Çfarë po diskutohet mes Thaçit dhe Vuçiç përpara takimit të Parisit

May 30, 2019 17:03

Çfarë po diskutohet mes Thaçit dhe Vuçiç përpara takimit të Parisit

Profesori David L. Phillips, i cili është drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia të New Yorkut, ka komentuar negociatat Thaçi-Vuçiç.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiç, po takohen me dyer të mbyllura për të diskutuar një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Thaçi ka hedhur poshtë idenë polemike të ndryshimit të territoreve.

Përveç Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, askush nuk e di se çfarë kanë diskutuar Thaçi dhe Vuçiç.

Thuhet se Thaçi dhe Vuçiç po planifikojnë të shpallin një marrëveshje për të shkëmbyer territoret pak para takimit të tyre të ardhshëm në Paris, më 1 korrik.

Sipas një personaliteti të shquar të Kosovës, këto janë kushtet e marrëveshjes:

-Serbia do të pranojë njohjen e Kosovës.

-Kosova do ta lërë Mitrovicën e Veriut dhe katër komuna veriore në Serbi.

-Kosova do të marrë katër deri në shtatë fshatra në Luginën e Preshevës, të cilat aktualisht janë pjesë e Serbisë.

-Liqeni i Gazivodës, i cili është vendimtar për prodhimin e energji elektrike dhe furnizimin me ujë të Kosovës, do të bëhet një territor i besueshëm nën mbikëqyrjen e një organizate ndërkombëtare (p.sh. NATO).

-Një Asociacion i Komuniteteve Serbe (ASM) do të themelohet në pjesë të tjera të Kosovës ku banojnë serbët. ASM do të jetë përgjegjës për planifikimin urban dhe rural.

-Marrëveshja nuk flet për minierat e Trepçës, që përfshin territore në të dy vendet.

Shkëmbimi i territoreve ka precedentë. Në vitin 1947, Serbia i kaloi shtatë fshatra rrethit të Gjilanit në Preshevë: Stanec, Maxhere, Peceno, Ranatovce, Depçe, Caravajka dhe Sefer.

Fshatrat e tjerë i kaluan Bujanovcit: Dobrosi dhe Konculj, si dhe fshatrat malore të Bujanovcit, Pribovacit dhe Zarbincës. Këto 11 fshatra shtrihen gjithsej rreth 85 kilometra katrorë.

Në vitin 1959, 45 banesa të rajonit të Rashkës i kaluan Kosovës. Një pjesë e Leshakut dhe Zubin Potokut gjithashtu iu bashkuan Kosovës. Vendimi për këto ndryshime territoriale u mor vetëm nga Beogradi. Në atë kohë, statusi politik i Kosovës ishte i kufizuar në një rajon autonom brenda Serbisë.

Gjithsesi, Vuçiç nuk ka votat në parlament për të ndryshuar kushtetutën e Serbisë dhe për të ratifikuar marrëveshjen. Njohja e Serbisë për Kosovën është thelbësore për marrëveshjen.

Marrëveshja nuk do të adresojë BE dhe anëtarësimin e OKB-së në Kosovë.

b.b/dita

 

May 30, 2019 17:03
Komento

4 Komente

 1. Teuta Cani May 30, 18:34

  Kjo marreveshje e fshahte eshte nje tradheti kombetare, qe Parlamenti i Kosoves duhet te mblidhet me urgjence e te shkarkoje Presidentin Thaçi, duke e bere te pavlefshem pranine e tij ne bisedime! Europa duhet te bashkoje te gjitha trojet shqiptare dhe te mos e perkedhele Serbine, qe te qetesohet Ballkani! Duhet denuar e denoncuar tradhetia kombetare dhe te penalizohet kushdo qofte! Teuta

  Reply to this comment
 2. MH May 30, 21:00

  Lajme nga gazeta Dita!

  “”Marrëveshja nuk do të adresojë BE dhe anëtarësimin e OKB-së në Kosovë.””

  Kush din ta zgjidhin kete filozofi shkencore primitive.

  Bravo Kosova.Tu mbush mendja qe duhet anetaresue OKB ne gjirin tend o,e madherishmja Kosove.

  Reply to this comment
 3. zhaku i pamposhtur May 30, 23:28

  Duhet ta kuptoni se as Kosova e as parlamenti i Kosovës nuk kanë gjë në dorë. ..Kosova thjesht do zbatojë me përpikmëri detyrat që i ka vënë perëndimi apo amerika. ..kthjellohuni një çikë ju parafolësit e mi dhe të gjithë të tjerët që mendojnë si ju. ..
  Që të jesh i aftë të marrësh vendime për të mirën e kombit tënd në radhë të parë duhet të jesh një shtet i konsoliduar dhe me ushtri të fuqishme. .. serbët megjithëse dolën nga lufta kanë investuar dhe kanë një ushtri të fuqishme të paktën për rajonin. ..ndërsa ne jemi një shtet bananesh jo se e zgjodhëm ne por na e imponuan armiqtë tanë të cilët me vendosmëri sistematike na gjunjëzuan për këto 30 vjetët e fundit. ..kush janë armiqtë tanë? ?të gjithë i dimë. ..sërbia dhe greqia. ..ose më saktë agjentura e tyre që sot drejton shtetin shqiptar. .sot në këtë ditë që Kosova martire ka nevojë për ndihmën e çmuar të shqipërisë presidenti shqiptar deklaron paturpësisht se nuk është e nevojshme ndërhyrja e Shqipërisë. ..kush ka llogjikë besoj se e kupton. .pra ky është realiteti. ..normalisht që ne kemi mbështetjen e SHBA-së prandaj jemi akoma gjallë si komb. .kuptojeni or njërëz të hipnotizuar..kuptojeni realitetin..SHBA nuk ka shumë vatra në botë dhe Kosova është e fundit në listë kështu që nuk mund të merret me gjithçka kështu që për situatën do të ishte shumë pozitive një ndërrim territoresh me sërbin që nënkupton njëfarë frymëmarrje për kombin shqiptar. ..edhe unë dëshiroj të kem një Ferrari por nuk e arrij dot kështu që jam i kënaqur me këtë makinën e radhës dhe uroj zotin që nuk më lë në rrugë. ..që të arrish diçka në jetë duhet të punosh për të. .të djersishës të investosh kohë dhe para..ne sot në mes të Tiranës kemi një agjenturë tepër të fortë dhe të organizuar të cilën nuk do ta kemi aspak të lehtë për ta çrrënjosur dhe ju thoni trojet shqiptare trojet shqiptare kufijtë e Konferencës së Londrës kur ne akoma nuk kishim shtet mos harroni që këto vitet e fundit greku po të bën presion që të njohësh Himarën si minoritet. ..ndërsa para ca vitesh saliu paturpësisht konvertoi minoritetin boshnjak në fshatrat e fierit si minoritet sërb ndërsa qëndrimin e kishës ortodokse shqiptare besoj se të gjithë e dini se ç’mendon për Kosovën apo jo. .ja pra ky është realiteti ynë i hidhur dhe shqiptarët sot janë të detyruar të pranojnë çfarëdo opsioni që mund të na ofrojnë sepse nuk kemi rrugë tjetër. .duhet të nxjerrim mësime nga historia dhe jo të vimë në pozitat e gomarit i cili po shqyhej nga ujku dhe ai thoshte ishalla jam në ëndërr. ..sa për patriotizëm askush të mos e vëri në dyshim si Thaçin apo haradinajn. .shyqyr zotit që athina nuk arriti ti fuste në dore sepse sot nuk do të diskutohej aspak për ndërrim territoresh por do ta dorëzoje veriun pa asnjë kusht. .kemi shumë rrugë për të bërë për tu futur në familjen evropiane. .në radhë të parë duhet të organizojmë familjen tonë shqiptare rreth trungut mëmë. ..duhet ta largojmë mishin e huaj nga trungu i shqipes dhe të bashkohemi ashtu sikurse ëndërronin rilindasit tanë pra bashkim tani pa kushte rreth trungut mëmë nën siglën ‘feja e shqiptarit është shqiptaria ‘..o sot o kurrë. .më mirë një pulë sot se një viç mot thotë populli. .

  Reply to this comment
 4. DRENICA E KUQE May 31, 07:56

  1. Ju amerikanet dhe evropianet e tjere ose nuk po e dini ose nuk po doni ta dini se Kosova dhe jo vetem (por deri ne lumin Danub me Nish e Kalmejdan e Mitrovice e Sremit…) jane toka te pushtuara shqiptare…
  2. Po duket se nuk po guxoni t’i sillni gomarit (serbo-rus) e po i bini samarit (shqiptar) qe nuk e ka piken e fajita!
  3. Deri kur do te vazhdoni keshtu t’i përçani shqiptaret dhe ta coptoni Shqiperine, sipas projekteve te fshehta anti shqiptare te Ibrahim Rugoves, Bujar Bukoshit, Veton Surroit, Isa Mustafes…?!
  Sot, kushdo qe i jep vetes te drejte te jape, te kembeje e te tjetersoje toka shqiptare, eshte TRADHTAR dhe armik i Shqiperise e i shqiptarve…
  Shqiperise dhe shqiptarve u duhen ndihme dhe hapa konkrete te miqve amerikane e evropiane…
  Shqiperia dhe shqiptaret duhet te bashkohen ne nje shtet dhe vetem kjo eshte zgjidhja.

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim