Negociatat, Rama: Jam optimist pas takimit me Macron

May 16, 2018 11:28

Negociatat, Rama: Jam optimist pas takimit me Macron

Në mbledhjen e grupit të PS-së, Rama informoi deputetët socialistë mbi takimin me presidentin francez Emmanuel Macron.

Në takimin që zgjati jashtë parashikimit për shkak të një bisede shteruese mbi disa tema të rëndësishme mund tu them me plot gojën se dëgjova nga presidenti fjalë tejet inkurajuese për Shqipërinë, rolin në rajon, linjëzimin konseguent i politikës sonë të jashtme me atë të BE, reforma në drejtësi, procesi i vetingut të gjykatësve dhe prokurorëve, reformimi i policisë së shtetit dhe bashkëpunimi i shkëlqyer me policinë franceze, arritjet serioze në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, përkatësia e fortë europianiste e shqiptarëve u përmendën me radhë dhe konsiderata të larta nga presidenti i Francës.

Ai tha se vendimmarrja e Francës është në studim e sipër pasi sipas tij nuk është çështja vetëm e Shqipërisë dhe Maqedonisë, të cilat citoj: meritojnë vlerësimin më të lartë për këtë fazë të procesit”, por tema e gjerë e reformimit të Europës që diktojnë një reflektim të thelluar të Francës para marrjes së vendimit përfundimtar në qershor”, tha Rama.

o.j/dita

May 16, 2018 11:28
Komento

1 Koment

  1. info analitike May 16, 21:49

    Mbete duke genjyer o kriepsiko por tani vetem ca kokrra te besojne ende sepse shumica e ka te qarte se cfare malli je!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*