Takimet në Bruksel, Ervin Bushati: Shqipëria progres në rrugën e saj të integrimit në BE

January 23, 2018 22:19

Takimet në Bruksel, Ervin Bushati: Shqipëria progres në rrugën e saj të integrimit në BE

Gjatë punimeve të Asamblesë Parlamentare të KiE-së në Strasburg, deputeti Bushati zhvilloi takime të rëndësishme me europarlamentarë nga vende të ndryshme, si me Kryetaren e delegacionit Kroat në Asamble, znj. Sanja Putica, me Kryetarin Maqedonas, z. Betian Kitev, dhe Kryetarin Boshnjak z. Senad ŠEPIĆ.  Fokusi i takimeve ishte pasqyrimi i progresit të shënuar nga vendi ynë në plotësimin e angazhimeve në kuadër të procesit të integrimit evropian dhe pritshmëritë e Shqipërisë për avancimin e agjendës evropiane me marrjen e vendimit pozitiv të hapjes së negociatave për anëtarësim.

Në këto takime, Bushati kërkoi mbështetjen e delegacioneve të këtyre vendeve për afrimin e mëtejshëm të Kosovës me KiE-në, në funksion të qëllimit të anëtarësimit të plotë të saj. Bushati theksoi se anëtarësimi i saj ndikon jo vetëm në forcimin e standarteve demokratike, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut për të gjithë qytetarët e Kosovës pa asnjë përjashtim, por njëkohësisht kontribuon në krijimin e një klime më të sigurtë në rajon, si dhe rritjen e bashkëpunimit në nivel rajonal.

 

January 23, 2018 22:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*