7 prilli i Mujos, antifashizmi dhe “kreu i socialistëve” shqiptarë

April 7, 2020 13:43

7 prilli i Mujos, antifashizmi dhe “kreu i socialistëve” shqiptarë

Akademiku Moikom Zeqo në një intervistë botuar para do kohësh në DITA flet edhe për antifashizmin shqiptar, duke veçuar historinë e Mujo Ulqinakut, i cili prillin e kaluar kishte 80 vjetorin e vrasjes.

“Mujo Ulqinaku është edhe heroi i parë antifashist në rrafsh europian, kaq shumë simbolikë dhe peshë ka shëmbëlltyra e aktit të tij plot dinjitet.  Figura e Mujos mund t’i bënte nder çdo kombi të madh europian. Ai është njeriu që tregoi që çdo pushtim kundërshtohet nga populli” – thotë Moikomi në DITA.

Ai rrëfen disa detaje për ditën e pushtimit fashist të Shqipërisë:

“Abaz Kupi organizoi një vijë për datën 7 prill dhe mua më del dhe në dokument që ai vërtetë e mori këtë detyrë. Vija e rezistencës do të ishte nga kullat veneciane deri në urën e Dajlanit. Në kullën veneciane u vendos reparti i Mujo Ulqinakut. Kjo kullë ishte para hyrjes së portit.

Zbarkimi fashist në mëngjesin e 7 prillit pati goditje prej disa orësh pikërisht nga ky repart i vogël i drejtuar nga Mujo Ulqinaku. Vija e rezistencës që duhet të ishte deri në urën e Dajlanit nuk funksionoi dhe Abaz Kupi hodhi në erë urën e Shijakut në mënyrë që të vononte automjetet italiane për të ndjekur ikjen e mbretit Zog i cili u arratis në Greqi”.

Akademiku sjell edhe kujtimet e kontit Çiano:

“Siç thuhet në kujtimet e Kontit Çiano “Shqipëria u përdhunua si një trup pa narkozë”. Konti Çiano thekson se po të kishte një mbrojtje qoftë dhe modeste në pikëpamje ushtarake, rezistenca do të qe më e madhe.

Por çdo gjë u tradhtua madje dhe e vetmja bateri me topa që ndodhej në kodrën dhe kuotën 89 qe e pavlefshme se i kishin vjedhur gjilpërat e topave”.

Moikomi shpreh indinjatë ndaj heshtjes së Ramës dhe PS-së pas tij në datat që përkujtojnë antifashizmin shqiptar dhe simbolet e tij.

Mujo Ulqinaku

“Mujo Ulqinaku e hap rendin e emrave të mëdhenj të antifashizmit shqiptar. Konferenca e Pezës në vitin 1942, çeta e parë antifashiste në Europë e Myslym Pezës, por dhe figura të tjera popullore si Haxhi Lleshi apo Baba Faja Martaneshi qenë baza e organizimit të Luftës Nacional Çlirimtare shqiptare.

Kjo është një luftë e lavdishme se i përket një kulture të re të njerëzimit: Antifashizmit botëror. Në këtë luftë armata shqiptare për herë të parë në historinë tonë mijëra vjeçarë dhe një kontribut antifashist deri afër Vishegradit, çka përbën një akt të pashembullt.

Si ka mundësi që Kryeministri Rama por dhe figura të njohura të PS të mos e përmendin? Është një marrëzi e shumëfishtë politike, heshtja por dhe urrejtja e demonizuar kundër antifashizmit shqiptar çka do të thotë dhe një urrejtje ndaj antifashizmit botëror.

Para ca kohësh Presidenti i Francës Emmanuel Macron botoi një Manifest të quajtur “Për një Rilindje Europiane”. Në këtë Manifest Macron bën një apel të thekshëm dhe tejet të shqetësuar për të parandaluar që në zgjedhjet politike në Europë të mos fitojnë forcat e djathta neofashiste.

Çdo të thotë ta ngresh një shqetësim të tillë? Do të thotë që antifashizmi nuk vlerësohet më nëse ringjallen forcat neofashiste.

Macron shkruan “unë propozoj që të krijohet një Agjenci Europiane për mbrojtjen e demokracisë, e cila do të ofrojë ekspertë Europianë për secilin shtet anëtar, për të mbrojtur procesin zgjedhor kundër sulmeve kibernetike dhe manipulimeve. Në këtë frymë pavarësie, ne duhet gjithashtu të ndalojmë financimin e partive politike europiane nga fuqi të huaja. Duhet të ndalojmë më ligjet europiane çdo gjuhë urrjetjeje dhe dhunë në internet, sepse respektimi i individit është themeli i qytetërimit tonë dinjitoz”.

Del pra që respektimi nderimi i Antifashizmit Shqiptar është një vlerë universale Europiane. Pse në Shqipëri nuk vlerësohet Antifashizmi Shqiptar?

Jam i bindur që njerëzit seriozë dhe normalë në Shqipëri pavarësisht se nuk e kanë statusin e politikanit e kanë statusin e historisë së vërtetë dhe të çastit të historicizmit” – thotë Moikomi.

Intervista e tij e plotë botuar në Dita mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

n.s. / dita

April 7, 2020 13:43
Komento

28 Komente

 1. Aladini me eskorte April 12, 12:57

  Ku pjerdh Rama per kesi simbolesh te historise
  Tjeter lloj trimerie vlereson cuni i Anetes se eshte “modern dhe kozmopolit”
  Ndonje bythe te bukur te palestruar ta marrim ta vem drejtore apo mnistre keni?
  Lereni Mujon se eshte “jashte mode”

  Reply to this comment
  • Buda April 12, 17:22

   Mujo Ulqinalu dhe deshmoret e tjere te 7 Prillit 1939 jane Heroj te Perjetshem. Une jam i bindur se 90% e shqiptarev nuk do t’ia falin Edi Rames injorimit te tyre dhe organizimi shteteror i varrosjes se kryekuislingut Mit’hat Frasheri ne kodrat e Liqenit Artificial te kryeqytetit te Shqiperise, Tiranes. Kete do ta mesoje ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

   Reply to this comment
 2. PRENG PJETRI April 12, 13:04

  TE VEGJELIT E MOHOJNE ENVER HOXHEN….!

  I shumedituri dhe i nderuari Moikom
  I nderuar zoti kryeredaktor Adrian Thano

  Historia e Shqiperis dhe popullit shqiptare nuk mundet te jete kurre e plote dhe aspak e drejte nese nuk demosrton ne faqet e saje emrin e njeriut qe beri histori per nje gjysem shekulli me pune dhe vepra te njohura edhe nderkombetarisht.

  Shqiperia nuk mundet te prezantohet ne asnje aktivitet historik e studimore ne sy te botes e plote dhe bindese pa pasqyruar epoken e pesedhjete vjecarit te dyte te shekulli kaluar (XX) e cila eshte edhe epoka me e lavdishme jo vetem per Shqiperine por edhe per vete kontinentin e vjeter europian dhe me gjere, duke patur para syshe kapitullimin e fashizmit dhe triumfin e luftes dyte boterore.
  Ne kete konteks Shqiperia edhe pse nje vend I vogel ne rrajonin ku shtirhet prej mot motesh e shekujsh ka dhene kontributin e saje shume te cmuar brenda dhe jashte kufive te saj ne luften e dyte boterore cka e ka detyruar Europen ta njohin dhe ta respektoje maksimalisht Shqiperine dhe popollin shqipetar per timerine gjakun dhe sakrificen e dhene ne luften e dyte. Dhe detyrimisht vendin e pare dhe medaljen e nderit e mbane ish komandanti dhe udheheqesi I luftes general Enver Hoxha si dhe ushtria nacional clirimtare dhe Partia Komuniste e Shqiperise si udheheqesja dhe organizatorja e vetme ne kete beteje aq te lavdishme.

  Mirpo sot po mbushen afro tre dekada qe klasa politike ne Shqiperi jo vetem e ka mohuar luften nacional clirimtare duke e injorizuar dhe etiketuar si nje lufte te brendeshme mes klanesh per pushtet duke akuzuar direct Enver Hoxhen dhe Partine komuniste si nje bande kriminelash qe sipas pseudo historianeve dhe psedo politikaneve te tipit neofashist na pasken inskenuar luften civile duke eleminuar pa gjyq gjoja kundershteret politik te tipit Mitat Frashri dhe organizates demek rivale te ballit kombetar.
  Pra kjo klase e degjeneruar politike ka marre guximin te mohoje luften nacaional clirimtare si dhe te turbelloje dhe te helmoje gjakun e derdhur te bijeve dhe bijave te popullit shqiptar duke tentuar te permbysin dhe te mbulojne me balten e tyre te turpit gjthe sakrificat luften dhe punen gjysem shekullore te popullit shqiptar vetem e vetem per te mohuar ekzistencen e komandatit dhe udheheqesit legjendar te Shqiperise shokut Enver Hoxha.

  Klasa e sotme politike ne Shqiperi eshte pa pike dyshimi nje klase oligardeshsh te pa skrupollt te pa kurre fare moreli as izmi dhe as besim.

  Kjo klase politike jo vetem qe nuk eshte perfajsuese e interesave te popollit dhe kombit tone por dyshoj se kjo klase politike eshte nje sherbetore ekstemiste e klikave te politikes shovinizmit ringjallur grek dhe milintalizmit cetnik sllavo rus.
  Perndryshe nuk ka asnje arsye tjeter rindezja e luftes politike Brenda familjes tone te madhe dhe Brenda teritorit Shqiperise.
  A nuk konsiderohet lufte e ftohte sot braktisja ne grup e ligjevenesve shqiptare duke rrethuar institucionet me te rendesishme te vendit nga nje grup militantesh qe meseshumti ngjajne ne nje grup rekrutesh te nxitur dhe te mirepaguar nga klika anti shqiptare dhe anti kombetare?

  Sado te perpiqen, sado qe dota mundojne stermundojne popullin e tyre keto pseudopolitikanet e sotem te imporetuar dhe te instaluar nga padronet e nendheshem jashte kufijeve te Shqiperise per ta zhbere Shqiperine dhe historine e saj te lavdishme, kurre nuk do te ja arrine qellimit tyre famekeq per te njollosur dhe zbehur luften pesedhjete vjecare dhe arritjet e saje nen udheheqjen e Partise Komuniste te Shqiperise dhe komandantit legjendar shokut Enver Hoxha.

  Perkundrazi ky tajfun dote rrenoje nga themelet kalane prej letre te improvizuar nga oligardet dhe huliganet e sotem qe dale ngadale ne mos me heret se vone doti hane koken njeri tjetrit dhe ne te drejteen e vet dhe me ndihnen e Zotit populli shqipetar dota rigjeje rrugen e vet pre tu orjentuar drejt se ardhmes gjithmone duke u mbajtur dhe mbeshtetur fuqishem moralisht tek rrenjet dhe historia tij shekullore.

  Koha nuk dote ja falin aspak lilipoteve kokebosh dhunimin dhe perdhosjen e hitorise se atdheut tyre dhe mohimin e udheheqesit gjysem shekullore te shqiptareve dhe Shqiperise legjendarin ENVER HOXHA.

  Qesh mire kush qesh I fundit thote kryefjala e urte e shqiptareve.
  NGA PRENG PJETRI
  LEZHE.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro April 12, 13:36

   Preng Pjetri , Kimi i Korese se Veriut te dergon te fala, futi nje rruge andej , por pikesepari ndahu me familjen dhe leri ndonje amanet se nuk dihet a kthehesh me gjalle apo jo!!!!!????????

   Reply to this comment
   • Komunisti April 12, 16:55

    Ja kush eshte ! Prenge Pjetri,dora vete,komunist me yll ne balle,sokili i malsise,trimi i partise !
    Eh…mor enver murtaja,c’i ke bere keti populli !

    Reply to this comment
    • Lasgushi April 7, 15:01

     Nje popull debil si puna tende o pseudo-komunist, e meriton plotesisht te qeveriset prej Zog hjadutit, Enver diktatorit dhe Zagareve Hajdute te 30 vjeteve te fundit dhe a e din pse? Sepse keni 30 vjet qe jetoni ne hajduteri, prostitucion, droge, krime makabre etj;, pra ju ka myt muti deri ne fyt, por menjen e keni veç se te muti i i dikurshem i Enverit … .

     Reply to this comment
 3. Lili April 12, 13:09

  Per te kujtuar antifashizmin duhet te dish cka dmthane me pasur Shtet!cka do me thane membrojt Atdheun! Keta qe shitin Atdheun e tyre per 2 pare nuk e kane haber se cka eshte shteti e mbrotja e tij,prandaj as nuk munden me konceptuar antifashizmin!
  Ps:sa per shembullin me Macronin , nuk ia keni qelluar :macroni po bene çmos me fuqisuar RN,partine e djathte extreme se mendon pastaj me mbledh njerezet ne emerin e tij ne turin e dyte ,cka eshte nje loje makiavelike e piste ku ka rezik se ai vete do te mbytet ,aq shume francezeve iu ka ardhur ne maje te hundes ky me politiken e tij per millioneret sa do votojne marine Lepen pa problem.

  Reply to this comment
 4. intelektuali April 12, 13:28

  O enveristi Moikom Libohoviti, nga vendi i cubit dhe spiunit te Moskes, Avni Rustemi,

  PO KUMANDARIN E LANC-IT PSE E HARROVE NE DACIBAON TENDE ANTIFASHISTE?

  dhe:

  Pse le ne heshtje dhe nuk te vjen zeri fare dhe nuk sqaron:

  KU ISHTE ENVER HOXHA NE 7 PRILL TE VITIT 1939?

  sepse:

  Ja ta thote intelektuali se ku ka qene: Ka qene ne vilen e kunatit te tij Kryeballist dhe Kryefashist, Bahri Omari me gjithe antaren e Partise fashiste te Duces, Nexhmije Xhuglini dhe sapo italianet pushtuan Shqypnine u largua me kunatin e tij Bahri Omari, ne Itali per te bere llixha ne nje resort lluksoz per te mjekuar dhe kuruar reumatizmen e kembeve dhe te mesit qe ishte perkeqesuar shume pas kthimit te tij nga Ambasada e Ahmet Zogut ne Bruksel ku puboi per nje kohe te gjate si spiun i Mbreterise pa patur asnje dipllome dhe asnje specializmin per karriere dipllomatike.

  HE MO MOIKOM ENVERISTI QYSH KESHTU?

  Ti harron ne dacibaon tende per Kumandarin e LANC-it kriminal jugosllav te Enverit qe vrau me pabesi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe i meshon demagogjise mashtruese me antifashizmin e Macronit te Frances qe eshte rezil dhe telef nga jelekverdhet e tij dhe nuk duan t’ja dine fare per “fashizmin” imagjinar te Marine Le Pen qe po kaplon te gjithe Evropen Perendimore si nje ANTIDOT kunder komunizmit fanatik alla Mogherini&Lukuni qe po kaplon gradualisht BE-ne.

  Reply to this comment
  • Sali ProtoRama April 12, 15:04

   E hape halen ti?
   Agron Tufa je?
   Dil hapur mos u fshi si ballist

   Reply to this comment
  • nexhi April 12, 15:05

   Ku mbush Prenga or T’aj,
   Prenga e ka honger qyl ne ate kohe,me ndonje pisllik te “vogel”,spiunllikun,spiunllik,80 lekshin n’xhep e tunjatjeta

   Reply to this comment
  • Ai qe di ti April 12, 22:07

   Dole ti m.. o BOLJA INTELEKTUALE, te dhjesesh nga goja jote e qelbur jargprishur per kedo?

   O “plehre politike” bq burgu me fotografine e Veres nen jastek qe te la dhe me se sheh dhe qe e kujton me nostalgjine e nje Pasivi sodomist…

   Phu rrace e m …

   Reply to this comment
 5. fteri April 12, 17:59

  Ballistët ,Zogistët ,Hamit Mtjanët bythëlëpirsit e mercenarët edhe të lartë përmendur edhe disa komentues përjashto komentin e Intelektualit me zemër të pastërt patërioti ,Preng Pjetrit që e përshëndes ,këta të tjerët duke filluar nga bajfgat Kastro ,komunist antikomunisti ,nexhi , intelektual mavria që e njohim ,dhe po vonon pirja e kafes parë pa sheqer ….Jan skllevër të kapitalizmit gjakatar ,dhe skllavria është fryt i zbatimit të politikës të 7 prillit të zi.që skllavroi shqipërin politikisht dhe ekonomikisht ku si parim bazë ka shfrytëzimin shfrytëzimin e njeriut nga njeriu .Ka mundësi se sot shqipëria e demoshkërdhyer pas 90-tës që u shkëput nga Komunizmi legjendar i Enver Hoxhës
  të ketë më shumë tradhëtar dhe skllevër se sa në çdo periudhë të historisë .Dhe këta skllevër me intelektualin në krye jan të shitur në ankëndet e nënë dheshme si tregëtia më e keqe e skllevërve që mbushnin hambarët e anieve amerikane për ti përdorur si kafshë pune në amerikë. Jemi përpara një beteje historike fuqishë dhe vlerash e antivlerash me njerëz si këto që spiunin e tradhëtarin me damkë Hamit Matjanin na e quajnë patëriot ,kur ishte veçëse nj kriminel e tradhtar me damkë në shërbim të mretit hajdut e tradhëtar.që vodhi floririn dhe ja mbathi si frikacak ,kur legjendari Enver Hoxha rrëmbeu armët e i doli malit i zot atdheut e popullit deri sa i përzuri fashistër e nazistët e vatanit.

  Reply to this comment
 6. Lili April 12, 18:59

  Fteri,
  Jo bash ashtu
  Enver shume ma vone se abaz kupi rembeu armet , vetem diku ka 43 shi kur italia kaituloj sipas meoaret e Nexhmijes , anetaree rinise fashiste , se gjithe kohen e luftes bashke me enverin tek bari omari fashisti ishin strehuar…Hakun sicilit , luften kunder armikut nuk e ka bere enveri , luften per pushtet kunder dhqiptareve po

  Reply to this comment
 7. Ivan i madh April 12, 21:13

  Po kujt i thua nje psikopati me prirje neoballiste që se lidh asgje me te majten dhe luften partizane si ate dhe kelyshet e Rilindjes që e ndjekin pas. Po te ishte per ndonje bashkepuntor te fashizmit menjehere kishte mbledhur qeverine dhe kishte bere pregatitjet ky felliqesira Rama. Si beri per krye ballistin Frasheri që fliste me aq zell jo sikur ishte tradhetar po hero i luftes duke brockellitur aq shume sa te vinte jo vetem per te vjelle po per te dh…. e.

  Reply to this comment
 8. Martini April 13, 05:32

  Lereni Edin është pak sa i lodhur.Cpret nga një që mburet me shoferin e legenit Zog dhe nuk kujton dëshmorin e afërt antifashist që dha jetën.Në rast se në qërshor i ndryshon emrin stadiumit kombëtar e ka vëndin badhkë me Mustafa Krujën Mitat Frasherin Sali Berishën,Fatos Nanon Aleksandër Meksin,Tufën,Butkën me shokë.Mojkom mos u mërzit.se.Edi është pak sa dhe produkti yt dhe shokëve të tu.Pastaj në votime ta provojë sa i vlen PAGURJA Le të marë votat e ballistëve e legenave që e rethojnë në parlament e qeveri.Aya që përplasin duart ose rinë si mut,për cdo veprim prej idioti evropian që bën Skënderbeu i ditëve tone.

  Reply to this comment
  • xxx April 7, 14:08

   100 % i sakte
   Edvini i anetes eshte produkt i socjalisteve te hallakatur (te vetequajtur te moderuar) si mojkomi e te tjere. Emri i edvinit i ka permbushur kriteret e tradhetarit dhe antipatriotit dhe radhitet perkrah plehrave plelle nga shqiperia me shumice.

   Reply to this comment
 9. Myzeqari April 13, 11:17

  Edi Rama solli me nderim kockat e Mitat Frasherit, ndersa Sali Berisha ngriti monument in e Ahmet Zogut. Ku eshte ndryshimi?

  Reply to this comment
 10. xxx April 7, 14:11

  7 prill date e shenuar dhe per artisten gjigande Vace Zela se datelindja e saj

  Reply to this comment
 11. Genti April 7, 14:53

  Gazeta Dita. Kemi verejtje ndaj jush, neqoftese na lejoni natyrisht. Na eshte zhdukur lideri Global nga artikujt tuaj per te miren e shumices Socialiste Progresiste Shqiptare, kunder Virusit Nderkombetar Fashist Covid-19. Ju lutemi, na keni lene ne erresire totale pa liderin Global me pulla te kuqe neper mesazhe Facebock-u qe Dita i transmeton live.

  Duam liderin Global, pastaj, fashizmin dhe Partizanet neper malet me blerim mbuluar. Ju lutemi, mos na stresoni me fazhizmat e se kaluares. Kemi Fashistin Covid-19 qe na ka pushtuar e na ka burgosur me urdher te atifashistit Global.

  Reply to this comment
 12. Veli stafa April 7, 15:37

  Antifashizmi I shqiptareve patriote nis qysh me 1937.PSE nuk e thone “akademiket” tane ? A Kane njohuri se cka ndodhur ne Spanjen Republikane gjate Luftes Civile 1937-1939 ? A I njohin deshmoret garibaldine te Shqiperise Asim Vokshin, Ramiz Varvaricen,Xhemal Kaden,Thimio Gogozoton, A e njohin Mehmet Shehun,Petro Markon e Skender Luarasin ? Po Urfi Agollin e infermieren Justina Shkupin ? Ata u martirizuan me Spanjen Republikane se e dinin mire se pas Saj do to vinte rradha Shqiperise ne shkurt ra Madridi dhe ne Prill 1939 fashizmi Italian I dehur nga fitorja nazi-fashiste ne Spanje i ra Shqiperise se vogel.Thuajeni kete o historians per hir te se vertetes e cila e ndricon nje vend te keq.sa.ndricon qiriu nje dhome te erret sipas Shakespeare.

  Reply to this comment
 13. Era April 7, 16:07

  I nderuar profesor. Perse do qe fashist si edvin rama te kujtoje sot kete ngjarja? Njenjeri qe reabiliton fashiste e naziste,kriminele e qe edhe kriminelet e sorem,hajdutet, maskarenjte,ata qe po shesin shqiperine e kosoven i kambrojtur,i ka ndihmuar dhe i ka shpetuar nga konfikimi e denimi. Prandaj moe i kekotjeter njenjeriu te tille, qe per fatin ekeq ky popull do e mesoje pas shume vitesh. Varferia e strategjia e bukes se gojes ka shkateruar cdo llogjike e ndjnje.

  Reply to this comment
 14. loni April 7, 19:10

  Nje fashist si Rama si mund te nderoje antifashizmin.

  Reply to this comment
 15. Gruda April 7, 20:49

  Kesaj i bie qe edhe vete PS-ka eshte parti fashiste qe mban ne pushtet nje antishqiptar si Edi Rama!

  Reply to this comment
 16. Dhimbia e madhe Popull April 7, 22:00

  *Edhe i vetëm trim në LUFTË *fteri*.Më të lumtë !
  Dhimbia e madhe Populll

  Reply to this comment
 17. mirel April 8, 05:52

  Ballisti Ramut, Esadisti Ramut, dobici kurves veneciane te Zogut Ramut.
  Kurva e Vucicit Dule Ramuti
  A mund te presin shqiptaret nga ky lloj kerme e historise ndonje vlere te mire?
  Ky plumbin duhet ta kete pas turres se druve

  Reply to this comment
 18. Tomor Voda April 8, 10:24

  — DITA E DESHMOREVE , APO E PERKUJTIMIT TE RENEVE PER MBROJTIEN E ATEDHEUT , MUND [duhet] TE ISHTE 7 PRILLI .

  —– ME SA ARRIJNE NJOHURIT E MIJA , NUK DIME NDONJE RAST NGA HISOTORIJA E ARTIT USHTARAK BOTEROR QE TE MOHOJE E CVLERESOje LUFTEN KUNDER OKUPATORIT, LUFTEN KUNDER PUSHTUSIT,,. DHE TE NGREJE E VLERESOJE KOLABORACIONIZMIN, BASHKEPUNETORIN ME OKUPATORIN … !! —– Kjo qe po ndodh edhe mbas 75 vjetesh eshte teper e rende , e kobshme , e rrezikshme . Duhet qe me nje LIGJ KONSENSUAL, GJITH PERFSHIRES te specifikohet e te ndalet cdo lloje propagande qe nxit percarjen, ndasine, urrejtien kombetare e c’do shkalle e niveli qofte….
  ……E ardhmja e afert dhe larget , domosdosherisht ka kerkuar e kerkon frymen konsensuale dhe te pajtimit. Cfar eshte bere nuk cbehet. Ato tu kalojne arkivave historike duke i xhveshur nga ekstremizmi i cdo krahu. HISTORIA dihet : – ESHTE MESUESE E JETES , DRITA E SE VERTETS DHE LAJMETARJA E LASHTESISE… te nxjerim mesimet . Te ndertohet nje platform zyrtare [konsensuale] per te riparuar pa saktesit, demtimet, deformimete e deri tanishme. . Kudo , ne linjen zyrtare te komunikimit , te edukimit brezave e ate te diplomacice , te hecet ME MOTON – NJE KOMB , NJE QENDRIM…!!!
  —– KJO TREGON, se deri tani SHQIPERISE I MUNGON INTELIGJENCA E DUHUR, BURRAT E SHTETIT DHE NJERZIT E MENCUR , TE URTE, ZEMER GJERE, VIZIONAR E LARGPAMES PER TE VENE FATET E VENDIT MBI GJITHCKA….. Vime nga larg dhe e dime se nga. DUAM TE SHKOJME LARG E LART ..!!, POR KESHTU,!!..?…S’DIHET SE KU….!!!
  —GERVISHTJA , RIKTHIMi HERE PAS HERESHM PER KETE PROBLEM , KU MBIZOTRON FRYMA E TEJSKAJSHME POLITIZUSE DHE PERCARESE , MBAJTJA NDEZUR E LUFTES FAMKEQE TE KLASAVE , DUHET TE MARIN FUND . Sepse, ne kompleks , direkt e indirect, po ndikojne ne rrudhjen e plakjen e Shqiperis, ne largimin e ftohjen e shqiptareve ndaj vendit dhe njeri-tetrit. ….PO USHQEHET FRYMA E VETE-HELMIMIT , E VET-MBYTJES DHE E VET-ASGJESIMIT ..[e shperberjes kombetare].
  —- Te gjithe ata qe ndjehen shqiptare, , PA DALLIM BINDJE E BESIMI ,.. , PAVARESISHT SE KU JETOJNE, duhet te bien ne nje konsensus historik :.. —–LUFTA NACIONAL CLIRIMTARE dhe..LUFTA PER CLIRIMIN E KOSOVES, , HEROJTE DHE DESHMORET , PJESMARRESIT DHE DREJTUSIT E TYRE , TE NDEROHEN BASHKERISHT, PA DALLIM NGA TE GJITHA KRAHET, DHE TE GDHENDEN NE ALTARIN ME TE LARTE , E ME TE ARTE TE HISTORIS SONE KOMBETARE.. Kjo eshte ne te miren , ne nderin e dinjitetin e te gjitheve, pavaresisht se ne ate kohe dikush mori apo nuk mori pjese ne ate lufte.
  — SHQIPTARET , NUK KANE ASNJE HUMBJE NE SE LUFTA NCL , LUFTETARET E DESHMORET NDEROHEN E RESPEKTOHEN , qofte edhe duke i zmadhuar apo hiprbolizuar disa gjera qe kane te bejne me vetite, virtytet, trimerite ,sakrificat per atdheun .
  —- Shqiperija e Rilindasve, [jo e atyre socialist] , nuk do te kish arritur ajo qe eshte sot, po te mos kishin shfrytezuar si burim frymezimi hisstorine dhe legjendat mbi luften e Skenderbeut e te trimave te tij.
  —- LUFTA NACIONAL –CLIRIMTARE DO TU HYJE ME SHUME NE PUNE SI NJE BURIM DRITE E FRYMEZIMI BREZAVE QE DO PASOJN. …[ ketu duhet synua ….‘’tunxh bir…!!!’’]
  —- Kjo duhet te jete nje KERKESE TAKSATIVE e perhereshme, nje TREGUES E MESAZH PAJTIMI , BASHKIMI e BASHK PUNIMI, jo vetem per BREZIN QE JEMI, NE VECANTI, PER ATA QE do te VINE..!!.
  —-Brezi i luftes,.. i gjakut e sakrificave per clirimin e atdheut, ata qe jane gjalle, pasusit e atyre qe s’jetojne me , dhe perfaqsuesit e pales qe rrethanat historike e rreshtuan me palen e kundert [te humbesit] , studjusit e historjanet e shendetshem , por dhe institutet e modeli ”Tufa ”duhet te gjejne gjuhen e perbashket , te largojne ‘’qimet ‘’ qe i dallojn dhe I ndajne …….Per shembull, dita e deshmoreve , mund te jete edhe diita e 7 prillit 1939 , ne se ka argumentat e kunder argumentat e nevojshem. Sepse, vrasja e MUJOS , eshte nje akt e nje date qe duhet te meret ne konsiderate ..….Nder vargjet e para qe kemi mesuar , kane qe ne edhe arto per MUJON;- ,… ”…Kush lufton ashtu me kembe// Kush ha hekurin me dhembe//. Eshte MUJUA nje kapter//. Qe lufton e vdes me nder ..!! …. A i mesojne keto vargje femijet sot neper shkolla . !!! Jam i sigurt qe jo. …
  .—- PRANDAJ,..Del e nevojshme , qe nje grup ose institucion serioz , te mare nismen e organizimit e te bashkerendimit te nje pune gjithe perfshirese e konsesuale, qe keto problem te mbyllen njehere e mire….e SOTMJA , DHE E ARDHMJA, KERKOJNE GJUHEN E PAJTIMIT e TE BASHKEPUNIMIT .Duhet distancuar nga ekstremistet e cdo krahu , nga mendimet e veprimet e njerzve… bese-thyer e bese-prer, gjak-shprishur e gjak-pshurrur, dopjo-rol , dredharak, bisht-perdredhur e kurriz-perkulur. te cilet , FATKEQESISHT SHQIPERISE NUK I KANE MUNGUAR . Ata cfaqen edhe ketu neper blogje e komente , INJEKTOJNE HERA HERES HELMIN E FRYMES ANTI-KOMBETARE
  —– A shikohet se cfar bejne fqinjet [p.sh greku]= EDHE MBAS 80 vjetesh vazhdon te mbaje nje ligj lufte atavik, apsurd, qesharak. Ngulmojne e sajojne TE MBLEDHIN KOCKAT DHE MBJELLIN JUGUN E SHQIPERISE ME VARREZA E VARRE PA ESHTRA…!!!!>.[ne nje kohe qe jane jo me shume se 1- 2 ore larg vendit ame] .Me nje metode gjysem te heshtur , komplekse dhe afat gjate , PO PUNUN TE TJETERSOI GRADUALISHT JUGUN E SHQIPERIS.
  —- SERBIJA, prej kohesh ka punuar e punon, direkt e indirekt , ne pika e rajone nevralgjike te krijoje enklava , cibane dhe vatra zjarri. i mban ne inkubacion , per ti ndezur e PER TE DESTABILIZUAR KOSOVEN ne nje moment te caktuar .
  —- ”Kuajt e Trojes” arriten te demtojne e shkaterrojne totalisht ushtrine , sistemin e mbrojties , te fortifiikimit e te sigurise kombetare, ekonomine ..etj.. POR , KURRE ,… KURRE.. NUK DUHET TE ARRIJNE DERI ATY , SA TE VRASIN E ZHDUKIN DATAT HISTORIKE E PERKUJTIMORE, MENYRAT E FORMAT E EDUKIMIT, VLERAT, NDJENJAT E ATDHETARIZMIT E TE PATRIOTIZMIT LUFTARAK . KJO ESHTE E VETMJA ARME QE ESHTE NE DOREN E CDO SHQIPTARI , TE CDO QELIZE FAMILJARE ATDHEDASHESE , DHE VARET TOTALISHT PREJ Tyre . . Do konsideruar turp , e rende te mos perkujtohet e flitet per diten e pushtimit fashist .
  — ,Luftrat PER MBROJTIEN E CLIRIMIN E ATEDHEUT ,…HEROJT , DESHMORET, LUFTETARET E LIRIS , DUHET TE NDEROHEN E RESPEKTOHEN NE JETE TE JETEVE , dhe nga te gjithe .
  Luftrat dihen , …Sa do te drejta , ato kane dhe gabimet e tyre .
  —-, NJE VEND E POPULL ATDHETASHES, ME NJEREZ E DREJTUES SERIOZE, NUK MERET ME GABIMET edhe mbasi kane kaluar 75 vjet… POR ,.. SHIKON E VLERESON TE PERGJITHESHMEN , AJO QE NXIT , INKURAJON E FRYMEZON BREZAT E ARDHSHEM. . Udheheqia e LNCL nga komunistet ,..MUND ISHE NJE RASTESI….. NDERSA, TE LUFTOJE OKUPATORIN FASHIST, te rrehtoheshe me fitusin, me koalicionin me te madh nderkombetar , ISHTE DOMOSDOSHMERI . ATA,.. QE NUK ARRITEN TA BEJNE KETE, JANE TE DAMKOSUR HISTORIKISHT [ nuk eshte fjala per ballistet e thjeshte , por per drejtusit , eliten e tyre , te cilet e futen popullin dhe nacionalistet e vertete ne rrugen e gabuar ,[ per te cilet tani mbas 75 vitesh , per hire te se ardhms, duhet gjetur nje formule lehtesuse reabilitimi ] .
  === Luften antifashiste, herojt e deshmoret e saj i ka perjetsuar historija, populli edhe me kenget e vargjet e tij. — Vetem qarqet shoviniste , ata qe duan coptimin e shperberjen e KOMBIT SHQIPTAR , KANE KERKUAR E KERKOJNE TA LENE KETE KOMB PA IDENTITET DHE HISTORI..
  —- Besojme dhe shpresoj , per hir tese ardhmes , pjesa me e shendetshme intelektuale e kujdo krahu qofte, do te gjeje formulen , konsesusi e nevojshem per ti bere luftes ANTI FASHISTE , HEROJVE E DESHMOREVE NDERIMIN E RESPEKTIN E PERBASHKET QE U TAKON …
  Pershendetje – Tomor Voda – Ny-USA

  Reply to this comment
 19. Guri Naimit D. April 10, 08:08

  *7 PRILLI- mos ARDHSH kurrë..
  Që na rrëzove -FLAMURË !*
  Tomor Voda .më të lumtë.*Penë,që ndalon për më të rëndësishmen ngjarie Luftën N.Cl. Ajo është KREAOLA e Clirimit të atdheut, vërtet *E TRETA e VËRTETA.* ..
  Sa për *7 Ptillin*me Mujo Ulqinakun me shokë,nuk i hiqet presie,po Jo,të vihet në pikpyetie-JO,…
  *Dita DËSHMORËVE* ,si përgjithësues e asaj lufte…N.Cl.
  Mi lumtë dhe Preng Pjetrit sa trajton në komentin e Tij me *fteri* që nuk luan nga istikami*. Drejt bëni sygjerim për diferencimin e forcave të Ballit ,mashtruar nga KRERËT,po pa tjetër, nuk duhet RIABILITUAR ,si po veprohet. Ata ia vunë vulën vetes,si bashkëpuntorë te PUSHTUESVE dhe PIKË. …. Lufta N.Cl ,dhe Herronjte e saj e ka të ARTË historinë e saj. Mjaft më më NDASI partiake deri kanunore. ..
  Na duhet UNITET dhe VETËM – U N I T E T !
  Lavdi Luftës N.Cl dhe HERONJVE të saj.

  Në emër të 80-*Pasues Veteran* -org.Toronto;
  Guri Naimit D

  Reply to this comment
 20. fteri April 11, 10:43

  Fidel Nastro ,dhe qeni i kamufluar me nofkën “komunist” !.
  Ju dhjefsha rracën dhe farën që u ka kriju si njerëz mbi dhe , MOSMIRNJOHËS TË NDYRË .dhe ftyrën tu a’ LYJË me mut magjypi me furçë ,që të mos ju afrohet njeri deri sa të groposeni njëher e përgjithmon.

  Ku keni llogjik ju trushpërlarë të vlersoni Enver Hoxhën burrin më të madhë të kombit ?…

  Enver Hoxha ishte personalitet i shquar kombëtar e ndërkombëtar ,vepra e ndërtimit te shqipërisë mbetet monumentale e pa vdekshme .Gjithë jetën e tij ,ai burr i madhë kombi , ja kushtoi popullit ,lirisë ,pavarsisë kombëtare e socializmit. I pa vdekshëm të mbetet brez pas brezi kujtimi i tij burri të madhë për shqiprinë dhe shqiptarët kudo ndodhen.

  Ishte Njeriu me vlera
  ……..është si floriri
  që s’vdes kurrë,
  …….asnjëherë.
  Atij,
  ……mos ja bëni varrin
  …………….si të tjerve ,
  Do të vijë koha
  ….kur shoqëria
  …………….dhe njerzia
  do binden.
  …për vlerat e Tija
  dhe…….
  të florijtë do t’ja bëjnë
  ……..varrin
  të florijtë e madhështor
  …..do t’ja ngrenë lapidarin
  në kryeqitet,
  ……në mesë Tiranës
  që të ndrijë
  ……………..anembanë..

  Nuk ka vdekur Enver Hoxha ,
  Është flamur në hapsirë;
  Dora -busull nëpër kohra,
  Zemra e tij në zamra shkrirë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim