Takimi me zyrtarin amerikan, Meta kritikon opozitën dhe mazhorancën

May 15, 2017 15:54

Takimi me zyrtarin amerikan, Meta kritikon opozitën dhe mazhorancën

 

Presidenti i zgjedhur Ilir Meta, gjatë takimit që zhvilloi sot me zv. Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA Hoyt Brian Yee, nuk i kurseu kritikat për bojkotin e opozitës në zgjedhje.

“Bojkoti nuk është zgjidhje dhe opozita duhet të gjejë të gjitha forcat për t’u përfshirë në procesin zgjedhor, për t’i shërbyer demokracisë dhe të ardhmes evropiane të vendit”, është shprehur Meta.

Në mesazhin që i dha amerikanëve, Meta kritikoi gjithashtu edhe mazhorancën, që sipas tij duhet të tregojë më shumë vullnet për përfshirjen e opozitës në zgjedhje.

“Njëkohësisht mazhoranca duhet të tregojë vullnet maksimal për përfshirjen e opozitës dhe respektimin e kërkesave dhe të drejtave të saj”, është shprehur Meta, sipas njoftimit për mediat që shpërndau zyra e shtypit e Kuvendit.

Nga ana e tij, thuhet në njoftim, Zv. Ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA Hoyt Brian Yee e uroi Meta për zgjedhjen e tij në postin e Presidentit të Republikës dhe vuri në dukje se SHBA do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet për të forcuar demokracinë dhe për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri.

May 15, 2017 15:54
Komento

23 Komente

 1. shqiptar May 15, 16:01

  si gjithnje LSI rolin e kurves di te beje me mire .

  Reply to this comment
 2. ts May 15, 16:01

  he kurv o kurv……….

  Reply to this comment
 3. Andi May 15, 16:21

  Kurva e LSI do votat e kokpalareve te cadres se do dale “force e pare”. Boll o hajduti me bllok ne dore na bere mesine qe kritikon te gjithe dhe na del partizan i dialogut.

  Reply to this comment
 4. Drinos May 15, 16:34

  Vetem nje tip si ky , e ka per nder te jete buri mones , si ne ato kohe kollovarve nga fshati ju jepnin per gra kurvat e qyteteve , Apo Jo lilo …

  Reply to this comment
 5. xxx May 15, 16:37

  mire jau ben, Rama vete e propozoi

  Reply to this comment
 6. Tajari May 15, 16:48

  Mr.President
  Ju e meritoni të keni pseudonimin KURVA.
  Tung

  Reply to this comment
 7. osumi May 15, 16:49

  Si ballistet dikur, njeri me shume flamure, dhe e quan veten skraparli.
  Pse nuk eshte pjese e maxhorances lsi-ja, apo ti je specie e veçante. Shkon nga fryn era.
  Uffff, ç’president…. KUKULL e shemtuar…..

  Reply to this comment
 8. ENVERI U NGJALL May 15, 17:06

  KRISTIANET NE GJITHE BOTEN THONE

  KRISHTI U NGJALL
  .
  DHE SHQIPTARET DUHET TE THONE

  ENVERI U NGJALL

  ++++++++++++++
  NUK DO PRANOJA TE KISHA PER PRESIDENT NJE “DELETET”
  SI ILIR META
  QE NE 2008
  QUAN SPIUN TE UDB SALI BERISHIN
  DHE NE 2009 PAS NJE VITI
  ME URDHER TE RRUGES ELBASANIT
  BEN “DASHURI” ME AGJENTIN E UDB
  .
  NUK BESONI

  HERE YOU GO !
  ……..
  LSI në 7 korrik 2008,
  akuzë në Kuvend:
  SALI BERISHA, spiun sigurimi dhe agjent i UDB.
  +++++
  Shtetasi shqiptar Sali Berisha, politikan prej 20 vjetësh dhe aktualisht me detyrë kryeministër i Shqipërisë, dhëndër në Serbi, martuar me Sllobodanka Ramën, vajzën e një koloneli (oficeri aktiv) të shërbimeve sekrete agjenturore Jugosllave, nuk do ketë mundësinë t’i shpëtojë damkës së zezë, hijes së krimeve dhe faktit të turpshëm, që ka qenë spiun i sigurimit të shtetit, me aktivitet intensiv konkret dhe maksimal, me pasojë burgosjen dhe internimin e shumë familjeve të intelektualëve e njerëzve të thjeshtë, kundërshtarë të regjimit diktatorial komunist.
  Në një deklarim të tij publik në televizion, Berisha tha: “Nuk kam qenë spiun, nuk kam denoncuar dhe nuk kam dënuar njeri”. Mirëpo, gjatë një akuze të bërë në parlamentin shqiptar, në datën 7 korrik 2008, nga deputeti Spartak Braho në emër të grupit parlamentar të LSI, përforcuar me ulërima nga kreu i LSI Ilir Meta, u deklarua se ka prova shkresore, se SALI RAM BERISHA, komunist, pedagog, mjek në klinikën e bllokut dhe pjesë e brendshme e familjes së diktatorit, ka qenë jo vetëm spiun i sigurimit të shtetit prej 21 vitesh gjatë diktaturës komuniste shqiptare, por dhe “agjent special” i shërbimeve të huaja, me veprimtari agjenturore kryesore anti-shqiptare, si spiun në shërbim të UDB-së Jugosllave. Shkak që LSI dhe Ilir Meta, nxori nëpërmjet Spartak Brahos “letrat” e SALIUT si spiun dhe agjent i UDB, ishte fakti që SALIU, JOZEFINA dhe 20 deputetë “figura të pastra” me në krye Astrit Patozin, kërkuan shtyrjen e miratimit të projekt-ligjit “BIBERAJ” të hartuar prej BE për lustracionin (hapjen e dosjeve), për në muajin tetor 2008, pra pas pushimeve verore.
  Kjo shtyrje u konsiderua prej Ilir Metës, si lojë e Sali Berishës për “konflikt interesi si spiun i sigurimit shqiptar dhe agjent i shërbimeve sekrete të huaja me veprimtari agjenturore anti-shqiptare”.
  Akuza e LSI, u përforcua në një emision televiziv edhe prej ish-shefit të SHIK, Fatos Klosi, atëherë anëtar kryesie i LSI, i cili aprovoi dhe deklaroi hapur, se ka dokumente autentike që provojnë plotësisht akuzën e LSI në parlament, që SALI RAM BERISHA ka qenë spiun i sigurimit të shtetit shqiptar dhe që është agjent i UDB. Po citojmë të plotë, akuzën e LSI, bërë në parlament në datën 7 korrik 2008, nga (ish) deputeti Spartak Braho:
  Spartak Braho, në emër të LSI: “Sali Ram Berisha, spiun sigurimi dhe agjent i UDB”
  “Kam detyrimin t’i bëjë me dije dhe me prova parlamentit, se Sali Berisha është i interesuar të bllokojë miratimin e ligjit të lustracionit për hapjen e dosjeve të ish-sigurimit të shtetit dhe të ish-shërbimeve agjenturore të huaja, sipas rekomandimeve dhe afateve të përcaktuara nga BE dhe KiE.
  Ka fakte, që SALI RAM BERISHA dhe shumë nga ministrat e deputetët e afërt të kabinetit të tij, janë ish-spiunë të sigurimit dhe kanë dosje me veprimtari konkrete në dënimin me burg dhe internimin e shumë intelektualëve, familjeve e qytetarëve të tjerë. Përveç si ish-spiun i sigurimit të shtetit shqiptar, ka prova e fakte, se SALI RAM BERISHA, ka pasur dhe ka lidhje agjenturore me UDB-në (shërbimi sekret në ish-Jugosllavi), si informator i rregullt dhe i vullnetshëm i këtij shërbimi, duke dhënë informacione me efekt zhvillimesh anti-shqiptare. Këto shërbime si spiun sigurimi dhe agjent i UDB, SALIU i bënte me qejf, pasi nga njëra anë e shtynte kauza për fitoren e komunizmit në rang botëror, ndërsa nga ana tjetër e shtynin lidhjet agjenturore me UDB-së në Mal të Zi, prej nga ka edhe origjinën e gruas. Kryeministri SALI BERISHA, ka pasur takime e biseda të fshehta edhe me Millosheviçin, takime që i ka pranuar edhe vetë.
  Grupi parlamentar i PD dhe kryeministri SALI BERISHA po kundërshtojnë dhe po bllokojnë projekt-ligjin e Biberajt, mbasi po të hapen dosjet, del se në krye të listës së spiunëve dhe agjentëve anti-shqiptarë në shërbim të të huajve është vetë kryeministri. Kam prova të plota, se SALIU ka dhënë informacione të forta për Komitetin Qendror, për Sekretarin e Parë shokun Xhelal Gjoni dhe ka pasur takime informative në disa kryeqytete evropiane, me zbulues e agjentë rezidentë të huaj. SALIU ka frikë nga miratimi i projekt-ligjit të dosjeve të spiunëve, mbasi e di mirë, që do ta pësojë ai dhe gjysma e kabinetit qeveritar dhe e grupit parlamentar të PD. Unë këto akuza i kam deklaruar edhe në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve për diskutimin e ligjit të hapjes së dosjeve

  Reply to this comment
 9. Xhaxhi Ariu May 15, 17:20

  Foto mjaft domethenese. Meta, Presidenti, i zhytur ne kolltuk dhe Amerikani Yee me qendrim te drejte e dinjitoz. Meta duket si i thote; ja keta jemi ne, nuk keni c’te na beni. Kemi zene keto kolltuqe dhe nuk i leshojme vec po na terhoqet zvarre.

  Reply to this comment
 10. fteri May 15, 17:27

  Vetëm zhan valzhani fluturonte mbi dy kuaj në film ,kurse JEZUITI Ilir Meta është në jetën reale ! Nuk ecet mbi dy kaloshina ,të djathtën këmbë te PD-ja dhe të majtën te PS-ja .

  Qëndrimi duhet të jetë i ashpër për ZULLUMET e aventurierit Adoloshent LULZIM BASHA dhe për Hienën plakë S.Berisha,po i sjellin shumë dëme vendit po mbajnë peng shqiprinë ka tre muaj dhe ju kryeni rolin e priftit .
  Ku është wetingu që miratuat me 140 vota ?
  Përse e zvarrisni ,me pretekse nga më çesharaket ?
  Përse pranoni komplotet e S.Berishës për destabilizim,si në Maqedoni dhe ju heshtni ?

  Përse nuk kërko ralizimin me çdo kushtë reformës në sistem të drejtësisë ,jo llafe boshe . A’ ka ardhë puna të ndahet shapi nga sheqeri ,puntori nga llafazani ,të vlersohet ai deputet që punon , jo ai që mashtron ?

  ILIR META përse heshtë përball një tufë banditësh politik e kriminelësh që kan ngritur çadrën në mesë bulevardit duke cënuar rëndë lëvizjen e lirë të popullit të Tiranës,dhe kan si synim futjen e vendit në kaosë si në v. 1997 !,pastaj të marrin pushtetin në tavolinë !

  A’ nuk është sulm personal kundër kryeministrit E.Rama ,me qëllim që S.Berisha dhe L.Basha të vjedhin totalisht zgjedhjet dhe të kthejnë edhe një herë shqiprinë në kaosë të kupolës së çiftelisë ,të vjedhjes ,hakmarrjes dhe krimit të S.Berishës si në gërdec dhe në 21 janarë.Por edhe të sinialit që dha Kr/bashiakja Voltana ademi në bllokimin e urës së bahçallokut ,si në vrasjen e Arben Brocit.1991.

  Reply to this comment
  • ENVERI U NGJALL (2) May 15, 17:50

   Zoti fteri
   ke bere nje koment brilant por ke harruar kryesoren:
   .
   nga shkurt-mars 1992 kur Rajersoni u fut ne votimet e atij viti

   RA SOVRANITETI I SHQIPERISE AUTOMATIKISHT
   .
   edhe sot

   edi rama po ben nje tradheti kriminale ndaj 23 qershorit 2013
   sic po bejne tolerim kriminal miqte tane karshi dyshes 2B
   .
   PSE PO TALLIN LESHT ILIR META-DIPLLOMATET AMERIKANE DHE EDI RAMA
   ME SHQIPTARET

   Dekorata me kriminale e dhenë qe nga clirimi turk ne 1912 eshte ajo e edi rames dhene kriminelit inteligjent te gazidedes eshte vete poshtrim i edi rames dhe 23 qershorit

   Më 22 shtator, pak ditë para se të nisej për SHBA, kryeministri Edi Rama i ka dorëzuar kreut të SHISH Visho Ajazi Medaljen e Mirënjohjes për Shërbimin Informativ Shtetëror.

   Medalja u akordua “pasi në vijimësi ka patur një bashkëpunim të mirë mes insitucioneve ligjzbatuese dhe Ministrisë së Brendshme” që kanë sjellë “rezultate në luftën antiterror”.

   Vetë kryeministri që ka dorëzuar medaljen tek Visho Ajazi Lika ka refuzuar që ceremonia të bëhet publike, ndaj ajo është zhvilluar larg syve të medias, nëse i qëndrojmë raportimit të ABC.

   Në janar të këtij viti një falënderim që kreu i qeverisë i bëri publikisht kreut të SHISH gjatë hapjes së “Shtëpisë me Gjethe” krijoi mjaft habi në opinion.

   Nëse do t’i bënim një përmbledhje të shkurtër aktivitetit të Visho Ajazi Likës në krye të institucionit të shërbimit sekret, me siguri që fjala “faleminderit” në fund do të ishte më e papërshtatshmja.

   Ai që mbante postin e zv/drejtorit të SHK-ut famëkeq të Gazidedes në kohën që Berisha ishte President iku për shkak të rrëzimit të Berishës, ashtu sikurse Gazidede, jashtë Shqipërisë, në Kanada..
   Pra eshte kriminale qe edi rama dekoroi ndyresiren e Shikut qe eshte ne fakt “spiuni dixhtal” i saliserbet bashke me kete Skypion kete nëpërkë berishiane te forumeve on line pjese e kelysheve te kanadezit visho ajazit

   Shenim: komentuesi ka qene antienverist…po kur shikoj kete ilir meten qe po behet zedhensi i donald luve dhe saluve dhe keto zyrtare qe bejne sikur jane kunder salul kriminelit dhe po bejne radiolojen
   LU-JA-LILI-LULI…si per bashkine e tiranes ne 2011 qe e moren me ndyresi kriminale…cfare duhet te themi..

   keta e ngjallen enverin..beni referendum ta besoni

   Reply to this comment
 11. Jevi May 15, 17:34

  Po Ju Z.Meta ku hyni ne opozite apo mazhorance,se keni 8-vjet qe qeverisni ne kete vend.Edhe sot qe flet 1/3 e kabinetit eshte lesh e li sic e ka emrin parta jote familjare.Turp per qendrimin qe mban,se nuk fiton dot vota me te tilla maskaralleqe,ne kuriz te aleatit tend.

  Reply to this comment
 12. Vlora May 15, 17:41

  TI je gangrena e Shqiperise dhe shqiptareve. Burgu te takon ty para te gjitheve biles dhe para Sali Berishes o qen i gungosur.

  Reply to this comment
 13. ne ruajtje te "unitetit kombetar"... May 15, 20:20

  asnjerit s’i shkon mendja, qe ky mund te ndiqet penalisht per fyerje, ne c’do moment . per fyerje te dritan priftit; “mi moçali”…kete tedrejte, e ka ç’do “moçalor” . dhe s’eshte pak, pasi e çon ne p..ith te s’emes nga ka ardhur, perjetesisht …

  Reply to this comment
 14. Adih May 15, 21:16

  O komentues pse e kritikoni Like hajdutin..Duhet te kritikohet Saliu, qe e ndihmoi me rezultatin 5 me 0 te fitoje gjygjin ,pamvaresisht se e ka filmuar me ze e figure ,e ne rast reziku do ja nxjere..Dhe me kryesorja kritikoni Ramen, qe me deshiren e ketij te fundit e zgjodhi President ,dhe i tha jetimeve te 21 janarit ,pamvaresisht qe prej jush vura bythet ne karrige te kryeministrit ,ikni pirdhuni ,ne pardesyte e bardha ,cunat e R Alise do e dirizhojme shqiperine ..Amerika e di e duhet te veje dore dhe nje here e pergjithmone ,per politikane te rinj e pro perendimore ,dhe larg duart e te majteve ,mafjoze qe e kane mendjen nga RUSI:
  Prandaj o komentues lereheni rehat Meten ,Fain e ka Burazeret e medhenj Saliu dhe Rama.
  PS… Nuk e di e me vjen gjynah per dy konet Brace dhe Balla me cfere do meren ne te ardhmen ,pamvaresisht marin rogen Qyl , me taksat tona.
  Te rroje PPSH e ndare ne disa pjese,dhe mos prisni o Amerikane dhe ju o dele popull vetting dhe reforme ne drejtesi me keta bandite neokomuniste te pa skrupullt.

  Reply to this comment
 15. Aliu nga Selenic May 15, 21:16

  Me kote mundohesh te besh Mesine . Nuk e ke fuqin ase sovranitetin per ti bere keto. Sovratit ja ke hipure ne koke qe prej kohesh. Cdo nisme qe kerkon te marresh seshte gje tiejet vecse hipokrizi e pa diskutueshme.!

  Reply to this comment
 16. Adih May 15, 21:36

  Flm

  Reply to this comment
 17. FORSTER May 15, 22:29

  Nuk ja vlen te komentosh ILIR-KoK-Palarin se eshte kethyer ne nji “klloun-cirku”.

  Reply to this comment
 18. info analitike May 16, 13:34

  Shoke mos qani me kot! Ky ishte presidenti qe deshet. Ta mbani me shendet e t’ia ndjeni lezetin peshkut dhe ngjalave.

  Reply to this comment
 19. Portieri May 16, 14:18

  Shikojeni dhe vleresojeni brumbullin Meta se nga vjen pastaj gjykojeni.Sa per ta ditur ne kohen e lufte nac.-clirimtare ne Cepan kur vinin partizanet ata beheshin me partizanet kur vinin ballistet dhe gjermanet kthenin b….et e beheshin me ballin pra keta ishin te paret e Lilos ska nga te ngjaje.KAMELEON asnjehere ne opozite dhe asnjehere ne mazhorance por gjithmon ne poshtersi…..

  Reply to this comment
 20. Lennard May 16, 14:54

  A e dini kur do te clirohet Shqiperia Realisht? Kur Sali Serbi,Lul-Hajduti ,Like Floriri dhe te gjithe banditet e korruptua te futen ne Hapsane .Atehere do te jete Feste e Madhe Kombetare.TUNG

  Reply to this comment
 21. Lennard May 16, 14:56

  A e dini kur do te clirohet Shqiperia Realisht? Kur Sali Serbi,Lul-Hajduti ,Like Floriri dhe te gjithe banditet e korruptua te futen ne Hapsane .Atehere do te jete Feste e Madhe Kombetare.TUNG
  kam harruar Fatmir Trafikantin,Duken e Krimit.Familjaret e Sali Qofte largut dhe te gjithe gangsteret pa dallim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?