Taksa për Serbinë, pas thirrjes së ShBA-ve, Haradinaj kërkon kohë të përgjigjet

January 26, 2019 18:53

Taksa për Serbinë, pas thirrjes së ShBA-ve, Haradinaj kërkon kohë të përgjigjet

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se nuk ndërron qëndrim ndaj Serbisë dhe Rusisë derisa nuk ka njohje. I pyetur për reagimin e djeshëm të ambasadës amerikane, kreu i Qeverisë tha se nuk ka ende një përgjigje, për këtë kërkoi pak kohë.

Bisedojmë në Qeveri se nuk kam përgatitë një përgjigje, nëse më lëni kohë në ditët që vijnë iu jap një përgjigje”. “Kjo nuk i prish marrëdhëniet me Amerikën, kemi me bë çmos me i ruajtë, me Serbinë e me Rusinë nuk ndërrojmë qëndrim, pa na njohtë nuk e heqim taksën”.

Ndërsa për kërkesat e PSD-së për votim të buxhetit, kryeministri tha se do t’i zbatojnë ato, veçse nuk tregoi kur do të ndodh shkarkimi i ministrit të Bujqësisë.“Kemi bisedu me PSD-në, i kanë kërkesat legjitime dhe do t’i respektojmë këto kërkesa”.

Ai është në dorëheqje. Pra shkarkimi formal mund të ndodhë në kohë të seancës ose para seancës por po është kërkesë legjitime dhe e kam respektu”.

Ambasada amerikane në Kosovë përmes një komunikate për media kanë bërë përsëri thirrje që taksa 100% ndaj produkteve serbe dhe boshnjake të tërhiqet, pasi sipas tyre ky veprim është i kundërt me interesat e SHBA-së.

 

v.l/ Dita

January 26, 2019 18:53
Komento

9 Komente

 1. specialisti January 26, 19:35

  O z.Ramush. Pa dasht me nderhy ne punet Tuaja, mendoj qe duhet reaguar pozitivisht , ndaj kerkeses se SHBA. Ajo, me shtetet kryesore te Europes, krijoi shtetin e Kosoves. Duhet te jemi realist e me kembe ne toke.
  Shikojeni me pozivitet kerkesen e tyre.

  Reply to this comment
  • katarakti January 26, 19:58

   Ishte nje Amerike tjeter ajo qe krijoi shtetin e Kosoves. Disa nga keta qe jane sot ne pushtet ne Uashington kane qene kunder nderhyrjes se NATO-s ne Kosove me 1999-ten!

   Reply to this comment
 2. Tirana January 26, 20:01

  Kerkese arrogante kjo e ambasades se ShBA-se.

  Reply to this comment
 3. fery January 26, 20:24

  Edhe me rastin e shenimit te vijes kufitare te demarkacionit me Malin e Zi lideri I AAK kishte deklaruar se ai nuk do ti jape asnji pellembe toke Malit te Zi dhe se qendrimin e tij ai nuk do ta ndryshon kurre
  Por , ai sapo u emrua Kryeminister i Kosoves
  ndryshoi qendrim dhe e votoi ne Kuvend demarkacionin me 8200 Ha me pake territor te kosoves
  Tani kryeminisyri Haradinaj thote se ai nuk do te ndryshimet qendrim lidhur me taksen 100 % per mallrat serbe .
  Ku premtim I kryeministrit ka gjasa reale te perfundoje si premtimi I pare pasi po te kishte dashur ai personalishte taksen 100 % do te is kishte vendos ur Ceca Razhnjatoviq – Arkan qyshe ne vitin 2002 e jo te priste 16 vite andaj , me gjase , edhe ky premtim I kryeministrit do te perfundoje si ai I pari I demarkacionit me Mamin e Zi…
  Ose , pse kryeministri Haradinaj nuk jepe urdher tu nderpriten pensionet e jashteligjeshme per mbi 40 mij veteran te rrejeshem qe buxhetin e Kosoves dhe taksapaguesit I rendon rethe 100 Miljim € nr vit , Kete kryeministri ka mundesi ta beje edhe per faktur e protestave te arsimtareve dhe mjekeve te cileve u takojne rritje rrogash Kurse veteraneve te rrejeshem nuk ju takon sepse ata nuk kane qene luftetar por , kryeministri Haradinaj nuk jepe urdher tu nderpriten pensionet ketyre veteraneve te rrejeshem sepse keta veteran u bien atyre qe kane leshuar certifikata veterani , mbi 250 mij vota
  Uroje te mose jete keshtu

  Reply to this comment
  • XY January 26, 22:17

   Çka ka lidhje në këtë rast taksa e mallrav të Serbisë me veteranët e luftës po shifet se nuk mundesh pa konsumu bërllogun made in Serbija

   Reply to this comment
   • fery January 27, 11:17

    Ka shume lidhje XY por , pse ti lidhjen se kupton s shtes faji im . Berlogun made in Serbia ne Kosove ne e konsumuam plote 18 vite dhe askujt as mendja si shkoi per kete sepse 18 vite duhej te pasuroheshin ideatoret e ketij projekti serbo-shqiptar te Kosoves , I berlog lidhjes ( lidhje berlog si shprehesh ti ) shqiptar e serb bashke.
    Tani , tani pasi na doli lakuriq kjo puna e mbi 40 veteraneve te rrejeshem qe buxhetit te Kosoves I kushtojne rethe 100 milion € ne vit ateher u more vendim te vendoset kjo takes e cila eshte shume ne regull dhe mire eshte qe u vendos
    Shkrimi im kishte per qellim dergimin e
    porosise se ashtu si u vendos taksa per mallrat serbe , ne te njejtin dens duhej vendosur ndalja e menjihershme e pageses se pensioneve te 40 mij veteraneve mashtrues dhe te ndalet zhvatja shtazarake e parase se taksapagueseve te Kosoves sepse , konsideroje XY , se fshehja e ketij krimi te organizuar shtetror te aktereve politic te Kosoves pase vendosjes se taksen 100% mbi mallra serbe nuk I bene ndere askujte dhe e zbehe ne mase te madhe kete vendim t e drejte mbi vendosjen e takses
    Nqs.vazhdimi I pageses se pensioneve te 40 mij veteraneve mashtrues behet per arsye se ata veteran u sjellin padroneve te tyre rethe 250-300 mij vota ateher kjo nuk eshte nr regull sikur nuk eshte ne regull qe buxheti I Kosoves te zhvatet per qellime elektorale . Kaqe per kete XY kurse , berlogun made in Serbia nuk ua solla une , berlogun made in Serbia e gjeta ne mesim tuaj XY

    Reply to this comment
 4. Gjorku January 27, 02:26

  Sikur ato mallra qè serbia i shiste nè Kosovè tè ishin njè prodhim i firmave amerikane, pèrsèri nuk do tè ishte bindès kèrkesa e ambasadès Usa pèr heqjen e taksès. çdo qèndrim i kosovès ndaj serbisè pèrbèn krenari kombètare. Taksa èshtè gjèja mè e vogèl qè ka bèrè qeveria e Kosovès. Serbia luftoi me tè gjitha mjetet kundèr Kosovès pèr mèse njè shekull. Ajo veç tè tjerash vazhdon tè luftojè me mjete tè tjera sot. Kujtoni mospranimin nè Inter pol. UNESCO, ç’njohjet nga ata shtete qè kanè njohur Kosovèn……Kosovès nga miqtè duhet ti kèrkojnè forcimin e shtetit tè ushtrisè tè demokracisè e mirèqènien e popullit. Asnjè nga shqipètarèt nuk ka kèrkuar qè tè mos ndèrtohet murri me Mexikèn, èshtè punè e brèndèshme e tyre. Nuk ka aspak ndryshim ndèrtimi i murrit me taksèn 100% tè kosovès ! Zoti ambasador i amerikès nè Prishtinè po tè imagjinoni rrezikun qè i vjen Kosovès nga Serbia me atè qè mund ti vijè amerikès nga Mexika dhe mundèsitè qè ka amerika pèr tu mbrojtur me ato tè kosovès pèr tu mbrojtur, a nuk do tè ndjeheshit nè siklet pèr atè qè kèrkoni nga qeveria e Kosovès ??? Uroj tè kaloni njè tè dielè tè kèndèshme !

  Reply to this comment
 5. Dardan January 27, 06:23

  Problemi eshte i qarte Zoti Haradinaj: nese taksen 100% e ke vene duke u mbeshtetur ne ndihmen e SHBA-ve, do ta ulesh; nese e ke na shapin nga sheqeri me forcvat e brendshme te Kosoves, nuk ke pse e heq, sepse Donald Tump, ia ka qorezuar Kosoven dhe gjithe Europen Ariut Rus, Car Vladimir Putinit. .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim