TABELA: Rënia e mitit të martesës në Europë dhe ne ballkanasit

May 2, 2018 09:33

TABELA: Rënia e mitit të martesës në Europë dhe ne ballkanasit

Në shumë vende, institucioni i martesës duket se është “zbehur”. Një tregues i qartë lidhur me këtë tendencë të dekadave të fundit është kryesisht lindja e fëmijëve jashtë martese.

Siç tregohet nga të dhënat e Eurostat Franca kryeson listën relative me rreth 60% të fëmijëve të lindur nga prindërit të cilët nuk janë të martuar, as me ceremoni civile apo fetare.

Por në anën tjetër statistikat tregojnë se vendet e Ballkanit janë ende fanatike të martesës. Greqia shënom normën më të ulët që nga viti 2016 me vetëm 9.4% e lindjeve të regjistruara nga çiftet që nuk janë të martuar.

b.m. / dita

 

May 2, 2018 09:33
Komento

1 Koment

  1. Arben May 2, 10:59

    ME PAK FJALE DEGJENERIM

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?