Punë burrash për mbijetesë

November 18, 2018 13:28

Punë burrash për mbijetesë

Në këtë fotografi dy gra mbajnë mbi shpinë tulla në një fabrikë në Lalitpur, Nepal.

Varfëria dhe pamundësia për të gjetur një mënyrë tjetër për të mbijetuar i bën femrat të marrin përsipër punë të rënda në vende të varfra si Nepali.

Nepali ka një popullsi prej rreth 28 milionë banorë dhe ka qënë monarki deri në vitin 2007.

90 % i popullsisë merret me bujqësi, por një zë i rëndësishëm ekonomik është turizmi pasi në territoret e Nepalit gjendet pika më e lartë e botës – Mali Everest (8848m).

Ka një sipërfaqe prej 147,181 km². Në Veri kufizohet me Kinën dhe në Jug me Indinë.

b.m. / dita

 

November 18, 2018 13:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?