Tailandë, gjykata shkarkon kryeministren

May 8, 2014 13:53

Tailandë, gjykata shkarkon kryeministren

Një gjykatë tailandeze urdhëroi tërheqjen nga qeveria të kryeministres Yingluck Shinawatra si dhe disa prej ministrave të kabinetit qeveritar.

Gjykata e shpalli Shinawatran fajtore për abuzim pushteti. Akuzat ndaj saj erdhën si pasojë e trasferimit të një fyunksionari të lartë, shumë pak kohë pasi ishte përzgjedhur në postin qeveritar në 2011-ën.

Gjykata Kushtetuese vendosi se Shinawatra do të qëndrojë në postin e kryeministres deri në zgjedhjen e një kryeministri të ri.

May 8, 2014 13:53
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*