Të gjitha qeveritë tona…

Izet S. Çulli August 28, 2016 11:00

Të gjitha qeveritë tona…

Në një bashkëbisedë me disa miq e shokë, erdhi dhe me siguri do hynte në valle publicisti veteran, Sevo, tek i cili ne zakonisht “testojmë” mendimet tona, të gjithë besuam se ai do ta ndante medoemos shapin nga sheqeri… Po nuk di pse më pas, sikur na u kokoleps më tepër situata! Ishte fjala për rritjen e pandërprerë ekonomike tek ne. Dikush duke iu referuar statistikave qeveritare, u shpreh se, kjo rritje, është në ngjitje të vazhdueshme nga viti në vit.

– Po unë kështu kam dëgjuar qysh para 15-20 vjetëve,- u hodh si kurdoherë me maturi Bejoja.

– Pse dyshoni ju,- ia ktheu Kastrioti, i cili dallohet për analizat dhe zbërthimet e temave të mprehta politike, por që njëherësh është edhe më hokatari mes nesh.

– Jo, mor, nuk kam dyshime te shteti dhe qeveria ime unë, por…

– Po atëherë, na e kthjello pakëz këtë problem me kaq të panjohura!- u shpreh Vitoria me qetësinë e saj.

Ndërkaq për fat u hodh Sevoja ashtu si gjithnjë, shtruar-shtruar e me lezet:- Jo, unë kam një tregues të veçantë.

– Pa hë, ndriçoje më mirë mendimin tënd dhe kokat tona,- ndërhyri si përherë me takt Nikoja.

– Po ja, dikur aty në rrugën kryesore të lagjes sonë, vetëm një lypës shikoje, ndërsa kohët e fundit ata janë shtuar ca si tepër, apo jo?!

Pyetja e tij ishte retorike, e pakundërshtueshme dhe sikur na bukosi të gjithëve… Po Vitoria, e cila na ishte dukur se nuk kishte ndërmend të merrte pjesë në bisedë, i vuri vulën:

– Lipsur qofshin qeveritë që i shtojnë lypësit përditë!

 

Izet S. Çulli August 28, 2016 11:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*