TAP do të jetë gati në vitin 2020

November 7, 2018 14:24

TAP do të jetë gati në vitin 2020

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) do të kompletohet gjatë vitit 2020, kur do të nisë edhe kalimi i parë i gazit, thotë Marco Alverà, drejtor i kompanisë italiane të infrastrukturës së gazit, SNAM.

Projekti është kompletuar në masën 80% dhe puna në pjesën italiane sapo ka rinisur. Ndaj dua të konfirmoj së përfundimi i projektit parashikohet në 2020-ën”, tha Alvera.

Duke u lidhur me gazsjellësin Trans Anatolian në kufirin greko-turk, TAP do të kalojë në veri të Greqisë, Shqipëri dhe detin Adriatik, përpara se të arrijë Italinë e jugut në Pulja.

SNAM, ka 20% të aksioneve të TAP-it.

 

o.j/dita

November 7, 2018 14:24
Komento

1 Koment

  1. servet November 7, 20:22

    Po per ne a do kete ndonje pike gaz apo vetem vend tranzit ?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim