realisht po ndodh.

  Thjesht ata qe I “fryne ne vesh” KALIT TE TROJES ILIR META te ikte me duar ne qafe nga Sali monstra ne prill 2013 po I shkelin syrin ta le Edi Ramen me ngjale nga mbrapa tani ne prag te votimeve te 2017.

  Pse nuk thote nje fjale te vetme ambasada amerikane per terroristate korpusit azem hajdari…por zoti Donald lu beri nje deklarate FUNEBRE duke thene tekstualisht:

  ‘’’’’’ “Jam i befasuar nga disa ndryshime që kanë ndodhur brenda një viti e gjysmë. Më lejoni të rendis disa prej tyre. Shukri Xhelili, Mark Frroku, Armando Prenga dhe Elvis Roshi janë të gjithë duke u ndjekur penalisht. Arben Ndoka dha dorëheqjen nga Parlamenti, ndërsa Gjykata Kushtetuese i hoqi mandatin deputetit Koço Kokëdhima. Ilir Petraj dhe Gentian Muhameti u ndaluan që të merrnin pjesë në zgjedhje. Këto janë gjëra shumë të jashtëzakonshme dhe kanë ndodhur brenda një viti të vetëm”, thotë Lu.’’’’’
  PRA ZOTI LU E QUAN TE JASHTZAKONESHME QE ESHTE DEMTUAR PS…KURSE PD QE DUHEJ TE FUTESHIN NE BURG KUPOLA E SAJ…..HESHT
  pra ju lutemi pasi shenjteruat nene terezen…shenjteroni Donald lul bashen

  Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

  lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

  Ka ardhur koha te pyesim

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

  WATERGATE APO IRANGATE…

  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

  VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
  ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA..QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…
  GHOST OF VIQIDOL….

  ….
  Kur te ve Brijan Yee pistoleten ne temth sipas jush..nuk eshte turp ta hash turpin me buke

  Reply to this comment
  • uxu May 22, 14:44

   I vetmi qe ju futi pistoleten ne b.. ty dhe kruetarit tend nuk ishte yee por luli me salen. Yee foli shqip! Kush nuk futet demton veten, zgjedhjet njihen dhe pa pd. Edhe vete kryetari yt tradhtar e pranoi qe askush se detyroi per big mac.atehere pse? Sepse eshte tradhtar i te majtes dhe kerkon vetem.pushtet personal.

   Reply to this comment
  • eltoni milano May 22, 15:17

   Ti je dhe mbetesh nje enverist dhe nje spiun i enverit.
   Ben gjoja aty dhe hyn anti enverist
   Ty te besh analizen w gjakut te del sigurims dhe spiun.

   Reply to this comment
   • kush po i ngre lapidarin enver hoxhes ? May 22, 16:47

    I dashur Elton

    Shpresoj te mos jesh nga portalet e Xen Berishes bossit te gerdecit qe vrau 26 skllever ne Gerdec dhe Amerika e nderoi me filmin ‘WAR DOGS”
    .
    -nuk ka enver dhe hitler te mbuloje krimet e perbindeshit berishe
    .
    .
    nuk ka enver dhe hitler te mbuloje tradhetine kozmike te edi rames dhe tolerimin kriminal te perendimorreve
    ndaj dyshes satanike 2B
    .
    Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita)
    jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte MARREVESHJA RAMA BASHIC
    eshte manover tip “kale troje”
    po behet per te reabilituar pergjithmone
    krimet e kupoles 2B
    dhe per te vendosur K/M ne 2017
    gjarperin Lul Basha
    I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it
    dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
    Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
    ***
    Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
    PERBINDESH
    KANIBAL
    MONSTER
    TERRORIST
    TRADHETAR
    DJALL…etj etj
    Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
    1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
    2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
    3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
    4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
    5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
    7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
    8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
    9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
    10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
    11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
    12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
    13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
    14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
    15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
    16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
    17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
    18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
    19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
    20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
    21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
    ***
    Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
    Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
    Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
    Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
    ***
    Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
    Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut…

    Reply to this comment
 5. 007 May 22, 03:59

  P.o.,po,po abstenim total,ose votim total per PKSH neqoftese shqiptaret duan qe klasa politike dhe sherbetoret e tyre ne keto 27 vite fashizem te paguanin edhe per nje tije floku te shqipetareve te humbur apo te vjedhur.

  Reply to this comment
 6. demo May 22, 04:43

  Edi Rama eshte gozhda e Nastradinit ne seline e PS.Edi Rama eshte nje aset i pacmuar per PD.Eshte nje aset qe e ben PS me faj edhe kur nuk ka faj,Eshte nje aset,qe e ben PD viktime,edhe kur eshte agresor.Eshte nje mbretereshe qe i fal grenxave mjaltin e bleteve.Bletet nuk jane ato plazhistet qe emeroi aty ku vilet leku,Bletet jane votuesit e PS..Perse ta duan bletet nje mbretereshe te tille? Hidheni mor shpejt nga foleja,se mori ne qafe partine me keq se fatos nano.

  Reply to this comment
 7. Kris1 May 22, 05:16

  Me nje milion vota hoqem te keqen dhe vume koqet.Tani koqet u bashkuan me te keqen dhe nuk merret vesh ku mbaron koqja dhe ku fillon e keqja.Xhaxhai i Aleksit tashti eshte tronditur se sipas kanunit qeveria e shkerdhatave e ka paguar gjakun.Rama i ka lare duart me paret e takspaguesve.Ai qe do te na lante koken u be president dhe kandidati per 7 penxheret e ndau kerpudhen me Ramen. .
  Bjeri Dita kokes horrave.Do te vije dita tu ndricohet mendja dhe nje milion kokepalareve dhe te hedhin ne kazan keta horra

  Reply to this comment
  • ipsb May 22, 14:52

   Lol!!! Na ke bere me qesh me.kete komemtin… mgjthse nuk eshte per te qeshur por realiteti i vendit.shpresojm dhe ne se keshtu do te ndodhi, ti hedhin keta kriminel dhe bashke kriminel ne plera

   Reply to this comment
  • ganiu May 22, 19:51

   E fortë “sot se dim ku fillon koqja e ku e keqja”!

   Reply to this comment
 8. DRENICA E KUQE May 22, 06:16

  Jo, kesaj i thone ta kullosesh livadhin me marreveshje, he ua hengert dreqi n’bark kudo – “shqiptareve” ne pushtet!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 9. Guri Shyti May 22, 06:29

  Disa dit me pare, kur filluan sulmet kunder kryeministrit Rama lidhur me “marreveshjen”, i dergova gazetes Dita shkrimin e meposhtem, qe shpreh mendime ndryshe, por nuk eshte botuar. Prandaj po e hedh ketu si koment, natyrisht, po te mos e çensuroje redaksia.
  PSE GJITHË KJO FURTUNË KUNDËRSHTIMI?
  Më lindi kjo pyetje sepse një dallgë e madhe kundërshtimesh po përplaset me furinë e një cunami kundër marrëveshjes aq shumë të dëshiruar nga ndërkombëtarët dhe nga shqiptarët. Nga ndërkombëtarët sepse janë ata arkitektët e skeletit bazë të marrëveshjes; për shqiptarët sepse, në radhë të parë, marrëveshja çau ”digën” që mbante të bllokuar Reformën në Drejtësi, të cilën e kërkon mbi 90% e tyre. Përveç kësaj, kjo marrëveshje çliron nga ankthi i ngërçit tremujor, që ishte krijuar, të gjithë njerëzit e thjeshtë të këtij vendi që duan të shkojnë në punë, të çojnë fëmijët në shkollë, ose edhe të shëtisin pa pasur frikën se, në mos sot nesër, bashibozukë të paguar mund të lëshoheshin kundër jetës së tyre dhe të prishnin të ardhmen e vendit nëpërmjet një lufte civile destabilizuese, shkatërrimtare për ekonominë dhe të gjithë jetën e popullit të thjeshtë.
  Zotërinj kundërshtarë të marrëveshjes! (U drejtohem atyre kundërshtarëve që nuk e bëjnë këtë sepse u janë prekur interesat politike, siç ndodh me Idrizin, Blushin etj., ata kanë punën e tyre). A nuk ishim ne që kërkonim të zbatoheshin porositë e miqve tanë perëndimorë? A nuk ishin shumë prej jush që deklaronin se zgjedhjet pa pjesëmarrjen e opozitës do të jenë të cunguara? A nuk ishim ne që nuk e kundërshtuam fare paketën McAllister kur ajo u shpall në Tiranë, përkundrazi e lavdëruam? A nuk ishte shumica juaj që e quanin absurde çadrën e ngritur në mes të bulevardit dhe, edhe më absurde, thirrjet çjerrëse plot kërcënime me jetë të kundërshtarëve, që dilnin prej saj nga Berisha dhe Basha? Pse, atëherë, tani që këtyre, e thënë butë, absurditeteve u erdhi fundi po ngremë këtë furtunë kritikash kundër marrëveshjes që u dha fund gjithë marrëzive? A nuk ishte vendi në prag të nje kolapsi politik, shoqëror dhe ekonomik? A nuk ishim ne që shprehnim frikën e një destabilizimi të trojeve shqptare, gjë që do të bënte të mundur depërtimin e influencës ruse në rajon?
  Jo vetëm kaq, por mendoj që është e kotë frika se mos ministrat që u futën në qeveri do të bëjnë gjëmën, kur në krye kanë kryeminsitrin e votuar nga shumica e shqiptarëve dhe pa lejen e tij nuk mund të bëjnë asnjë dëm në ekonomi, që pranë tyre kanë zëvendësministrat e koalicionit qeverisës, të cilët do të ndalojnë, ose do të paralajmërojnë ndonjë dëm që mund të bëhet. Pa folur pastaj që edhe sikur ministrat teknikë të nisen vërtet për të dëmtuar, do ta kishin të pa mundur brënda një periudhe kohe kaq të shkurtër. Opozitës i janë dhënë ato ministri, krerët e të cilave janë anatemuar nga politika dëmprurëse e krerëve të PD-së, por edhe të analistëve, që reformat e ndërmarra nga qeveria i kanë quajtur korruptive. Për kaq kohë sa do të jenë në krye të këtyre dikastereve dhe të drejtorive, gjithaq të kontestuara nga opozita, ministrat teknikë, kam shpresë se do të provojnë që gjithë akuzat e ngritura në adresë të tyre kanë qenë të padrejta, gjë kjo që do ndihmojë njerëzit të japin votën e tyre atje ku duhet dhe jo kuturu. Sa për thëniet e Bashës se “rrëzuam gjysmën e qeverisë”, janë fjalë ngushëllimi për vete, për Berishën, por edhe për ata njerëzit që prisnin tjetër gjë dhe u dhanë krejt tjetër. Qeverinë e krijon kryeminisitri. Presidenti cakton kryeminsistrin, dhe ky i fundit ngarkon ose shkarkon ministrat. Pra, sipas kushtetutës, qeveria quhet e rënë kur hiqet ose dorëhiqet kryeministri, jo kur ndërrohen ministrat. Prandaj fjalët e Bashës kanë qenë ushqyerje me lugë bosh për ithtarët e tij.
  Kryeminsistri Rama, me këtë hap që ndërmori, u tregoi ndërkombëtarëve, por edhe shqptarëve, se PS dhe qeveria e saj janë vite drite larg nga PD dhe qeveritë e mëparshme të saj, jo vetëm sepse lëshimet që u bëri demokratëve, as që mund të mendohej se do t’i bënte Berisha dhe PD, por edhe sepse akuzat e ngritura kundër qeverisjes socialiste nga çadra do të verifikohen në terren dhe do të rezultojnë false, gjë që do të ngrejë autoriritetin e qeverisë Rama.
  Për mua, edhe sikur të gjitha sa theksova më sipër të mos qëndronin, më mjafton që marrëveshjen e nënshkruar e përshëndetën të gjithë miqtë tanë ndërkombëtarë, të cilët duan përparimin e shoqërisë dhe të ekonomisë shqiptare.
  Ndokush mund të pyesë, po si ka mundësi që marrëveshjen e përshëndeti edhe Berisha, duke e quajtur “e mira e shqiptarëve”? Kam bindjen se kjo thënie e tij është një hipokrizi e hapur, pasi vettingu është pika kyçe që mund ta çojë atë prapa hekurave, dhe kjo nuk mund të jetë e gëzueshme për të dhe për familjen e tij. A nuk ishin ata që, jo më larg se para disa ditësh deklaronin se vettingu është antikushtetues dhe se atë do ta bënin ata, kur të merrnin pushtetin? Është e qartë se pa kërcënimin e ndërkombëtarëve, ashtu siç ndodhi në rastin e ndryshimeve kushtetuese të korrikut të kaluar, kam bindjen se ata nuk do të kishin hyrë kurrë në bisedimet e marrëveshjes.
  Sa i përket pretendimit se Rama duhej t’i çonte në burg kriminelët në krye të PD-së dhe jo t’u jepte poste ministrore, mendoj se pikërisht vettingu është rruga drejt realizmit të kësaj dëshire të shumicës së shqiptarëvedhe, jo Rama në detyrën e kryeministrit.
  Sa u përket partive të vogla, të cilat kanë filluar të keqpërdorin marrëveshjen sepse po i dëmton ata, dua t’u them se, asnjë marrëveshje nuk ia heq asnjë partie votuesit e saj. Shkoni në votime, po morët vota futuni në Kuvennd, po nuk morët shqiptarët bëjnë edhe pa ju, pasi, siç është shprehur dikush, tek e fundit, me djersën e popullit mbahen në këmbë krerët e këtyre partiçkave, pa dhënë asnjë kontribut.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 15:00

   guri sapo e mbarova së lexuari shkrimin tënd!i nxitur nga mersini që shkruante “Shkrimi i zotit Guri Shyti eshte mjaft realist dhe domethenes. ”
   pas leximit kuptova se përse nuk ta kanë botuar këta të ditës si “letër redaktorit”!!
   është një shkrim sa vetgjënjyes aq dhe i dobët!!shkrim i mbështetur në një vetmashtrim të paraqitur si mashtrim për kundërshtarin!!
   guri shyti,si ta merr mëndja ty!?tërë ata dobiçat e PDsë,që skanë lënë gjë pa bërë,të jen aq budallenj sa thua ti??të jenë aq budallenj që dhe pasi ta kenë lexuar këtë “nxjerrje sekreti” që po bën ti prapë të mos ta kuptojnë që po vetvriten??si ta merr mëndja ty o guri shyti,në atë takim kok më kokë,ku më parë rama e kishte porositur lulin se nuk duhej të bënte publike “negociatat”,si rama, si berisha(lulka) nuk kanë bërë pazarin e madh??atë pazar që palloshi nuk dinte ta fshihte??atë pazar që do të sjellë nesër pas një muaji në qeveri të ramës dhe të bashës!!pra një qeveri të dy partive private!?je i sigurtë se nuk do të ndodhë kështu??
   ajo trëmbja që përpiqesh ti të shpërndash,”fillimi i një lufte civile”,”një 97 të re”,”një rënim të ekonomisë”e gomarllëqe të tjera i pamë fare mirë në 13 maj!!as për xhiro nuk dalin aq pak njerëz!!
   si kjo frikë që përhapni ju dhe ajo puna e ndërkombëtarëve janë një mashtrim total!!
   as frika,ata skanë bythë të bëjnë gjë nëse nuk i lejon,as ndërkombëtarët,ta thanë shtruar e shtruar se nuk kishte nevojë të pritej ose të ndryshoheshin zgjedhjet,kush u rregjistrua u regjistrua!!
   luli,berisha e di fare mirë se me ato ministri që mori nuk ka asnjë mundësi të nxjerrë asnjë informacion për pazaret korruptive që mund të ketë bërë edi,pra nuk mund të provohet se ai ska bërë!!ata njerëz do të “drejtojnë”ministritë vetëm për problemin e zgjedhjeve dhe jo për punën normale!!do të jenë thjesht vëzhues,nga brënda,të zgjedhjeve!!nuk do të kenë fuqi vendosëse në punën e ministrive ose k/ministris!!
   prandaj o guri shyti,nuk është ndonjë problem i madh dhënja e posetve qeveritare,e rëndësishme është ajo që po pregatitet më pas!!
   kuptohet se nesër ti dhe një tufë tjetër,dallkaukësh,interesaxhinsh ose thjesht budallenjsh do ta paraqesi si “në të mirë të popullit,në të mirë të shqipërisë”.QEVERINË E KOALICIONIT PS-PD!!
   sidoqoftë ti do të gjesh fjalët e duhura për të arsyetuar tradhëtinë e ardhëshme të pisit të tironës,dhe pisave të tjerë!!

   Reply to this comment
  • Lungara May 22, 15:17

   ” Miqtë tanë ndërkombëtarë ” ?!
   Ky mendim është një iluzion . Këta nuk janë miqtë tanë , as armiqtë tanë . Këta , në rastin më të mirë , I kemi partnerë . Ne s’kemi as miq , as vëllezër .
   Së dyti- për fatin e PD , më në merak paska qenë Rama se sa krerët banditë në krye të saj .
   Evropa dhe Amerika u thonë , futeni apo s’futeni ju në zgjedhje , në ato do ti njohim !
   Rama na doli më katolik se Papa !
   Së fundi , për të mos u zgjatur , kjo marrëveshje është po aqë e qelbur , sa ajo e vitit ’97 .
   Politikanët tanë mund të jetojnë vetëm në ujra të qelbura , prandajë gëzojnë të dy palët !

   Reply to this comment
  • 666 May 22, 16:19

   Marinar profesionist, para se te na flasesh per dallget ben mire te merresh me ‘anijen’ tende qe fut uje nga te gjitha anet. Argumentat e tua kane aq sh vrima sa sia vlen te merresh te te shpjegoj se nga fut me sh e nga me pak.anija jote ngjason sh me kryetarin tend qe merret me fasaden por brenda eshte e gjitha lesh.megjithate duket qe fjalimi yt i lodhshem nuk eshte fryt i nje qytetari por i nje arroganti si vete edi, qe kerkon te duket si qytetar per te bindur elektoratin sepse e kupton qe i kane dal te palarat.

   Reply to this comment
  • jk May 22, 16:29

   Guri, ti duhet ta kishe vene emrin gjethja, sepse fiks si gjethja qe perdor rama per te mbuluar aktet e tij te turpshme dukesh. Por me kot e ke, vetem nja idiot si puna jote dhe rilindasve mund te besoj se mund te mbulohen keto akte te turpshme nga populli shqiptar i majte.

   Reply to this comment
   • kris 1 May 22, 18:41

    Ti shkruan per Ramen si shen guri per te derguarin e perendisete gjitha marveshjet jane te mira kur behen midis qytetareve dhe parti e por jane shkaterruese kur behen nga mafia ne biseda koke me koke.

    Reply to this comment
 10. drejtesisa do te behet duan apo nuke duan keto mije kenetash,dhe avoketer te riciklimit te botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne SHQIPERI May 22, 07:42

  Marveshja Rama-Basha-Berisha-Meta me shoke e shoqe,as me pak dhe as me shume, por nje marveshje ne mes jashteqitjes shqiptate e nderkombetare ne vazhdimesi,e barazvlefshme me nje amnisti te bere ndaj Hitler,Goebelsit, Enverit, Stalin,milloshevicit, duces,gadafit dhe sadamit apo assadit me shoke e shoqe qe jane pergjegjes per mijra krime e superabuzime nga fuqia e pushteteve.Pra nje krim ne vazhdimesi,qe do te thote bashkefajesi.Populli shqiptare ku bejne pjese dhe mijra nena e gra te veshura me te zeza dhe mijra femije jetim, si dhe ndaj nje pasurie kombetare e private te grabiture e te tjetersuar me fuqine e riciklimit te botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne dite e vite, o sot o kurre duhet te ngrihet te protestoje ndaj kesaj marveshje ne mes jashteqitjes shqiptate e nderkombetare qe shkel ne menyren me demostrative, mbi gjakun,djersen dhe vuajtjet e popullit shqiptare ne vite.Nje marveshje e tille ne mes ujqerve e cakejve te politikes shqiptare qe jane te akuzuar me ze,figure e deshmi te galla,sa istitucionale,aqe dhe popullore,medjatike dhe perdhosje ligjore, kurresesi nuke mund te quhet arritje,post bashkejetese me djallin, qe do te thote bashkefajesi.Nese ka moral njerezore, shqiptaret nuke duhet te heshtin para kesaj marveshje sa te turpshme, aqe dhe antinjerezore e antiligjore. Duke e pare ne kete konteks si dhe duke kujtuar Plakun e Vlores, pra babain e PAVARESISE Isamil bej Qemalin qe ka thene ;nje femije kur qan rritet dhe nje popull kur heshte vdes, populli duhet te filloje protestat nen drejtimin e intelektualeve dhe disidences shqiptare te pa perlyer me te djeshmem dhe te sotmen sa korruptive aqe dhe kriminale, deri ne largarin e vendosjes ne bangen e drejtesise keto palo politikane te binjakezuar me boten e krimit e korruåsionit qe tallen, apo abuzojne nga fuqia e pushteteve. Protesto ne sherbim ndaj vetes,families,popullit dhe Shqiperise e botes ne progres njerezore.

  Reply to this comment
 11. Arber Iliri May 22, 08:29

  Respektoj hidherimin e Mark Nikes-( gjithsesi nuk e respektoj per hetimet e bera per krimet kunder shtetit gjate regjimit komunist) por m e shume hidherim ne mbare Shqiperine me vrasje te tjera do te ishte edhe me i madh hidherimi.Kete beri Rama duke pranuar paktin, eleminimin e viktimave te tjera ai qe nuk arrin ta kuptoje apo qe nuk don ta kuptoje nuk me intefresojne.

  Reply to this comment
 12. shushica May 22, 08:29

  Nuk di ne se Burimi niset nga interesa konkrete apo nga morali politik per artikullin…Mbas kalimit te vales se emocio it negativ per marreveshjen ,le te gjykojme me koke te ftohte…
  1….Jo bojkotim ..jo perçarje e PS….Pavaresisht nga marreveshja e tmerreshme ,te bejme çeshte e mundur qe PS te marre mbi 71 deputete….Sepse zoti Burimi PS nuk eshte Rama …PS eshte populli i majte ,qe eshte shumice dhe ne asnje menyre nuk duhet te percahet …Dihet qe Rama eshte nje liberaldemokrat ,por PS e pranoi ,…
  2…Ne se PS fiton …duhet te qeverise me nje program thellesisht te majte…aty duhet filluar perplasja me Ramen …Natyrisht zgjedhjet qe ka bere Rama per kandidate per deputete jane pro Rames .por ne rruge e siper do te dale nje grup deputetesh qe ti kerkoje vendime ne favor te shumices …Dhe ne kete perplasje ,brenda lidershipit apo jashte do te evidentohen te rinj me ide e program ne favor te shumices ….Jeta e ka vertetuar…Dhe ne se Rama nuk bie dakord ,bie qeveria ,duke i hequr shumicen dhe shkuarjen ne zgjedhje te reja me lidership te ri….
  Ky eshte tani per tani varianti i te keqes me te vogel ….Me vone …ka hapsira te tjera ,gjithesesi populli i majte do te jete gjithmone shumice ne Shqiperi …nuk eshte momenti te permendim aresyet..

  Reply to this comment
  • Demi May 22, 09:48

   Ore Shushica, shikon enderra me sy hapur apo je vertete edhe ne jete kaq naiv.
   Rama as ka qene ndonjehere i PS dhe as nuk eshte. Ai vuan nga sindroma e mosperputhjes morale e politike me antaret e PS, dhe si rezultat ka krijuar partine e tij nen siglen Rilindja. Ne kete grupim gjen te gjitha ngjyrat dhe perzjerjet qe vetem me nje gje nuk kane lidhje me Partine Socilaiste.
   Prandaj zgjohu. Ne 2013 votuan socialistet por ne pushtet erdhen hajdutet me te medhenj qe ka ky vend me ne krye Ramen, dhe pikerisht per shkak te keqqeverisjes se tij, dhe mos perfshirjes se antareve te PS ne qeverisje e drejtim, u arrit deri ketu.
   Rama duhet te largohet me cdo kosto, dhe PS te riorganizohet ose te shkrihet.
   Kjo eshte shume e thjeshte.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 10:33

   o lum i vlorës,që më turpërove origjinën,
   “Mbas kalimit te vales se emocio it negativ per marreveshjen ,le te gjykojme me koke te ftohte…”
   këtë thotë burimi”Ta hash turpin me bukë”,ti e paske ngrënë që me të nxehtë,ose ke qënë i ftohtë që në fillim!!i vej të jesh pjesë e pisllëkut politik shqiptar!!
   turpi u hëngër me ngjalë,tashit po hahet me coca cola,e nesë si do ta hash o lumi i vlorës??
   me dinamit në të ndënjura??
   jo vetëm që na mbyti pisllëku politik por dhe pisat mbështetës të tyre!!

   Reply to this comment
  • Vranishti May 22, 16:36

   Jeni shume te ndyre ju ushtaret e rames qe keni filliar dilni neper tv dhe forume dhe i tregoni popullit genjeshtren me te ndyre te mundshme: votoni njehere per ramen se i rregullojme me vone keto pune. Kujt ia tregoni keto genjeshtra ordinere o funderrina hajdute???? Po pse vertet e dini kaq budalla popullin ju qe ta genjeni me kete idiotesi qe na votoni edhe njehere se pastaj shohim e bejme?? Hajdute te m.. ASNJE VOTE ME PER JU! VETEM PASI TE IKI EDI RAMA NGA KRYETAR I PS DO VAZHDOJME TE VOTOJME PER PS. PS ME EDIN SESHTE E MAJTE!!!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 22, 17:38

    o vranisht
    që jemi budallenj!?
    kjo nuk do as mënd as kalem!!
    ke për të parë budallallëkun e rradhës!!një muaj kohë kemi për ta vërtetuar!!
    ne jemi kope që shkon pas boleve të dashit o vranishtjot!!

    Reply to this comment
   • shpresa May 23, 10:35

    Zoteri ! Ke shkruar nje emer qe nuk mund ta perfaqesosh, se s’ke te drejte dhe kete drejtesi nuk e vendosin gjykatat qofte sot e qofte neser. Ne qoftese ka Vranishti njerez si ti, kjo nuk eshte ndonje çudi, se atje mbi toke jetojne edhe breshka e hardhucka, keshtu qe nuk ndryshon gje, por, ma merr mendja se vranishtiotet e ndershem nuk te meritojne ty si pjese e gjalleses njerezore. Shikoje mire pozicionin tend dhe mos u emociono shpejte e te ngrehosesh si zhabe moçali, se sado qe del ne Toke, prape atje futesh. Ti shkrova keto fjale se fjalori yt do pergjigje si ai vete dhe perfaqesimi yt eshte nul. Behu me komod te gezosh respektin.

    Reply to this comment
 13. TROJA May 22, 08:42

  E vetmja gazete,ku mund te japim mendimin,ku mund te shprehim dufin,per kete klase politike kriminele,hajdute,vrasese,ku mund te themi se jemi populli me idjot ne bote,me primitivi,me i nenshtruari.Mero Baze na ka vendosur censure,asnje koment nuk na jejon te japim,Mero Baze po degradon si Fari Balliu.E sa per shkrimin tuaj kjo eshte poshtersia me e madhe qe i behet nje populli,tallja,injorimi,nuk mund ta imagjinoj si mund ti pergjigjet kesaj sfide ky milet.Ndersa per SHBA,mund te them se interesat qenkan aq te medha,sa as pyer per popull,as per demokraci,as per drejtesi,e kjo eshte tipari themelor i kapitalizmit ne pergjithesi dhe stij Amerikan ne veçanti.Kur po digjen e po shkaterohen me dhjetra milione njerez ne bote nga politika SHBA dhe BS,kujt i pjerdh per dy milion shqiptere,para interesave globale?????

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 11:26

   mero ka pjerdhur me kohë!!
   ai ashtu ka qënë që në kohën e saliut,menduam se do të kishte ndërruar mëndje kur ju vu kundër,por mesa duket ka qënë i zgjuar thjeshtë se ka nuhatur situatën!!shpresoj që të mos i ndodhë si likes!!kam frikë se do ti vërsulen të dy pasi të kenë bërë koalicion PS-PD!!ka për tu bërë kurban i koalicionit!!luli nuk rri dot pa kurban!!

   Reply to this comment
 14. x May 22, 08:47

  Dita hiqini keta burimat e kokedhimes se do bini ere.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 12:32

   e ça me mbajt o X??
   ramën që do thyente kokat e komunistëve??
   ilirin që të shënojë në bllok??
   meron që bëri sikur ishte opozikar??
   saliun që shkatërroi diktaturën komuniste e vendosi atë fashiste??
   lul buzëkuqin që spiunoi luftëtarët e uçk-ës,që vodhi 200 milionë,që firmosi për dhënje teritori,që vrau në 21 janar,që grabiti tiranën në 11 maj??
   kë o X,kë të mbajmë??
   na mbyti idiotësia!!

   Reply to this comment
 15. Nona May 22, 08:51

  Nuk eshte naiv Rama por eshte i pabese si rasti me i mire. Qe njeri qe mohon djalin e vet, nuk e ka per gje ti veje femijet e te tjereve ne gijotine.

  Reply to this comment
 16. I.Troplini May 22, 09:33

  Edi Rama, u bè Kryeministèr, me votèn e 1 milion shqiptarève. Ajo qè premtoi ai, para atyre zgjedhjeve, ishte e kundèrta e kèsaj qè pèrjetojmè. Shqiptarèt nuk votuan pèr ndarje torte me Saliun.
  Dorèhiquni Z.Rama. Lèrini vèndin, dikujt qè mund tè ketè besimin e shqiptarève. Ju, nuk e kini mè atè.Do ishte mbase, ndihma e fundit qè do mund ti jepnit PS. Boll mè me pozat tuaja prej agai qè ndan dokumenta pronèsie nè tokè tè zaptuar. Boll mè me pazaret tuaja tè fèlliqura, qè lènè gojèhapur çdo shqiptar qè kèrkon drejtèsi.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 10:40

   troplin,
   nuk sjell asgjë dorheqja e kësaj mostre të paskrupullt!!do të zëvëndësohet o nga ai buzkuqi që trash zërin e të sheh me cep të syrit,o nga ai lali që të ngrë “bencin zgupthi”o nga blushi që të jep 1mijë € për çdo pjellje.
   bojkot AKTIV TË ZGJEDHJEVE!!
   VOTË TË BARDHË!!
   vetëm kështu do ta dimë se kush është për SHQIPËRINË e kush vetëm për partitë!!
   partia nuk është shqipëria!!
   jam 100% i bindur se ka më shumë shqiptarë,pjestarë të partive të ndryshme ose jo pjestarë,që janë për shqipërinë!!ne duhet të bëjmë që ne shqiptarët të bashkohemi në këtë drejtim!!

   Reply to this comment
 17. Crusader May 22, 09:50

  Edi Rama po te jete burre, te jap dorheqjen jo vetem nga Kryeminister, por edhe nga politika teresisht. E them kete, sepse ai qofte mashtroi, apo qofte ishte i pafuqishem qe te bente ato qe premtoi dhe mori 1 milione vota, gjithsesi deshtoi dhe e la elektoratin e tij ne rruge. Me e ndershmja do te ishte te zhdukej. Po ai nuk e ben kete, dhe e dini pse? Eshte shume e thjeshte. Edi Rama nuk eshte burre, por ka lindur ka qene dhe do te vdesi kurve. Ata qe perpiqen te justikojne deshtimet spektakolare te Rilindjes keto kater vite, gjithashtu futen ne korin e kurvave kukuvajka, te cilat nuk mund te merren per baze per asgje. Pergjigjia me e mire nga Shqiptaret ne keto zgjedhje, do te ishte qe te votonin masivisht nje parti te vogel te parendesishme ne liste. Mosvotimi apo fleta e bardhe, nuk eshte opsion, sepse ata do ti mbushin vete me vone ato. Largimi total me vote nga linja tradicionale PS, PD, LSI dhe lakenjve te tyre Libra, PDIU, partia e Topit dhe ca surrogateve te tjere, qe gjoja bejne opozitarin dhe te moralshmin, do te ishte nje zgjedhje e mire e cila do te jepte nje mesazh te fuqishem. Por kam frike, se me ate popull aty te tredhur, injorant dhe pa busull kjo eshte pak veshtire te arrihet.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 11:33

   “Edi Rama po te jete burre, te jap dorheqjen jo vetem nga Kryeminister,”
   e kush e ka bërë mor shpirt??
   përveç pianecit hajdut!!
   edi rama nuk është as mashkull e as femër,se për burrë e gru nuk flitet fare!!
   ai është rracë më vete!!i pjerdhur nga koka në këmbë!!
   njerëzit që si kupton dot janë dy kadegori!!
   o gjeni,që nuk është rashti!
   o budalla që kujtojnë se është gjeni!!

   Reply to this comment
 18. orli May 22, 10:15

  Dakord me ju zotrishkrues i artikullit por politikaret shqikare e kane zgjidhur dhe kete ceshtjen e mosdaljes ne votime, sikur 1% e votuesve te dalin ne zgjedhje ato quhen te vlefshme, do te thoni:po turpi epo e kane ngrene me buke

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 12:40

   prandaj duhet votë e bardhë!!
   VOTË E BARDHË DO TË THOTË!!
   votim por çvleftësim i votës!!
   pra votën e bën të pavlefshme duke shkelur rregullat që janë cakruar për të qënë e vlefshme!!
   unë personalisht në votimet e fundit i futa një të sharë sipër!një rrugë e dy punë!!
   nxora dufin dhe nuk votova për askënd!!
   vota e BARDHË do të tregojë se sa veta janë kundër politikës shqiptare!!kjo është shumë më e rëndësishme se se kush do të zgjidhet!!
   po të dimë se jemi më shumë se hajdutët!?
   mund të bëjmë diçka!!
   po votuam normalisht,duke mbështetur, këtë apo atë, që të mos vijë apo të vijë, ky apo ai!?
   do të duket sikur jemi pjesë e ndyrësisë së kriminelëve që drejtojnë politikën!!

   Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 May 22, 10:23

  «ta hash turpin me bukë »
  o genco një herë e një kohë thuhej këshut!!në ato kohë ishte e vështirë ta shtyje turpin!!buka nuk bënte e nuk bënte punë por dhe me qepë ishte e vështirë!!
  sot nuk është problem!!një CocaCola dhe shkon poshtë pa pikë problemi!!
  sa për mesazhin e këtij shkrimi-“Nëse ata nuk duan ta hanë si popull turpin me bukë, shqiptarët duhet t’i tregojnë Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, z. Lu dhe znj. Vlahutin, zotërinjve Mc Allisterit dhe Hoyt Brian Yee, forcën e bojkotit.”-jam plotësisht i një mendimi!!
  duhet bërë një ndryshim i vogël!
  në vënd të bojkotit PASIV-mospjesmarrjes në zgjedhje,që normalisht e bën një pjesë e popullsisë,çdo herë(në rastet më të mira kemi një pjesmarrje prej 80% në më të këqiat 40″)!
  pra një bojkot pasiv do ti ulte vlerat
  bojkotit AKTIV-pra votës së BARDHË!!
  një votë e BARDHË do të tregonte realisht fuqinë e kundërshtarëve të politikanëve shqiptarë!!
  kjo votë e bardhë duhet të jepet nga ata që janë për SHQIPËRINË!të jesh për shqipërinë duhet në rradhë të parë të mendosh për të!!të mendosh për shqipërinë do të thot që të mos mendosh për asnjë nga bastardët e politkës së ndyrë që po e gangrenizon këtë vënd!!të mos dëgjosh idiotësitë që do të përpiqen këta mashtrues të na i shesin për zgjuarsi!!të mendosh për shqipërinë duhet ti a për plasësh në fytyrë arrogancën frikacakut të tironës,trimërinë me trashje zëri të buzkuqit të berishës,bile dhe blush thumbaxhiut e ilir bllokut që do me u martu prap!!
  ti a përplasësh në fytyrë këno gjinushit atë pragmatiumin e llogaritur matematik,ngjelës e idrizit që nuk lanë bythë pa lëpirë!!politikës së gërkut fallco dule e bollano!!
  të votosh BARDHË do të thotë të pregatitësh ndryshimet në politikën shqiptare!!
  NE SI SHQIPTARË DUHET TË BOJKOTOJMË NË MËNYRË AKTIVE,VOTË E BARDHË,NË ZGJEDHJET E 25 QERSHORIT!!
  PA DALLIM PARTIAK!!
  kush e ndjen veten shqiptar para se ta ndjej PDist,PSist,LSIst,e çdo lloj sigle tjetër??
  duhet të ndjehet shqiptar!
  është folur shumë për PAJTIM KOMBËTAR nga të gjithë bastardët politik!!
  jo vetëm nuk është bërë asnjë hap në këtë drejtim por përkundrazi është mbjellë përçarje!!jo vetëm ajo partiake,që deri diku është normale,por dhe ajo fetare dhe,më e keqja,ajo kraninore!!
  me një VOTË TË BARDHË,ne do ti tregojmë,në radhë të parë vetvetes,politikës shqiptare se ne jemi për pajtim me njëri tjetrin dhe jo për tu përçarë që të sundojnë ata,poliitkanët!
  me një VOTË TË BARDHË,ne do ta shohim sa jemi që e duam një gjë të tillë!
  SHQIPËRINË!!

  Reply to this comment
 20. Ashimi May 22, 10:41

  Meqe u nis me shprehje popullore po e vazhdoj edhe une… Ndonjehere duhet me i thene “derrit daje”, thote populli. Ne politike ndodhe si me “violinen e Nastradinit”,ta shohim cfar muzike do degjojme pas 25 Qershorit… Populli thote dhe nje shprehje tjeter,”me mire bari(m..) se sa me i vogeli ne shtepi”. Nje popull i vogel e ka te veshtire te beje politike te madhe,ata udheheqes qe perpiqen ta bejne perfundojne si i madhi Ismail Qemali…, i helmuar.
  Populli don stabilitet te tjerat i rregullon vete. Dhe ky stabiliteti e ka nje kosto.O qaro o burrnia,thote populli,te dyja nuk rrijne bashke.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 11:07

   shimo
   kemi 25 vjet që presim të dëgojmë diçka ndryshe nga qemonja e nastradinit,por çdo herë kemi dëgjuar të njëjtën gjë-VJEDHJE!!
   më e keqia është se derrit po i themi BABË!!
   shumë fjalë popullore paske pru o shimo!!
   duhet të jesh nga ai popull që mjaftohet me një copë bukë!!të tjerat i shtyn me qep pastaj!!

   Reply to this comment
 21. Beqo May 22, 10:46

  Shkaku dhe Arssyja

  pse u vrane protestuesit me 21 Janar

  eshte Blloku i hajdutit Meta…….

  Sa here PD e PS zihen , ky Plesht parazit fiton…

  Vrituni ju me njeri tjetrin …pleshti fiton……..

  Reply to this comment
 22. shushica May 22, 11:24

  Jemi ne nje moment pa kohe……Une i kuptoj komentuesit qe nuk jane dakord …Qe naten e marreveshjes e kam titulluar MARREVESHJAE NATES…..besoj me kuptoni …por qellimi im nuk eshte mbrojtja e Rames ….qellimi im eshte mbajtja e bashkuar e popullit te majte ….qe eshte as Rama as gupi i tij.Por tashme kete popull ata e kane uzurpuar….dhe mashtruar…..Gjithesesi mendoj qe populli i majte nuk ka pse te ndihet fajtor ,ai duhet ti rezistoje momentit te pakten per te mos lejuar banditin Berisha te vije ne pushtet…ky eshte thelbi i mendimit tim …pastaj nga gjiri i rinise dhe intelektualeve do te bashkohen zerat kritike ndaj lidershipit ,…le te mos i humbasim shpresat populli i majte do te dije te nxjerre shume shpejt lideret e rinj…Keshtu ndodh edhe ne vende te tjera ,e re desishme eshte te mos percahemi …Mbas zgjedhjeve askush nuk na lengon te dalim ne rruge dhe te kerkojme ato masa qe jane ne favor te shumices …duhet te levizim…Perderi sa banditet kishin te drejte te bllokonin shtetin ,te merrnin gjysmen e qeverise me dhune verbale ..po ne qe jemi shumica cfare duhet te bejme….Ne duhet ti bejme te dridhet e gjitha klasa politike ,por jo me bojkot ,me pjesmarrje dhe veprime ,kjo eshte ideja ime…I pate grate amerikane si dolen ne rruge menjehere pas zgjedhjes se Trump,,,e pra jo anarki por organizim dhe ide …keto te japin fitoren

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 12:27

   “.qellimi im eshte mbajtja e bashkuar e popullit te majte ….qe eshte as Rama as gupi i tij.Por tashme kete popull ata e kane uzurpuar….dhe mashtruar…”
   si e thua dhe vetë “Une i kuptoj komentuesit qe nuk jane dakord “por dhe që është e vërtetë që ne nuk të kuptojmë ty!!
   ti me atë që ndoshta e quan llogjikë, na thua “rrini të bashkuar rreth uzrpatorëve dhe mashtruesve tuaj”se ndonjë ditë ata mund te¨pendohen ose duke i mbajtur mbi shpatulla do të zgjohemi ndonjëherë!!
   pra për kritika e kundërshtim kundër këtyre “uzurpatorëve dhe mashtruesve”asqë bëhet fjalë!?
   o i anës time,nuk e kuptoj këtë që ti quan llogjikë!!
   për mua është një vetgënjim në kufijt e budallallëkut!!

   Reply to this comment
   • Tartufi May 22, 14:43

    Eshte me mire te kesh fatin te jeshe nje cope idiot e te
    ndjekesh mashtruset e majte apo te djathte se sa nje
    legen pa forme por ideologjik,qe lufton per bashkimin e
    miletit te qendroje pas mashtruseve te majte apo te djathte. Kete fjalen { e majte dhe e djathte } sa here qe
    e shkruaj ne komentet e mija,ndjej nje perbuzje te madhe per vehten time,,,, gje qe tek ky popull nuk ka vend,,,, ky milet eshte i ndare pas mashtruseve te ngjyrave te ndryshme e jo pas atyre qe thashe me larte.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 May 22, 15:30

     vilson ke të drejtë”ky milet eshte i ndare pas mashtruseve te ngjyrave te ndryshme”,sepse është i njëjtë me ta!!sepse ka nxjerrë në krye të “ngjyrës” ose të “krahut”përfaqsuesit e denjë të tyre!!pra mashtruesit më të mëdhenj të çdo krahu!!mileti kënaqet vetëm kur ja hypën krahut tjetër,pavarsisht se në fund të fundit i hypuri është ai vetë!!

     Reply to this comment
  • Tani May 22, 16:48

   Ik o spiun i mutit, po na u lodhke ti per te mbajtur te majten bashke… pse kush qenka e majta o rr…q..ire? Edi?? Ke parti te majta te tjera, pse nuk rrin i bashkuar ai kryetari jot me ta? Por e beri me qellim kodin dhe se fundmi edhe marreveshjen qe mos te kete parti te tjera qe mumd ti marrin voten e majte. Sa do edi qe te bej koalicion me te majtet aq do dhe ti qe ti bashkosh. Ju doni te genjeni popullin e majte qe tia merrni edhe njehere voten se pastaj me kete marreveshje qe bete me pd as behet me fjale te kete mundesi ndonje force e re te dali ne skene sepse do e ken monopol total edi me lulin e saliun. Ju duheni zhdukur se vote as qe behet llaf

   Reply to this comment
 23. Tajari May 22, 11:49

  Z.Rama,
  Pse nuk na flet se sa garanci ka vetingu të ndeshkoje Berishen,Meten,Bashen.administraten shteterore……mjeket……pse jo dhe Ju per c’ka keni bere.
  Z.Rama !
  A e pranoni se korrupsioni eshte ulur kembekryq ne shoqerine shqipetrare?
  Me mirë të kishe folur hapur ,ti benje nje pershkrim kirurgjikal situates dhe të kishe dhene doreheqjen pa u zhytur me tutje ne batak.
  Ve bast se kjo mareveshje ka dhene garanci per të mos prekur Berishen dhe të gjithe pas tij………..

  Reply to this comment
  • tepelena May 22, 16:49

   o tajar
   akoma ti me berishen merresh?

   dr,prof berisha eshte dhe do mbetet nje burre shteti.
   dhe u bene 27 vjet qe si ka dale sikur nje qime floku per korrupsion( kuptohet shpifjet jane me tonelate ndaj tij. )
   berisha po te kishte vjedhur do ikte si Nano ne austri dhe do bente gjoja si modern , jo mor tajar ai e ngre zerin ne cdo sekonde dhe nuk ka frike fare nga asnje sepse shte i ndershem.

   Reply to this comment
 24. Mark uk May 22, 11:50

  sa here ju kisha thon qe edi rama nuk ka me rilind ,po hidheshit te gjithe si pitbulla duke me shajt .
  edhe sala ju ka thene qe edi eshte budall

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 13:13

   moarki,
   që i ke merituar të sharat!?as mos e vër në dyshim!!
   që ke qënë kundër ramës dhe që rama po i bën mutin për të disatën herë!?prap mos e vër në dyshim!!
   por ti mor morki ke mbështetur anën më të zezë që nuk mund ta mbështesë një njeri me dy pare tru në kokë!
   moarki nuk është se nuk ja ke qëlluar ndonjëherë!?ja ke qëlluar si puna e atij sahatit me
   43200 sekonda (gjysëm dite) dhe vetëm dy herë në ditë tregon kohën e saktë!!
   kësaj i thonë rastësi moarki dhe jo zgjuarsi!!
   ti nuk ke thënë gjë,por thejsht në atë mori brambullitjesh ja ke qëlluar ndonjëherë!!

   Reply to this comment
 25. shaqo May 22, 11:56

  Gencit mos ia vini re, iu prishen planet e LSI.Duket qe burimin Genci e ka te qelbur.

  Reply to this comment
 26. tomsojeri May 22, 12:15

  Turpin me buk e hengrem 27 vjet e do vazhdojm ne ta ham se kur ha te till buke ,mut turpi do dhjesesh e do vjellesh ! Pra kta jemi per ata qe vijn te “pastrojn” kte popull qe qelbet er e ktij lloj muti ! Te mos shkojm ne zgjedhje !!! E pastaj ????? Kjo elit e qelbur e mbeshtetur nga “miqt” qe komandojn gjellen e tavolines, si me dhe pa voten ton, do vazhdoj rugen e saj ! Jemi nje turp i madh qe mashtrohemi,e ham cfardo bajge kemi perpara ! Na kan mar vesh mir dhe si bandit te rregjur qe jan ,krijojn situata qe ,”filozofet” komentus qe na i bejn hymn Edi Rames ,qe na shpetoi nga ne 97 e re ,te na “gezojn” e te harojm ata qe e zhyten Shqiperin brenda 30 vjeteve ne kte humner !! Sa naiv jeni !!Kur ta shifni Vettingun me “thepin” e tij tju gervish bythen do jet shum von, e si gjithmon klithmat do shuhen ne rjedhen e Valbones ! A sme thoni a ka dike ,a ka ngel ndonje burr apo burnesh tashme qe ti besojm voten ?????E dini pse ? Se te gjith atyre qe ju a dhem ,na tradhtuan e askush nuk mori mesimin ,edhe ai qe kujtuam se e flakem !..Me vjen turp edhe qe po shkruaj kto rjeshta, sepse me vjen turp qe bej pjes ne kte popull qe han turpin me buk e peshtirosem nga optimizmi e drit shkurtesia edhe atyre komentusve qe akoma besojn se do vihet drejtesi ne kte xhungel qe e drejtojn banditet ………

  Reply to this comment
 27. Mersin May 22, 12:54

  Shkrimi i zotit Guri Shyti eshte mjaft realist dhe domethenes. Kjo eshte ajo cka duhej bere. PS mer vlera te vecanta ne sy te popullit dhe miqve tane kudo ne bote si nje parti luajale dhe moderne. PD-se i jepet nje shans i madh per te reflektuar dhe per te dale nga bataku ku e zhyti SB per 27 vjet. Sa do tja arrije? Te shohim. Sa per drejtesine une shpresoj mjaft tek vetingu. A mund te ndodhe ajo cka thote Cili? Edhe mundet. Nuk jemi te paret ne nje proces te tille. Ka ndodhur edhe ne vende te tjera.

  Reply to this comment
  • Crusader May 22, 13:38

   Lexo nenin 449, qe u kalua hajdutce ne Parlament e lere Shytin. Po e kuptove se c’fare thote, atehere flasim per vetingun. Ai nen amniston gjithe ata qe e kane shkaterruar ate vend, duke filluar qe nga SB, Meta e deri te ky by…iri Rama.

   Reply to this comment
  • Tani May 24, 09:00

   Ju paskeni ikur nga trut, juve u Jan zen syt , ju vrasin I jepni voten , ju shtypin ,vjedhin, I jepni voten , edhe ( me fal per fjalorin) ne by… tu q… prap do ti jepni voten

   Reply to this comment
 28. Dike Mullai May 22, 13:06

  FALEMINDERIT Guri Shyti !

  Reply to this comment
 29. Crusader May 22, 13:32

  Shqiptaret do te jene populli me idiot ne bote, po votuan perseri PS, PD apo LSI. Pas kesaj mund te thuhet se i meritoni plotesisht, dhe mos u ankoni me vone. Edhe sa shekuj duhet te tallen ata, qe ti kuptoni se kush jane e c’fare perfaqesojne?

  Reply to this comment
 30. MH May 22, 14:44

  Ti o Popull e ndoqe Berishen mbas cdo krimit e korrupsionit qe mbante keshilltare Fazllicin per te “perparuar” vendi, i xhepit te Berishes me kavalerin e shqupisave.Pra e ndoqet per shume vite me shume raste mbas rasti negative.
  Te lutem bjerru edhe per nji rast te dyte mbas Rames per ti dhane voten me 25 maj.Goditjen e ke ne dore per te protestuar cdo pushtet nese dhe Rama luan ne dam mbi kurrizin tend te vuajtur e te lodhur per jete e drejtesi historikisht ne shekuj por asnjihere i pushtuar ne shuarje nga askush.Edhe nese fiton Rama keni vullnetin dhe forcen nepermjet protestave te pa nderprera ta hidhni posht nenin famekeq qe i jep amnisti kriminelve dhe hajduteve te korruptuar.Ti o Popull ke aq force sa te paralizosh gjithe vendin ne te gjitha vepritarive te pushtetit.T’ia kalosh artificit cader 3 mujshe qe goshdoi gjysmen e qeverise ne tavolin.Ndersa Ti Popull e rrupallon me kembe nga dielli cilado qeverisje e cdo pushtetit genjeshtar qe do guxoje te tradhetoj voten Tende.

  Reply to this comment
 31. Cadra ka per te gjithe po ska cadrista May 22, 16:28

  More gazetar kokqip qe na kritikon udheheqesin largpames.
  Rruga elbasanit ka thene demokraci me rrotacion. Tete here ja ben njeri dhe tete vjet ja hypen tjetri.
  Votimet jane per shfaqje e madhe teatrale ne natyee me shpenzimwt e shtetit dhe pjesmarrjen e popullit budalla dhe patriot.

  Reply to this comment
 32. shushica May 22, 16:35

  Dakord …MH….te perseritet protesta menjehere mbas zgjedhjeve …si ne Rumani ,asnje parti ne organizim ,asnje deputet ,asnje politikan ….Ide interesante qemnepermjet rrjeteve socoale mund te shnderrohet ne uragan …Atehere do te
  shikojme mire zgerdhitjet e bufonit Basha ,klithmat kafsherore te Berishes ,manovrimet makiaveliste te Rames qetesine e shtire te Metes….Ka shume komente qe e percmojne vetedijen e shumices ,,,,,,por ne se gjendet nje motiv i ndjeshem mbipartiak ..shumica behet e papermbajteshme…

  Reply to this comment
 33. Adih May 22, 17:16

  Lexova shume komentues me te drejte ,qe shfryjne zeheret ,mllefet ,vuajtjet ,vrasjet ,perdhunimet e tj e tj pa fund nga politikanet e ketyre 26 viteve ,qe per mua jane te gjithe ,kelyshat e PKSH ,ose PPSH .Dhe bebja e kupton . Lexova shume komentues, per voten e bardhe ,ku cdo njeri ka te drejten e vet dhe te vendose vete per fatet e interesat tij .Ju jape te drejte ketyre komentuesve 100%. POR DO JU REKOMANDOJA ;TEKNIKISHT E KINI GABIM :Mos bini ne kundershtim me vehten e llogjiken tuaj ku thoni se jane te gjithe kopilat e Ramizit Alise.. Shkurt dhe teknikisht ne rregull dhe mos abuzohet me mendimin e juaj duhet QE PARA FLETES SE VOTIMIT ;TI VINI NGA NJE KRYQ TE GJITHA PARTIVE ;KU KJO PERKTHEHET (ne as edhe nje menyre te bardhe)e bardha ndahet rehat vidhet nga keta bandite ,me te zgjuar o popull.
  1 As edhe nje parti nuk e vjedh dot
  2 . I thua ketyre mafjozeve une nuk jam indiferent ,e dua SHQIPERINE ,mbaj radhen me kulture e votoj e nuk fle gjume.(Ardhja ne votim ,ka grusht me te rende kondra mafjes se pardesyve te bardha.
  3 . I themi perendimoreve ,te pirdhen keta anti shqiptare qe e kane koken nga RUSI:(i deskrititojme)
  4 . I themi Amerikaneve ,si te doni bejeni ,do ishte me mire ta keni mire me gjithe popullin ,apo do ferkoni ,kater a pese politikane te korruptuar e anti shqiptare e anti ZHVILLIM. Qe tallen dhe mbajne varur nje popull te tere, qe fatkeqesisht e ka mendjen per te emigruar . :Shqiperia duhet te kete politikane te rinj te pa perlyer me pislleqe dhe mbi te gjitha pro perendimore..Kjo do sillte stabilitet ne ballkanin perendimor. bile do ishte afat gjate ,ne shekuj..
  5 … Kjo pike eshte me kryesorje ,kujdes mos e dorezoni te bardhe ,se eshte e thjeshte per tu ndare torta nga vete banditet, qe bejne sikur zihen ne parlamente . Kurse kjo flete duke i vene te gjitha partive kryqa del jashte perdorimit .NUK KA SHANC TE FALLSIFIKOHET ,ose te ndahet nepermjet vehtes se tyre ,e per interesa te banditeve anti shqiptare.. KUJDES O POPULL:.Ja thoni ,transmetojani edhe te aferme dhe miqeve tuaj ,qe te gjitheve qe duan Shqiperine kete metode e te gjitha kryqeve ,e jo te bardhe .( mefalni e kam perseritur me koshjence disa here ), Une personalish keshtu votoj ,gjate gjithe kohes ,dhe te pakten jame i qete ,pamvaresisht se nuk kam fituar gje . Mos harroni KRYQ TE GJITHE PARTIVE ,dhe jo te bardhe se vidhet diten per diell vota jauj. Me te zgjuar teknikisht .Te rroje Shqiperia dhe shqiptaret e vuajtur e perdhunuar qe nga viti 45 e deri me sot.Meritojme me shume ,e shume me shume , ne shqiptaret .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 17:49

   Adih
   “Lexova shume komentues, per voten e bardhe”,a të kanë plasur sytë apo shikon në shumës??
   vetëm unë kam folur për votën e bardhë!!or gomar!!
   dhe vota e bardhë është shprehje mendimi or tutkun!!
   mor tutkun i dreqit “votë e bardhë” nuk do të thotë të mos shënosh asgjëëë!!
   votë e bardhë është votë e pavlefshmeeeee,ta kam shpjeguar mor debil!!
   ” anticensurë25642654

   prandaj duhet votë e bardhë!!
   VOTË E BARDHË DO TË THOTË!!
   votim por çvleftësim i votës!!
   pra votën e bën të pavlefshme duke shkelur rregullat që janë cakruar për të qënë e vlefshme!!
   unë personalisht në votimet e fundit i futa një të sharë sipër!një rrugë e dy punë!!
   nxora dufin dhe nuk votova për askënd!!
   vota e BARDHË do të tregojë se sa veta janë kundër politikës shqiptare!!kjo është shumë më e rëndësishme se se kush do të zgjidhet!!
   po të dimë se jemi më shumë se hajdutët!?
   mund të bëjmë diçka!!
   po votuam normalisht,duke mbështetur, këtë apo atë, që të mos vijë apo të vijë, ky apo ai!?
   do të duket sikur jemi pjesë e ndyrësisë së kriminelëve që drejtojnë politikën!!
   Reply to this comment”

   Reply to this comment
   • Kali Tropojës January 21, 16:16

    Nje si bicim paranteze… Pas shume debateve te ashpra, parlamenti francez miratoi ne shkurt te 2014-es një ndryshim ligjor që kishte të bënte me të ashtuquajturën “votë e bardhë”. Sipas këtij ndryshimi ligjor, votuesit francezë në të ardhmen do të mund të abstenojnë në votime, cfare ne kontekst do te thote se vota e tyre e bardhë nuk do të mund të tjetërsohet dhe as të manipulohet duke iu shpërndarë në mënyrë proporcionale ndonjë partie tjetër.

    Arsyeja se përse e përmenda këtë ka të bëjë më shumë me nevojshmërinë e vënies në përdorim të një sistemi numërimi dhe kontrolli të përsosur votash, i cili e bën pothuajse të pamundshëm manipulimin, tjetërsimin, apo shitblerjen e tyre. Vendet perendimore i kanë vënë në funksion prej kohësh këto lloj mekanizma, jo më kot dhe rezultatet e votimeve janë aq të sigurta, sa që ato jepen bile pak minuta para përfundimit të zgjedhjeve.

    Nëse të kujtohet, për ketë ceshtje me ty ceno dikur kemi patur dhe një debat ke një artikull tjetër i Genc Burimit. Si asokohe po ashtu dhe sot, ti insistoje për votë të bardhë dhe me këtë nënkuptoje bpo ashtu si artikullshkruesi, bojkotin.

    Edhe pse ideja për “bojkot” dhe “votë të bardhë” synojnë po të njëjtën gjë, e pra ndëshkimin masiv të zgjyrave të parapolitikës, me qëllim largimin me metoda demokratike të “uzurpatorëve” nga salla e kuvendit, personalisht mendoj se këto dy etiketime nuk janë dhe aq të kuptueshme për masat.

    Në mungesë të një ligji të posacëm si ai në Francë, dhe në pamundësi për të integruar impiante sa më efikase kontrolli, opsioni i vetëm për mendimin tim mbetet “ZHGARRAVITJA” kryq e tërthor e fletës së votimit. Kjo dhe vetëm kjo është për momentin metoda e vetme efikase për të parandaluar përdhunimin e votës nga sharlatanët e glasës parapolitike.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 17:51

   Adih
   “Lexova shume komentues, per voten e bardhe”,a të kanë plasur sytë apo shikon në shumës??
   vetëm unë kam folur për votën e bardhë!!or gomar!!
   dhe vota e bardhë është shprehje mendimi or tutkun!!
   mor tutkun i dreqit “votë e bardhë” nuk do të thotë të mos shënosh asgjëëë!!
   votë e bardhë është votë e pavlefshmeeeee,ta kam shpjeguar mor debil!!
   ” anticensurë25642654

   prandaj duhet votë e bardhë!!
   VOTË E BARDHË DO TË THOTË!!
   votim por çvleftësim i votës!!
   pra votën e bën të pavlefshme duke shkelur rregullat që janë cakruar për të qënë e vlefshme!!
   unë personalisht në votimet e fundit i futa një të sharë sipër!një rrugë e dy punë!!
   nxora dufin dhe nuk votova për askënd!!
   vota e BARDHË do të tregojë se sa veta janë kundër politikës shqiptare!!kjo është shumë më e rëndësishme se se kush do të zgjidhet!!
   po të dimë se jemi më shumë se hajdutët!?
   mund të bëjmë diçka!!
   po votuam normalisht,duke mbështetur, këtë apo atë, që të mos vijë apo të vijë, ky apo ai!?
   do të duket sikur jemi pjesë e ndyrësisë së kriminelëve që drejtojnë politikën!!
   Reply to this comment”
   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 22, 17:57

   Adih
   “Lexova shume komentues, per voten e bardhe”,a të kanë plasur sytë apo shikon në shumës??
   vetëm unë kam folur për votën e bardhë!!or gomar!!
   dhe vota e bardhë është shprehje mendimi or tutkun!!
   mor tutkun i dreqit “votë e bardhë” nuk do të thotë të mos shënosh asgjëëë!!
   votë e bardhë është votë e pavlefshmeeeee,ta kam shpjeguar mor debil!!
   ” anticensurë25642654

   prandaj duhet votë e bardhë!!
   VOTË E BARDHË DO TË THOTË!!
   votim por çvleftësim i votës!!
   pra votën e bën të pavlefshme duke shkelur rregullat që janë cakruar për të qënë e vlefshme!!
   unë personalisht në votimet e fundit i futa një të sharë sipër!një rrugë e dy punë!!
   nxora dufin dhe nuk votova për askënd!!
   vota e BARDHË do të tregojë se sa veta janë kundër politikës shqiptare!!kjo është shumë më e rëndësishme se se kush do të zgjidhet!!
   po të dimë se jemi më shumë se hajdutët!?
   mund të bëjmë diçka!!
   po votuam normalisht,duke mbështetur, këtë apo atë, që të mos vijë apo të vijë, ky apo ai!?
   do të duket sikur jemi pjesë e ndyrësisë së kriminelëve që drejtojnë politikën!!
   Reply to this comment”
   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!
   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   Reply to this comment
 34. lori May 22, 18:29

  Popull Shqipetar i ndershem i duruar e i zgjuar njekohesisht:Ka ardhur koha qe keto mbetje qe na kane dhuruar “miqte” ne vend te atyre mbetjeve te nendetseve nukleare,ti themi stop duke treguar se demokracine nuk e bejne as te derguarit e skurtave e as lakenjte qe jane nen urdher por poplli si legjitimitet i tij!Ndaj ka ardhur koha ti themi ston kesaj ktrahure duke bojkotuar te gjithe zgjedhjet deri ne largimin e perhereshem te ketyre legenave te pabese qe para zgjedhjeve pegjerohen per popullin e mbas tyre hvillojne marrvesje te pista qe vetem kinezet mnd e duhet ti pertypin me garnityrat e tyre !Bojkot i thithe populli ketyre zgjedhjeve!Stop diktatures se legenave qe gjithçka mbartin ne qeniet e tyre perveç burrerise,ndeshmerise e beses!

  Reply to this comment
 35. fteri May 22, 20:31

  -Në se S.Berisha dhe L.Basha vranë popullin e tyre me 21 janar ,bashkë me ta kan vdekur edhe vetë !….Por edhe ata që rrahën gjoksin se vrasësit do të përgjigjen ……….?
  -Mes të vdekurve ,nuk mund të ketë fitues që të hanë bukën me turp !………..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 23, 08:05

   fterro
   a i lexove tepsitë e ramës??
   nëse berisha dhe bash i vranë në 21 janar,rama ka 6 vjet e gjysëm që ju shkel varret!!bile i vuri nga një shkëmb për të mos i shohë kush!!
   vazhdo e shtyje me qepë o derëzi!!

   Reply to this comment
 36. optimizem per vendin May 22, 23:37

  E moret vesh pergjigjen per shkrimin e Genc Burimit? E, pra ne parlament sonte kryeministri deklaroi se Zoti Nika i kishte derguar mesazh duke i thene se ky shkrim nuk eshte i vertete dhe se ate e paska bere Ben Blushi. Nuk mund te shtoj me tej se kjo eshte zyrtare, ndersa shkrimi del bllof dhe ndiej keqardhje per gazeten Dita qe e lexoj si prioritare çdo dite e duke besuar tek ajo. Arsesyet le ti gjejne vete ata midis Genc Burimit dhe Ben Blushit. Redaktori ka pergjegjesine e tij per te thene te verteta.

  Reply to this comment
 37. Adih May 23, 02:54

  Anti censure 24654….Nuk u lodhe ore ,sa i forte e nevrik paske qene ,te paskan lodhur Ramat ,Liket ,Salinjte e Lulzimet , shume .Nuk me ngel hatri, qe me ve shume epitete ,besoj se kam pasur qellim te mire ,Eshte mire ti leme vend edhe te tjereve ,te komentojne ne kete GAZETEN DITA ,ku une kam respekt e jo si Mero Baze, komunisti qe censuron .Une nuk jam nevrik , si ty o censure ,arsyeja eshte se kam shume vite , qe ve vetem te gjitha partive KRYQA,qe ne fillim ,qe kur hipi Saliu ne krye te partise DEMOKRATIKE dhe shahu komunizmin ,nuk e hengra golin ,sapunin per djathe . bile Saliu ka pas fat, se po te kishja qene une PRIFT ose HOXHE e tme vinte mua ne kishe ose Xhami per festat fetare ,sinqerisht do ta perzeja ne menyren me brutale ,ai nuk ka surrat te shkoje tek shtepia e zotit, se ka bere dikur nje betim ,kunder fese .Nuk ka rendesi cfare komenton tani ,ska rendesi per mua ,por Saliu ngateron principin??!! Ka qene me fat.. ,kam 2 6 vite qe ve vetem kryqe ketyre pardesyve te bardha te katovices , bile nuk dua te ofendoj njeri ,nga komentuaesit ose gazetaret kur permendin te djathte ose te majte ,inat kam sinqerisht , ku ketu ne shqiperi te gjitha keto parti , jane pa emra ,sinqerisht nuk ja gjej dot ,ku sic e dime Ducja ,Enveri ,Stalini kane pasur nga nje emer ,keto jane te gjithe pleshta te lindur kopile neper ferra ,,por prap nuk ofendoj njeri per keto tema ,sidomos per gazetaret qe lipejne ndonje cope kocke .,kurse ti je nervoz, se te kane zhgenjyer ,sju bej me faj ,por seshte fai i im qe je aq impulsiv ,bile pa ,vetem nga nje here llogjike ..Nuk e di se cfare moshe ke ? Mer e lexo ne qetesi, se ke te tjere qe permendin letren e bardhe ,dhe te garantoj se nuk je i vetem ,Vidh ose me imitoh mua , te garantoj se do te qetesohesh nga nervat , se nuk eshte mire per shendetin tend . Pershendetje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 23, 11:09

   Adih
   qëllimin tënd të mirë e pash,por si hiperaktiv që jam,e pe që e pastova tre herë nga padurimi!!
   shpesh jam dakord me mendimin tënd,por kësaj radhe,”,kam 2 6 vite qe ve vetem kryqe ketyre pardesyve te bardha te katovices ,”,unë ndryshe nga ti kam kërkuar gjithnjë ndryshimin!!kam kërkuar më të mirën!!gjithnjë jam zhgënjyer,por në fund të fundit ka provuar të mbështes dikë që ka dhënë shpresa!!ashtu si e kam kritikuar dhe sulmuar me tërë forcën që më jep fjala,deri diku e lirë!!të mos votosh,si thua ti,asnjë do të thotë që të jesh kundër çdo gjëje dhe kundër gjithkujt!pra dhe kundër shpresës!!kjo nuk është gjë e mirë!!ashtu si nuk është e mirë që të vdesëh para shpresës!!një shikim racional i situatës politike dhe njerëzve që e bëjnë atë është veprimi më i mirë!!
   thënja se “mes shteteve nuk ka miqsi të përjetëshme,por interesa të përjtëshme” e njëjta fjali vlen dhe për politikën!!pra mardhënjet e popullit me politikën!!”nuk ka përkatësi politike të përjetëshme,por përkatësi sipas përmbushjes së interesave nga ana e politikës”!!
   si e thotë dhe Alpini i ramës ose neti vjosa,ne duhet të marrim për bazë ato që na bashkojnë dhe jo ato që na ndajnë!!që të dy,si unë dhe ti,dhe ndonjë tjetër,kemi të përbashkët “aksionin për bojkot të politikës me anë të votimit të bardhë,ose të pavlefshëm”!
   këtë duhet ta përhapim që njerzit ta kuptojnë se çfar është në radhë të parë dhe pasi ta kenë kuptuar!?
   të votojnë për veten e tyre dhe jo për politikën!!një votim i pavlefshëm do të jepte të kuptonte se:
   -sa shqiptarët nuk e pranojnë këtë politikë të ndyrë
   -politikanët e sotëm duhet,në mos të largohen,të paktën të kuptojnë se nuk jemi bagti dhe të ndërrojnë mënyrën e tyre të qeverisjes
   -është e mundur tu jepet guximi forcave të reja që të dalin në skenë.forca të cillat sot për sot nuk janë pjesë e politikës!forca që mendojnë se nuk kanë asnjë shans për fitore!!
   ps:përshëndetje për qetësinë tënde dhe të kundërtën për nxitimin e gjaknxehtësinë time 🙂

   Reply to this comment
 38. anticensurë25642654 May 23, 08:03

  optimizem per vendin
  ka shumë njerëz që budallallëkun e quajnë optimizëm!
  për fat të keq!!

  Reply to this comment
 39. mirel January 21, 01:01

  Ata hane turpin me tendera dhe PPP, populli ha shqelmin ne b.the

  Reply to this comment
 40. MeteH January 21, 11:19

  Z.G.BURIMI:Te kam degjuar e lexuar shume here ne analiza te tilla.Flet e shkruan mire,por pak djathtas duke i bere RIGOSHET shpures Berishiste 30 vjeçare.
  1-Vrasesit e 21 janarit u bene nga shteti Berishist.Vetem duhet te dali. ” kush e dha urdherin per te qelluar-Saliu apo Luli.Une them Saliu.
  -Ambasadori ARVIZU i cilesoi SB & LB Burre-shteti’ & ” yll ne ngjitje “.
  -Po ky ambasador llere -perveshur dakortesoi vjedhjen e votave te Rames per Lulin Kryetar Bashkie.
  2-Po Amerika mban atje Luan Hoxhen-ish shefin e shtapit te pergjithshem qe di gjithshka per Gerdecin,vrasjen e Kosta Trebickes,denimin e DIVEROLIT te tyre dhe familja e ish kryeministrit qe beri krimin po ben gallate me popullin Shqipetar,PS,nd/kombetaret..dh e nuk ka zot e perendi ti denoi e jo me EDI RAMA,te cilit i qendron koburja te koka nese ben nje hap te gabuare ne denimin e AGJENTIT TE SHUMFISHT-SB.
  3-Drejtesia e degjeneruare 99 % eshte ne doren e SB qe ne 1992 me kursin e plepave.Ata nuk mund te denojne babin e tyre shpirteror qe i beri me prona e para marrranendese duke i vjedhur popullit mbi 3 miljard dollar e vrare mbi 20.000 njerz,150 ne Tropoje.
  4-Po gjyqi i IZET HAXHISE pse nuk behet…e ka fain Edi Rama.!
  4-Po gjyqi i DRITAN DAJTIT,qe vrau 4 polic,babai i te cilit ka qene kuzhiner i S. Berishes pse nuk behet e shetitet neper Tirane ne klinikat private… Fai i Edi Rames eshte..!?
  5-Zotri..e fundit per sot:
  -Drejtesia po nxjerr nga burgu kriminelet Nr.1 per te vrare kriminelet Nr.2 te bandave te 96,97,98..e ne vazhdim, me qellim:
  1-Per destabilizimin e vendit ne interes te UDB+KGB+ASFALISE DHE LOBEVE EKSTREMISTE KUNDER SHQIPERISE E QE DIRIXHOHEN NGA BRENDA VENDIT..ME LOBIME RUSE..!
  2-Qe te pengohet Reforma ne drejtesi sa te mundet e te behet ndonje pakt mos-denimi…si psh-Lobimi Rus i Lul-Saliut,i ngjashem me 17-18 majin e 2017,apo 97.
  3-Per te denigruar Qeverisjen e PS-E.Ramen e per te marre pushtetin me dhune siç po ndodh me forcat ekstremiste te djathta Europiane.Kaq per sot.
  -FLM-D I T A

  Reply to this comment
 41. shoku January 21, 12:05

  I lexova te gjitha komentet dhe te them te verteten te gjitha analizat, ngjarjet, pjesemarrja ne votime, fleta bosh, fleta zhgaravine te të gjitha shikoj pesimizem, mungese shprese dhe deshire. Nuk ka më tragjedi per njeriun, kur vendi i tij katandiset ne kete fare feje.
  Dreqi ta haje nje jete ka robi
  U ktheva nga Italia ne 2007 pasi shpresoja shume se vendi im kishte nevoje per mua, per kontributin tim. Edhe pse çdo dite kuptoja e se “loja” ketu ka rregulla te tjera, mendoja se rregullat e lojë i vendos shoqeria, ndyshimi. Edhe ndryshimi ndodhi (2013), prap nuk daloj ku fillon koqja e ku mbaron e keqja.
  Me idealizimin tim konsumova 12 vjet.
  Po rris dy djem. po kujt ti besoj edukimin, arsimimin e tyre? Kujt ti besoj mbrojten, sherimin? Kujt ti besoj drejtesin, kulturen, sportin? Apo t’ja lë rastesise, apo K.Ç.K?.
  Persët kane nje thenie: Kur luan shah, nuk duhet qe levizjet ti thote ai qe ke mbi koke, por vet edhe pse mund te humbasesh, ndryshe nese ke krenari, apo sedër çohu.

  Reply to this comment
 42. Alban January 22, 04:38

  PER KARRIKE VRAU AZEMIN …
  PER SUNDIM VRET DHE SHKELZENIN!

  VRASESI SERIAL ….

  – Pa maska…me zerin e figuren e
  tij…!

  – Nuk ka nevoje per hetim. I
  vetekapur ne flagrance !

  – Per karrike vrau Azemin…
  per pushtet vret dhe Shkelzenin!

  – Nga Alban Dega

  Sot mbushen plot 21 vjet nga vrasjet makaber te 2 prillit 1991 ne Shkoder.
  Nder e lavdi heronjve te 2 prillit!
  U qofte i lehte dheu i Shkoderloces!
  Drite u paste shpirti heronjve te 2 prillit!
  U vrane me arme serbe!
  U vrane me plumba serbe!
  Vrasja e tyre u urdherua e u pagua nga mercenare shqipfoles te Beogradit qe synonin ta fusnin Shqiperine e raskapitur e drobitur nga katrahura komuniste ne nje kasaphane e gjakderdhje.
  Pse…. ?
  Vetem qe te ngrinin karriken e tyre, poltronat e tyre neokomuniste mbi shkulmet e gjakut te paster e te dlire shqiptar te Arben Brocit, Nazmi Kryeziut, Bujar Bishanakut dhe Besnik Cekes e dhjetra te tjereve.
  A nuk jane po ata mercenare te Beogradit qe e deklaruan ashiqare para shqiptareve ne janar te vitit te kaluar se jo kater e katerdhjete por edhe mijera do te vriteshin prej tyre per te mbrojtur karriken e poltronat e tyre te ngritura mbi gjak.
  A nuk e pat thene vete babai i tyre Lenini se pushteti eshte me veshtire te mbrohet se te ftohet!
  E kush eshte vrasesi!?
  … Jo dorasi! Urdheruesi!
  … Jo Ekzekutori!
  Kryekzekutori!?
  Vrasesi i 4 heronjve te Shkodres eshte vrasesi i Remzi Hoxhes, qe i zhduken edhe kufomen…
  Eshte vrasesi i mbi 4000 shqiptareve ne 1997-en…
  Eshte vrasesi i Otrantos…
  Eshte vrasesi i Azem Hajdarit …
  Eshte vrasesi i Gerdecit!
  Eshte vrasesi i 4 protestuesve te 21 janarit 2011…! Qindra u plagosen. 4000 te tjere i shpetoi Zoti nga 4000 plumba te Gardes Saliane qe u zbrazen ndaj tyre
  …. Eshte vrases serial…
  Drejtesia edhe vonon… Drejtesia nuk harron as vrasesin serial dhe as bashkepunetoret e tij!
  Vrasesi serial eshte vrases i Shqiperise!
  Jo nje, as kater as 10 por mbi 15 here ne 15 vjet te sundimi te tij, SaLikekracise atdheshitese e shtetrrenuese!
  Jo vetem i saj, por edhe i enderrave e shpresave te shqiptareve, i aspiratave te tyre ” e Duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” ” E duam Shqiperine si Amerika demokratike!”
  Eshte ai qe ne vend te Evropes dhe Amerikes po i con shqiptaret e Shqiperine drejt Azerbjxhanit e drejt Butanit!
  Sali Berisha eshte vrasesi serial jo vetem i shqiptareve dhe adpiratave te tyre.
  Sali Berisha eshte vrasesi serial edhe i vete Shqiperise…. Jo nje… as dy … as tri here …
  Mbi 15 here ne 13 vjet SaLikekraci !
  Per karrike e per pushtet Sali Berisha vrau Azemin… por vret dhe te jeten dhe Shkelzenin
  Vrasesi serial eshte ai qe mos qofte!
  Lanet !

  Postuar më: 02-04-2012 | Ora: 14:02:27

  Reply to this comment
 43. ALBAN DEGA January 22, 04:59

  PO VRASESI NUK KA FAJ ZOTI BURIMI !?

  – Futja kot te dali plot … ose… ose
  Korda mbas bregut

  E lexova dhe rilexova me durim kinez anuslizen tende Zoti Byrimi …
  Qofsha i gabuar, por ajo me solli ne mendje ate humorin e holle te Estrades fantastike te Fierit me ate te zotin qe ia kishin vjedhur lopen…
  I lodhur nga pyetjet e bashkefshatareve te tij per rrethanat e vjedhjes se saj ai u drejton atyre pyetjen thelbesore:
  – Po hajduti nuk ka faj !?
  E pyetja ime per ty Z. Burimj eshte fare e thjeshte:
  – Po vrasesi…t nuk kishin faj!?
  Kjo analize me kujton efhe nje shprehje filozofike shqiptare:
  – Per inat te sime vjehrre shkoj e fle me mullixhiun!
  Kaq per sot Genci pa Burim !
  Kthehu te humori dhe filozofia popullore !
  Jane nje Burim i pashtershem dhe i pagabueshem per cdo krijimtari .
  Partite Lin din e vdesin, ngrihen e bien … por populli mbetet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim