Të afërmit e ushtarëve grekë, që u vranë në Shqipëri: Duam një vend ku t’i qajmë

March 8, 2018 18:16

Të afërmit e ushtarëve grekë, që u vranë në Shqipëri: Duam një vend ku t’i qajmë

Në një material filmik të Euronews, të afërmit e ushtarëve grekë që kanë rënë në Shqipëri kanë treguar përjetimet e tyre për rinisjen e gërmimeve dhe përpjekjet për identifikimin e të rënëve.

Në pamjet filmike ka folur një 80 vjeçar, Archontis Dovas.

Ai ishte 3-vjeç kur babai i tij Gavriil u vra gjatë luftimeve.

Ai është përpjekur për disa dekada me radhë që t’i gjejë eshtrat e babait të tij dhe tani që është 80 vjeç, mezi i mban lotët.

E vetmja gjë që ai ka nga babai i tij është një fotografi e vjetër, por ai shpreson që më në fund ai do të jetë në gjendje t’i sigurojë një vend prehjeje babait të tij.

“Një mortajë italiane e vrau atë në vend. (Sikurse na ka thënë një bashkëluftëtar i tij) E vetmja gjë që ai tha para se të vdiste ishte ‘amanet fëmijët’”, shpjegoi Archontis.

“E vetmja gjë që duam është t’i vendosim ca lule dhe ta qajmë,” ka thënë ai për Euronews.

Ajo që nuk thuhet është se kërkimet dhe procesi i identifikimit të eshtrave të ushtarëve grekë nuk u mbajtën peng nga Shqipëria për gjithë këto vite.

Këmbëngulja e grekëve për t’i varrosur të afërmit e tyre në territorin shqiptar e mbajti peng procesin.

Është e qartë se pas pak vitesh, asnjë nga fëmijët e ushtarëve të rënë (Archontis Dovas është 80 vjeç) nuk do të jenë më gjallë.

Por varrezat e ushtarëve greke do të mbeten përgjithmonë në tokë shqiptare.

Çështja e varrezave greke u zvarrit me qëllim nga thuajse të gjitha qeveritë shqiptare, deri kur kjo e sotmja i hapi rrugë procesit.

a.s/dita

March 8, 2018 18:16
Komento

16 Komente

 1. Syrja Qarri March 8, 18:21

  Nuk besoj se i vjen te qaje nje njeriu per dike qe ka vdekur para 80 vitesh dhe qe nuk e ka pare kurre.

  Reply to this comment
 2. Toni March 8, 18:37

  Qajini ne token tuaj. Shteti grek duhet te ngreje nje varreze kombetare per te renet ne lufte dhe aty te shkojne njerezia dhe te vene lule e te qajne. Ketu ne Shqiperi s’ka kocka. Ora, njesoj si ne nje varreze kombetare. Por qellimi eshte i prape, duan te ngrejne varreza qe pas 100 vjetesh tu thone gjeneratave te tjera qe kjo eshte dhe ka qene Greqi. Eshte e turpshme kjo qe duan te bejne greket. Na marrin per budallenj keta ne? Qeveri te kerkoje te hape varreza per camet e rene dhe te vrare keshtu qe ata te shkojne ne tokat dhe varrezat e tyre dhe te vene lule dhe te qajne, nese desherojne. Duhet te jete reciproke – jo e njeaneshme. Te njejtin numer varrezash si ne Shqiperi ashtu edhe ne Greqi. Ne cdo qytet cam te ngrihen varreza te vraresh came dhe shqiptare.

  Reply to this comment
 3. Petrit March 8, 18:41

  Pse pak vende ka Greqia per tu bere vare ushtareve ne atdheun e tyre per te cilin u vrane, ne Greqi?.
  Nuk duan vare per te qare por duan vare per te rrembyer nga Shqiperia toke sipas programit te Megali-idhese..
  Dhe kete po e realizojne duke blere klasen e koruptuar politike te pardesybardheve te Ramiz Alise e te Elez Biberajt

  Reply to this comment
 4. Petrit March 8, 18:42

  Pse pak vende ka Greqia per tu bere vare ushtareve ne atdheun e tyre per te cilin u vrane, ne Greqi?.
  Nuk duan vare per te qare por duan vare per te rrembyer nga Shqiperia toke sipas programit te Megali-idhjese..
  Dhe kete po e realizojne duke blere klasen e koruptuar politike te pardesybardheve te Ramiz Alise e te Elez Biberajt

  Reply to this comment
 5. mirel March 8, 18:56

  Urdheroni heronj greke. Merreni token tina dhe i qani si te doni.
  Camet nuk kane te drejte te qajne. As te vdekurit dhe as shtepite.
  Me pare ju dhame te vdekurit, po ju nuk i deshet. Desher vendin per te qare.
  Qani sa me shume, se jua ploteson nevojat Ramullatos.
  Rrofte(Poshte) Rilindja e PiSave.
  Qe tani ka filluar kuja greke.
  Dale kur te kerkojne te vijne e te ngulen ketu.
  Ramuti duhet varur e duhet lene ashtu ta shikojne te gjithe ata te varrezave.
  Qen i ndyre.
  Ka vdekur dhe Laberia. Ju vuri para nje drogaxhi, nje Dule, dhe Mero tullaci, ish sherbetori i Berishes.

  Reply to this comment
 6. Alban Dardani March 8, 22:38

  — I nderuar DOVAS..!!
  Shpreh keqardhje per babane tuaj vrare para 80 vjetesh.
  — SHUME KINI PRITUR PER TA NDERUAR BABANA ME NJE TUF LULE ‘

  — Por me sa dime , nuk ka penguar kush per tte ardhur e ti vendosje lule ne vendin ku ka rene[ne se e di] j Ne keto 28 vjet , ka hyre kushdo edhe derri edhe dosa, nuk besoj tu kete penguar kush , por per aq sa thoni ju edhe gjate regjimit me parshem ke qene e mundur per tu ber ”’

  PSH. NGA MESI VITEVE 80 SIPAS MARVESHJES ME PAPULJAS NE QAFEN E KICOKUT , ISHTE NGRITUR NJE LAPIDAR NE SHENJE RESPEKTI PER TE RENET GREK . AI KA QENE DERI NE PRAG TE VITEVE 2000
  — JU I NDERUAR DOVAS ME SHOKE MUND TE KISHIT ARDHUR , KA VEND ME TE PERSHTATSHEM KUR KA NJE LAPIDAR. …!!!
  —-NDERI I USHTAREVE TE RENE ESHTE NE VENDIN AM , NE VECANTI PER KUSHTET E RRETHANAT QE KANE PATUR E KANE AKOMA DY VENDET TONA
  —P.SH – NE 1914 , NE MOS BABAJ JUAJ , GJYSHI YT PO SE PO , OSE VELLAJ A XHAXHAI I TIJ , KANE ARDHUR ME ZJARR E HEKUR NE ANET TONA , KANE DJEGUR E SHKRUMBUAR KRAHINA TE TERA DHE ASKUSH SKA KERKUAR FALJE AS SOT- aPO DHE ZONAT TONA GJYSHI JUAJ ME SHOK I QUANTE CAMERI–.
  — ISHIM NJE SHTET I PORSA DALE NGA ROBERIJA 500 VJECARE ,,SHTET E POPULL I PA ARMATOSUR ,
  — DIME QE SHQIPTARET DERDHEN GJAK PER PAVARSINE TUAJ , KURSE GJYSHI, SHTETI YT NA THERI , NA DOGJI PA SHKAK. SEPSE FITUAM PAVARSIN ME GJAKUN TONE , NEN THIKEN E KLERIKEVE E KOSHADHEVE GREKE.
  —- GJYSHJA IME , ME 6 JETIME [me i madhi 17 vjec] moren rruget e arratis kur erdhi gjyshi jot me ure ne dore e thike ne goje. . …KUR U KTHYEN MBAS DISA MUAJSH SHTEPITE 2 KATESHE TIP KULLE I GJETEN TE DJEGURA , CDO GJE SHKRETUAR
  — KUR ERDHI BABAI JOT I NDJER NE 1940[41] GJYSHJA DHE VELLAI I BURRIT I KISHIN BER PERSERI 2 KATESHE, 2 HER ME TE MEDHA , .NE ATE DIMER TE TMERRSHEM, GJYSMEN E SHTEPIS ME HYRJE E KOMUNIKIM TE VECANE E VUNE NE DISPOZICION TE KOMANDES , E SHTABI GREK qe vepronte ne drejtim te Qafes Kicokut .. Vellai gjyshit tim qe ndenji me gjith familjen e tij, ndihmoi ne perkthim dhe mbarvajtjen e punes ne fshat. . Dy her u godit ajo shtepi prej aviacionit Italjan,
  rastesia e shpetoi. .
  — NDERSA RRETH 400 M NE VERI SHTEPIA QE U GODIT KISH MBI 15 TE VRARE E TE PLAGOSUR PREJ TYRE EDHE USHTARE GREK.
  — Dy muaj para terheqies, ushtria greke grumbulloi ter poullaten e mbetur [ e cila kish sherbyer per te edhe si peng e si mburoje] dhe i leviz rreth 50 km ne drejtim te kufirit grek. i vendos NE RAJONIN E GURIT BARDH PERMET, ne cadra ne kushte te veshtira ku njerzit filluante vdisnin , i mban aty te rrethuar me roje per qellime te pa percaktuara … Ata e pane veten telire te ktheheshin vetem mbas terheqies forcave greke, kur gjermani zbarkoi ne Kret.

  — I nderuar DOVAS KA SHUME TE DHENA TE TJERA QE EDHE KOMANDA E BABAIT TEND KA ARDHUR SI PUSHTUES OSE U PREGATIT TE KTHEHEJ NE PUSHTUES . NE SE NUK DO KISH SULMUAR GJERMANI.

  — Ato varreza ne tthellesi te tokes shqiptare dhe ne zona qe kane kujtime te hidhura , ashtu si jane projektuar nuk ngjallin rrespekt.
  — Ato vazhdimisht do te GERVISHTIN KUITIME TE HIDHURA , DO KUJTOJNE PLAGE TE VJETRA , DO BEHEN ODJEKT DISKUTIMI E HISTORIUSH PER FORCAT ULTRA NCIONALISTE E NE VECANTI TE RRYMAVE NEO FASHISTE QE ZOTERON GREQIA SOT, DHE AQ ME KEQ NESER

  — ATO VARREZA JANE CIBAN E VATER ZJARRI E NXET E NE CDO KOHE ‘—
  FORCAT REGRESIVE greke DO KENE INTERES TI NXISIN, DHE DY POPUJT TANE TDADICIONALISHT MIQ NUK DO KENE QETSI
  —- Deri Tani shte ti juaj Zoti DOVAS NUK KA KRIJUAR BESUSHMERINE E NEVOJSHEME . SHPEWSH ANET TONA JANE NDODHUR NE PA BESINE E SHTETIT GREK
  — TE PUNOJME TU LEME MESAZHET E PAQES BREZAVE QE DO LEME PAS .

  Reply to this comment
 7. tz March 8, 23:15

  I vdekuri ose dhe i vrari o rrace egjypto turko mesapotamos me lekure te zeshket nuk qahet ne dhe te huaj por ne vendin e tij ku te afermit ne qofte se kane te shkojne dhe ti kujtojne.

  Reply to this comment
 8. demo March 8, 23:31

  Merrini ne shtepine tuaj,.Atje qani sa te doni..Aman na i hiqni se boll ju kemi duruar!

  Reply to this comment
 9. Arben March 9, 00:28

  Civilet Cam, te masakruar ne dere te shtepise, te pa-

  armatosur. te q…..fsha evropen, te q…fsha uronjuz.

  Reply to this comment
 10. owl March 9, 01:57

  Merini me vete ne Greqi se skane cbejne ne Shqiperi ata.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos March 9, 02:07

  Greket erdhen ketu per te na cliruar ne nga fashistet dhe nga turqit e quajture Albanes.
  Ky vend quhet Vorio Epir,doni apo sdoni ju armiq te Prijesit te Epirit Jeorgios Kastriotis.
  Sado ta hiqni nga librat shkollore kete term qe eshte safi Greke,historia jone dhe e botes e njifet Helene,jo vetem periudhe Helenistike.

  Reply to this comment
 12. Pellazgos March 9, 02:10

  Ky vend me histori Greke nuk eshte vend i myslimane tradhetare te ketij kombi,shume e thjeshte.
  Greket erdhen ketu per te na cliruar ne nga fashistet dhe nga turqit e quajture Albanes.
  Ky vend quhet Vorio Epir,doni apo sdoni ju armiq te Prijesit te Epirit Jeorgios Kastriotis.
  Sado ta hiqni nga librat shkollore kete term qe eshte safi Greke,historia jone dhe e botes e njifet Helene,jo vetem periudhe Helenistike.

  Reply to this comment
 13. Pellazgos March 9, 02:38

  Zoti Alban turku.
  Populli Greke me ju myslimanet e pabese miq tradicionale?
  Me duket se nuk i more ilacet sot.
  Dardanos ishte i biri i Dhias dhe Elektras,u martua me Xrisan ne ishullin Samothraqi dhe ndertoi nje Tempull.Clidhje ke ty me Greket dhe Mithollogjine e tyre,pa me thuaj?
  Sipas Mithollogjise Greke Ilos ishte i biri i Troas,prandaj quhej Ilion,Troas qe vjen dhe emri Troja latinisht ishte i biri i Erixthoniut qe ky ishte i biri i Dhardhanos.
  Si nuk ju vjen turp njehere qe mohoni identitetin tuaj vetem te quheni “Shqipetare” kur vete Kastriotis e quante veten Epirotas,ne nje kohe qe ju doni ta “hiqni” nga librat shkollore ne besedime me Greqine termin Vorio Epir,i zone kjo historike e ndare nga fashistet,turqit,angloamerikanet.
  Po ka fakte te pakundershtueshme qe Ismail Vlora,Eqeremi dhe mijera te tjere nuk donin te shkuteshin nga Turqia,por nje krahine autonome e Saj.
  Pastaj une di qe Emrat,Bexa,Feja jane te shenjta,njerezit qe i tradhetojne ato quhen armiq.
  Kurse te tjeret qe ju i quani “vellezer” Arvanitasit donin bashkim me Greqine se kishin gjak,nder,dinjitet dhe luftuan Pashallaret turq dhe turkallvani.
  Apo ke lexuar historine e Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 14. Aleksander Thana March 9, 07:35

  Babai yt egjithe ushtaret e tjere greke erdhen ne token shqiptare si pushtues, as per te cliruar Shqiperine e pushtuar e as per te luftuar Italine> Ne rast se donit Italine, floten e kishte shteti grek e mund ta sulmonte Italine ne token e saj, ne Sicili etj., por jo ata erdhen per “vorio epirin” dhe lane kockat. Ne rast se doni kockat e pushtuesve greke, ngrihuni e kerkojini qeverise greke ti sjelle ne Greqi e jo te vini e ti qani ne “vorioepir”. Ngrihuni si grindavec qe jini e bertisnirrugeve te Athines sic bertisni per te varur e rrjepur shqiptaret, sic bertisni kunder emrit te shtetit te Maqedonise, sic bertisni kunder turkut per ca shkembinj te Egjeut qe jane nen hunden e turkut etj. Prandaj mos na nxirrni lote krokodili e na tundni kryqin i Janulles ne trojet shqiptare. Merrni kockat tuaja e qerrohuni ne Eladha!!!

  Reply to this comment
 15. grekor ramos March 9, 10:26

  RNOFTE Ramas dhe Janullatos,SHQIPERIA DO BEHET KRAHINE AOTONOME E GERQIS.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*