TALLJA ME POPULLIN

Viktor Malaj December 24, 2014 04:48

TALLJA ME POPULLIN

 “Atë që votimi i përgjithshëm ka bërë në lirinë dhe sovranitetin e vet nuk mund ta prishë rruga” –  Viktor Hygo

 

Ka 24 vjet që skifterët e politikës shqiptare, pa pushuar asnjëherë, vend e pavend, për gjithçka dhe për hiçmosgjë, na bombardojnë, mes të tjerash, me fjalën demokraci dhe derivatet e saj. Zhurmën më të madhe e bëjnë daullet e atyre ahengxhinjve politikë të cilët, me qindra herë na kanë dëshmuar me sjelljet e tyre dhe me qeverisjet e tyre se janë armiqtë më të paskrupullt të demokracisë, në kuptimin dhe zbatimin e saj si vullnet i popullit.

Qysh nga viti 1991 e deri sot, njëri prej tipareve dalluese të sjelljes politike të banditit Sali Berisha ka qenë përpjekja me çdo kusht dhe me çdo çmim për t’iu imponuar Shqipërisë dhe shqiptarëve, si atëherë kur ka qenë në pushtet ashtu edhe kur është ndodhur në opozitë. Kjo përpjekje dhe ky imponim i ka kushtuar shumë vendit dhe popullit dhe ka qenë njëri nga shkaqet kryesore të ngadalësimeve dhe shpërfytyrimeve të rrugëtimit politik të Shqipërisë.

Tani, po marrim vesh se, me ndërmjetësimin e disa zyrtarëve politikë evropianë, po bëhen përpjekje që banda politike e Sali Berishës të kthehet në parlament pasi të nënshkruhet një marrëveshje. Marrëveshje për çfarë dhe ndërmjet kujt? Ata që dhunuan dhe grabitën zgjedhjet e vitit 1996, ata që falsifikuan votimet e vitit 2009 dhe që vranë njerëz të pafajshëm në bulevardin e kryeqytetit në vitin 2011, ditën për diell, kërkojnë të kushtëzojnë hyrjen në parlament duke përdorur një pretekst banditesk. Cili është preteksti? Të gjithë e njohim faktin që një deputet rrugaç i shumicës ka goditur me grusht një deputet po aq rrugaç të opozitës. Të cilës opozitë? Të asaj opozite që kur ka qenë në pushtet ka rrahur, burgosur e fyer deputetët kundërshtarë. Të asaj opozite që kur ka qenë në pushtet ka vrarë demonstruesit që kundërshtonin korrupsionin dhe veprimtaritë e paligjshme të qeverisjes, ka fshehur provat e krimit, ka urdhëruar moszbatimin e drejtësisë ndaj fajtorëve (të provuar) dhe ka kërcënuar se do të vrasë dhjetë herë më shumë po dolën më para zyrave të qeverisë. Madje, një paralajmërim dhe kërcënim të tillë ia ka bërë drejtpërdrejt edhe kryetarit të opozitës, sot kryeministër. Atij që e kishte rrahur për vdekje edhe familjarisht në vitin 1997.

Ajo që të çudit në këtë marrëveshje (apo, ndoshta, ende projekt-marrëveshje) është presioni për të imponuar mosmiratimin e ligjeve me 3/5 pa pëlqimin e opozitës. Kush jeni ju që e kërkoni këtë dhe kush janë ata që duhet ta miratojnë një marrëveshje të tillë? Ju, që keni tallur prapanicën tash 24 vjet me këtë popull dhe e keni detyruar një herë t’ju hedhë në koshin e plehrave me dru dhe herën tjetër me votë (kur e patë se as nuk mund t’ia vidhnit dhe as nuk mund t’ia rrëmbenit)? Ju që i premtuat shtetin ligjor dhe përparimin ekonomik, por i dhuruat kaosin dhe padrejtësitë, duke e detyruar, edhe sot pas 24 vitesh, të mendojë dhe të përpiqet të lërë Shqipërinë ashtu si në 1990?

Kush ua jep të drejtën Kukanëve dhe gjithfarë bejtexhinjve politikë evropianë të vijnë në Shqipëri dhe të imponojnë (qoftë dhe rekomandojnë) deformimin e vullnetit të popullit shqiptar, të shprehur me votë në 23 qershor 2013? Çfarë janë këta demagogë të Perëndimit që, nga njëra anë na propagandojnë parimet e qeverisjes sipas vullnetit të popullit dhe, nga ana tjetër, vijnë këtu për ta kufizuar këtë vullnet me anën e marrëveshjeve politike midis partive, duke e injoruar tërësisht popullin shqiptar, mendimet e tij, ndjenjat e tij, vullnetin e tij? Dhe jo vetëm kaq, por duke u përpjekur që vullnetin e popullit shqiptar ta zëvendësojnë me vullnetin, dëshirat dhe interesat e një grushti njerëzish që, në emër të popullit shqiptar dhe duke e mashtruar atë, kanë krijuar perandoritë e tyre financiare dhe ekonomike këto 24 vjet, me rrugë antidemokratike, antikombëtare dhe qartësisht kriminale. Pra, vullnetin e të papunëve, të të pangrënëve, të të zhveshurve dhe të të nëpërkëmburve ta zëvendësojnë me vullnetin e zhvatësve të tyre. Ku e gjejnë të drejtën kllounët politikë evropianë që, në të njëjtën projekt-marrëveshje, të kërkojnë ” zbatimin e Kushtetutës ” dhe po aty të kërkojnë shkeljen e Kushtetutës së RSH duke imponuar miratimin e legjislacionit me marrëveshje dhe jo me vota sipas vullnetit popullor ? Nuk është antidemokratike të përdorësh shumicën parlamentare që të ka dhënë populli për miratimin e legjislacionit të nevojshëm. Antidemokratike do të ishte nëse legjislacioni i miratuar do të shkelte të drejtat kushtetuese të shtetasve shqiptarë. Antidemokratike do të ishte po të falsifikoheshin dhe dhunoheshin zgjedhjet politike siç kanë bërë dikur dhe shumë herë këta që ankohen sot tek Europa Politike, tek ajo Europë që, kur këto veprime kryheshin në prani të saj, e bënte një sy qorr dhe një vesh shurdh.

Kush ia jep të drejtën kryeministrit aktual dhe partive të koalicionit qeverisës të nënshkruajnë një marrëveshje të tillë me ata që, jo vetëm nuk i do shumica e shqiptarëve, por jo pak prej tyre duhej të ishin në burg. Dhe, midis këtyre që duhej të ishin në burg, të parët duhej të ishin Sali Berisha dhe Lulëzim Basha. Si mund të dërgohen në burg njerëzit që s’kanë paguar energjinë elektrike dhe të mos dërgohen në burg S.Berisha e L.Basha që nuk iu kanë kthyer shqiptarëve akoma 230 milion euro të shpërdoruara në rrugën Durrës-Kukës? Si mund të burgosen disa individë që s’kanë paguar ujin e pijshëm dhe nuk dërgohen në burg ata që prishën 1500 shtëpi dhe vranë 27 shtetas në Gërdec? Si mund të burgoset një roje objekti ushtarak apo një individ shqiptar që zapton një dynym tokë të huaj dhe të mos vihen prapa hekurave ata që me një firmë dhe një marrëveshje tentuan t’i japin Greqisë 355 km2 det, poshtë të cilit flenë liqene nafte? Si mund të burgoset një përdorues i pesë gramëve drogë apo rritësi i 20 bimëve narkotike dhe të mos burgoset ai, Sali Berisha, i cili deklaroi se ka qenë politika e tij që të mos ndërhyjë në Lazarat (kartelin e drogës)? Dhe jo vetëm që këta nuk burgosen, por përpiqen që, ndonëse në pakicë, të imponohen në parlament.

Të bësh një marrëveshje të tillë do të thotë të tallesh me popullin, të injorosh mendimin dhe vullnetin e tij të shprehur me votë, interesat popullore dhe ato kombëtare. Do të thotë se nuk i ke merituar dhe as i meriton ato vota. Do të thotë se nuk duhet të jesh në pushtet dhe se duhet të largohesh vullnetarisht. Nëse është puna që ligjin, rendin, shtetin dhe vendin duhet t’i bëjë një bandë politike, merreni atë bandë dhe vëreni në pushtet dhe, kështu, shqiptarët nuk do të kenë nevojë as të shkojnë më në votime dhe as të paguajnë dy qeveri paralele. Zoti Kryeministër dhe zoti Kryeparlamentar ndoshta kanë bindjen e palëkundur se Sali Berisha nuk do të kthehet në Kuvend as pas pranimit të të gjithë kërkesave. Kjo mund të dalë e vërtetë, por nuk do të kishte asnjë vlerë, sepse aq sa i vdekuri pyet prej lagies aq merakoset edhe Saliu prej diskreditimit. Përkundrazi, kundërvlerat që do prodhojë pranimi i kësaj marrëveshje nuk do jenë të mëvonshme por të atypëratyshme.

Të pranosh të bësh marrëveshje me opozitën se do të zbatoj ligjet do të thotë të pranosh se deri tani nuk i ke zbatuar ato si duhet. Të pranosh të deformosh në tavolinë vullnetin e popullit të shprehur në kutitë e votimit do të thotë të zhvlerësosh këtë vullnet dhe vetë procesin e votimit pluralist, të trumbetuar deri tani pa pushim dhe me shumë bujë si çelësi i procesit demokratik. Të pranosh të bësh marrëveshje me opozitën për ” dekriminalizim ” të parlamentit do të thotë të pranosh se krimi dhe kriminelët janë ulur këmbëkryq në ” kuvendin e popullit “. Dekriminalizimi i parlamentit dhe i shoqërisë fillon me vënien para përgjegjësisë ligjore të kriminelëve kombëtarë dhe jo atyre lokalë apo të katundit. Gjithnjë, nëse vërtetë të gjithë janë të barabartë para ligjit. Përndryshe, mos na shurdhoni më me demagogjinë tuaj bajate!

Zotërinj, që erdhët në pushtet me njëmilion vota për të shporrur Qoftëlargun, keni rastin t’iu dëshmoni shqiptarëve nëse ju meritojnë apo jo.

 

 

 

Viktor Malaj December 24, 2014 04:48
Komento

61 Komente

 1. Astrit December 23, 23:09

  Ti bukur e ke shkruar po kjo qeveri ka kohe qe e ka vertetuar qe nuk e meriton voten qe i dhame! Nuk votuam te behen ministra shoket e KM dhe qumeshtoret qe sdine nga lidhet gomari. 1 milion votat me te cilat krenohet KM do ti shohi ne qershor, nga shuplaka per Salen do kthehen ne shkelma bytheve per Edin!!

  Reply to this comment
  • dinpaku December 24, 02:22

   Nuk eshte puna se nuk i meritojne votat e shqiptareve apo se jane qumeshtore keta pushtetaret. Puna eshte se Sali Berisha nuk ka ne dore vetem me shume se gjysmen e pushtetit real te sotem, por edhe se ka mbeshtetje shume te fuqishme nga kanale te shumta, shumica te nenedheshme dhe te dyshimta. Do ta shikojne shqiptaret se c’do t’i punoje SSali Berisha Edi Rames, do ta katandisi me keq se Fatos Nanon. Shqiperia nuk ka ñjohur politikan me te zote se SSB, dhe me e keqja eshte se nuk ka person tjeter te kete kuptuar me mire se SSali Berisha faktin qe shqiptaret ngopen me luge te zbrazet.

   Reply to this comment
   • Lleshi December 24, 09:04

    Nuk eshte Sali Berisha “i zoti” or ti shoq ! Eshte antishqiptarizmi , edhe nderkombetar , shume i fuqishem , ku pjese e tij jane edhe klani Rama me kompani !

    “Marreveshja” zhduku “de jure” edhe Kushtetuten edhe Kuvendin si akte dhe organe formale !

    Sovraniteti i popullit shqiptar eshte zhdukur “de facto” me kohe !

    Pse jane shpopulluar te gjitha trojet shqiptare ? Pse kjo hemorragji kaq e larte e ketij kombi ?
    Sepse shqiptaret nuk jane budallenj dhe e kane kuptuar prej kohesh se jane te huaj ne vend te tyre !

    Prit dhe do te shohim se cfare “surprizash” i kane pergatitur ketij populli ! Cdo dite qe kalon po e kthen ate ne bageti !

    Reply to this comment
   • Vlora1912 December 24, 09:09

    Bravo Viktor!!!!

    Ne cdo fjal, madje edhe ne cdo presje, i vertet….

    Po, me sa duket, keta paskan ndermend ta riciklojne perseri Qenin Serb te Vuqidolit, Bastardin e Sheqeres.

    Te njejten gje beri Nano ne 1997, kur Bastardi ishte duke ja mbathur nga Shqiperia, ata(nen ndikimin e “nderkombetarve”) e mbajten, e ricikluan….

    Do kishim shpetuar qe ne 97′ nga Bastardi…..Ja qe se paskemi fat te shpetojme as ne 2014….

    TURP

    Reply to this comment
  • S. Staravecka. December 24, 05:38

   Shume drejte. Ashtu eshte.

   Reply to this comment
  • S. Staravecka. December 24, 05:39

   Fjale me vende.

   Reply to this comment
  • XHUME PROTOPORDHA December 24, 06:09

   Po pse mo titi, apo se nuk te morren ty ne qeveri? Po rri mo titi edhe pak dhe prit autobuzin e radhes. Cfare bere 8 vjet ne opozite, apo i bere telef gishtat e dores, lart poshte e poshte lart. Iku koha jote, hapi rruge rinise titi.

   Reply to this comment
  • stefan December 24, 09:20

   Po o PD ist pas 12 vjetesh kurr ta lere Edi Rama pushtetin .Sa per Sali Berishen e ministrat e tij qe qeverisen per 8 vjet ben mire ti cosh ndonje paket cigare ne burg se atjè do shkojne se shpejti.

   Reply to this comment
  • feniks December 24, 15:30

   Ja si kjo PALO MAREVESHJE ishte edhe ajo qu u be ne MUKJE dhe qe ballistet derdellitin edhe sot e kesaj dite!
   Ne ate MUKJEN e vitit 1943 ballistet duke derdhur gjak pertizani,kerkonin ta ndanin pushtetin e ardheshem 50% me partizanet qe luftonin maleve!!!
   Keshtu edhe keta TRADFHETARET e Berishes,pasi e SHKATERRUAN,VIODHEN DHE VRANE SHQIPTARET,tani kerkojne qe te mos behet asnje votim pa lejen e tyre!
   Po cfare jane keta LAMASHE qe dalin kunder vullnetit te popullit te shprehur me vote???
   TURP edhe per PS-ne qe pranuan nje p[oshterim te tille!!!
   Keshtu bene edhe kur ndryshuan Kushtetuten para ca vitesh!
   Berisha ka tallur menderen me Rames sa here ka dashur!!

   Reply to this comment
  • Bureto December 24, 16:37

   Edi Rama ka gabuar rende dhe jo vetem kete here. Mos harroni marreveshjen e piste te tij per ndryshimet kushtetuese te prillit 2009, qe mbajten pa vota ne pushtett deri ne 2013 Sali Berishen, si dhe dobesuan Presidentin dhe Prokurorin e Pergjithshem. Nishanëret dhe Llallat i kemi peshqesh nga ajo marreveshje e piste e ketyre te dyve. rama do t’ia degjoje kengen e ktyre shume shpejt.’Me genjeve nje here fajin e ti, me genjeve perseri fajin e kam vete’, thote nje shprehje popullore. Po ta kete kuptuar kete populli le t’ia shohe hajrin Edi kolltukut dhe realizimit te endrres se tij per ate kolltuk. Eshte kollaj te arrish majat e pushtetit kur pararendesi ka abuzuar hatashem, por kjo nuk duhet kuptuar si merrita jote, por si nevoja publike per te patur ato qe u premtove dhe per to te dha 84 vota dhe pranoi edhe koalicionin tend me Meten. Behu i zgjuar dhe i vullnetshem te tregosh se nuk je ai i deritanishmi, Per keto gjera te medha. mos na kujto vepra te tilla si Lazaratin, energine elektrike apo ndertimet pa leje. Edhe ato duhen dhe mire po i ben, por ato s’kane te bejne me themelet e shtetit. Ddhe keto nuk ndertohen me berishet, bashet, kukanet, dorispaket etj. Mos e nenvlefteso Berishen! Sidomos ti qe nuk ka lene gje pa te thene dhe pa te bere deri dhe leven kokes. Mos u hakmerr, por mos harro!…

   Reply to this comment
 2. lilo December 23, 23:13

  Ke thënë të vërtetën.
  Ta bëftë zoti hallall.

  Uroj që këto komente ti dëgjojnë ata që marrin vendime për ne të mjerët.

  Reply to this comment
 3. shqiptar sharri. December 23, 23:18

  VIKTOR MALAJ,brilante.Te,lumte dora e mendja,plotsishte asnji presje nuk je gabim or mik.
  Po,a’thue e lexon rama-meta.dhe ata 84,deputetet kete shkrim orientim veprimi per ta,dhe per moralin e tyre,dhe mbrojtjen e ftyres se tyre?
  Nuk,kam komente i dashur mik,dhe vazhdo me shkrimet te tilla donenco kto tradhtar,dhe kriminel e vrases,donenco Viktor gjali kta ozurpator te,poshter dhe neofashist te veshur me emrin demokraci,demasko politiken e rames dhe metes.se as kta nuk jan lule per tu marr ere,se kta i han pallavrat,e demagogve evropjan,cili kuvende evropjan,ja jep te drejten pakices te vene kushte.asnji kuvend nuk e benete,po kta dy hipokrit e demagog a’me te vertet besoin se ne shqiptaret nuk e dim demokracin?Po,kur Fan Noli madhe formoi qeverin demokratike kta te evropes ende ishin ne feudalizem or mik,ti e din ma mir se une,prandaj kujdes te ken kta 84,deputetet te mos e dhin ma ne funde ate besim dhe mandate qe jua besoi populli.

  Reply to this comment
 4. qafiri December 23, 23:19

  Falemnderit zotit Viktor Malaj, fjalet qe keni shkruar jane lapidar. Turp Edi Rama per kete marreveshje.

  Si mund të dërgohen në burg njerëzit që s’kanë paguar energjinë elektrike dhe të mos dërgohen në burg S.Berisha e L.Basha që nuk iu kanë kthyer shqiptarëve akoma 230 milion euro të shpërdoruara në rrugën Durrës-Kukës? Si mund të burgosen disa individë që s’kanë paguar ujin e pijshëm dhe nuk dërgohen në burg ata që prishën 1500 shtëpi dhe vranë 27 shtetas në Gërdec? Si mund të burgoset një roje objekti ushtarak apo një individ shqiptar që zapton një dynym tokë të huaj dhe të mos vihen prapa hekurave ata që me një firmë dhe një marrëveshje tentuan t’i japin Greqisë 355 km2 det, poshtë të cilit flenë liqene nafte? Si mund të burgoset një përdorues i pesë gramëve drogë apo rritësi i 20 bimëve narkotike dhe të mos burgoset ai, Sali Berisha, i cili deklaroi se ka qenë politika e tij që të mos ndërhyjë në Lazarat (kartelin e drogës)? Dhe jo vetëm që këta nuk burgosen, por përpiqen që, ndonëse në pakicë, të imponohen në parlament.

  Reply to this comment
 5. loni December 23, 23:41

  pastaj shani enverin qe nuk kishte ligje,ai vetem veten e tij nuk arrestonte por te tjeret qe shkelnin ligjet i varte prej gjuhe,le te ishin edhe ministratat e tij,sa per shitjen e detit dhe tradheti ndaj atdheut ai i digjte te gjalle me fis e farefis,dhe te kjo e fundit kishte te drejte,tradhetaret duhet te denohen me vdekje,ky ligj eshte edhe sot e kesaj dite 2014 ne demokracine me te madhe te botes ne amerike,tani ne shqiptaret qe hodhem poshte enverin bandit le te rrijme dhe te shohim me qindra bandit qe na shesin dengla ne parlamentin tone duke u mburrur sa me shume per krimet e tyre pozite opozite,kjo bande kriminale e pameshirshme ndaj popullit te vete,mir qe na lane ne meshir te zotit pa pune dhe pa asnje te ardhme,por po tallin edhe lesht me ne dhe ne fund na fusin ose ne burg ose plumbin ballit,ikem nga shiu rame ne bresher thote nje fjale e vjeter,parlament bordello e mbushur me kriminela qe bashpunojne me njeri tjetrin,turp ju qofte kur zini ne goje enverin qe qeroi rracen tuaj,politikane legena qe ju ben zap nje malok primitiv sali serbi.

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit December 23, 23:43

  Po merret Evropa dhe Kukani te zgjidhin lemshin e Strazimir surratmutit, qe u rrah ne korridor, kur aq e kaq here jane rrahur mu brenda ne salle, ne cdo parlament te botes.Mendoj qe qeveria te behet me agresive ndaj dosjeve te korrupsionit se keshtu i do mushka drute.Injorojeni plotesisht bicim opoziten e PD se po humbni kohe kot.

  Reply to this comment
 7. patrioti December 23, 23:43

  Komplimete per shkrimin tuaj te persosur z. Malaj !! Ju keni thene te verteten ashtu sic eshte ne realitet e ne mendjet e zemrat e shqiptareve te ndershem , qe po cfiliten per demokracine e mirefillte gati nje cerek shekulli. Ne te gjitne kaosin e politikes shqiptare , eshte dora e zeze e SALI-SATRAP -KRIMIT, qe eshte shendruar ne kuceder me 7 koke. Po t’i priten 5-6 prej tyre , ai prape do egersohet e do vjelle vrer e ligesira , duke gulcuar e kerkuar ETJE per GJAK !! Vetem prerje e kokes se shtate e le pa fryme e shkon ne FERR. Kur do te vije ajo dite , te cilen populli mezi e pret !! Fundi i kesaj BISHE SHPELLARE , dhe BANDES KRIM-HAJDUTE te tij . do te jete clirimi i vertete e frymemarrje e lire e shqiptareve te vertete!!

  Reply to this comment
 8. paraziti December 24, 00:22

  Shoku me mir nuk mund te shkruaje!

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic December 24, 00:39

  NE SHQIPTARET E KEMI HUMBURE BETEJEN PER DEMOKRACI.!

  nE FILLESTA E VITEVE 1990 TE GJITH U GEZUAM SE VERTET DO TE VIJNE DITE TE MIRA PER SHQIPTARET, MDJA NE MENDONIM SE eVROPA ME ZI DO TE NA PRISTE PA NJE E PA DY. pO NE MENDONIM SE EDHE ME NDIHME E KESAJ EVROPE VERTE DO TE NDERTONIM DEMOKRACI DHE SHTETIT DO TI JEPNIN FYTYREN NJERZORE TE PROKLAMUAR AQE SHUME NGA KRIMINELI sALI bERISHA.
  Pore kjo nuk qenka e thene.Atje ku shpreson me shume gjithmon thote populli merre shporten me te vogel. Keshtu edhe neve aty ku shpresonim me shume po del huqe me huqe.
  Keta Evropisanet kan mbushur mijra faqe leksione per demokraci, pore edhe Berisha eshte qjerrur per Demokraci, pore demokracin keta e kerkojen jo per popullin pore per veten e tyre dhe klanin mafioz te tyre.
  Sa her eshte ber betej per demokraci shqiperis i eshte ngulur thika thell e me thell.Keshtu shqiptaret ne rregtimin e tyre per demokraci teshme e kan humbur betejen.Ne nuk munde ta fitojem me kete betej pasi edhe me nje milion votues perseri kjo shumice duhet ti nenshtrohen nje grupi hajdutesh qe kan vjedhur qe 23 vjet rrjeshe dhe akoma nuk jan ngopure. Bashkohen me aturin e shkrimt plotesishte kure ben krahasime te tille te lemeritshme. Burgoset nje pajtimtar qe nuk ka paguar energjin elektrike dhe rasti me i fresket nuk burgoset fullani qe vodhi me dhase banken e shtetit, Ore a ka perendi qe munde ta pranoje ket.? Nuk ka vetem ne shqiperi kjo ndodhe.Ateher betej per demokraci ka humbure per shqiptarin se vjijne rrekomandimet nga ate qe pretendojen se na sollen demokracin te shkelet me dy kembe demokracia dhe keshtu shumica te moe jete e zonja te qeveris se u prishen interesat nje grupi kriminelesh.,
  Po a duhet te bjere ne ket gracke Edi Rame.? Une mendoi akom qe Edi Rama kurren e kurres nuk duhet te pranoj qe te shkel me dy kemeb e vet elemtin baze te demokracise qe eshte vota e popullit shqiptare.
  Deri tani e kemi betejn te humbur.betej per demokraci ka humbure pa filluar mire ajo qe kure krimineli Berisha ne fillesat e pare zevensoi instruktimin e KQPPSH per beugrafin me ligji 24/1 qe aty u thye betej per demokraci.Pastaje sado qe eshte hejdhur ne lufte populli per demokraci ai ka deshtuar ka deshtuar kure ne viti 1996 ju vodhe vota e deri tek shitje e detit.
  Ne menduam qe te rifillojemperrseri betejne per demokraci.Ecem ne rrugen tone deri sote kure me daten 22 Dhjetore Brukseli i vuri vargoit demokracis sone. Ai kerkon me cdo kushte qe kupola e krimit ne shqiperi te mos preket edhe perse shqiptarve u ka bere njemie nje teb zeza qe 23 vjet.Pikrishte ketu fle lepuri.! Ndaje dhe edi Rama si strateg i kesaj betej per demokraci ose nuk duhet te terhiqet nga beteja deri ne fitore ose duhet te dorzoi pushtyetin. Ketu zgjidhe e merre Kryetari Rilindjes.
  O Udheheqe betej per demokraci ose jep dorheqjen.Zgjidh e merre cile te duash.!

  Reply to this comment
 10. Dardan December 24, 00:56

  Degjo, zoteri qe ke shkruar artikullin. Fjalet e tua jeane te drejta dhe shprehin qendrimin e shumices derrmuese te shqiptareve por nje gje po ta them: Fashizmi gjakatar qe ka derdhur gjakun e shqiptareve (jo te popujve te tjere se nuk ua mban bytha) qe ka pushkatuar, torturuar, qe ka bere genocidin me te tmerrshem ndaj shqptareve duke shperngulur me qindra mije njerez e duke i derguar ne dherat e huaja, qe ka vjedhur dhe grabitur djersen dhe pasurine e 50 viteve, qe ka shkaterruar miliarda dollare vlera materiale te ndertimeve dhe aseteve qe u krijuan me djersen e popullit dhe jo te PPSh-se. pra ky fashizmi qe ti shpreson ta qerojne ata qe erdhen me 1miljon vota, jo vetem qe nuk do te shkulet por do te mbijetoje dhe ne nje te ardhem te afert do te vendose prape pushtetin e vete. Pas kesaj , pjella e fashizmit serboberishian do ta shtype dhe godase popullin me nje virulence te pa pare me pare. Zgjidhja eshte e thjesht zoti artikull shkruese. Bota per te arritur qellimin e vet kudo, godet fuqishem dhe zhduk koken organizatore, prandaj mos perdor me arsyetime pa buke si ato qe shkrove me siper. Vetem nje mjet ka, dhe kurre nuk mund te perbjene nje mjete efikas ato 1 miljon vota!

  Reply to this comment
  • nazim December 24, 01:51

   Dardani,

   Te perkulem more djale!

   Fjalet e tua jane te hidhura, por eshte nje realitet i hidhur qe na pret sic duken bathet. Europa dhe Amerika duan te lajne m-hin me shu–e pasi e mbajten me para dhe keshilla se si ta shkaterronte Shqiperine, por kur nuk i pordhi me, u kujtuan se krijuan nje pike te nxehte ne Ballkan, nje qender krimi, trafiku te droges, te armeve dhe te islamikeve terroriste. Tashti na e marrin me te mrie qe te na e sjellin ne kuvend ate qen e bir qeni. Nga ana tjeter, na bejne me faj ne shqipetaret e thjeshte per mutsilluqet e tyre. Te me falin komentuesit por nuk di se cfare gjuhe tjeter te perdor ne kete pike qe ka arritur vendi yne. Kam pare nja dy cfaqje maerikane kohet e fundit ku tallen ne nje menyre fare vulgare me ne.Ose paraqitemi si kriminele te lindur( Blue Blood), ose tregohen te terrorizuar nqs permendet qe eshte prodhuar ne Shqiperi( Marry me).

   Edhe me ngjarjen ne Beograd Europa heshti dhe la nje francez te ulet dhe te korruptuar te fliste ne emer te saj. Me vjen keq ta them, por edhe une e shoh te erret te ardhmen e Shqiperise tone fatkeqe keshtu si po behen punet ne Shqiperi, kur behet kompromis me djallin.

   Reply to this comment
 11. politikane kurva December 24, 01:35

  Kam votuar per PS por neqoft se e votojn kte ne PS vafshin se qekan pushta jo politikan.edhe kurr me mos i votoni kto pushta o milet se tallin bolet me ne.

  Reply to this comment
 12. FAN December 24, 01:52

  E THE MOR ZOTI MALAJ, E THE, PO KUJT JA THE?

  NJE GJE ESHTE E SIGURT. CMONTIMI I TRUSTIT TE GESHTENJAVE(une e pelqej kete epitet te huazuar) ESHTE NJE DOMOSDOSHMERI SHUME IMEDIATE QE VENDI YNE TE FILLOJE TE BEHET

  POR MESA DUKET ESHTE E DHIMBSHNE QE BYTHPANINET QE QEVERISIN TE MUND QE TA BEJNE KETE.

  E PAKUPTIMTE FRIKA E TYRE ME KETE MBESHTETJE P[OPULLORE QE MOREN VITIN E KALUAR. PASKAN VDEKUR PER TE BERE ORGJI ME FRANGAJN DHE FANTOMASIN.

  TURP………….

  Reply to this comment
 13. Korabi December 24, 02:20

  Saliu me studentet e dhjetorit dhe PD, u happen syte, dhe u mbushen barkun buke qe me jeni bere si derrat, akoma u vjen era vaj ulliri dhe buke kallamoqe ne kohet e qepes se Enver Ruso-filit por ne shqiptart jemi rrac e keqe . Le te shkruajne horrat e komunizmit cfar te dojne sepse nuk I ndgjon kush pordhat e tyre …

  Reply to this comment
 14. Trio Kuqaloshe December 24, 02:24

  Shqiptaret sot me keqardhje po perjetojne nje tragji-komedi te shemtuar te politikes, ku aktoret e saj reale jane te gjithe ekstremiste te majte me ideologji dhe veprimtari te ngjashme me njera tjetren, por te reshtuar ne dy-tre kampe me emertime te ndryshme, vetem e vetem sa per te krijuar tek te huajt imazhin, se Shqiperia eshte nje vend me “sistem pluralist”. Sistemi pluralist e ruan funksionin si i tille perderisa kohe politika eshte ne duar te politikaneve vendas, dhe jo ne dosjet e kuk-kuk-kaneve te evropes, kesaj kurve plake te pjerdhur nga fiqiri

  U mbushen plot nje vit e gjysem nga zgjedhjet e fundit, dhe pothuajse e gjithe shoqeria shqiptare ndan po te njejtat mendime me ato te autorit te shkrimit. Kushdo eshte ne dijeni se nuk kemi patur asnje permiresim te mireqenies se jeteses. Perkundrazi, kemi patur perkeqesim te kushteve, per shkak te rritjes graduale te cmimeve te produkteve, te energjise dhe te ujit te pijshem. Nuk kemi patur asnje permiresim ne drejtim te forcimit te rendit publik. Perkundrazi krimet e renda, vrasjet e perditshme te krijojne imazhin e ekzistences se nje lufte civile me pasoja te paparashikueshme per te ardhmen. Kemi patur nga njera ane kercenime masive dhe burgime per kundravajtje (mospagesa e energjise…), kurse nga ana tjeter mosndeshkime per krime apo vepra te renda penale. Pa qene nevoja te permenden ketu individe te vecante, te cilet gjithsejcili nga ne i ka te ngulitura ne koke. Kemi patur mangesira te theksuara deri ne skandale ne ceshtjet e punesimit apo te marredhenieve ne pune per shkak te nepotizmit te cmendur. Konkretisht nga njera ane jane debuar nga puna njerez per mospage te nje fature energjie, kurse nga ana tjeter jane punesuar pa asnje kriter pedofile ne zyrat e deputeteve (!)

  Nderkohe qe ne vend qe te priteshin hapa te suksesshme nga qeveria aktuale per t’u treguar shqiptareve distancimin qe duhet te kene me keqberesit e ndeshkuar me vote masive, te gjithe ne e ndjejme se ka filluar nje degjenrim gradual i frikshem i principeve te demokracise, dhe ne vend te saj po rikthehet nje mentalitet i zgerlaqur diktatoresh te rinj.

  Deputetet jane perfaqesues te popullit dhe si te tille jane te detyruar te zbatojne nje me nje kerkesat e tij. Kush nuk pranon t’i bindet vullnetit te sovranit, duke injoruar me skutheri cdo deshire apo pretendim te tyre, apo me keq akoma, kur denjon te ulet kembekryq me keqberesit, atehere ai duhet te qerrohet me hir a me pahir nje ore e me pare si nga salla e kuvendit, ashtu dhe nga skena politike, se nuk eshte i devotshem te perfaqesoje interesat e nje populli te tere. Duhet te qerrohet me hir, a me pahir!!!

  Reply to this comment
 15. socialisti bythpambuk December 24, 03:49

  Po ku ishit ju bijt e kurves Europe atehere kur banda PD me Saliun ne krye vrau 26 vete ne Gerdec , vodhi votat ne 2009 , vodhi bashkine e Tiranes , vrau 4 te pa fajshem ne bulevard , i shtypi me kembe deputetet e opozites etj , etj ? Apo keni gjetur nje vend pa zot si SHqiperia qe ka per Kryeminister nje gje te gjate , i rritur si plepi ne mute , i cili i lepine bythen cdo te huaji( per cudi gjatesia nuk e pengon kur perkulet) dhe qe karriken e KM nuk e ka mare per te sherbyer atyre qe e votuan por miqve dhe shokeve te tij.
  Ky palo KM ben te fortin me te pa fuqishmit , me ata qe luftojne per buken e gojes , por i shpeton shurra nga Saliu , u perkulet Sandrit te Klanit dhe superbisnesmeneve , madje ka frike edhe nga uloku ne presidence.
  Deri kur do ta durojme kete mashtrues , akoma nuk jemi bindur me 8 vjet ne opozite dhe gati nj vite e gjysem ne pushtet , kohe e cila tregoi se ky njeri eshte pjese e te keqes ?

  Reply to this comment
 16. edi December 24, 06:28

  Kjo eshte paturpesia me e madhe qe mund ti beshe ketij populli .votuam ndryshimin .diskriminimin.por sqenka e thene .Edi Rama ska koqe vellezer .
  Po bejne marrveshje per cfare.kushtetuta e republikes se shqiperise nuk le hapsira per marrveshje te tilla te turpshme .marrveshja eshte kushtetuta .cdo te thote se sdo votoj ligje me 3/5 cjane keto re maskarenje po ato 3/5jane vullneti i popullit.ne votuam per ndryshimin tani cpo ndodh .demokracite edi pse jane te forta.se ligji dhe kushtetuta jane A dhe B e funksionimit te shtetit te gjithe te barabarte perpara ligjit .ketu cpo ndoth .pushtetare qe vodhen .shkaktuan demee ekonomik .dhe ne fund vrane sot jo vetem sjane perpara drejtesise por po marrin zbarre gjithe shoqerine shqiptare .Edi Rama duhet te largohet se seshte njeriu i duhur perte permbushur pritshmerite e shoqerise .nuk kupton se pushteti eshte i popullit dhe ai eshte thjeshte nje punonjes si gjithe te tjeret por qe i eshte besuar fatet e vendit .perte qetsuar shpirtrat e trazuar te shqiptareve .jo persekutimi vazhdon krimineli kercenon .poshteron .fyen .demokracine dhe si plas fare por i bene karshillek popullit .(ju sditet te votonit na thote )epo ska me hapu dhe dhe e fundi po kerkon te na mbylle gojen ne parlament .i beje thirrje grupit parlamentare te ps te mos bejne marrveshje te tilla qe jane nje tradheti ndaj elektorateve te tyre ndryshe do perballeni me pasojat ….

  Reply to this comment
 17. gjoli December 24, 07:56

  Si perhere,jep realitetin e nje qeverie qe po shuhet,e po i neverit te gjithe qe e votuan.U gabuam perseri nga demagogjia e nje partie qe u rezua ne 2005.per korupsion,u gabuam kur votuam per ata qe e sollen dhe e ngriten korupsionin,u gabuam.
  Por problemi eshte,per ke te votosh paskesaj poshtersie qe beri PS me LSI,qe na shiti votat dhe na talli menderen me sakrificen e mijera njerzve,te sakatuar nga PD,te lene pa pune pa buke,te burgosur,te stresuar,per 8 vjet,per ke te votosh me?.
  E sa per Kukanet e Europes,kjo nuk me habit,se ne kemi nje thenie te madhe:”GOMARIN NGA BALTA E NXJER I ZOTI”

  Reply to this comment
 18. METEH December 24, 08:34

  Kjo eshte marveshja e turpit qe sfidon popullin,turp,turp.

  Reply to this comment
 19. salah December 24, 08:38

  Artikull shumë i mirë. Politikanët e huaj (përfshirë gangster Frank Wisner, ambasadori amerikan Joseph Limpreht) organizatat ndërkombëtare si Banka Botërore, OSBE-së, kanë shkaktuar shumë dëme në Shqipëri dhe në botë. Diplomatët e BE-së janë idiot i çmendur, pamend dhe krejtësisht i korruptuar. shoh katastrofën në Kosovë ose në Ukrainë

  Reply to this comment
 20. i ri December 24, 08:38

  E perse e fshite komentin tim ,mos ka ndonje gje qe nuk shkon ,,,?

  Reply to this comment
 21. Mika. December 24, 08:56

  Qe te bindemi te gjithe sa kemi shkruar me dhimbje e shqetesim per te ardhmen njerezore te femive te te gjith Shqiptareve, DUHET te degjojme pronocimin publik te pakten nga nje perfaqsues i Partive ne pushtet.
  Asgje nuk rregullohet duke i kapur gjerat nga “BISHTI”.
  Qe gjendja eshte mjerane, nuk ka ardhur nga populli apo baza, por nga ligjet e mbrapshta te miratuara qe e kane katandisur situaten te zgjidhjet me vetegjyqsi, prandaj na vendosni dinjitetin duke denuar “egersisht” pushto-shkaktaret qe na fanepsen e na diktohen ti shohim çdo emision lajmesh.
  Kjo “marreveshje’ eshte nje kurth i turpshem per dhe e ofendon rende dinjitetin e Shqiptareve.
  Ne fund, “Lulushi” !!!, po e kerkon vete pastrimin e parlamentit nga kriminelet!!!.

  Reply to this comment
 22. kangur December 24, 09:07

  Ne fund te marreveshjes ku permendej heqja dore nga ana e maxhorances te perdorimit te shumices se cilesuar, kishte edhe nje fraze “KUR TE JETE E MUNDUR”!!! Qe dmth qe Sala do dale bythezbuluar sa here qe te refuzoje bashkepunimin apo te kundershtoje ndonje reforme duke mos e votuar. Kjo pasi tani ja nderkombetaret garant per zbatimin e kesaj marreveshjeje. Keshtu qe ne finale Edi do iu tregoje Evropianeve kurva se me çfare derri dhe kafshe ka te beje, dhe me pas do thote ” NUK MUNDA QE TE MOS E PERDOR 84 VOTATA”!!! Dhe fap, do perdori shumicen e cilesuar qe ia ka dhene populli. Kjo eshte nje taktike per ta plasur opoziten ne parlament duke ia ruajtur sado pak erezin qe tashme i ka dale! Edhe vete Sali kafsha e dibqe mosperdorimi i shumices se cilesuar nga ana e maxhorances eshte e pamundur, por ai donte nje “ARSYE” qe te futej ne parlament e cila t’i konsiderohej si “fitore politike”, para atyre debilave qe ka ne gr parlamentar, te cileve duhet t’u tregoje qe “ESHTE AKOMA GJALLE”!!!

  Reply to this comment
 23. atdhetari December 24, 09:15

  GAbimet e Z Sali me bene te jepja voten PER PS duke dikuar tek shoket e mi dhe me debate me shume akrobat qe nuk votonin me bindjet e tija por per te siguruar vendet e punes ose per te shitue servilizmin e tyre Cilat janr rezervat e mia per Z RAMA ne periudhen e marjes se PARTISE me mbeshtetjr
  en e Z Gramoz deri ne lenien e gjithe fuksioneve te tij ne qofte se nuk zgjidhet Rama tele fonata e disa figura te Partise socialiste te cilet ne votimin te cilet ne votmin e dyte ndryshuan voten A veri zoti Rama opzit te verte mendoj se jo sepse ai nuk i mbrojti dot ndryshimet tek te punsuarit jo vetem te nenpunesve qe nuk ishi ne vendepune politike pot as te punonjeseve komunal DUke u lidhur me figura te korruptuara ne greven e urise e cila do te ishte nj goditje per shume deputet te cilet jepni intsaj ervista per vazhdimin e esaj pod me bisede jo me forumet por vetem me Velijen mbyllate kur sakrifica nuk beri asgje koha punoj per te majten por ai toleroj shume perzgjatjen e pushtetin e SAliut si ngjarja e gerdecit 21 janarit shitja e bashkesise se Tiranes cvendosjen e shume figura te PS dhe futjes se shume bisnesmen qe do ti zgjidhin anen e konomike trajtimin e statuti si nje gtje te pa zbatushme ndertimin e nje qeverije te pa afte dhe korruptive nje aleance me kontrate si shitje perimeshMe Ilir mete duke ivlersuar votat etyre 3 here me te larta perpunonjesit ne postet ne strukturar qeveritare dhe heshtje e plote te akuzave qe ka bere ai vete ndaj tij per mos te thene nderhyrje per tu mbrojtur nga drjetesia ME THONI NE KOMENTET TUAJ PSE VOTEN PS ne kete kryetare zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzvendesoni kryetarin qe te fitoni votat e neve te cgenjyerve nga RAMA MBETEM BESNIK I NJE TE MAJTJE TE PASTER PA PJESMARJE NE JETEN POLITIKE SI ANTARE ISAJ

  Reply to this comment
 24. Mark uk December 24, 09:20

  V Malaj ish funsionar i lart i sigurimit te shtetit tan do te analizoj ata qe i ulen nga fronti i diktatures.Me pabesit e tij arrite coj ne burk sa e sa shoke te tij.Tani qe ne pushtet jan bllokmenet e rinje ju ngjadh zorra.Po te hapen dosjet do dalin ne shesh zollumet e kti njeriu te lig,spiun arrogant i pa bese ekzekutues i sa te pushkatuar nga dora e tij.Nuk me habisin shume kta fuksat qe i thurrin kti kryeminelit lavdata prej servilesh.

  Reply to this comment
  • Damiano Damiani December 24, 13:44

   O Mark katnari! Per ty dhe zululu te tjere si ti, kushdo qe shkruan kunder partise nene dhe Salihit jane punonjes te sigurimit. Per ty dhe te tjere si ti, ato qe ka bere Salihi dhe minuket qe i shkojne mbrapa nuk kane asnje rendesi, jane te gjitha te drejta e te moralshme.Kjo ndodh sepse ky eshte morali juaj, moral i kalbur me paragjykime fisnore, krahinore e budallore. Per ty e te tjere si ti, edhe po t’i gjenit Salihin me banden e tij ne dhomen e gjumit ne shtepine tuaj, nuk do te merziteshit por do i pyesnit ” A u lodhe ? “. Megjithate, ti vazhdo e bej roje atje ne Angli se njerez si ti s’i pyet kush as ne shtepine e tyre por thjeshte lehin. Ky eshte zanati i vetem i tyre.

   Reply to this comment
 25. orli December 24, 09:21

  Z.Viktor ke shkruar mjaft bukur por kujt ja thua?!unè dyshoj se ata jane bashke ose Rama ka frike ilir vidion e sali gerdecin!ju gazetaret qe e doni Shqiperine dhe te gjithe ata qe e duan demokracine dhe Shqiperine duhet te organizoni se bashku me nje miljon qytetar qe votuan kunder regjimit te sali udb-es nje proteste kunder kesaj marrveshje poshteruese per ata qe i dhane voten ps-es…

  Reply to this comment
 26. avrizuja December 24, 09:36

  KUJT I PLAS PER VOTAT, E RENDESISHME ESHTE KUSH I NUMERON DHE I KOMANDON ATO!

  Josif Stalin

  NESE POPULLI NUK E RUAN DEMOKRACINE DHE FLE VIJNE TIRANET QE U HEDHIN ZINXHIRA GJUMASHEVE NE EMER TE ZOTAVE!

  Volter (Voltaire)

  ZGJEDHJET JANE SI MARTESAT: CDO HERE KUSH SHIKOJME DHENDERIN PYESIM VETEN PSE NUSJA E KA ZGJEDHUR NJE SHEMTIRE TE TILLE!

  Thomas Jefferson

  VOTAT JANE BESIMI QE KA POPULLI TEK PARTIA

  Enver Hoxha

  Reply to this comment
 27. alfons December 24, 10:01

  Pse valle evropjanet veprojne me dy standarte?Pse evropjanet mbrojne kriminelet ideatoret e te gjitha te keqiave detyrojne qeverine e re te pranoje kushtet e kokave te korupsionit si duan ata?Pse dalin kunder vullnetit te shumices duke lene te kuptosh se nuk vendos me shumica sic trumbetohet por 2 evropjane ?Pse po na detyrojne te humbasim besimin tek nderkombetaret dhe te besojme qe koka e korupsionit esht pikerisht ne bruksel?Ka kohe qe lulushi trumbeton pa garanci evropjane ne nuk futemi ne parlament duam garanci!Avall e cpiku luli apo ju tha bej keshtu se ne ketu na ke dhe fakti garancin e moren ne parlamend vendos minoranca shumica shkon per lesh Te jem ne vend te rames do ja dhisnja postin me mut evropjanve dhe le te ven prap salen qe e paskan per zemer dhe po mbushen burgjet me mjerane se ne fak qenka evropa qe i nzit keto pune ndryshe nuk ka kuptim kjo marveshje e detyruar qe shenjat u dhan qe ne ballon vjeneze presidenciale ku hapur kokat e korupsioni i than popullit te na han mutin ne bejm ligjin !

  Reply to this comment
 28. Lleshi December 24, 10:26

  NGUSHELLIME POPULLIT SHQIPTAR ! I pershendes me poezine e Fan S. Nolit “Anes lumenjve” !

  Reply to this comment
 29. njeri nga ju December 24, 10:41

  personalisht mendoj qe procesi i votimit eshte si nje rruge e re e pashkelur me pare qe duhet domosdoshmerisht ta marrim,ku pritshmerite se ku do na cojne,te jemi te qarte me veten,do meren vesh ne fund te rruges qe jane dhe vete mandatet qeveritare.pamvaresisht nga zhgenjimi ne fund te rruges,nje gje mendoj nuk duhet ta bejme,te rimarrim rruget e shkelura mepare qe dihet jo se ku na kane cuar,po qe pse dhe si na kane lene.nje gje qe mevjen keq qeneve,popullit,i eshte ulur aq shume koka gjith keto vite qe ne vend qe ti ngreje steken e kerkesave kesaj qeverie,ka ulur kerkesat ndaj vetes vetes

  Reply to this comment
 30. mersin kurti December 24, 10:53

  Me kujtohet nje shprehje e zotiti Rama, thene ne nje takim ne Akademine e Arteve. Regjimi i kaluar na baltosi te gjitheve. Ne, ne vend qe te heqim balten dhe ta shohim njeri-tjetrin ne sy vazhdojme te heqim balten nga vetja dhe tia hedhim njeri-tjetrit perseri. E dhe sot pas 24 vjetesh vazhdon e njeta gje. Zoti Malaj respekte por mos prit te ndodhe ndryshe dhe per kete edhe ju vete jeni i bindur. Prapa gjithe tymnajes eshte e gjithe ishpasuria miliardeshe kombetare e ketij vendi, e ketij populli, qe eshte depozituar ne bankat e Zvicres, te Qipros e ku di tjeter nen emra bisnesmenesh, prapa te cileve fshihen edhe politikanet tane por nuk eshte cudi edhe europiane.

  Reply to this comment
 31. the first December 24, 11:02

  Fakti qe Europianet thone duhet bere “‘KESHTU”, tregon qe gjerat dhe treguesit e pushtit jane ne kah te kundert me ate cka reklamohet. Prisni se s’ keni pare gje akoma. Me te ardhur D. LU do shihni akoma ju te nje milion shuplakave

  Reply to this comment
 32. labinot December 24, 11:24

  Kriminalizim i votes popullore
  Kushtet e Kukan,te pranuara nga Rama,nuk jane dekriminalizim i kuvendit,por jane kriminalizim i votes se 23 Qershorit.! 1 miljon vota shpallen te pavlefshme;,pozites i lidhen duart per te ushtruar pushtetin e deleguar nga vota popullore;,me keto ndryshime jo vetem sistemi drejtesise eshte ne dore te Jarit,por edhe institucionet,qe nga banka kombetare,kontrolli larte i shtetit,shishi, parlamenti,,,….Rama ka ne duar dy koburet e jevgut dhe berttet:Ah,sikur te mos i kisha duart e zena.! Jam i sigurt qe shprehja “Kriminalizim i votes popullore ” do te jete neser ne kryetitujt e gazetave,por nuk ja kerkoj te drejten e autorit, Kjo marreveshje eshte deformim i vullnetit te popullit,eshte fundi i demokracise .Parlamenti kthehet ne llozhe masonike dhe funksionon me marreveshje te fshehta midis Sali Berishes dhe Ilir Metes.

  Reply to this comment
  • Labi Vlore December 24, 15:59

   @labinot.E lexova dy here komentin tend.Je shume i sakte.Kriminalizim i votes se 23 Qershorit.E tha sot edhe Saliu kur doli nga Parlamenti.Tekstualisht:”Edi Rama eshte i lidhur ne menyre te pazgjidhshme me krimin,por Shqiptaret ja falen te gjitha keto dhe e votuan me 23 Qershor”.Te lumte pena or mik.Marrveshja qe Rama neshkroi dhe u nenshtrua ishte per te fyer voten tone.

   Reply to this comment
 33. I.Troplini December 24, 11:44

  Nese per Saliun, u deshen jete njerezish ne bulevard dhe 1 milion vota, per ta “shkulur” nga karrikja,,,,,per Edi Ramen mjafton prania e Ilir Metes ne “koalicion”, per ta kthyer nga “tiger te civilizimit”, ne nje qen zagar me bishtin e lagur nder shale.
  Kandahari, qe ky Kryeminister donte te shkaterronte me rrenje, ka sot nje banor me teper. Eshte ai personalisht.
  Mos u tundo Z.Kryeminister. Ai togfjaleshi qe iu drejtuat plakut gojeperdale te PD (kur e quanit rrote k…),, nuk ishte i tepruar. Fatkeqesi per kete komb, qe mendime te tilla te qarta, iu vijne, vetem nen ndikimin e linjes se miellit te bardhe.
  Pa ate miell,,, mbesim lakuriq, ashtu sic jemi ne te vertete,,, Zullape dhe bishtelagur. Nuk behet stan me lepuj, kapedan.!!

  Reply to this comment
 34. Ruxheli December 24, 11:57

  E them edhe une : Kjo eshte marreveshja e turpit ,per tere ato qe me votat e nje milion shqiptareve po qeverisin sot.A thua do t`ua falin shqiptaret kete qe po beni sot duke u deformuar voten dhe vullnetin e tyre.Mos,more mos.Mos ua thyeni e coptoni shpresen.E si mund te kene akoma shprese, qe ne te ardhmen t`u drejtohen me besim kutive te votimit per te dhene kontributin e tyre per forcimin dhe shendoshjen e ketij vendi te lodhur deri ne drobitije.Edhe nje here: mos veproni keshtu se nuk do t`i shpetoni mekatit qe po beni para ketij populli qe besokerka shume dhe paska shprese gjer ne ENDERR.

  Reply to this comment
 35. korçari December 24, 12:26

  Perfundimisht KAPITULLIM pa kushte i Kryeministrit sigurisht i ndihmuar ne hije dhe nga Meta ,dhe mendoj se eshte nje loje me e poshter se sa lojerat e Sales pasi Sala pjesen me te madhe te VOTAVE e vidhte ose e blinte ndersa EDI RAMA mashtron paturpesisht ,personalisht mendoj se Shqiperine e ka mallkuar ZOTI duke i derguar ne krye vetem MAFIOZE…

  Reply to this comment
 36. shqiptar sharri. December 24, 13:17

  o’korabo,mesiguri je jashtcitja e fashizmit serboballist,serbosali.Ata studentet e dhjetorit te dhjer dhe sali serbi,udbes ja ariten qellimit qe njiqind vite u mundue serbi e greku,dhe nuk e ariten,kurse studentet e tu,dhe i hatashmi sali po,per gjysem viti e shkatruat shqiprin or korab muti,i fekaleve.PO,barkun e ka rfyr saliu me bandat e ti,dhe ndoshta dhe ty mut ke bere barkun si derr,por me vjedhjet e pasuris se popullit dhe te ati pushteti te kaluar qe jua la,or pisi i pisave or krimineli e bir krimineli,ju duhet te vareni ne mes te sheshit tiranes,dhe jo ne qafe,por per kembesh,qe muti zju dal nga goja e shpirti tju dale barabar me mutin qe e keni ngran kete popull or drakullat e shekullit 21.

  Reply to this comment
 37. "Horri i Bulevardit" December 24, 14:45

  Kjo marreveshje, eshte turpi i PD, jo i Edi Rames.
  Eshte turpi i Saliut, qe kushtetuten e kerkon qe te zbatohet me nje marreveshje.
  Thua se kushtetuta eshte thjesht nje marrveshje e dites.
  PD mbasi i deshtoi kthimi ne parlament, me ndihmen e polices idjote, qe cuditerisht eshte presidente e Kosoves, kerkonte ndihmen e Edi Rames, ti meshironte me nje marrveshje idjote cfaredo, per tu kthyer “faqebardhe” ne parlament dhe Edi Rama, i tha, hajdeni idjote, te neshkruani nje marrveshje idjote, qe te dukeni se jeni “fitimtare”

  Reply to this comment
  • Lleshi December 25, 21:50

   jo jo ! nuk eshte kaq e thjeshte dhe naïve ! Pervec pikpamjeve krimnale per asgjesim te Kuvendit dhe te Kushtetutes , qe jane krimet me te renda qe mund te beje nje person me detyre shteterore , kemi edhe “lodhjen” e zotit Ku Han (ose Kukan , apo Kam kam , apo Ham ham) qe nga Brukseli ne Tirane !

   Jo joooo Horro ! Eshte dhe Beogradi ne loje , pervec Edvinush Karabush Rames ! Kishte nevoje “publike” per keto demonstrime , pa u harxhuan para biletash Bruksel Tirane dhe para mediash per tam tame !

   Gjarperiiiiii , ku fle gjarperi ?

   Reply to this comment
 38. Al December 24, 15:04

  Te hujt jane “te huaj” dhe ata bejne detyren e tyre , (shpesh nuk e dime se cfare bejne ) .Vetem populli , vetem shqiptaret e kane ne dore fatin e vendit. Ashtu si e dhane voten per te larguar te keqen, prape duhet te luftojne qe kjo e keqe mos te kthehet perseri ….

  Reply to this comment
 39. shpatar December 24, 15:31

  Nuk ke cti thuash me .Llogjike por ne politike nuk ka llogjike.Ky bllof qe organizoje Evropa ka pikesynimet e saje qe te na integroje .Na njohin me mire se ce njohim ne veteveten. Laboratoret Evropjane nxorren kete formul qe te thyhej bojkoti .Jo vetem ne politiken e brendshme por dhe ne ate te jashtmen .Nga 2015 ne do te themi: Populli vella serb ,maqedonas ,malazes e boshnjak.Nuk kemi nga te shkojme .Do tju perulemi nje per nje vendimeve Evropjane .
  Kjo cudi per ne shqiptaret shpjegohet dhe me nje fakte qe shume nga ne nuk e vlersojme .E majta evropjane eshte shume here me e dobet se e djathta .Ne keto kushte, jo per Evropen, por dhe per ne qe aderojme, te djathtet imponojne vullnetin e tyre .Ata nuk gjukojne gabimet e Berishes .Duan qe demokracia te funksjonoje si rruge per tu marre vesh ata qe nuk merren vesh.Vri vehten .Populli ka vendosur qe te qeveriset.Te pelqen apo nuk te pelqen perballe nuk ke armiqe .Ndryshe kopshte zoologjike .
  Disa jane te revoltuar e te zhgenjyer se kjo Mazhorance do te bente namin .Gabim e kemi patur.Ne dinim qe vendi kishte marre rrokullimen .Financat ishin te pamjaftueshme per te ecur me kembet tona .Themi qe pergatiti skenare qe askush te mos merrte guximin per te qeverisur .Keto ndodhin dhe populli i heq ne kurrize .Ne kete kend veshtrim Rama -Meta jane te pa fuqishem pamvarsishte se ne kerkojme te ndeshkohen fajtoret e keq qeverisjes. Sic e kam cilesuar dhe me pare detyra e Rames eshte te ngrihen financat e te kemi organe legjislative e ekzekutive ne perputhje me parimet e demokracise .Gabimet e Berishes konsiderohen perpjekje per te forcuar demokracine ne Shqiperi edhe me ato metoda qe ai ka perdorur .Kalimi i tije ne opozite eshte nje sukses i demokracise shqiptare .Se si sillet Pd nuk ka shume rendesi .Rama -Meta te bashkpunojne qe te kalojme provimin qe na ka vene Evropa .Shpetim jashte Evropes ne shqiptaret nuk kemi .Nuk do ti gezojme ne rezultatet e tanishme por brezat do bien ne qetsi .
  Pak jane 25 vjete te pretendosh se ndertove shtet demokratike .Dyert jane te hapura per ta pershpejtuar procesin e reformimit te vendit drejte nje demokracie solide .

  Reply to this comment
 40. DRENICA E KUQE December 24, 16:01

  Fatkeqsisht te gjitha lojrat politike qe po i behen popullit shqiptar pas shpine nuk jane vetem tallje me te! Ato lojra jane tall per popullin shqiptar, bile jane lojra qe po luhen pa perpjekje per t’ja nderruar ushqimin kjurre!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 41. mark marku December 24, 17:38

  Kjo eshte tradhetia me e madhe e bere ndonjehere popullit shqiptar ne demokraci. Te deformosh voten pebleshitare te sovranit, te pranuar nga te gjithe organizmat dhe shtetet e botes. Kjo vjen vetem dhe vetem ere TRADHETI. Tani, si, qysh, tek, me presion nga nderkombetaret, pa presion, me ujdine e Ilir floririt, a pa ujdine e Ilirit, kjo ka pak rendesi. Rendesi ka qe eshte TRADHETI. Asnje njeri apo shtet ne bote nuk te detyron te shkelesh kushtetuten, kaq e di dhe nje gomar. Si duket ky hajdari jone nuk e paska ditur akoma se me kushtetute, ai qe fiton votat nga sovrani, ai ka te drejte te udheheq sipas programit qe e kane votuar zgjedhesit. Atehere, çfare kerkojne, opozita, nderkombetaret ?!, te shkelim kushtetuten ? Me qene burre me koqe, nuk e firmos kurre kryeministri ate marreveshje, meqe eshte si eshte, firmosi, Kjo verteton edhe nje here o popull shprehjen, se cfare len nga macja gjuan minj. Ketu e 25 vjet perpara shpresonim per demokraci, por perfundimisht demokracia per kete popull nuk do vije, por demokraci per familjet e ish spiuneve te sigurimit te shtetit, ne PD, dhe pasardhesve te ish drejtuesve te PPSH, ne regjimin diktatorial te qoftelargut. Tani o popull, “merreni me leng se mishi eshte mbaruar”, ose “kjo eshte loja”. Vetem nje zgjidhje e vetme eshte, te dalim te protestojme 1 milion shqiptaret qe shporrem serbin Sali, te shporrim edhe karagjozin dhe demagun e gjate, me premtimet e ridhjerjes.Tung

  Reply to this comment
 42. Vëzhguesi F December 24, 17:58

  Viktor Malaj!
  Respekte!
  Ne vijim te te gjithe shkrimeve te tua te meparshme, ke bere nje shkrim qe nuk ka nevoje per asnje koment.
  Skaner i demokracise se vertete dhe jo asja te sajuar.
  Mos e prish qederin kur lexon ca matufer injorante qe duke shfrytezuar blogun jashteqisin nga goja e tyre qe eshte e lidhur me gropen e halese qe kane ne vend te trurit..
  Nje prej ketyre, (se jane shtuar shume nen udheheqjen e “perndritur” te qenef Sali Berisesh, do te thoshte Namik Hoti, i ndrite shpirti) eshet dhe ky maloku prej malcise se Shkodres, me pseudonimin ” Mark UK”, i cili per t’i shpetuar zullumeve te 2 Prillit, ne mos qofte nje prej autoreve te krimit, ka emigruar ne Angli sipas porosise te Saliut, Pjeter Tomes, Ali Spahise dhe Azem Hajdarit.
  Dhe flet ky pleh per spiuner te sigurimit., kur vete ka qene nje kontigjent i tyre.

  Reply to this comment
 43. lili December 24, 18:43

  Kjo eshte konstatimi!
  Tash duhet qe shqiptaret te shkojne perte konstatimit edhe te pyesin vetin pse keta po ia shpetojne bythen njenjitjetrit cdo here? Nuk besoj se eshte ‘gabim’ rama kur firmos kushtetuten,kur bene alliance me nje te korruptuar si ilir méta,apo kur darkon tek krokrodili apo tash qe firmos kete marreveshje antikushtetuese,jashtligjit,edhe antikombtare!…
  Jo nuk ka asnje rastesi po vetem illustrim te bashkpunumit te bijeve te PPSHse!
  Shqiptareve u mbetet te vendosin démokracine,qe po ngulfatet nga keta bashkpunetore ne Krim in kunder shqiptareve e shqiperise

  Reply to this comment
 44. M A R K O December 24, 18:43

  Nese Berisha nuk do te kete as varr, por nje qoshe rruge ku te pshurrin qente,…… Ju te shumices qe po deformoni vullnetin e popullit me gjithfare palaçosh….. me breke neper kembe do te dilni e bythjashte para votuesve dhe .. do te “mekoi” me ujin e Lanes…..TURP! Pazar Roskoveci… u be vullneti i Sovranit…

  Reply to this comment
 45. labinot December 24, 20:41

  @Labi Vlore Respekte!

  Reply to this comment
 46. Tuqi-didi December 24, 20:56

  Fjala me e sakt qe Sali Berisha ka then per Ramen eshte kjo “ardhja ne pushtet e Edvin Rames eshte fatkeqesi kombetare”! Me burre i paburre se Rama nuk gjendet mbi kete toke.

  Reply to this comment
 47. detaji December 25, 09:53

  Ne kete shkrim moralist zoti viktor ju ka shpetuar nje detaj (jo) i vogel,21 janari u organizua per korrupsionin e metes me bllokun 700000 euro,dhe ketij blloku sot vlera i eshte 10 apo 100-fishuar.Prandaj ky shkrim duhej te fillonte me nje mea culpa te madhe para popullit.

  Reply to this comment
 48. Ericson December 25, 22:24

  Viktor I dashur, gazetar e analyst I dores se pare, sipas ,meje …po ju bej nje pyetje te thjeshte te cillen do ta bente 99,9. perqind e popullates qe jeton sot brenda kufinjve te Republikes se Shqiperise,pavaresisht bindjeve politike, adeteve fetare e perkatesise krahinariste ,domethene nje lloj referendumi popullor…. se a duhet kapur per jake shtetasi Salih Berisha,nje deputet I thjeshte I Kuvendit e duhet cuar ne prokurori per dhjetra krime, pale delikte penale!

  Ketij mangos sone kryeminister,qe ky edepsez politik, pervecse desh e vdiq me leva kokes ,I ofendoi edhe te emen, dhe gjykata e Salihit e shpalli budalla kryeminister e deputet qe nuk mban pergjegjesi ligjore se Ishte ne krye te detyres,po sot ky “Krisht ” prej si gjoja nga qe eshte dhjeraman e frikaman prej muti ,Ben kastile sikur e fal kriminelin Salih Rrahman Berisha, se nuk ja mban bytha ta arrestoje e prokurori e Republikes ta marre ne pyetje kete kukudh e lugat politik!

  Po te Ishte ne kohen e Mesjetes ky qafir do Ishte dhjere ne breke vetem nga pamja e fytyrave te tmerrshme te Inkuizicionit te Shenjte e nga veglat e torturave, …..e do kishte rrefyer fet e fet se si e kush e zhduku ne shekullin tone me tortura Z.Remzi Hoxha, e ku e kane groposur

  Jazek te qofte, e doli taman llafi I halabakut truproje te Salihit, Izet Haxhia, se kur ishe pedagog ne Institutin e Arteve ,kur ju lute te mos te ngacmonte, ai Izeti do te kerkonte ndjese, por ti e ofendove e Izeti atbote te grisi kemishen e zure te qaje si ndonje cilimi I trembur!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*