Të jetosh me vjehrrin dhe vjehrrën, ç’duhet të bëni nëse nuk e pëlqeni njëri-tjetrin

February 23, 2018 11:53

Të jetosh me vjehrrin dhe vjehrrën, ç’duhet të bëni nëse nuk e pëlqeni njëri-tjetrin

 

Ne mund të zgjedhim partnerët tanë, por nuk mund të zgjedhim familjen e tyre. Kjo do të thotë që duhet të duhet të pranoni të mirën, të keqen dhe të çuditshmen që vjen bashkë me ta.

Marrëdhëniet me familjarët e partnerit nuk janë asnjëherë të lehta dhe në disa raste mund të rezultojnë më tepër se të komplikuara, veçanërisht nëse partneri juaj është djali i “mamit”.

Anëtarët e familjes të cilët kanë një kujdes të tepruar dhe nuk e njohin kufirin e ndërhyrjes në jetën e çiftit, ndikojnë pa diskutim edhe në mirëqenien e çiftit. Në këtë rast duhet të vendosni disa limite serioze dhe të ruani marrëdhënien tuaj.

  1. Fillimisht njihni kufinjt tuaj dhe deri ku mund të toleroni në këtë marrëdhënie të re mes jush.
  2. Vendosni me partnerët se kush janë gjërat që nuk duhet të ndahen me prindërit dhe duhet të mbeten në çift.
  3. Shmangni fyerjet e prindërve të tij dhe mos lejoni që të bini në të njëjtin nivel duke i fyer edhe ju.
  4. Jini të qartë dhe të vendosur në atë që kërkoni. Kjo është mënyra e vetme që gjërat midis jush të funksionojnë dhe të mos ju anashkalojnë në çështje vendimarrjeje.

l.h/ dita

February 23, 2018 11:53
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim