Tahiri: Praktikimi i feve të mos kthehet në element për të ngjallur ekstremizmin

May 19, 2015 16:19

Tahiri: Praktikimi i feve të mos kthehet në element për të ngjallur ekstremizmin

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i ka kërkuar përfaqësuesve të vendeve të rajonit të bashkëpunojnë dhe të hetojnë bashkërisht për të luftuar terrorizmin, që Ballkani të mos jetë më vendi nga ku eksportohen terroristë.

Pas mbylljes së ditës së parë të ministerialit rajonal në luftën kundër terrorizmit, Tahiri ka dalë në konferencë të përbashkët për shtyp me Nënsekretaren për Sigurinë Civile, Demokracinë dhe të Drejtat e Njeriut në DASH, Sarah Sewal.

Tahiri tha se komunitetet fetare kanë një rol kyç për edukimin dhe theksoi se asnjë vend nuk është i parrezikuar nga terrorizmi. “Komunitetet fetare kanë një rol kyç për edukimin. Asnjë vend nuk është i parrezikuar. Askush nuk është imun nga rreziku i terrorizmit. Pavarësisht faktit që duket sikur Shqipëria nuk ka probleme në lidhje me ekstremizmin e dhunshëm, premisat që të kthehet në një problem edhe në shtëpinë tonë, ekzistojnë dhe janë aty. Duhet të ndalojmë që familjet, shoqëria jonë të rrezikohet nga terrorizmi”, tha Tahiri.

Më herët në nisje të ditës së parë të ministerialit Ministri i Brendshëm kërkoi parandalimin e tendencave ekstremiste. “Të parandalojmë tendencat ekstremiste. Shqipëria është një vend që ka simbol integrimi dhe bashkëjetese mes komuniteteve, harmoninë fetare duke mënjanuar që praktikimi i feve të kthehet në element për të ngjallur ekstremizmin e dhunshëm”,­tha ai.

May 19, 2015 16:19
Komento

6 Komente

 1. beni May 19, 16:53

  Z.tahiri ka mar fera uraten i themi ne ktej nga anet tona!
  Atje ku desherojm ne te shkojm eu kerkohet revulucion kulturor njelloj si ne iran duke sjell vertet ate qe ne kerkojm europen!
  Te flasim e te mblidhemi nate e dit te tera nuk nxjerim xhec pervecse ksaj menyre te iranit ku moren islamizmin te gjith e ne te kunderten ate qe kerkojn shumica europen!
  Si ndodhi ne spanje me granaden arabet u kryqezuan dhe me ne fund spanja shpetoj nga ky ankth ideologjish pra mendojn nje se bashku!

  Reply to this comment
 2. info-analitike May 19, 16:59

  Mania per te dale neper televizione per vetepromovime e vetelavderime te mos llogaritet si “pune e palodhur”. Te pranosh gabimet e te mos i ndersehesh zerave kritike me arrogance eshte virtyt dhe jo dobesi. Te degjosh me shume e te flasesh me pak tregon mencuri. Te japesh mend kur nuk ke aspak tregon budallallek dhe kapadalleik kokeboshi.

  Reply to this comment
 3. Ballist i PENDUAR. May 19, 17:58

  Instrumenti i Elitave Kapitaliste
  ishte ”’ Komunizmi ”’

  Komunizmi ishte Thjesht nje shprehje e Fuqive okulte .
  [[ jane te njejtet ata qe kontrollojne bankat sot []]

  Asnje ”’ demokraci reale ” do ti sherbente sistemit me kete
  lloje efi-çence

  Nje grup i ngushte te pasurish , me influence bANKIRESH INTERNAZIONAL
  dHE qe nuk ishin te lidhur me asnje Komb gjeografik ,
  por qe perziheshin ne te gjitha Marveshjet e kombeve ,
  Organizuan e Financuan grupe revoluzionaresh
  ne te gjithe Boten , per te Organizuar Ambiziet e tyre Sekrete
  Plani ishte Afat gjate
  ” Oligarkia e Bankierve ” mbante nen kontroll
  Prodhimin dhe Burimet naturale ,
  si dhe Fuqine njerzore te te gjithe Botes .

  Shume eshte shkrojtur , ndermjet raportit Finanziar e atij Komunist ,
  Ashtu si eshte konstatuar , Giudaizmi , financimi Bankar
  e Bolshevizmi komunist , u bashkuan nga Raporti
  i Mbeshtetjes Reciproke .

  Ne pranveren e vitit 1700 u Takuan grupi
  Savi di Sion me Mayer Amschel Rothschild bejne nje Protokoll
  me 24 Paragrafe .
  Kjo u quajt
  Protokolli Savi di Sion .

  Ja disa pika nga Programi ::

  — Te krijojne popuj te ndare nepermjet politikes ,
  Ekonomik , sociale , fetare e Etnik
  Se eshte e nevojshme ti Armatosim , ne menyre qe te luftojne ,
  e keshtu te dobesohen .

  — Korrupsion [[ me leke e seks ]]
  pra te jene ricattabili i politikanet qe kane nje rol ne Fuqine e
  brendeshme te nje shteti .

  — Kryetari i shtetit te zgjidhet ai qe eshte i nenshtruar pa kushte .

  — Te kesh kontrollin e Shkollave
  ne menyre qe te Rinjte e talentuar dhe te familjeve te mira te drejtohen
  drejt Kultures internazionale ,
  duke sherbyer ne menyre te pa ndergjegjshme si agjent te komplotit .

  ..—Te siguroje qe vendimet me te Rendesishme te nje shteti
  te jene ne perputhje
  me termat Afatgjate Tek objektivi per nje
  Urdher te Ri Boteror .

  — Te kontrollosh shtypin ne menyre qe me ane te tij
  te kontrollohen Masat nepermjet Informacionit .

  — Te mesohen Masat te jetojne ne Aparence ,
  e a soddisfare me ”””’ Kenaqesi ””’

  Sipas Weisahupt duke vene ne praktik kete plan
  arrihej
  te Krijohesh nje shtet i Degraduar ,
  Konfuzion , rrezim ku Masat do te kerkojne
  nje mbrojtes
  ku ti Nenshtroheshin me deshire e te lire .

  Plani i Rothsscild bente Leve tek dy Fortesa .
  1- Forca e lekut nepermjet te cilit Kontrollonte
  sistemin Bankar internacional .

  2 – Disponushmeria e personave te besuar ,
  duke mbajtur nen kontroll kompanite sekrete [[ masonerine ]]

  Ne vitin 1828 Rothscild thote me perçmim
  per te gjitha Kombet .

  Me lejoni qe te jem Une ai qe Shtyp dhe kontrolloje
  LEkun e nje Kombi
  dhe nuk me inereson fare per ligjet e atij shteti .

  Komunizmi ishte Karremi
  per te nxitur Proletariatin
  te perfaqsonin Idene e ” Drejtesise sociale”
  Duke fshehur projektin e elitave per dominimin Boteror ,

  Ne vitin 1773 Rothschild prezanton 25 pika
  perpara 12 personave te Pasur ne Francfurt .

  1– te perdoret violenza e terrorrizmit me shume
  se diskutimet akademike
  2- Predikare ” liberalizimin ” per te marre fuqine politike
  3- te filloje luften e Klasave
  4
  5
  6
  , 7 – e keshtu me rradhe .. 25

  Reply to this comment
 4. Arben May 19, 18:54

  PO FILLON TE MERRESH EDHE ME PRAKTIKIMIN E FEVE O USTA.

  ALLAHU AKHBER.

  Reply to this comment
 5. Mark uk May 19, 20:01

  O Tahiri:Vetem besimi si keni ju,mund te siedh te tilla probleme si kudo ne bote.Mos i perziej fete e tjera.

  Reply to this comment
 6. EUROPIANI... May 19, 21:19

  Perveç terrorizmit islamik, per çfare terrorizmi tjeter behet fjale???….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin