Blushi dhe Kongresi sipas Tahirit

January 27, 2016 21:48

Blushi dhe Kongresi sipas Tahirit

Kryetari i Partisë Socialiste për degën e Tiranës, Saimir Tahiri duke folur për Kongresin e 19 marsit të PS­së thotë se nuk është i nevojshëm debati për zgjedhjen e kryetarit të partisë sa kohë socialistët janë në pushtet.

Komenti i Tahirit, vjen një ditë pasi Ben Blushi la të hapur mundësinë e kandidimit për kryetar të PS­ në Kongres.

Në një intervistë televizive, Tahiri shprehet se, kryetari nuk ka nevojë për votim kur është kryeministër. Ai thotë se grupi i punës pritet të vendosë nëse do të ketë garë.

Kjo është çështje e grupit të punës që po merret me ndryshimet në statut.

Do të ketë një procedurë për konfirmimin ose jo të mandatit të kryetarit të partisë në PS.

Kjo është çështje jo shumë themelore për mënyrën sesi duhet të bashkëpunojmë me publikun, për ta bërë Shqipërinë më të mirë.

Për sa kohë qytetarët votojnë qeverinë, votojnë PS dhe kryetarin e PS, ky është votëbesim më i gjerë sesa votëbesimi i anëtarëve të PS”, tha Tahiri.

I njohur edhe për miqësi me Ben Blushin, personalisht ministri i Brendshëm mendon se nuk duhet të ketë zgjedhje brenda PS­-së për kryetarin.

“Unë nuk shoh ndonjë arsye për sa kohë kryetari i PS është kryeministër dhe votëbesohet nga qytetarët të mos ketë rregulla të diferencuara për konfirmimin e tij brenda partisë.

Një mënyrë tjetër mund të jetë ajo me një procedurë tjetër votimi. Ky debat do të ishte i tillë nëse kryeministri do të humbiste zgjedhjet”, tha Tahiri.

 

January 27, 2016 21:48
Komento

8 Komente

 1. Pellumb Zaimi January 27, 20:29

  Keta jesmenet te cudisin me mosnjohjen e rregullave zgjedhore dhe statutore te Partise ? Po pse ka frike kryetari yt te organizoje zgjedhje o Tahir ? Ne nje parti demokratike zgjedhjet duhet te organizohen sa here te jete e nevojshme mor Tahir mavria .Kini integritet ju apo skini ? Sa here ju kurdis kryetari ju ciliminjve dilni e perserisni friken e tij per te organizuar zgjedhje ne Parti ? A e di ti Tahir se shume socialiste te lagjes time jane kunder qendrimit te anarkodjathtistit Edi Rama ne krye te Partise ? Kuptohet frika qe keni,- po ecni djathtas te lidhur pas boleve te interesave tuaja e te kryetarit prandaj kini frike ? Por mbaje mend Tahir cilimiu ,- po e shkaterroni ate parti tradicionale majtiste dhe pergjegjesia juaj do te jete historike ? Ej milet socialist ,- pse kane frike keta te bejne zgjedhje ? Pa vriteni mendjen nje cike ?

  Reply to this comment
 2. Xha Temja January 27, 20:30

  O Tahir I Habilajve. Po kur humbi Rama zgedhjet ne 2009 a duhet te jepte doreheqjen e parevokueshme. Apo kjo seshte ana tjeter e se njejtes monedhe???

  Reply to this comment
  • kukuvajkat January 27, 20:51

   Qajeni te majten . Me Tahira e me Rame ballajdira iku ne Vicidol. PS ska mo .E vithisen ciliminjte si keta mustaqeminjte ? Te lumte xha Temja !

   Reply to this comment
 3. Pellumb Zaimi January 27, 20:44

  @@@@^^^^@@@@****VR!!!*** Keta jesmenet te cudisin me mosnjohjen e rregullave zgjedhore dhe statutore te Partise ? Po pse ka frike kryetari yt te organizoje zgjedhje o Tahir ? Ne nje parti demokratike zgjedhjet duhet te organizohen sa here te jete e nevojshme mor Tahir mavria .Kini integritet ju apo skini ? Sa here ju kurdis kryetari ju ciliminjve dilni e perserisni friken e tij per te organizuar zgjedhje ne Parti ? A e di ti Tahir se shume socialiste te lagjes time jane kunder qendrimit te anarkodjathtistit Edi Rama ne krye te Partise ? Kuptohet frika qe keni,- po ecni djathtas te lidhur pas boleve te interesave tuaja e te kryetarit prandaj kini frike ? Por mbaje mend Tahir cilimiu ,- po e shkaterroni ate parti tradicionale majtiste dhe pergjegjesia juaj do te jete historike ? Ej milet socialist ,- pse kane frike keta te bejne zgjedhje ? Pa vriteni mendjen nje cike ?

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi January 27, 20:52

   @@@@^^^^@@@@****VR!!!*** Keta jesmenet te cudisin me mosnjohjen e rregullave zgjedhore dhe statutore te Partise ? Po pse ka frike kryetari yt te organizoje zgjedhje o Tahir ? Ne nje parti demokratike zgjedhjet duhet te organizohen sa here te jete e nevojshme mor Tahir mavria .Kini integritet ju apo skini ? Sa here ju kurdis kryetari ju ciliminjve dilni e perserisni friken e tij per te organizuar zgjedhje ne Parti ? A e di ti Tahir se shume socialiste te lagjes time jane kunder qendrimit te anarkodjathtistit Edi Rama ne krye te Partise ? Kuptohet frika qe keni,- po ecni djathtas te lidhur pas boleve te interesave tuaja e te kryetarit prandaj kini frike ? Por mbaje mend Tahir cilimiu ,- po e shkaterroni ate parti tradicionale majtiste dhe pergjegjesia juaj do te jete historike ? Ej milet socialist ,- pse kane frike keta te bejne zgjedhje ? Pa vriteni mendjen nje cike ?

   Reply to this comment
 4. Monika KryeLopa January 27, 20:58

  ‘Stambolli digjet socialSSalistet nga Blushi krifen’
  Kush e minimizon gjendjen tragjike te ketij populli e ketij vendi 25 vjet pa pluralizem,pa demokraci pa ekonomi me nje popull gjysma brenda e pa pune e gjysma jashte si mize pa koke e me 200 parti bageti e 140 mender deputete qe nuk lane gje pa vjedhur——–A do kete zgje te nje kryetari qe po qeverris te pa qeverriseshmen eshte sa injorance aqe edhe antishqipetare se jo vetem nuk ndryshon azgje por thjesht te bjere qeverrija qe normalisht nuk ka ‘shumice politike’ e brenda saj ti vene gure neper rrota.25 vjet nuk ka asnje shenje demokracije ne kerkojme pikerisht te na zbatohet statuti se na qenka shkelur se na thote ‘babai’ i demoKroacise Sali Neroni apo KA QI……PIKA NE B…..!

  Reply to this comment
 5. shpatar January 27, 21:27

  Gjukoni me gjakftohetsi e jo me pasjon se cduhet te beje Psja .Nuk zgjidh asnje ceshtje thelbesore ndryshimi i nje kryetari te partise kur ato varen nga konjukturat politike.Nese gjukojme per regulla statuti ato duhen zbatuar .Nese ato nuk shpreheqarte,qe ka shume mundesi ,
  duhen ribere.
  Llogjikishte nje Kongres mblidhet per te permirsuar punet ose per te marr vendime te rendesishme.Une e perjashtoje ,pa u debatuar me pare ,nje inisjative per tu diskutuar kryetari i nje partie qe eshte ne pushtet.Nese ka ceshtje serjoze te hidhen ne diskutim e te vendoset me votim nevoja per kryetar te ri.
  Une Ramen nuk e beje engjell pa te meta ne keto 2.5 vite qe po drejton.Por te mos harrojme se ky kabinet qe drejton nuk ka shkaktuar drama si me pare.Shteti me Ramen-Meten nuk ka fytyre vrasese e hajdutesh.Ka shume defekte qe jane pasoje e keq qeverisjes se me parshme qe nuk kaperxehen kollaje.Thone qe ekonomija nuk shkon mire,papunsia eshte rritur,investimet kane rene,taksat nuk mblidhen,shqiptaret ikin jashte vendit ,Drejtesia pengon,opozita pengon reformat,parlamenti zhurmon,Saliu akuzon e21 janari po vononte ndeshkoje fajtoret.Te gjitha keto nuk i faturohen vetem Rames por gjithe politikes se shkuar e te soteshme.
  Socjalistet kane se cfare duhet te diskutojne .Te minimizojne sa te jete e mundur praktinat e gabuara qe jane ndjekur me pare.
  Rama kercenohet vetem nga nje fakte .Si do te rrjedhin ngjarjet me reformnen ne Drejtesi.Ketu ose fiton per te vazhduar nje mandat te dyte ose del nga politika.Athere socjalistet te mendojne per kryetar te ri.Pse jo Blushi e shume te rinje mund te kandidojne.

  Reply to this comment
 6. N.VJOSA January 28, 05:13

  E respektoj dhe e vleresoj punen e Tahirit si Minister Rendi!
  Nje djale i ri, teper i perkushtuar dhe me rezultate shume te mira, ne nje kohe te shkurter, pamvarsisht baltes qe hedh mbi te lufta e piste politike e Opozites!…
  Por nuk me pelqen mendimi i i tij se Kryetari i Partise eshte automatikisht i votuar , kur fiton zgjedhjet!….
  Keshtu dhunohet demokracia e brendeshme e vet Partise!…
  Sepse ajo , Partia, si elite politike qe eshte, mund te nxjerr nje Drejtues qe e vlereson ajo dhe eshte detyre e saj te vendos se cilin do per Kryetar.
  Eshte mire qe Kryetari i Partise te zgjidhet nje here ne 4 vjet, siç eshte praktika e vendeve demokratike!
  Po fiton zgjedhjet, eshte nje plus i madh, por se kush vleresohet te jete Kryetar, eshte nje e drejte qe nuk mund ti mohohet antaresise se nje Partie, per te patur mandatin e saj….Mund te ndodh qe Rama psh , te qeverise mire ose keq, por eshte Partia e vet qe ka kete te drejte se cilin do per Kryetar dhe cilet antare te saj do ne forumet drejtuese, sepse keshtu shmanget me mire subjektiviteti…
  Megjithate, ne fund te fundit, eshte nje çeshtje qe i perket vet antaresise se PS-se, se çfarë kritere vendos ne statutin e saj…
  Mire eshte qe Rama te kete votbesimin e forumeve drejtuese siç eshte psh edhe Kongresi.
  Sa per Blush Kiçon, ..
  ….
  .Kiço ti e Kiço unë,
  o Kiço na duhet punë
  se per punë, ti të ha Munë…
  ….
  E thene cope, shqiptarçe, ky Kiçua eshte i mire per llafe dhe te shkruaj ndonje roman, se me Popullin, me njerzit e thjeshte, nuk e kemi pare te ulet e te bisedoje….gojet e liga thone se dhe atje ku eshte zgjedhur apo komanduar si deputet, shkon a nuk shkon nje here ne dy vjet….
  Politika shqiptare nuk ka nevoje per karieristë, ku nuk respektojne as disiplinen e vet Partise ku thote se ben pjesë, por DE FAKTO, loz rolin NJË HERË I BIE GOZHDËS DHE NJË HERË PATKOIT…
  Ma merr mendja se Socialistet nuk jane aq budallenj te shkojne pas Kiços….
  Rama, duhet te permiresoj stilin e tij te punes, te degjoje me shume forumet e Partise se vet ..se si organizator Kiço Llafazanin e le pas…
  Megjithate, Kryetarin e tyre e kane ne dore vet Socialdemokratet shqiptare, por kujdes se Sali Nano Karieristet, po investojne shume per ti perçare Socialdemokratet shqiptare…
  Nje bashkpunim me produktiv dhe pa hile midis Metes dhe Rames, them se nuk do jet pa sukses dhe me nje Opozite si kjo qe shohim perdite me Genjeshtrat e Lulushit e te Sali Bythfishkurit, E MAJTA SHQIPTARE DO QEVERISË GJATË….!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim