“Të bëjmë nga tre fëmijë dhe t’i qëllojmë emigrantët në kufi”

March 14, 2016 10:57

“Të bëjmë nga tre fëmijë dhe t’i qëllojmë emigrantët në kufi”

Ajo është triumfatorja e zgjedhjeve lokale gjermane.

Frauke Petry dhe Angela Merkel kanë diçka të përbashkët. Janë të dyja nga ish- Republika Democratike Gjermane e erës sovjetike.

Dhe të dyja kanë qenë të afta të ngjiten në krye të partive të tyre pa parë në fytyrë askënd, madje as ata që i ndihmuan të arrijnë në majë.

Ylli i ri i politikës së Berlinit, 40-vjecarja Frauke Petry vitin e kaluar ia doli mbanë të mundë Bernd Lucke, themeluesin e partisë populiste të së djathtës Alternative für Deutschland (AfD) duke ndjekur linjën anti-euro.

Tani po fiton mijëra votues të rinj duke goditur edhe Angela Merkelin në pikën e saj të dobët: emigracionin.

Petry këshillon që çdo familje gjermane të bëjë nga 3 fëmijë dhe flet për nevojën e përdorimit të armëve nga policia për të ndaluar emigrantët që në kufi – raporton Dita.

Deklaratat kanë shkaktuar skandal por edhe vëmendjen e medias, e domosdoshme për rritjen e partisë.

Duke komentuar shifrat e votimit të kësaj të diele Petry e thotë qartë:

“Zgjedhësit prisnin një forcë politike si e jona. Një parti opozitare që parlamenti gjerman dhe parlamentet regjinonale nuk e kishin njohur kurrë më parë”.

Dhe shton: “Do vazhdojmë të qëndrojmë në opozitë. Edhe prej aty mund të lëvizen gjërat fort. Partitë e mëdha të reflektojnë për rënien dramatike të votave”.

E lindur në Dresden, nënë e 4 fëmijëve, shtatshkurtër, fytyrë e freskët, jo shumë e trukuar,

Pëlqen të vishet thjesht por ka habitur shumëkënd në debutimin e saj me “elitën e politikës” gjermane nëntorin e kaluar ku u paraqit me një veshje elegante të gjatë në Ballon e Madhe të Shtypit në Berlin, me misionin për të bërë partinë e saj “të besueshme”.

Objektivi i saj tashmë është elektorati i moderuar për t’u rritur akoma.

Pretendon se Le Pen në Francë është “shumë socialiste” për shijet e saj.

Një zgjedhës megjithatë e ka humbur: ish burri i saj teolog dhe pastor protestant në Saksoni  kohët e fundit mbron me vendosmëri linjën e mikpritjes së refugjatëve dhe sapo është regjistruar në CDU-në e Angela Merkel. / Dita /

March 14, 2016 10:57
Komento

11 Komente

 1. Drejtperdrejt March 14, 11:58

  Asgje nuk e tmerron sot qytetarin europian me shume se anarkia politikes sotme. Kurdo popujt kane duruar me mire Diktatura se Anarki. Sot nuk votohet per taksa, vende pune, arsim etj. Sot kudo votimet kane dy pale para europianeve. Njera pale politika e deri sotme liberale ne teori por kaos ne praktike ku populli quhet ” Populizem ” dhe nga ana tjeter politika ku popullit i hiqet anarkia nga kurrizi duke i folur drejtperdrejt e duke e quajtur ashtu si eshte ” Popull “. Dhe kudo do votohet ne nje krah e do kete nje fitues, politiken e Drejtperdrejt popullore.

  Reply to this comment
 2. MH March 14, 12:27

  Mendja e moderuar ne mijevjecarin e trete bie ne nji mendje me heret se mendja e mesjetes kur malcoret e veriut ushtroshin lindje pambarimisht qe te kishin sa ma shume djem ne votren e tyre.Me iden qe cdo djal do kishte nji pushke per tu mbrojtur nga te paudhet e gjakmarrja.
  Malcore!
  Te vorfen,mezi me dale ne diten tjeter po ama lindjet nuk i ndalonin.Ne mungese te bukes se kallamoqit perdornin geshtenjen.Keshtu kalonin jo nji e dy vite jetese por gjithejeten.Keto i karaterizonte krenaria,ndershmeria,besnikeria dhe kurr nuk iu nenshtrune armikut.
  Modernet gjerman nuk duan ti nenshtrohen rrefuxhatve duke lindur 3 femije cdo lidhje famije.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 14, 12:50

   o Ha Mut
   na të kemi??
   në shqip nuk shkruhet malcor por malsor,nuk shkruhet rrefuxhatëve por refugjatëve!!
   kjo si fillim!!
   për vazhdim!!
   e di që ke të drejtë për këto që thua??
   po të kishin menduar gjermanët në këtë mënyrë si ti!?
   ti dhe shumë të tjerë do të ishit akoma në pidh të sëmës!!mos ma merr për ters,por thjeshtë do të ishit në vëndet tuaja!!sepse gjermani nuk do të kishte nevojë për krah pune si ka tashti!!po të kishin menduar dhe vepruar kështu si thua ti do të ishe ti i pari dhe shumë të tjerë që do të kishit ngrënë kokrrën e plumbit në kufijtë gjermanë!!
   mos harro or gomar se po të ndodhë kjo që kërkon kjo nëna naziste,ti dhe shumë shqiptarë të tjerë do të përfundoni nadej nga keni dalë!!ndoshta do të të bëjnë dhe njëher skllav si para 70 vjetësh!!
   prandaj mos pështy lart ose kundër erës,or gomar!!
   jo për gjë po ke pështyrë veten!!
   qënke i shkundur nga trutë or debil!!
   për të të dhënë një fakt të vogël!!10 vite më parë gjermanët u dyndën në zvicër!për një arsye të thjeshtë!papunësia ishte e madhe!!zvicëra,pavarsisht se nuk i priti me ndonjë kënaqsi të madhe,u hapi dyert!!sivëllezërit e kësaj nënës naziste të 4 fëmijëve,thanë të njëjtat gjëra që po thotë dhe kjo!!kështu është jeta or idiot!!
   ndryshimi i të mënçurit dhe idiotit ndërmjet të tjerave është dhe tek”bërja e gropës”!
   nuk e di a ja ke idenë?!
   sidoqoftë po ta shpjegoj!!
   i mënçuri e bën gropën për tjetrin!!
   idioti e bën për vete!!

   Reply to this comment
   • natyralist March 14, 13:31

    tashme gropa eshte bere nga i-e mencura ne pushtet ne vendin e vet per vete e per te tjere bashke. d.m.th nuk eshte as idiote, as e mencur por vetem se i erdhi ngordhja.

    Reply to this comment
   • Gjyshi March 14, 20:42

    Anti censure 25….
    Ti mendon se ke te drejte
    Me kete koment skandalos qe bene?

    Di gje ti per planin KALERGI?

    Lexo me ahume
    E ha me pak.
    E MOS u bej si kopetent.

    Reply to this comment
 3. Ssssss March 14, 13:12

  Kush i ka ndaluar gjermanet per te bere femij,,,, ky eshte rast i mire per te shtuar popullsine gjermane,,emigrantet shqiptar jan vetem meshkuj , nga mosha 20 deri ne moshen 30 vjec,,,o burra shqipe shtojeni rracen si ne angli,,, mesojuni gjermaneve si behen femijet,,,

  Reply to this comment
 4. BLACK SWAN March 14, 15:34

  ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahhahahha
  fytyre e fresket ,kjo ketu quhet surrat i fresket ????
  ah ju me cmendet
  40 vjece eshte ber si 60 vjece ,s’paska faj dhe burri qe ka ik ,ka shpetuar
  hajt hajt ,se keta majmunet demagogjik sa me lart ngjiten aq me shume zbulojne bythen
  bejne nga 3 femije keta ,po me zhvillim te vonuar
  te marrin ne telefon te thone “ca kane femijet tuaj qe mesojne ” , thashe se ishte emision tv qe te tallin
  e zor besova qe ishte shkolla
  ec moj plehre ,bej ndonje plastike lere politiken .

  Reply to this comment
 5. MH March 14, 15:46

  Une kam fatin qe nuk do lodhem per te bere gropen per vete.Per mua e ka marr persiper te ma bej anticensurë 25642654.
  Si pershendetje.
  Ma detyron ti pergjigjem deshires tende:Mutin e hangesh e kurr mos u ngopesh, te lyeft turinjet nga shifra 2 qe perfaqeson ate te P.sateme e deri tek 4-tra qe perfaqson tipin tend njithundrakesh.
  Besoj se tashti nen diktatin tend te cmuar jam mire me drejteshkrim dhe fjalor.Nuk do ma kundershtosh mbasi pergjigja ime asht indentik si filozofia e yte.

  Reply to this comment
 6. Cuxhaven, D. March 14, 16:56

  Ne jemi europiane. Nuk kemi pse veme vehten ne vendin e refugjateve por le te veme vehten ne vendin e gjermanit, europian njesoj si ne. Te mendojme nja 100 mije refugjate qe shtohen perdite neper qytetet e fshatrat tona. Dhe hajde pastaj ti votojme ato qe qeverisin. Dorheqja e kanzelares Merkel do ishte mase ndalimi per klandestinet qe shohin te Merkel mjetin politik per zbarkim ne Europe.

  Reply to this comment
 7. Arben March 14, 19:45

  NGA 3 FEMIJE BEJ MOJ SHOQE, NUK TE KA PENGUAR KUSH.

  SA PER TE QELLUAR NJEREZ, PROVOJE NJEHERE DHE DO TA SHIKOSH SA TE VLEN LEKURA.

  ME MIRE KERKOJU FALJE PER LUFTEN QE U HAPE NE VEND TE TYRE DHE PAGUAJI NDONJE REPARACION.

  NUK TE ERDHI NJERI TY NE SHTEPI, ISHE TI QE COVE BOMBAT NEPER SHTEPITE E TYRE.

  MOS E HARRO KETE.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 March 15, 07:51

   he trimi i erdoganit!!kështu e dun këta pisat!!sy për sy e dhëmbë për dhëmbë!!këta skan guxu me hap gojën kurrë!!kanë pushtuar tre herë gjithë europën,në këto 150 vjet,me gjithë dy luftërat botërore,dhe duket sikur çfar kanë bërë!!skan provuar tuqin tënde ndonjëherë këta!!
   he arben turku arben turku!!bëja forra më të lumtë bitha!!të krisma deri në berlin i dëgjohet!!për fat parfumi nuk ndjehet!!LHL kishe për ta pas!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*