“Të dua” në 300 gjuhë të botës

December 16, 2018 00:12

“Të dua” në 300 gjuhë të botës

“Të dua” është dedikimi më i zakonshëm i të dashuruarve për njëri-tjetrin.

Është shkruar në 300 gjuhë të botës, në të ashtuquajturin “muri i dashurisë”.

Ky mur i përbërë prej 612 pllakash ndodhet në kopshtin Abbesses në Montmarte, në qytetin e të dashuruarve në Paris.

Muri u krijua nga artistët Federico Barone dhe Claire  Kito.

Mijëra “love-locks” (kyçe çelësash) vendoseshin ndërkohë nga të dashuruarit edhe në murin prej teli në pedonalen e Pont des Arts.

Por pasi ka hezituar për vite me radhë, qyteti i Parisit vendosi në 2015 të heqë këto çelësa dhe do të vendosë pjesë xhami për të parandaluar rikthimin e tyre.

Vendimi erdhi pasi muri prej teli në Pont des Arts, mes kopshtit Tuileries dhe Musee d’Orsay, u rrëzua për shkak të peshës së çelësave.

k.a / dita

December 16, 2018 00:12
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*