TË FALËSH “HITLERIN”

Andrea Stefani April 25, 2016 23:20

TË FALËSH “HITLERIN”

Kur Adolf Hitleri doli nga burgu pas një dënimi minimal që kish marrë për organizmin e puçit të armatosur në Mynih, shumica e gjermanëve mendonin se ai dhe partia e tij naziste i përkiste së kaluarës. Por u gabuan rëndë. Vetëm pak vite më vonë, duke ndjekur një taktikë vetëm në dukje ndryshe, sepse nuk hoqi dorë nga dhuna por e infiltroi fshehtas me anë të grupeve të sulmit në kapilarët e konkurrencës politike, Hitleri me nazistët, rrëmbyen pushtetin për t’i shkaktuar Gjermanisë dhe mbarë njerëzimit një nga katastrofat më të tmerrshme.

 

Gjermania e kish falur Hitlerin, por Hitleri nuk e fali Gjermaninë. Dhe as që mund të bënte ndryshe. Karakteri i tij, provuar tashmë shkencërisht se ka qenë vdekjedashës dhe destruktiv, u udhëhoq në çdo moment nga dhuna, konflikti dhe shkatërrimi për të përfunduar me dhunë dhe vetasgjësim. Tragjedia e Gjermanisë dhe e Botës në ato vite, ilustron se çfarë do të thotë që në momente dobësie kombëtare apo trazirash politike, të kërkosh shpëtim te karaktere të tilla duke u falur pushtet që ata, për vetë natyrën e tyre të dhunshme, nuk mund të mos rreken ta shndërrojnë në pushtet sa absolut aq edhe shkatërrues.

 

Kur e kam krahasuar Sali Berishën me Hitlerin, kam patur parasysh kryesisht një ngjashmëri karakteriale mes tyre, ngjashmëri e faktuar nga dhuna, autokratizmi dhe kulti i individit në karrierën e tyre. Kam patur parasysh edhe pohimin e Jungut se “hitlerët” vazhdojnë të jenë prezentë si demonë në jetën tonë. Por të paaftë për të mësuar nga historia e jonë dhe e të tjerëve, ne e kemi falur disa herë “Hitlerin” e demokracisë sonë. Edhe kur në vitin ’97 armatosi fanatikë paramilitarë për të mbajtur pushtetin e korruptuar me dhunë, edhe kur dhunoi zgjedhjet në vitin 1996, edhe kur në shtator ’98 organizoi një puç të armatosur (fiks si Hitleri në Mynih), edhe kur më vonë sulmoi komisariatin në Tropojë, edhe kur biznesi mafioz i klanit të tij vrau në Gërdec, edhe kur ai vetë dhe kukulla e tij Basha vranë në mes të sheshit në 21 janar.

 

Tani e falëm përsëri. E fali, në fakt, mungesa e një sistemi që nuk toleron krime të tilla. E falëm edhe pse u bëri thirrje kriminale shqiptarëve: Armatosuni, armatosuni, armatosuni! Qartë, histerikisht dhe pa asnjë ekuivok. Një ulërimë kinse e inspiruar nga kërcënimi i “shullazërve” por që në fakt, gjakonte te shndërronte çdo shqiptar në një bandit të armatosur. Rruga për të mbrojtur popullatën nga kërcënimi i “shullazërve” dhe banditëve nuk është armatosja e shqiptarëve por çarmatosja e banditëve. Edhe e atyre që sot nuk i përmend askush. Të atyre që vetë Berisha ka qenë i pari që i ka përdorur për rrëmbim votash që në vitin ‘96 kur inaguroi vesin e grabitjes së zgjedhjeve në Shqipëri.

 

T’u kërkosh shqiptarëve të armatosen “për vetëmbrojtje” kundër shqiptarëve, është ta shtysh shtetin në gjendjen hobesiane të natyrës, ku secili i lan vetë hesapet me secilin. Eshtë taktika më dinake, në emër të gjoja mbrojtjes së “popullit”, për rrënimin e atij pak shteti që është ndërtuar në Shqipëri. Eshtë përpjekja destruktive për t’u dhënë edhe një provë tjetër armiqve të shqiptarëve se këta nuk bëkan dot shtet. Ashtu si viti ’97 kur rrënoi shtetin për pushtetin, ashtu si dhe në shumë raste të tjera kur ka sakrifikuar gjithçka e këdo për pushtetin, me thirrjen e tij Berisha provoi se është i sunduar nga një instinkt vdekjedashës që nuk mund të mos e shtyjë drejt rrënimit këdo që i nënshtrohet udhëheqjes së tij. Thelbi i thirrjes së tij për armatosje është të “konfirmojë” dështimin total të shtetit në Shqipëri.

 

Eshtë fakt që në Shqipëri nuk ekziston shteti ligjor, por një shtet hibrid me pushtete mjaft të korruptuara. Ekziston një shtet (edhe në sajë të kontributit 20 vjeçar të Brishës si “burrë shteti”) me dobësi të shumta që nuk mbron dot mjedisin, pyjet, lumenjtë por që dy vitet e fundit, gjithsesi, ka bërë disa përpjekje të suksesshme për t’i dhënë fund antishtetit si vjedhje masive të energjisë, kultivim ilegal të hashashit apo ndërtimesh kaotike dhe pa leje. E vërteta është se shqiptarët, në këto rrafshe, e kanë ndjerë më shumë praninë e shtetit si edhe të rendit. Jo rastësisht në anketat e fundit, institucioni që ata vlerësonin më lart ishte policia. Dhe do ta ndjejnë më shumë nëse arrin të kryhet një reformë që do të mund të themelojë një pushtet drejtësie që jep realisht drejtësi duke ndëshkuar krimin dhe korrupsionin.

 

Pikërisht në këtë moment, Berisha del me tezën e mungesës totale të sigurisë dhe bën thirrje që shqiptarët të armatosen! Pse? Se ka merakun e shqiptarëve? Jo, por se ka hallin e vetes dhe klanit të tij që kërcënohen nga drejtësia që shfaqet në horizont. Prandaj është i gatshëm të bëjë kurban edhe shtetin. Thirrja e tij është thirrja e antishtetit. E ka mbajtur pushtetin nja 16 vjet me antishtet dhe tani kërkon ta rimarrë përsëri duke shpikur apo duke ndjellë antishtetin. Në rrënjë të këtyre thirrjeve për armatosje të shqiptarëve, nuk është vështirë të dallosh nxitjen e dhunës (të shqiptarit kundër shqiptarit) dhe destruksionin si rrënim të shtetit. Ka në të një etje për dhunë dhe viktima. Elias Kaneti e ka shkruar se parlamentarizmi shfrytëzon strukturën psikologjike të ushtrive në betejë dhe se partitë parlamentare vazhdojnë të luftojnë duke hequr dorë nga vrasjet. Me Berishën dhe berishizmin nuk ndodh kështu. Në momente disfatash, ndizet tek ata etja fashiste për viktima destabilizuese si i vetmi shteg ringritës. Jo vetëm “2 prilli” por edhe puçi i 14 shtatorit, janë ilustrues të kësaj taktike me arkivolë në ballë.

 

Siç tregoi edhe një anketë e NDI, vetëm rreth 13 përqind e shqiptarëve janë të kënaqur me këtë lloj opozite destruktive ndërkohë që afër 70 për qind e tyre deklarohen të pakënaqur me të. Edhe me qeverinë ka shumë të pakënaqur. Rreth 57 përqind. Dhe kam mendimin  nga që e shikojnë që nuk ka luftuar që të bëhet drejtësi, që të ndëshkohen fajtorët e Gërdecit, 21 janarit e të shumë krimeve e korrupsioneve të tjera. Janë të pakënaqur me “Rilindjen” sepse, ndryshe nga ç’premtoi, e ka falur “Hitlerin”. Siç po e fal përsëri…

 

Dhe meqenëse kemi për referencë Hitlerin, është interesante të vëresh se, sipas një studimi të bërë nga një grup psikanalistësh në prag të ardhjes së nazistëve në pushtet, kish rezultuar se po rreth 10-15 përqind do të ishte mbështetja fanatike për Hitlerin. Kjo mbahet, përgjithësisht, si mbështetja më minimale, por edhe më e pashkatërrueshme, që i ka rrënjët në afërsinë karakteriale dhe psikologjike të diktatorit dhe diktaturës me një pjesë të turmës. Tashmë edhe mbështetja për destruktivistin dhe nekrofilin Berisha, është reduktuar ekzaktësisht në kufijtë e këtij solidariteti narcist të grupit me idhullin e tyre të ngritur në kult. Eshtë konstatuar se thuajse po kaq, është ajo përqindje e popullsisë që, për nga karakteri i saj biofil, do kundërshtonte deri në fund çdo diktator e diktaturë dhe nuk do të nënshtrohej. Pjesa tjetër, prej 70 përqindësh e popullsive, zakonisht nuk mbështet vendosmërisht asnjërin prej opsioneve. Pra as diktaturën dhe as lirinë. Por do t’i bashkangjitet me duartrokitje hipokrite opsionit fitimtar, e nxitur nga nevojat a përfitimet e momentit.

 

Prandaj nuk është ndonjë siguri e madhe ta shohësh një tip hitleri si Berisha, të mbështetet me fanatikisht vetëm nga 13 për qind e shqiptarëve. Sepse nuk është pak. Aq më tepër të tolerosh veprime dhe thirrje të tij që mobilizojnë fanatikë agresivë të ngrihen edhe me armë kundër sistemit. Sepse është një dobësi që i ekspozon berishistët më të fortë sesa në fakt janë. Dhe kulti i forcës i tërheq masat si magneti tërheq tallashin e hekurit. Masat kanë përbuzje për dobësinë dhe i përulen të fortit. Kush tregohet i dobët, e pëson si Boris Godunovi. I përbuzur nga masat edhe pse rreket t’u bëjë mirë. Rrjedhimisht, pandëshkueshmëria e një lidershipi të korruptuar dhe kriminalizuar, që edhe në Kuvend qëndron me arrogancë mbi rregulloren, nuk mund të mos lexohet si forcë, si pathyeshmëri e tij. Një kult mbiligjor force që mund të sugjestionojë në fund fare, masa njerëzish të shkojnë pas berishistëve të tërhequra nga një iluzion dythelbor: I një pakice “të pathyeshme” që edhe kur pëson disfatë këndon fitoren dhe hidhet në sulm, si dhe i një shumice disfatiste që edhe kur fiton, kalon në mbrojtje. Atëherë nuk do të kishte gjë që t’i ndalte. Pas kësaj, një Shqipëri europiane, me një qeverisje të popullit, nga populli, dhe për popullin do të ishte më e pamundur se kurrë. Ja ç’do të thotë të falësh pafundësisht Hitlerin e kohës dhe vendit tonë!

 

Andrea Stefani – Botuar sot në DITA

Andrea Stefani April 25, 2016 23:20
Komento

47 Komente

 1. Lloji April 25, 10:19

  Ekselent..!

  Reply to this comment
 2. Claus April 25, 10:52

  Krahasimi qe ben zoti Stefani eshte i sforcuar.Eshte me shume nje karshillek ndaj krahasimit qe ben analisti me i paanshem dhe me me integritet ne vend,Fatos Lubonja.
  Fatos Lubonja,skrupulli i gazetarise shqiptare,ndergjegja e saj,ka dy vite qe e krahason Edi Ramen me Hitlerin,kurse regjimin e Edi Rames si nje regjim protofashist.
  Si kunderpegjigje e sforcuar ndaj ketij krahasimi te Lubonjes,vjen krahasimi i Stefanit,besueshmeria e te cilit eshte nul,meqe eshte nje agjitator i regjimit aktual.
  Se pse e krahason Ramen me Hitlerin,zoti Lubonja e ka shpjeguar vete ne shkrimet e tija.
  Une po jap ca te dhena shtese.
  Pak para se te vinte ne pushtet,ne vitin 1933, nazistet organizuan nje proteste gjoja popullore kunder qeverise se ligjshme te kohes.Protesta ishte organizuar ne nje menyre te tille,qe nje grup nazistesh (Arvizuja do te thoshte “grupi me agjende tjeter”…) te provokonin gjakderdhje e keshtu te perfshinin edhe pjesen tjeter te mases se protestueve.
  Dhe ashtu ndodhi.U vrane disa protestues.U derdh gjak.Menjehere me pas,Hitleri akuzoi qeverine,dhe organizoi nje procesion funeber per te vraret duke i shpallur martire,dhe duke u betuar prane arkivoleve te tyre se do te hakmerrej.
  Jemi ne vitin 1933,mos gaboj.
  Pothuaj 80 vite me vone,me 21 janar 2011,Edi Rama organizon nje proteste kunder korrupsionit te Ilir Metes.
  Protesta u organizua ne nje menyre te tille,qe nje grup prej disa qindra keqberesish ordinere,qe ambasadori amerikan Arvizu i quajti “grupi me agjende tjeter” ,te provokonin gjakderdhje e keshtu te perfshinin edhe pjesen tjeter te mases se protestuesve.
  Dhe ashtu ndodhi.U derdh gjak.U vrane kater protestuese … megjithese Rama pati dashur qe gjithe Bulevardi i Madh te mbushej kamare me kufoma protestuesish te vrare…
  Menjehere me pas,Edi Rama organizoi nje procesion funeber per te vraret,duke i shpallur ata martire e duke u betuar se do te bente drejtesi per ta.
  Shihni cfare perputhjeje Rama-Hitler!
  Eshte e tmerrshme,e lemerishme.
  Si Hitleri,ashtu edhe Rama,te dy me te shkuar profesionale aspak te lavdishme si piktore, kane edhe nje te perbashket tjeter,ne rrafshin psikologjik:bipolaritetin!
  Shume here,zoti Lubonja,ndonese kujdeset qe te jete sa me i bute,mbase per hir te miqesise se dikurshme ,edhe familjare,me Ramen,e ka vene ne dukje disekuilibrin psiqik te Rames.
  Duke lene menjane perputhjet e tmerrshme psikologjike mes Rames dhe Hitlerit,qe duam s’duam sherbejne edhe si premise e veprimtarise se tyre publike,te dy ngriten themelet e pushtetit te tyre mbi kurbane.Mbi gjak.
  Hitleri mbi ata te vraret e protestes se tij nga policia gjermane.
  Edi Rama mbi kater te vraret e 21 janarit.
  Mbi arkivolet e tyre ngrihet pushteti i Edi Rames.Ne gjakun e tyre i ka rrenjet pushteti i Rames.Dhe prej atij gjaku,si vampir,po mbahet akoma ne kembe ky pushtet.
  Eshte kjo arsyeja se pse zoti Stefani,i cili eshte agjitatori kryesore i regjimit oligarkik te Rames,e permend kaq shpesh 21 janarin.
  Nje arsye prej vampiri ,padyshim.
  Kurse sa i perket krahasimit te sforcuar te Berishes me Hitlerin,zoti Stefani me kot lodhet.
  Nje krahasim te tille e ben Fatos Lubonja,por me Edi Ramen.
  Kush ka te drejte,zoti Stefani kur e krahason Berishen me Hitlerin,apo zoti Lubonja kur e krahason Ramen me Hitlerin?!
  Fjala e kujt ka me shume peshe,ajo e zotit Stefani,apo ajo e zotit Lubonja?!
  Cili eshte me i besueshem,Fatos Lubonja,intelektuali,publicisti,shkrimtari,analisti e gazetari me skrupuloz dhe me me integritet ne Shqiperi – apo komsomolasi Andrea Stefani,agjitatori i qeverise?!
  Secili ta mendoje sipas mendjes se tij.

  Reply to this comment
  • Lleshanaku April 25, 11:21

   Lubonja eshte nga ata sahanlepires qe e kthen gunen nga fryn era, dmth nga paguhet me shume. Te krahasosh Ramen me Hitlerin eshte pak te thuash çmenduri. Ke ka vrare Rama? Kur Rama, ne biografine e tij politike, ka bere thirrje “per te rrokur armet”? Pa perfytyroje, z. Claus, sikur Berishes t’i ishin vjedhur votat ne menyre te dukshme, siç beri ai ne v. 1996, ne 2009 etj., ose kundershtaret e tij politike te kishin bere gjithe ato krime monstruoze qe jane pare nga kushdo ne drite te diellit, sa grushte shteti dhe, per pasoje, sa gjak i pafajshem shqiptari do te ishte derdhur. Çfare e pazakonte po ndodh sot , qe Berisha therret per arme? Asgje. Eshte kapur nje, i supozuar kriminel, i cili i ka shkuar gjyqit. Dhe kaq. Pse duhen “rrembyer armet”? Vetem sepse Berisha kerkon pushtetin qe i eshte marre dy here me vote plebishitare. Keto fakte nuk i sheh vetem nje qe nuk do te kete sy.

   Reply to this comment
  • King April 25, 12:59

   Claus sado perpiqesh ta mbrosh Hitler-Berishen nuk e mbron dot dhe nuk ja pastron dot duart e zhyera me gjak ne 21 janar u nuk pati ndonje provokim i papare ndonjehere ne protestat qeveritare jo vetem ne Shqiperi ku kane bere grushte shteti dhe nuk jane vrare, por edhe neper Europe.
   Sa per Stefanin ai nuk ka asnje shkak te kopjoje Lubonjen se krahasimin e Berishes me Hitlerin e ka bere shume vite me pare. Ka edhe nje liber per kete.

   Dhe je qesharak si nje komsomolas i SHQUP-it kur tenton te besh te paragjykohet nje gazetar i nderuar si Stefani qe edhe qeverine e Rames, edhe ate te naos dikur i ka kritikuar kur besonte se e meritonin kritiken.

   Reply to this comment
  • l ri April 25, 14:47

   Clausit,,,!
   Një personazh i lezetshme nga ata të Froidit je edhe ti.Djallëzisht fut Lubonjën që ka kohë qështë ka ikur për lesh,merrni komente fakte ,gjysme fakte,mendime kritika të një anshme e vlerësime tendencioze ,I lidh e I sajon në mënyre elektrike si një sofistikuar I kulluar për të na mbushur më ndjen se :
   1Meqenëse Saliu është bëre tabela e qitjes(me të drejtë) edhe E di Ramadani është si ai. Pra bën një paralele të rrezikshme ,se që kanë një lloj
   2Mbrojtja që I bënë Saliut është e sforcuar ,se mbretin lakuriq tani nuk ka gjethe ta mbulojë,,,,
   3Argùmentet e përdorura nisen nga një bazë e pa barabartë ,meren të dhe na të pa sakta të veçorive individuale biollogjike me qëllim të pistë e prapaveprues denigrues,,,,
   Por asnjëherë nuk analizon fare vlerat e antivlerat që sjellin këta të dy në qeverisje.Për mua si pjesë populli ka rëndësi rezultatet që marrim nga puna e këtyre modeleve të ndryshme të qeverisjeve.Njëri bën shtet si garanci për të gjthë,tjetri nderton klasën e përbindëshave,kastë më të ndyra të pa parë ndonjëherë.Njëri synon. shtetin ligjor tjetri shtetin autokratik për lavdi dhe hegjemoni.Ka fakte të pa kundershtueshme se Saliu erdhi si trim e ikën si tradhetar,si shiteshumë I interesave të vëndit,kurse ky I riu pa mbushur asnjë mandat ka bërësit shumë ,për vëndit por ja aq sa duhet.
   Synimi jot zotni është avokatia e krimit dhe e kriminelit ,synimi im është të ngrihet Shqipëria të bëhet sa më shpejt,me reforma e me ekonomi,,,Kur Saliu “urdhëron” fanatikët të meren armët vetëm një majmun analist avokat a bythëlëpirës merr guxim ta mbrojë,e kushdo që I del në krahë këtij keqbërësit persistent,nuk është vetëm I çmendur,mundet dhe I paguar mirë,ose një e nuk I pështirë pushteti

   Reply to this comment
  • Sallakja April 25, 20:38

   Claus !
   Nuk ka ndodhur ne 1933-shin.
   Krahasime me Hitlerin bejne injorantet,
   ose me sakte mosnjohesit e historise Hitlerjane.
   Te lutem mos shkruaj budalliqe.
   Hitleri eshte pergjegjes per 50 milion te vrare.

   Reply to this comment
  • Malsori April 26, 05:34

   Pse krahason 21 janarin me veprimet e Hitlerit e nuk thua se 2 prilli ishte më shumë se ajo e Hitlerit?
   Aju ini të një anshëm dhe akuzoni njëri tjetrin për hitlerian, ju Hitlerit i ngjasoni të dy palët. Por kryehitlerian në Shqipëri është vetëm një që emrin e ka Sali Berisha.

   Reply to this comment
  • arben muhameti April 26, 10:42

   po bej pak pushim o claus berisha ,se na lodhe .Ske pune tjeter plako ,vetem ben komente.cfare pi o njeri qe me mengjes ??/

   Reply to this comment
  • SHPRESEHUMBURI April 26, 13:01

   TI , ZOTI CLAUS , DO NJE MUUUT TE MADH , QE TA NDANI SEBASHKU ME DEBILIN F.LUBONJA , QE ESHTE VERTET TURPI I GAZETARISE SHQIPTARE. DUHET TE JESH IDJOT,I SHKALLES TENDE,Z. CLAUS , QE TE NGRESH NE LARTESINE E STEFANIT DEBILIN , QE MBIJETON VETEM SE NUK ARRITI T`I SHIJONTE TE GJITHA TE MIRAT E ATIJ REGJIMI , SEPSE ISHTE DEBIL I LINDUR .
   MJAFT DHE TI ME PISLLEQE TE TILLA , SE NA HAPE BARKUN . NUK KA NJERI QE TE MUND TE TE DUROJE ME HIPOKRIZINE TENDE,SI AVOKAT I PAGUAR SHTRENJTE I BANDITIT VICIDOLAS .

   Reply to this comment
  • Askushi April 27, 10:51

   Claus me keto komentet e tua me sjell ne mend qente endacak (zgjebsa)te tiranes qe sillen neper kazanet e plehrave dhe duke ngrene ndonje kocke dhe u lehin te tjereve sikur jane duke thene qe kjo eshte prone e imja dhe askush te mos afrohet. Ti vetem leh pa pushim dhe kur mundohesh te kafshosh dhe kur arrin te kafshosh sjell vetem semundje dhe nje panik te vogel me ane te kercenimeve te padronit tend qe nuk e do me njeri.

   Reply to this comment
 3. Guri April 25, 11:06

  Nje analize e perkryer. Nje zberthim karakteri tolstoian, ose balzakian i ketij neodiktatori te kamufluar me nje “cipe demokratike”. Berisha, edhe per ata qe nuk e shohin, eshte nxjerre “lakuriq”. Uroj qe prokuroria, sidomos prokurori Llalla, ta tregoje, qofte edhe nje here ne jetesen e vet, se sa i vlen lekura. Ne qofte se nuk e ben, duhet qe kesaj prokurorie t’i “ripet” sa me pare “lekura”.

  Reply to this comment
 4. Petro April 25, 11:12

  O Claus, shume interesant arsyetimi yt. Protesta, turma, te dy piktore te deshtuar etj. Bile edhe Lubonja paska me shume integritet se Stefani. Shume bukur.
  Po sikur ta arsyetojme pak me ndryshe, o Claus? Jo me krahasime fluturore, por me fakte? Kush ka derdhur gjak, o Claus, Berisha apo Rama? Kush ka riderdhur dhe prape kercenon se do ta beje, o Claus? Kush ka vrara dhe ka fshehur prova, madje ka vrare dhe vrasesit? Si mund te marresh per baze nje profesion piktori apo bojaxhiu per te hedhur krahasimin me Hitlerin tek Rama, kur elementi kyc qe te con tek Adolfi nuk eshte zanati, por makabriteti dhe vrasja, o Claus?
  Ti vazhdo te kesh respekt per Lubonjen o Claus, ashtu si dhe une. Vazhdo ta kesh inat Ramen, ashtu si dhe une, por mos ler inatin te te erresoje syte dhe t’ja futesh si kau peles, o Claus…

  Reply to this comment
  • Claus April 25, 11:21

   Petro, komentin tim mund ta lexosh tek “Tema”. Ky “Clausi” eshte adashi im gje tjeter nuk e lidh me mua.
   Eshte injorant dhe llafazan!

   Reply to this comment
   • shqipe April 25, 14:18

    Kjo GJEJA… me nfken “Claus”

    Cili eshte ky “Claus”
    Ky mender njeri?!
    O eshte vet Shkelzeni
    O eshte nje rruspi…
    ………………………….

    Reply to this comment
 5. MeteH April 25, 11:36

  Z.Stefani,ju lumt per analizen e sakt.SB qe diten e pare te qeverise Rama deklaroi se “..Do e bie PD ne pushtet me çdo kusht,çmim…” Dhe kete po ben,kerkon dhe mendon te realizoi,sepse vetem keshtu mund te shpetoi nga krimet qe ka bere…dhe te mbroi pasurin e tij familjare.Taktiken e tij se “Mbrojtja me e mire eshte sulmi..”po e realizon,duke e mbajtur qeverine nen-presion te vazhdueshet me “Artilerine” me te rende nga foltoria e SHQUP-it,kuvendit e kudo.SB e di mire si fitohet:1-Duke neutralizuar e asgjesuar kundershtari per vdekje me shpifje,duke e cilesuar ate armik e jo politik.2-Duke kapur e mbajtur organet e drejtesise se PLEPAVE,ku akoma nuk po don te miratoher FD.3.Duke perçar maxhorancen siç beri me çeshtjen DOSHI kunder Metes,te CEZ,etj.ku Meta po e lejon te flasi ne kuvend sa te doi e kur te doi.4.Duke ju bere thirrje faktorit nderkombetar si per dekriminalizimin,sajese per mbrojtjen e Strazimirit e preteks pe tu futur ne kuvend.5.Po u ben thirrje miqve qe e prun ne pushtet si RAJERSONI,ku ne intervisten e tij deklaroi se…perseri do beja thirrje qe komunistet te mos votoheshin,duke i bere karshillek nje populli te tere.6.Z.LU po perkrah 2B,ne takimet e perditeshme ku po del hapt pro Berishes per armatosjen e popullit,pasi nuk deklaroi se pse i takoi ata diten qe Saliu duhej ARRESTUAR.7.SB i mer porosit nga Elez Biberaj+ UDB dhe do e çoi ne vend porosin e tyre per te marr pushtetin me dhune ose te djegi shqiperine,etj.Ne keto kushte Rama po punon e lufton si ne rrethim dhe me gjithe deshiren e tij,nuk e denon dot Saliun qe ndihmohet nga LOBISTET ne 4 kontinentet,ku gjoja denimi Saliut do çonte vendin ne destabilizim,ku ju e keni permendur me pare..! Nga nje ish-ushtarak.

  Reply to this comment
 6. Prudentino April 25, 11:43

  Andreas po i jap nje ushtrim : Ku eshte ndryshimi midis atij qe vret me garde dhe atij qe vret me Shullazin.
  Kam frike qe eshte pak i veshtire si ushtrim, por kerko ndihme nga Rama dhe nga Ema Andrea.

  Reply to this comment
  • Engelberg April 25, 13:05

   Kur ta vertetosh se Shullazi ka vrare me urdher te Rames ashtu si e pa gjithe bota se Garda e Berishes vrau ne mes te dites ne 21 janar do te thoja se Berisha=Rama. Por deri atehere nje barazi e tille nuk ekziston. Berisha mbetet politikani i vetem qe jo vetem frymezoi vrajset ne 21 janar por edhe beri avokatine e krimit me lloj-lloj falisfikimesh.

   Reply to this comment
   • Prudentino April 25, 13:53

    Po folem per frymezim eshte rasti i Klodeta Dibres.
    Po ky stili i Rames qe hudh gurin e fsheh doren nuk eshte se ka shume ndryshim nga ai i Berishes.
    Mos ishe duke pritur qe Konin ta vrisnin si Santon ?

    Reply to this comment
 7. ANI VLORA April 25, 12:00

  per analizat Kush do qofsh ti Klaus e ke treguar me ato komentet e tua se je jne kulish i rrahur dhe me mllefe qe seshte cudi te helmohesh shume shpejt nga mllefi jot.Sa per analizat e Z Stefani jane brilante dhe denoncon cdo dit e me teper mostrat vrastare te ketij kombi perfshir dhe ty jashteqitje e neveritshme.

  Reply to this comment
 8. Mashtrimi qe Vazhdon April 25, 12:13

  Andrea, ka te drejte, si dhe Petro, por edhe Claus duket se ja te drejte. Ai element qe i bashkon te gjithe te sinqertet (mjerisht edhe ata qe shtiren) eshte Ilir Meta, floriri i Krrabes, shefi i Linjes se Rruges Egnatia te Droges, pa te cilin nuk behet dot Qeverri ne Tirane.
  Berisha nuk duhej kthyer pas 1997. Pike.
  Por Berishen e beri Kryq te thyer Edi Rama, me Marreveshjen per caktimin vetem nga ata te dy te Listave te Deputeteve re te dy partive te pluralizmit te Dekretuar nga Siper. Beridha ishte, u shfaq ecdhe Rama.
  Nuk ju duket Vrasje juve likuidimi cinik i Ben Blushit?! Akoma i besoni Vetevrasjes se Mehmet Shehut ju?! Mirw Ben K Blushi qe verte kwrkon Karriken Nr 1, po Arta Dade pse hiqi dorw nga Farsa Gebelsiane e Rames? A mund t’i mbyllni dot veshet ndaj urtesise se mencur te Moza Hafizit?!

  Reply to this comment
 9. Andreaqis Stefanovic April 25, 12:29

  Pirdh te Shfryhesh/

  Reply to this comment
 10. Mark uk April 25, 14:04

  Andrea:Ne fakt persa i perket faljes,sikur te kishe then qe nga koha e komunizmit te jap te drejt.Nuk duhej te falej e gjith nomenklatura e lart e komunizmit ne baze si dhe ne rrethe.Nuk te faleshit ju dhe spiunat si puna e jote kudo qe ishin.Nuk duhet te falen as ata te pluarizmit nga te dy krahet.Si mund te qendroj Gramoz Ruci qe ishte sekretar i pare i komitetit te partis Tepelen.Si mund te falet po ky qe urdheroj vrasjen e kater persona ne Shkoder me 2 Prill 1991 ne ate kohe ishte minister i mbrendeshem i PPSH.

  Reply to this comment
 11. sheqere April 25, 14:37

  Nje qenie cuditerisht ende e papercaktuar mire!? Nje fosile e ndyre mbase e nje race edhe me te ndyre, qe ushqehet e jeton vetem per te mbajtur ne ankth e stres njerezit e ditur dhe ata punetore. Bashke me kelyshet e vet, biologjike ose jo te tille qelben ere kalbesire ne strofullen e tyre Deri ne transformim ne M..
  Ky mund te jete Sale muti dhe shpura e tij.

  Reply to this comment
 12. l ri April 25, 14:49

  Clausit,,,!
  Një personazh i lezetshme nga ata të Froidit je edhe ti.Djallëzisht fut Lubonjën që ka kohë që ka ikur për lesh,merr komente fakte ,gjysme fakte,mendime kritika të një anshme e vlerësime tendencioze ,I lidh e I sajon në mënyre elektrike si një sofistr I kulluar për të na mbushur më ndjen se :
  1Meqenëse Saliu është bëre tabela e qitjes(me të drejtë) edhe E di Ramadani është si ai. Pra bën një paralele të rrezikshme ,se që kanë një lloj
  2Mbrojtja që I bënë Saliut është e sforcuar ,se mbretin lakuriq tani nuk ka gjethe ta mbulojë,,,,
  3Argùmentet e përdorura nisen nga një bazë e pa barabartë ,meren të dhe na të pa sakta të veçorive individuale biollogjike me qëllim të pistë e prapaveprues denigrues,,,,
  Por asnjëherë nuk analizon fare vlerat e antivlerat që sjellin këta të dy në qeverisje.Për mua si pjesë populli ka rëndësi rezultatet që marrim nga puna e këtyre modeleve të ndryshme të qeverisjeve.Njëri bën shtet si garanci për të gjthë,tjetri nderton klasën e përbindëshave,kastë më të ndyra të pa parë ndonjëherë.Njëri synon. shtetin ligjor tjetri shtetin autokratik për lavdi dhe hegjemoni.Ka fakte të pa kundershtueshme se Saliu erdhi si trim e ikën si tradhetar,si shiteshumë I interesave të vëndit,kurse ky I riu pa mbushur asnjë mandat ka bërësit shumë ,për vëndit por ja aq sa duhet.
  Synimi jot zotni është avokatia e krimit dhe e kriminelit ,synimi im është të ngrihet Shqipëria të bëhet sa më shpejt,me reforma e me ekonomi,,,Kur Saliu “urdhëron” fanatikët të meren armët vetëm një majmun analist avokat a bythëlëpirës merr guxim ta mbrojë,e kushdo që I del në krahë këtij keqbërësit persistent,nuk është vetëm I çmendur,mundet dhe I paguar mirë,ose një e nuk I pështirë pushteti

  Reply to this comment
 13. beni April 25, 14:56

  Ka frike piktori ta rase ne burg,se behet fjal pushteti ,behu burre or piktor se nuk mbahet pushteti me lajka dhe mos ndeshkim te veje ne pith te semes shqipnia po qe nevoja burgose ket malok te qelbet e ekstremist qe te marin vesh se ktu ka shtet ne mos je nje bythqir me keq se berisha qe duhet varur e jo perkedhelur!

  Reply to this comment
 14. vjola April 25, 15:47

  Me se e sakte Stefan.Po i mbaron vaji ikandilit .Do te japin llogari fashist dhe ndihmes fashist.

  Reply to this comment
 15. 21 janari 2011=4 shkurt 1944 April 25, 17:28

  Communist Witch-Hunts Play Continue…

  EH ! more Andrea..

  jo vetem na zhgenjeve por je bere i neveritshem..je shume larg realitetit ne kohe dhe hapsire..Pse ?
  Te krahesosh Berishin me Hitlerin po i ben nderin me te madh per shume aresye qe dhe nje budalla mund ti argumentoje.

  Ti je futur ne nje kulle te fildishte si nje peshkop ne ato bibloteka me merimanga dhe na ke nxjerr sa emra si Elias Kaneti …Boris Godunovi etj pe te treguar se je erudit..dhe po na mbush mendjen me artifica
  ***
  Mjafton te permend vetem intervisten e para dy diteve te Will Rajersonit ne VOA ; ku thote shprehimisht: qe une kam nderhyre ne punet e brendeshme te shqiperise ne 91-92 per te shembur komunizmin.
  Kjo eshte deklarate me skandaloze e bere qe nga 1992 sepse…..ngjarja qe hodhi “komunizmin” ishte 2 prilli 1991 dhe Rajersoni po pranon autoresine e skenarit..pra njeriu qe na pruri SALIBERSHITLERIN e Andreas eshte as me shume as me pak por ambasdori amerikan.

  ..pra zoti Andrea..pse po godet me
  “bombe atomike” SSali Serbin dhe nuk po thua asnje fjale per Regjizorin e tij Rajerson Biberaj…..pse ke dhe ti “sindromin BEDRI ISLAMI” i cili ka bere namin per lidhjen e nentokes SERBE Basha-Fazllic- Berishe por nuk thone nje fjale per shembull TOME RIDGE….i cili mori me vehte Fazllicin ne kasafortat e sigurise kombetare….
  ***
  Po pse shkon ne 1933 ne Gjermani o profesor fildishi ??
  Merr 21 janarin 2011 dhe krahesoje me 4 shkurtin 1944..
  Merr Lulzim Bashen dhe Xhaferr Deven…
  Marrim dhe analizojme kete te fundit Xhaferrin..

  Ne 1944 ishte i pari ne listen e krimineleve naziste.
  Ne vitet 50′ ne vend te egzekutohej ose te kthehej nga shteti amerikan si kriminel nazist…u rekrutua si agjent i CIA per te “rrezuar” komunizmin…sa dhe kur vdiq ne 1978 ne Palma Alta te Kalifornise..por le ti “falim” amerikanet ne kete faze qe fshehen nje kriminel nazist dhe e aktivizuan ne veprime terroriste po aq te denueshme..por deri ketu perseri po i falim……POR….më datën 28 dhjetor 2011, me propozim të naziskinit Basha, Këshilli Bashkiak,dhe me miratim te SKUTHIT ILIR META ia hoqi këtë emër.Ky akt është shumë i rëndë, antihistorik, antihuman dhe antiligjor. Ky emër i jepte kësaj rruge një peshë të rëndë morale sepse mbartte gjakun e 84 bijve të popullit, që e urrenin dhe e luftonin fashizmin, pushtuesin e vendit tonë. Duke i hequr këtë emër kësaj rruge, kërkohet të harrohet historia e saj, të harrohet masakra e 4 Shkurtit dhe autorët e saj, të rivriten edhe njëherë 84 dëshmorët e masakaruar barabarisht atë natë nëpër rrugët e Tiranës.
  ***
  Pra zoti Andrea mos u bej mistrec duke gjuajtur me gure llamarinat e Berishit per te bere zhurme….dhe shkon ne 1933 te Hitleri…
  Jo zoteri..shko ne 4 shkurt 1944..shkon ne 28 dhjetor 2011….biles shko ne 21 janar 2011….dhe bindu qe ndersa Gjermanet e zevendesuan Xhaferr Deven per krimet e tij..ndersa ne 2011 ambasadori amerikan i thote ketij vrasesi Yll ne ngjitje..
  Dhe kjo eshte e frikeshme sidomos kur per fushaten e dekriminalizimit Don Lu ka vene “dolli-bash” Lul Bashen kete Xhaferr Deve te diteve te sotme.
  Dhe kjo eshte e frikeshme kur Rajersoni ‘Njerku” i Sali Hitlerit te Andreas deklaron qe une e vura Adolf berishen per te rrezuar fuckomunizmin qe ishte germadhe ne ate kohe..

  Dhe kjo eshte e frikeshme sidomos kur Don Lu sapo Berishi ben thirrje per “permbysje demonkratike” me varianitn e Rajersonit si ne 1991 shkon me vrap te foleja e dy krimineleve..
  ***
  Pra o trim Stefan..
  Sali Berishi eshte krimineli me i sinqerte dhe me i dokumetuari ne bote se i ka bere krimet naziskine hapur fare dhe sot jo vetem mburret por dhe po perdhos te vraret & jetimet e tyre me keq se Hitleri.
  Pra berisha eshte mulit- kriminel psikopatik por jo fajtor
  Fajtoret jane sot per sot Edi Rama qe po ben nje tradheti kriminale dhe Don Luja qe po tregohet hipokrit kozmik qe po e mbron me cdo kusht Hitlerin e Stefanit qofte dhe duke na poshtruar si shtet dhe si komb..qe qe nuk arriten as turqit..as serbet por dhe as gjermanet e Hitlerit.

  Reply to this comment
  • 2016-ta April 25, 17:47

   Ti 21 janari=4 shkurt 44 duhet te jesh nje nga ata enveristet e terbuar qe nuk te del inati me Andrea Stefanin per kritikat qe i ka bere DIKTATORIT. Sa per te tjerat qe thua Stefani e ka kritiku edhe Lu-ne per mbrojtjen qe i ben Berishes por ti ose ben sikur sdi ose vertet nuk e di. Por padituaria jote nuk eshte argument

   Reply to this comment
   • 21/4 April 25, 18:27

    pershendetje 2016-ta

    me fal se po te them ne gop te semes shkofte Enveri..ka thene..them..dhe do te them…por ne krahesim me ato qe i lepinin BOLET enverit dje dhe i hane KOCKAT sot une me shume vlersoj DITATORIN ENVER se sa kanibalet qe usheqehen sot me kufomen e atij si berisha..kadareja e deri te Stefani..

    Aq sa e ka kritikuar me pambuk Andrea Lu-ne.aq.kam kritikuar une ate diktatorin qe thua ti…nejse

    I nderuar.
    ne e hoqem enverin qe te mos kishim frike te kritikonim udheheqsit e tjere qe do vinin me vone ..pra te krtikojme sot Lu-ne qe I ka zene vendin Enverit.
    po nje analist amerikan qe e ka bere REZIL ameriken qe po perkrah nje monster si berisha do ta quash KAMUNIST ??

    “Huffington Post”: Sali Bisha, djalli i keq që u mbrojt nga Uashingtoni

    Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
    Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare.
    “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit: i vendosur, njeri që dinte të artikulonte mendimet, i fortë, dhe me njohuri të mira të anglishtes. . Por pavarësisht këtyre SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djalin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte opozitarët e asaj kohe.
    “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë.
    SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre. Kam folur me shumë zyrtarë amerikanë në atë kohë dhe ata më thonë: Çfarë pret nga një vend që del nga diktatura? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Bishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot”,

    Pra Fred Abrahams thote sakte:

    Hitlerin e Stefanit e ke peshqesh nga Amerika kur ishte ne muaj mjalti me ish jugoserbet…ne vitet 90′

    Reply to this comment
 16. Lpl April 25, 18:25

  Shkrim kot nuk ka krahadim Berisha nuk perdori ideologji si Hitleri e Hoxha kurse Rama mundohet me imituar Enverin dhe jo Hitlerin Berisha nuk i promovoj demokratet si te vecante e me vlera sic ben Rama per socialistet qe e ndan popullin ne dhe ata , ne jemi te mire dhe kush nuk voton socialstet eshte dele ose budalla socialistet perdorin metoda ideologjike si komunistet me propagande te vazhdueshme me nje fjale madhtrim .Berisha e ben me instikt individual ate qe ben nuk ka strukture propagandet se perdori as per tete vjete qe ishte ne pushtet dhe regjimin e Berishes populli se kishte frike kurse regjimin e Rames popullin e ka mberthyer frika se ngel pa buke se kjo qeveri ju ka buken ne pronesi njerezve .Zoti Stefani mos u bej amator se kjo ska krahasim e nuk i kenaq lexuesit me kete shkrim e krahadim medjoker dhe te pa baxuar .

  Reply to this comment
 17. USALI UDBERISHA I SLLOBODANKES April 25, 20:01

  Nqs ka nje ngjarje qe tregon se amerikanet e kene “dhi punen” me shqiptaret eshte qendrimi i tyre per 14 shtatorin 1998.

  Tragji-komikja ishte se nje dipllomat amerikan ato dite pergezoi krimberishen se ktheu vullnetarisht armatimin e rend..ne vend qe te kerkonte arrestimin e tij pa kushte..
  rrjeshtat e meposhtme tregojne se adminstratat amerikane jo vetem te kerkojne falje por dhe te demshperblejne shtetin shqiptar per krimet milona dollareshe te berishajve

  Sali Berisha asnjehere nuk ka deshmuar cfare ai di mbi ekzekutimin e deputetit Azem Hajdari dhe masakren e 14 shtatorit 1998 packa se pak kohe pas ngjarjes ai publikisht ka treguar se cilet ishin autoret e vrasjes.

  Megjithe flete thirrjet nga trupi gjykues
  Berisha kurre nuk ka shkelur ne dyert e gjykates ku e vetmja deshmi e tij mbi kete ngjarje eshte ajo e dhene ne Ambasaden Amerikane ne korrik te vitit 1999 me ndermjetesimin e ish-ambasadorit amerikan Frouik.

  Ne fakt me shume se sa nje deshmi eshte nje rrefim se si e ka pare ose me mire si e ka treguar kreu i PD Berisha vrasjen e Azem Hajdarit.

  Deponimi i Sali Berishes eshte bere perpara ish -ambasadorit te SHBA ne Tirane Robert Frouik. Ne fakt ky ka qene dhe misioni kyesor i ish- ambasadorit amerikan ne Tirane duke qene se aso kohe Partia Demokratike kishte kushtezuar futjen e saj ne Parlament me zbulimin e vrasjes se deputetit Azem Hajdari.

  Dhe ish- ambasadori e ka filluar prej ketej punen e tij. Pas shume perpjekjesh ai ka arritur te binde Berishen te deponoje. Ne kembim ai ka ofruar se qeveria amerikane do te ushtroje presion prane autoriteteve shqiptare per zbardhjen e enigmes. E keshtu palet kane rene dakord. Me 19 korrik te vitit 1999 ish- ambasadori amerikan dhe kreu i PD kane nenshkruar dokumentin qe eshte . ishte i njejti tekst per te cilin konsullja e Ambasades Amerikane ne Tirane Susan p. Lively shkruan Une vertetoj se dokumenti i bashkangjitur eshte kopje e vertete dhe besnike e origjinalit dhe se eshte shqyrtuar me kujdes nga ana ime i krahasuar me origjinalin dhe eshte konstatuar se perputhet fjale per fjale dhe shifer per shifer. I njejti dokument i eshte dhene edhe autoriteteve me te larta te vendit Ministrise se Drejtesise dhe grupit special te prokuroreve qe hetojne vrasjen e Hajdarit.

  Reply to this comment
 18. Shahisti April 25, 20:04

  Une nuk marr vesh nje gje. Perse lodhesh dhe e krahason me Hitlerin o Andrea. Ja ketu fare afer ke Enverin. Saliu eshte biri shpirteror i Enverit dhe qeverisja e tij ishte vazhdimi i Enverizmit ne kushte e reja, post-gorbacoviane, kur komunizmi duhej te paraqitesh si gjoja demokriaci. Trashegimia e pushtetit eshte fare e qarte dhe e planifikuar me kohe: Enver – Ramiz – Sali – Fatos – Sali – Edvin. Mos na prrallis kot per Hitlerin.

  Reply to this comment
  • sali elezbiberishaj April 25, 21:09

   o zoti shahist

   late koqen e namit me enverin

   sa ishte gjalle I pinit shurren..kurse tani doni ti beni shurren por po ju bie surratit

   salitrapi ka qene enverist nga 1968-1991

   dhe u be kriminel elezbiberist-titist-zogist pas 1992 prandaj mos I ngaterro gjerat.

   si mund ta quash ate hale enverist kur ne 5 maj 1992 ai I futi dinamitin xhaxhit

   Perse ky kanibalizem ekstrem ndaj Enver Hoxhes ?
   =Kur dhe amerika zyrtare me ikonen negative komuniste Fidel Kastro ka zgjatur dore e pajtimit…biles ne te nejten kohe qe dipllomate amerikane ne Usa njoftonin fillimin e lidhjeve dipllomatike me Kuben…dipllomati Arvizu duke ikur tha per EH qe ishte monster dhe pastaj kerkoi takimpublik me nje femer se i kishte ngelur pishman te Arian Cani

   =Kur dhe amerika zyrtare ka marredhenie vellazerore me Kinen Komuniste te MCD qe vraau 60 miljon njerez dhe i thone akoma Kryetari Mao….eshte ky shtet qe shkeli me tanke mijra studente me Tien An Men.

   PSE KY QENDRIM ME DY STANDARTE ?

   aq me keq kur tradhetari,bashibozoku Ahmet Zogu nderohet me permendore ??

   AI I TAKON PERMENDORJA ZOGUT KURVES ME KETO MASAKRA MESJETARE ??

   Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut
   – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
   Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

   Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
   Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

   Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
   1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
   2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
   3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

   4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

   U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

   Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.
   STOP KANIBALIZMIT NAZI-BERISHIST ELEZBIBERIST PER ENVER HOXHEN

   Reply to this comment
   • Shahisti April 26, 00:33

    Ti akoma nuk e ke kuptuar qe ashtu ishte loja qe vazhdon te luhet edhe sot mer torrollak. Sa per shurren Enver Hoxhes ia futi populli i Tiranes ne Shkurt te 91. Ku ishe ti o Adam ate dite ta mbroje idhullin tend bytheqire?

    Reply to this comment
  • Operativi April 26, 09:30

   Shahisti – Stefani eshte nje cjap i ushqyer dorazi me bar nga Nexhmija. Po krahasoi Stefani Saliun me Enverin, bari nga Nexhmija i mungon. Pa barngrenie cjapi Stefan nuk shkruan dot asne rrjesht.

   Reply to this comment
 19. Tagul April 26, 03:16

  Të gjithe komentusit ja fusin kot. Ju Po diskutoni me preferenca. Andrea është një klysh blloku. Te blloku kan pirë ujë edhe Berisha,Nano, e Rama. Nuk është një gjë e goditur të mbash krahun të deshtuarve si dje dhe sot. Lubonja është në opozitë me qeveritë, me të gjitha. Të paktën edhe nqs ja fut kot… pak më i besushëm se Stefani është. Pse nuk thoni se dy partit e mdha duhet të shkrihen o militantë dhe sahanlëpirës?? Fajn e kan të gjith ish k/ministrat. Në të sëmës le të shkojn të gjithë, dhe vëndin ta marrin në dorë brezin i ri, jo i rritur në bllok si Stefanoviçi dhe shumë diskutues këtu.

  Reply to this comment
  • Shahisti April 26, 14:41

   Shume e drejte, shkrirja e dy partive te medha do ta mbyllte ciklin qe filloi ne vitin 1990 dhe do te behej realitet fjala “Ku ishe? Hicgjekundi. Cfare bere? Hicasgje.” Te gjithe politikanet e sotem jane kelyshe dhe zagare te punizmit, pavaresisht nga emrat qe mbajen dhe ngjyrat qe valvisin.

   Reply to this comment
 20. dt.26/4/2016 April 26, 12:22

  Kol Kulumria:
  Artikullit te A. Stefalinit nuk mund t’i hiqet as nje presje. Ai eshte mendje ndritur.
  Saliu eshte me i lig (i keq) se Hitleri sepse Ky eshte jo vetem vrases, por
  edhe hajdut edhe agjent i Serbit… edhe shitsi i Detit !

  Reply to this comment
 21. Lushi April 26, 15:10

  Te behet nji referendum, kush esht njeriu me kriminel Enveri apo Sala

  Reply to this comment
 22. eh tungjatjeta April 26, 17:03

  o shahist !

  edhe kur erdhen turqit pasi vdiq skenderbeu i hengren kockat

  edhe enverin kur invaduan greket-serbet-islamiket dhe amerikanet ne 1991 u treguan VAMPIROIDE me Enverin..

  Nuk kam qene kurre me enverin..biles kam qene anti-enverist modest..as nga ato qe i pinin shurren as nga ato qe i shpetonte shurra.

  cfare kam pare pas 1992..sidomos pas 1997 dhe gerdecit..atij i duhet ngritur nje permendore sa mali Dajtit

  Pesë vota që kishin,
  Edvinit ia dhanë,
  edhe pse Enverin,
  Edvini ua shan!

  Edhe pse babanë,
  komunist e kish,
  Enverin e shan,
  si shoku Berishë!

  Tani komunistët,
  janë strukur prej tmerrit,
  kanë frikë t’ia festojnë,
  ditëlindjen Enverit!

  Gjithmonë i bllokojnë,
  këtu komunistët,
  po kurrë probleme,
  s’kanë pasur zogistët!

  Dhe unë nuk jam kundër,
  ta kujtojnë sa janë,
  ata që Zogollin,
  një idhull e kanë!

  Unë Zogun s’e dua,
  gjithë Bota e di,
  por s’i them dot tjetrit:
  “Përse e do ti?!”

  Ky është pluralizmi,
  që u përurua,
  të mos jap hesap,
  kë dua-kë s’dua!

  Ky është pluralizmi,
  doni-apo s’doni,
  të mos imponohem,
  nga Besim Ndregjoni!

  Nga Besim Ndregjoni,
  dhe idiotë të tjerë,
  që bënë goxha pare,
  nga shoku Enver!

  Këta politikët,
  një ditë e bënë mirë,
  që veten e lidhën,
  vetë me zinxhirë!

  Për lirinë e tyre,
  çfarë nuk kurdisin,
  po lirinë time,
  nuk e llogarisin!

  Ata kanë të drejtë,
  me zinxhir të mbrohen,
  po s’kanë asnjë shans,
  të na imponohen!

  Ç’humor kur Sovranit,
  direkt i drejtohen:
  “Nga emri i Enverit,
  të gjithë provokohen!”

  Ja po e them unë,
  more mëndje hiç,
  unë nga Enver Hoxha,
  s’provokohem hiç!

  Kuptohet që ca,
  janë ftohur në bythë,
  në demokraci,
  nuk ka më: “Të gjithë!”

  Në demokraci,
  s’ka më vlerë uni,
  se vendin e tij,
  ka edhe majmuni!

  Enveri ka pasur,
  mijëra bythëlëpirës,
  që ja bënin dritë,
  si faqe e pasqyrës!

  Mijëra bythëlëpirës,
  ajo kohë kish,
  baltë-o baltë sheshi,
  si shoku Berishë!

  Ky që me urinën,
  e shokut Enver,
  çau atë kohë,
  dhe bëri karrierë!

  Kam thënë-që Enverit,
  një gjë kurrë s’i falet,
  që Sali Berishën,
  e shkuli nga malet!

  Atëherë bënte,
  mrekulli epoka,
  po malet dhe shpellat,
  s’ia shkuli nga koka!

  Na shurdhuat veshët,
  me ham e me hum,
  bëni për Enverin,
  një Referendum!

  Lavdia e tij,
  mbeti e paprekur,
  ju të gjallëve-pisa,
  u mund dhe i vdekur!

  U mund dhe i vdekur,
  e u bën hatanë,
  se ai punoi,
  veç për fukaranë!

  Dhe të gjithë Vatanin,
  e bëri një blind,
  dhe persekutoi,
  zero-pesë përqind!

  Zero pesë përqindshi,
  që na imponohet,
  që Enveri ynë,
  nga ne mos kujtohet!

  Që janë kaq të paktë,
  bëhet llogari,
  se kanë konkurruar,
  me dy-tre parti!

  Dhe s’kanë bërë kurrë,
  det e kiamet,
  se nuk kanë marrë dot,
  asnjë deputet!

  Askush nuk bën dot,
  tjetër llogari,
  as Sala s’i futi,
  kurrë në qeveri!

  Ata kanë të drejtë,
  atë kohë mos duan,
  sepse u burgosën,
  dhe u internuan!

  Po ne që Enverit,
  i pamë shumë të mira,
  s’kemi pse ta lidhim,
  veten me zinxhira!

  Enveri lartoi,
  një popull të tërë,
  e këta kështjella,
  po ngrënë në rërë!

  Them-sot tek Enveri,
  do shkojnë them unë,
  që të gjithë shqiptarët,
  që mbetën pa punë!

  Në Sharrë me mijëra,
  do shkojnë për besë,
  që të gjithë ata,
  që s’kanë asnjë shpresë!

  I shoh si po shkojnë,
  me lule në duar,
  të gjithë që ky shtet,
  keq i ka harruar!

  Gjithë ushtarakët,
  që s’kanë më ushtri,
  që s’ua zgjidhi hallet,
  as kjo qeveri!

  Të gjithë veteranët,
  të luftës-të punës,
  ata që Enveri,
  priu mes furtunës!

  Tek këta të gjithë,
  vendin unë e kam,
  dhe po të mos vemi,
  e paçim harram!

  De-o Enver Hoxha,
  që të kishim hekur,
  o mos kishe lindur,
  o mos kishe vdekur!

  Reply to this comment
  • Shahisti April 26, 17:40

   Dhe ti nuk ke qene enverist, po antienverist modest!? Ne rregull, po kjo nuk dmth se ajo qe thua ti tani eshte e drejte dhe nuk kuptoj c’hyn Skenderbeu ne kete pune. Pak si krahasim qe perdorej ne shkollat fillore ne kohen e Enver Bythos. Kjo bejtja qe vazhdon dhe qe eshte kaq e gjate saqe nuk lexohet dot se vjen ora e ndeshjes eshte krijim i antienveristave modest, apo si?

   Po te ishe pak me i sinqerte duhet te thoshe qe jo vetem ke qene antar i PPSH (pra enverist), po edhe vullnetar i Enverit nga ata te Hysni Milloshit.

   E kemi thene edhe here tjeter, nga qe na japin te hame bajga sot, kjo nuk e ben te mire mutin qe na jepnin per te ngrene e qe na lyenin koke e kembe dje.
   Megjithate ti si specialist i shurres, qe as nuk ia pije Enverit po edhe nuk te shpetonte shurra prej tij (nuk ke perse te genjesh!) mesa duket nuk merr vesh nga bajgat e nga muti, dhe mbase muti te duket si hallve.

   Reply to this comment
 23. Eh ! more shahist i mjere April 26, 18:08

  o shahist mbaje pak vehten..qetesohu…

  nuk i jap llogari ne bote..apo ti vertetoj dikujt cfare lidhje kam patur me pushtetin popullor te enverit..ose diktatorit stalinist komunist..sadist si i thoni ju elezfuckbiberat..

  beson apo jo eshte e drejta juaj..por po ta perseris:

  Jam nga ata shqiptare qe donim ndyshimin 180 grade te sistemit nga lindja apo izolimi ne drejtim te amerikes dhe gjermanise….por perfunduam ne BRIGJET E SIQELISE DHE KOLUMBISE….

  PRA eshte e drejta ime te krahesoj tre te keqia”

  ZOGUN…ENVERIN…(FATOS BERISH RAMEN)

  NGA TE TRIA ME SIPER..E KEQJA ME VOGEL ISHTE KOHA E ENVERIT..

  C’HYN KETU HITLERI ?

  MERRUNI ME RRENJET E BERISHES QE JANE WSNERI DHE ELEZ BIBERIN..LERENI HITLERIN

  Nuk e kuptoj pse merreni me keto “kinkalerina” kur TRADHETIA & KRIMET E berishajve nuk kane shembull ne bote per egersine e tyre qe vetem nga ndonje MONSTER NGA KOZMOSI mund ti bente.
  A nuk e kuptoni se ky monstra e viqidolit ka nje perkrahje teper te forte nga nje sekt antikomunistet psiqikisht te semure ne perendim qe dihet kush jane dhe ju i atribuoni si “nentoka serbe”

  A e dini qe “forca mbinatyrale” e ketij superkrimineli mbeshtetet te nje nga doktrinat me antishqiptare qe quhet “dekomunistifikim” te hartuar ne katakombet e beogradit dhe te zbatuar nga dyshja rajerson-biberaj duke patur si kobure te tyre pit bullin berishes.
  A e hodhi kush komunizmin ( qe vetem i tille nuk ishte) ne Shqiperi ne 1990-1992 ???
  Ai fare komunizmi kishte vdekur ne ate vend dhe falangat e rajersonit,elez biberajt me banden e tropojes te berish-hajdarit bene lufte me nje sistem te vdekur..pra ishin kanibalet qe hengren komunizmin e vdekur qe vazhdo dhe sot.
  Por le te kalojme ne VITIN 93′
  Cfare ndodhte ne ate kohe prapa teatrit me Nexhmijen?
  Kam qene pjesmarres ne mitingun ne mbrojtje te Fatos Nanos te stadiumi Dinamo.
  Nuk kam pare as ne filma horror sjelljen e policise private dhe shikut te berishes..as naziskinet ne 1933 nuk vepruan ne ate menyre…kjo eshte teme tjeter.
  Cuditerisht Kastriot Islami pasi deklaroi se do ti thyem kafken Berishes u zhduk nga qarkullimi dhe shpetoi per fije te perit nga terrorizmi berishian se do kishte perfunduar si Remzi Hoxha.tani i lepin koqet sali legenit

  Nqs Fatos Nano u arrestua si Bin Ladeni per 100 dollare qe kishte vjedhur ( ai akuzoi Rajersonin per kete me te drejte)…nje tjeter ndyrsire me emrin Lul Basha qe vrau si Bin Ladeni ne 21 janar dhe vodhi gjysem milardi dollare shpallet yll ne ngjitje.

  Dritheruese eshte se pas disa dokumenteve te deklasifikuara ne kohen qe kryqzohej Fatosi per 100 dollare dhe Nexhmija per kafe…ne menyre antiligjore Rajersoni me Berishen neogociojne per arin shqiptar te Londres dhe nje zot e di ku shkoi.
  Jam i bindur qe nese hapen letrat e arrit londres,armatimit te gerdecit,rruges kombit,albetrolit ne Tirane,washington dhe bruksel do te behej nje CUNAM i njejte me WATERGATE ne vitet 70″
  KUSH E MBRON SOT MOSTREN BERISHE NGA KETO SUPER KRIME:
  1-vrau ne 21 janar 2011
  2-dogji ne gerdec 26 veta
  3-tradhetoi qe shiti detin
  4-tradhetoi te varrezat e grekut
  5-sabotoi uck
  6-furnizoi miloshevicin
  7-beri genocid ndaj haklajve
  8-zhduku remzi hoxhen
  9-beri pucin e 14 shtatorin 1998
  10-dogji vendin e ne 1997
  Pra keto krime te berishes presin ndeshkim shembullor..dhe kjo nuk behet duke blegeritur me keto artikuj por ti drejtoheni
  SHTETIT AMERIKAN DHE BASHKIMIT EUROPJAN VETEM ME PAK FJALE:

  PSE TE NDERUAR ALEATE PO MBRONI ME CDO KUSHT PERBINDESHIN E TROPOJES ??

  Reply to this comment
  • Shahisti April 26, 19:34

   Ti bej si te duash, por me pare zgjidh nje nick dhe mbaju pas tij qe te dime me ke flasim, se ti e nderron vazhdimisht nickun si kurva breket. Une do te sugjeroja, Enveristi, Komunisti, Trushpelari, TruPjerdhuri, SaliKomunisti, Komdemokrati, Demkomi etj. etj.

   Po ke inat te madh me Berishen, duhet ta dish qe monstra Berishe sic i thua ti u pergatit ne laboratoret e Enverit. Ik e futi noi dore domino tashti.

   Reply to this comment
 24. Edi R. April 26, 18:36

  Jam Edi Rama, i verteti jo Edvini. Berishen e dua me shume se ju ne burg, por kam hall se futja e tij brenda burgut me fut mua brenda bythes nje kallep tritoli C4 e fluturoj bashke me ju o miq e me Rilindjen time te dashur atje ku nuk kam qene kurre, ne opozite. Se une nga Parisi thonj pa prere erdha direkt minister Kulture, pastaj kryetar Bashkie, me tej kryetar Socialistje e sot kryetar Rilindje. Pra le te gezojme kete pushtet sot e mos luajme me zjarrin se do djegim vetveten e do mbesim pa tendera kush e di sa kohe.

  Reply to this comment
 25. Na bashkoj kenga popullore April 27, 10:46

  Andrea Stefani i vetmi analist qe punon me sinqeritet dhe me shpirt

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim