Taksa ndaj Serbisë, pengesë. Gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë

February 11, 2019 14:22

Taksa ndaj Serbisë, pengesë. Gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë

Gjenerali amerikan, Timothy Orr anulon vizitën në Kosovë, në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së Kosovës, për vendosje të taksës në produktet e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Lajmi është njoftuar nga kreu i  Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, i cili ka vënë në dijeni Presidentin Thaci për anulimin e vizitës.

Në letër, ai shkruan se Washingtoni është duke shqyrtuar edhe masa të tjera, përfshirë këtu pezullimin e programeve trajnuese dhe edukative për FSK-në.

Vizita e gjeneralit amerikan në Kosovë ishte parashikuar në datat 16-18 shkurt, në kuadër të 11 vjetorit të pavarësisë. T

aksa 100% e vendosur nga qeveria e Kosovës për importet serbe është parë nga SHBA-ja dhe BE-ja si pengesë për dialogun mes dy vendeve.

l.h/ dita

 

February 11, 2019 14:22
Komento

6 Komente

 1. K. N. Dezi February 11, 14:49

  Gjenerali te te shkoje ne Serbi ta inkurajoje per pengesen qe i beri Kosoves ne Interpol.

  Kosova do e heqe taksen 100% kur:
  – Amerika te heqe taksen e celikut dhe aluminit kunder Kanadase
  – Amerika te heqe taksat kunder Kines
  – Serbia te njohe Kosoven

  Reply to this comment
  • dassgamiri February 12, 06:53

   Bravo
   USA.e Claro kosoven se shpetoj kosoven e nmohu sheet ne komgtrfr e shte’in e bard
   Serbia nuk e njef stereo America ka te dredge te mbroj ate we e shpetoje.serbin e Perth rusi kina.

   Reply to this comment
 2. e verteta February 11, 16:14

  Gjenerali mire ka bere se nuk ka ardhe kaq shpejt.Ai ka planfikuar nje mision zbulimi per te pagjeturit e vrare nga Serbia ne Koosove.Pasi te gjeje keto varre masive do te vije .Ne e presim keshtu ma mire se dikush u doli zot viktimave te gjenocidit serb.

  Reply to this comment
 3. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET....... February 11, 17:50

  More rrugecer,kujte i kunderviheni ju SHBA-se qe beri shtet Shqiperin e Kosoven,turp o mije kenetash qe mbetet po mizakali ne bythet e tejpakura te serbo-rusise.Po a nuke ishte SHBA-ja qe e shpetoje Shqiperine nga coptime dhe Kosoves nga gjenocidi serbo-rus,duke i dhene lirine e pavaresine e shumesaktikuar ne dite e vite?Askush nuke ka te drejten ligjore e morale qe shkele mbi gjakun e mijra tereneve per liri,pavarse e shtet te se Drejtes.Mallkimi i mijra nenave e grave te veshura me te zeza si dhe e mijra femijeve te mbetur jetim do te bije mbi shume shpejt bli ju o kerma te shitur tek politikat bastarde serbo-ruse.O te mizakali,sido te te veponi ju ne kundershtim me kerksesen e SHBA-se per heqjen e takses ndaj mallrave serbe,ju vetem se i shtoni vetes viet e heqjes se lirise si bashkepuntore me politikat bastarde serbo-ruse.Doni apo nuke doni ju o mije kenetash, miqesia e shqiptareve me amerikanet nuke ka pushtet e politike bastardesh ta prishe,se ajo eshte futur ne shpirtin e zemren e gjakun e c’do shqiptari qe ka sakrifikuar dhe sakrifikon c’do gje per Lirine,Demokracine dhe Progresin Njerezore kudo ne bote perkrah USA-s.Prisni ju pseudopatriot e pseudonacionaliste ,ju o te pabreke qe ju la dita e put-tetare e miljonere ju ngrysi nata,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje ender,dhe e nesermja po vjen minuti qe nga superlukset e vena me fuqine korruptive e kriminale te pushteteve, do te shkoni ne bangen e DREJTESISE,dhe pas saje ne nje fund te turpshem e pakthim,se nga asushi erdhet,tek askushi do te shkoni kur shqiptaret do t’u mbuloje me peshtyma.Nje gje te keni te qarte se ju serbofilet,fundi juaj eshte ne koshin e jashteqitjes shqiptare.

  Reply to this comment
 4. MH February 11, 19:53

  Kosova duhet te rrezistoj deri me zgjedhjen e presidentit te ri te Amerikes.Ky i sotmi asht tifoz i Serbeve.Shqiptaret i quan gjaknxehte qe po te nevrikosen fillon lufta e tret Botnore.Harron veten ky qe asht fitili i luftes se trete boterore.Ndersa Serbet i quan popull paqesor i civilizuar dhe te dashur.
  A ka njeri qe e han kete meny.Ky nuk dinte ku bie Belgjika e kujtonte per fshat, tashti jep dhe mendime karakteristike te popujve qe as ne ander nuk i ka njohur.

  Reply to this comment
  • Gezim February 11, 20:28

   Ne te s’emes te shkoje gjenerali i leshit.
   Kosova po mundohet te sinjalizoje pengesat e procesit te dialogut qe pothuajse ka ngrire per dy vite dhe ndermori nje mase radikale kundrejt serbise dhe po ashtu nje apel perendimit per situaten e krijuar.
   Le te behet edhe njehere rremuje ballkani se mesa duket gjerat nuk u zgjidhkan me paqe dhe durim

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin