“7 herë më ulët se BE, duhen 2 paga për të mbijetuar një familje”

September 7, 2019 20:16

“7 herë më ulët se BE, duhen 2 paga për të mbijetuar një familje”

Përfaqësuesi i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave Jaan Wien i ka kërkuar qeverisë shqiptare të zhvillojë politika reale për të rregulluar tregun e punës.

“Pagat minimale janë më pak se 200 euro në muaj. Një familje e vogël duhet të ketë të paktën dy të tilla për të mbijetuar. Ky nivel tregon se të ardhurat janë 7 herë më të ulta se ajo e 28 vendeve të Bashkimit Europian. Këtu mungojnë politikat e tregut të punës çka ka shkaktuar largime masive të të rinjve. Shqetësues janë edhe aksidentet e shumta të shënuar në punë” – tha Wien.

Sindikalisti i bëri apel qeverisë shqiptare që të ndryshoj trendin e thithjes së atyre lloj investitorëve që vijnë vetëm prej pagave të ulta..

“I bëj apel qeverisë të ndryshoj qëndrimin dhe të respektojë të drejtat e punonjëve. Mbi të gjitha të krijojë kushte që investitorët të mos vijnë këtu për paga të ulta, por për të përmirësuar gjendjen ekonomike”

Konfederata e Sindikatave Ndërkombëtare ka kritikuar qeverinë edhe në lidhje me qëndrimin ndaj sindikatave, të cilat ekzistojnë vetëm si shtojca të partive politike PD e PS.

 

 

b.b/dita

September 7, 2019 20:16
Komento

4 Komente

 1. Psss... September 8, 14:05

  Te vine investitoret për të përmirësuar gjendjen ekonomike?!! Ne care planti jeton ky sindikalisti qe tall bythen me shqipetaret.

  Reply to this comment
 2. Arben September 8, 16:54

  Se mos merziteni, keshtu e ka shqiperia uropiane

  Reply to this comment
 3. Adih September 8, 17:35

  Une Rama , ju garandoj ,do i rregullojme pagat ,por prisni pak ,deri sa ta betonizojme gjithe bregdetin shqiptar sidomos perlen e Jonit ,me MANEN ,si emer, se ustallare te tjere jane mbrapa ketyre rezorteve dhe vilave ??!! . Pse kot dhe budalla jam une ,qe me idene e saliut vellait tim te madh ,ja kam dhene me 1 Euro per m2 trojet Manes ,qe jo me kot une i kame vene nofken ” BILIONER “.dhe pastaj me mbrapa do i rrisim rogat Dhe kete e di ,,opzitare nuk kam ,plus kam edhe nje popull debil e budalla, dele qorre ..Prisni sa te mbarojme ne pune nje here .ju lutem .Kollaj per te tjerat ..
  I juai Rama.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim