Tatimi i pagës minimale, Luçi: Spekulim. Skema nuk ndryshon

August 9, 2015 11:03

Tatimi i pagës minimale, Luçi: Spekulim. Skema nuk ndryshon

Ministria e Financave ka sqaruar se nuk do të ketë asnjë ndryshim në skemën e tatimit mbi të ardhurat personale.

Në një konferencë për shtyp, zv.ministri i Financave, Erjon Luçi u shpreh se drafti për të cilin kanë shkruar mediet është diskutuar vetëm në nivel teknik dhe jo politik. “Duke marrë shkasë nga diskutimet e ditëve të fundit mbi tatimin mbi të ardhurat personale dëshirojmë të sqarojmë publikun:

1. Së pari: nuk ka ndryshim në skemën e tatimit e të ardhurave personale dhe nuk ka asnjë plan për ndonjë ndryshim të mundshëm në këtë drejtim;

2. Reforma përsa i përket politikës të taksave tashmë ka përfunduar në përputhje me premtimin elektoral dhe programin e qeverisë.

3.Tashmë fokusi kryesor për zgjerimin e të ardhurave buxhetore do të mbetet lufta kundër informalitetit dhe evazionit fiskal, përmirësimi i eficiencës dhe i administrimit tatimor dhe doganor”, u shpreh zv.ministri.

Duke folur për këto masa, Luçi shtoi se: “Në mes të korrikut janë mobilizuar në të gjitha qytetet 500 punonjës të rinj pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve me synim kryesor ndërgjegjësimin për parandalimin e evazionit fiskal dhe informalitetit. Kjo i paraprin një aksioni më të gjerë të luftës kundër informalitetit që përfshin një paketë të plotë masash që do të prezantohet shumë shpejt”, tha Luçi.

August 9, 2015 11:03
Komento

2 Komente

  1. gushti August 9, 11:12

    Z. zv. minister! Shumica dermuese e dyqaneve, ne te gjitha anet e Shqiperise, nuk kane kasa fiskale. Vini kasa fiskale dhe problemi lehtesohet shume. Ata 500 njerezit qe keni derguar, gjysma, ne mos me shume, jane te korruptuar nga sistemi i korruptuar, prandaj mos u (na) ngopni me luge bosh. Urgjrent kasa fiskale edhe shitesve ambulante, ose mbyllje e tyre. Kjo eshte zgjidhja me optimale.

    Reply to this comment
  2. metlaj August 9, 18:55

    Duke lexure shume artikuj na vjen keq qe probleme qe kan qene te zgjidhur sote tregohen edhe si shume te veshtira po jape vetem nje shembull rezultati ekonomik i ndermarjeve kontrolloheshin cdo tremuaj KAM PUNUARE ME TE RESPEKTUARIN NEHAT NASUFI (DUKE MOSS QENE EKONOMIST ) KUR VINTE NEHATI PER KONTROLL NDJEJA GEZIM SE TE MESONTE DHE ANALIZA ISHTE PER TE PERMIRESUAR PUNEN( megjithese BIOGRAFI TE KEQ ISHTE REALIST DHE JO NJE SHERBETOR I EPROREV Eme FALNI SE U ZGJATA PER TE POR DOTE TREGOJ KONCEPTIN madh I PRODHUARE ICIL DUHEJ TE DILTE NGA PAGES E PUNONJESEVE NE PROCESIN E VJELLJE SI DHE VEREFIKIMEVE NE TEREN KUR MBYLLEJ BILANCI KESAJ I HIQESHIN HUMBJET E LEJUESHME DHE PASI SHIKOHRJ GJENDJA E MALLIT NE NDERMARJE SHIKOHEJ DIFERENCA E TE ARDHURAVE DHE SHIKOHESHIN GJITHE ATURIMET DHE KRAHAS RRUGES SHKRESORE ME ENTIN DEBITOR VIHEJ DHE SHIKOHEJ SI ZGJIDHEJ eSHTE E VERTET SE SOT STRUKTURA E QARKULLIMIT KA NDRYSHUAR POR PO TE PERMISOHET PUNA NEDOGANA DHE QOFTE VETEM NJE ASORTIMENT TE ANALIZOHET ME BILANCET E SHITJES ME PAKICE I BENE SHITESDHE TE NDERGJEGJSHEM PO KESHTU DHE PER PRODHIMIN VENDAS

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim