Taksa e biznesit të vogël, Rama jep lajmin e mirë

June 9, 2018 13:42

Taksa e biznesit të vogël, Rama jep lajmin e mirë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një takim në qytetin e Lushnjes në turin e Llogaridhënies Publike, dha lajmin e mirë për biznesin e vogël. Deri në Korrik, para se të mbyllet sesioni i Kuvendit, Rama tha se do të ketë gjetur zgjidhje çështja për taksën e biznesit të vogël.

“Është bërë një propagandë e madhe se në kemi rritur taksa dhe janë vetën dy. Ne kemi rritur taksat vetëm për të pasurit, tatimi mbi të ardhurat, qoftë taksën mbi kompanitë më të mëdha. Këtë po e kemi rritur dhe e kemi thënë që kush merr më shumë do paguajë më shumë. Ndërkohë që kemi ulur taksat për 97 % të njerëzve që kanë një punë në shtet apo në privat dhe këtë e dëshmojnë, mjekët, mësuesit, infermierët, punonjësit e administratës dhe ata që punojnë në sektorin privat. Sikurse kemi ulur dhe taksën e biznesit të vogël, ku deri dje paguante 10 % më shumë madje më shumë se biznesi i madh, ndërsa sot paguan 5%.

Në Korrik do të ulim taksën dhe për një pjesë tjetër të biznesit për biznesin e vogël që kalon mbi 80 milionë. Nga 80 milionë deri në 140 milionë do bëjmë ulje takse nga 15% në 5%.

Kjo është taksa më e ulët në të gjithë rajonin tonë, për bizneset që vetëpunësojnë dhe për ata që punësojnë.

Nga 20 milionë deri në 140 milionë taksa do të jetë 5%. Dhe nga 0-20 milionë taksa do të jetë zero.

Taksa tjetër që ne kemi rritur është taksa e karburantit duke konsideruar nga njëra anë nevojë që kemi pasur për buxhetin, pasi ishim në atë gjendje të mjerueshme dhe nga ana tjetër pasi siç na tha FMN, ishim në rrezik se nuk paguanim dot pensionet”.

o.j/dita

June 9, 2018 13:42
Komento

9 Komente

 1. Refugiat June 9, 14:25

  e ka bo mutin mullar tallet sikur ka te bej me malok dhe kantundar

  Reply to this comment
 2. intelektuali June 9, 16:14

  HAJDE KRYEMINISTER KARAGJOZ HAJDE

  Shikoni se cfare brockullash prej budallai injorant deklaron:

  “…Taksa tjetër që ne kemi rritur është taksa e karburantit duke konsideruar nga njëra anë nevojë që kemi pasur për buxhetin, pasi ishim në atë gjendje të mjerueshme dhe nga ana tjetër pasi siç na tha FMN, ishim në rrezik se nuk paguanim dot pensionet…”

  Neser kur nuk do t’i dalin LEKAT e buxhetit per policet do te rrise cmimin e dritave, kur megjithe rritjen e cmimit te karburanteve dhe dritave nuk do t’i dalin LEKAT e buxhetit per mesuesit dhe mjeket do te rrise edhe ujin sic po vepron dhe te gjitha i kamuflon me propagande enveriste duke perdorur “Taksen Progresive” kunder pasanikeve barkderra per bamiresi per kokpalaret e Rilindjes dru me pre si nje enverist tipik rufjan politik i cili nuk di si te organizoje prodhimin e ndershem kombetar dhe eshte kapur pasj fijes se kashtes per te vjelur taksa dhe tatime duke u justifikuar me urdherat qe vijne nga FMN-ja

  NE CILIN VEND TE BOTES TAKSAT E KARBURANTEVE SHKOJNE PER TE PAGUAR PENSIONET QE KANE FONDIN E TYRE?

  Kjo marri mund te ndodhe vetem ne Shqypnine Enveriste qe komandohet nga injorante dru me pre dhe qe kane eliminuar cdo kontroll te shtetit lidhur me shpenzimet ne buxhet

  PSE NUK TREGON ME SHIFRA EDVINI SI I KA SHPENZUAR LEKAT E BUXHETIT?

  Qe te gjykoje me pas populli nese ka te drejte apo jo te ngreje cmimin e karburanteve per te paguar pensionet e mjeraneve te tij?

  Reply to this comment
 3. prizem June 9, 21:31

  Qente le te lehin (ketu e kudo), karvani do ece parpara…

  Reply to this comment
  • intelektuali June 9, 22:10

   Puna eshte se:

   QENTE NUK PO LEHIN FARE DHE KARVANI I RILINDJES ESHTE NE ROKOPUJE PRAPA, NE DISHEZEN AMORALE TE ISIS-IT NGA BULLGARIA

   dhe:

   Po shpreson qe ta ndaloje ne kete rokopuje prapa mareveshja ne terrin e nates me Boiko Borisovin e Bullgarise qe ka qene badigard i Zivkovit, ja ke degjuar emerin, per ta bere Shqypnine si nje “Kosh Plehrash” te ISIS-it dhe Sirise qe te kujton per Armet Kimike te Asadit qe Edi Karagjozi njesoj pranoi ne terrin e nates t’i depozitonte ne Shqypni per interesat e pushtetit te tij lakmitar, njashtu sic beri Enver Hoxha per 50 vjet me radhe perpara tij.

   Reply to this comment
  • Thanasi qe ta plasi June 10, 11:34

   Pash zotin me thuaj ne cilin institucion shteteror punon?

   Reply to this comment
 4. Berti June 9, 22:02

  Po me taksen e karburantit qe vuri Majko per rrugen e kombit cfare do te behet?Tani rruga u be me pagese,per cfare arsye qendron akoma ajo takse???

  Reply to this comment
 5. Kris 1 June 10, 03:48

  Ul numerin e deputeteve,shkurto si ben gjithe bota shpenzimet administrve dhe shtepite e pritjes per lideret e dreqit

  Reply to this comment
 6. servet June 10, 09:14

  Ne nje shtet ku ligjet ndryshohen perdite sipas interesit nuk e di se si mund te besohet ne ato qe thone.

  Reply to this comment
 7. +++ June 10, 14:32

  Nuk ka b.ythe alabaku demokrates per mencuri se mencuria do b.ole.
  se ben dot vezen e rames sado shtrengohet debili demokrat
  Aa po i the bej noj babale, e ke specialist sh.p.k. per prodhim babale

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*