“Të keqen nuk e kemi nga gjermanët. Basha shkoi i paftuar tek holandezët”

May 10, 2018 13:30

“Të keqen nuk e kemi nga gjermanët. Basha shkoi i paftuar tek holandezët”

 

Kryeministri Edi Rama deklaroi se opozita kërkon të baltosë Shqipërinë në sytë e Europës, në mënyrë që në qershor vendi ynë mos marrë një përgjigje pozitive.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama thotë kreu i PD, Basha shkoi tek deputetët holandezë i paftuar, ndërsa theksoi se pengesa më e madhe për integrimin është tek opozita dhe jo në Berlin dhe në Paris.

“Ata të cilët për arsyet e tyre jo për arsyet tona janë skeptikë apo kundër zgjerimit të BE, jo vetëm që nuk kanë kohë, por as dëshirë nuk kanë që të hynë më thellë si është kjo çështje. Përpjekja jonë ka kohë që është jo për të diskutuar thelbin e proceseve por për të rishpjeguar ato që në fakt janë muhabetet e kazanit këtu, që quhet parlamenti i Shqipërisë, që këtë e kanë kthyer në kazan dhe na kanë futur edhe ne.

Është e pabesueshme se ca i punojnë këta Shqipërisë në gjuhë të huaj. Këta e dinë atë që di edhe unë, që në Gjermani e kanë humbur betejën dhe prandaj kisha një pyetje për atë që nuk i përgjigjet pyetjeve, nuk do ti thoja sa bëjnë 7 x 7. 

Nëse do kishte kurajo të dilte këtu e të thoshte ky që po mundohet të lobojë për Shqipërinë, çfarë ju tha atyre faktmbledhësve nga Hollanda në drekë, kur vajti atje i paftuar, çfarë i tha?

Ndërkohë që për hir të së vërtetës qëndrimi i Tabakut dhe mos gaboj i Gjoshës ishte korrekt. Por ç’ju dëgjuan veshët atyre kur filloi të bilbilonte miku im i shtrenjtë dhe i pashpresë Lulzim Basha.

Është rraskapitëse të mendosh që për këtë objektiv kundërshtia vjen nga brenda familjes tonë si shqiptarë.

Është rraskapitëse të mendosh që për këtë arritje pengesa më e lartë është këtu, nuk është as në Berlin, as në Paris dhe në asnjë vend tjetër të BE, është këtu.

Është vërtet sëkëlldi e madhe, ndjenjë turpi, jo të mendosh, por të shikosh, të provosh, të shijosh baltën e prodhuar këtu për qëllime të këtushme dhe të kuptosh se asnjë nga këta deputetë, as gjermanë, as holandeze nuk iu afrohet në kundërshti këtyre ndaj Shqipërisë dhe ndaj këtij procesi. Ata janë në të drejtën e tyre. Këta janë sot flamurtarët e një padrejtësi historike ndaj Shqipërisë dhe fëmijëve të këtij vendi”, tha Rama.

a.s/dita

May 10, 2018 13:30
Komento

11 Komente

 1. C'ja fute kot ate bashukut z.Krietar ! May 10, 13:35

  BASHUKU ASHTE NJI PROSTITUTE POLITIKE

  NE LICENSE HOLLANDEZE !

  E HOLLANDEZET JANE TUTORI I BASHKURVES

  GJERMANET JANE THJESHTE SHKERDHYES – FREKUENTUES TE TIJ

  Reply to this comment
 2. everest May 10, 14:08

  Zoti kryeminister!
  Nuk eshte opozita shkaktare e mos hapjes se negociatave,se Europa e di mire se ajo eshte e inkriminuar!
  Kerkon te na hedhesh hi syve,por gabohesh!
  Shqiperia nen sundimin tend nuk e meriton qe te hapen negociatat,se ato do te perdoren nga ty per show,duke na i trasdhur akoma fatkeqesite qe na kane pllakosur!
  Hiqesh si demokrat,si liberal etj,por ne fakt je shume arrogant,me sakte je harbut!
  Komunikimi yt me publikun qofte ne facebook apo ne ato takimet mashtuese me emra sugjestionues si “bashkeqeverisje” ta kane nxjerre kallajin e mendjes tende anti shtet e anti ligj!
  Pse duhet te dalesh ti ne tv per cdo problem?
  A nuk ke ti ministra dhe specialiste te ndryshem,qe te japin sqarime dhe transparence qytetarevce,por del ti me ca batuta te turpshme edhe per nje adoleshent?
  Ti je piktor,por na hiqesh edhe si njurist,edhe si financier edhe si ekonomist edhe si….merre me leng se mishi u mbarua!
  Popullit i dalin halle,i behen padrejtesi cdo dite,o kryetari yne,ndaj duhet qe administrata jotre duhet te takoje per dite e ne cdo kohe qytetaret per t’i degjuar dhe zgjidhur hallin ne vend e jo me pas 1 viti!
  Por kjo nuk ndodh ne administraten tende te kalbur,se mjeti i vetem qe ka populli per te zgjidhur edhe nje hall te vogel ka mbetur gfjykata!
  Dhe thirrjet e kryeministrit qe te denoncojme korrupsionin dalin jo vetem mashtrime,por tallese ne kulm per popullin!
  Ne se te gjithe dhe per gjithcka do t’i drejtohemi gjykatave,po qeverine per cfare e duam?
  Aha,per tenderat dhe koncesionet!
  Doemos “lopa duhet mjele” dhe mjelesit me te mire jane politikanet!
  Kuptoje z.Rama se nuk je me per kete pune!
  Nuk ke as ti e as kryebashkiaku Veliaj asnje merite qe jeni ne ato poste!
  Merite ka vetem Berisha qe u soll aq kriminalisht me ne,sa mbyllem syte me shpresen se ti do ishe ndryshe!
  Por shpejt te doli kallaji edhe ty,prandaj une socialisti te bej thirrje:Ik nga qeveria se nuk je i afte per kete punbe!
  Shko merru me piktura dhe basketboll,se kaq di ti!

  Reply to this comment
  • Duan apo nuke duan mijte e kenetave e avoketerit e djallit,Drejtesia do te BEHET. May 10, 14:35

   Everest, me se e vertet,por dua te shtoj se:nuke jane as bashavicerit e as berishavicerit qe deklaron ramavici pengese per zvarritjen e vendit drejte rruges per ne BE,por jane ramavicerit qe bashkejetojne me berishavicerit e bashavicerit te akuzuar me ze,figure e deshmi te gjalla sa istitucionalisht ,aqe dhe me shume nga popull e medja si pjese e botes se krim-korrupsionit-eksrtemist-mafjoz,e imoralo-politik ne Tiranen zyrtare ne dite e vite,dhe jashte saje deri me sot.Duan apo nuke duan ramovicerit e bashavicerit me shoke e shoqe Drejtesia do te BEHET,dhe Shqiperia shume shpejt do te jete pjese e BE,por pa keta palo politikane qe derdhin lot krokodilesh,vetem per te mashtruar e shqyer pren e rradhes,pra popullin,e popujt me drogen,armet,krimin e prostitucionin politik,brenda e jashte saje.

   Reply to this comment
  • intelektuali May 10, 15:02

   Pershendetje o mali famoz i Everestit apo i Xhomolungmes, pershendetje nga intelektuali qe ka kohe qe po lufton vampiret e Enverit ne gazeten DITA sikur te ishte “I VETEM TRIM NE LUFTE” midis lukuniste se fanatikeve te Edvinit qe po bejne cmos te shpetojne Kapobandat e droges te Rilindjes, qe Edvini i beri te dy Ministra te Rendit, njeri me i ZI se tjetri dhe qe tani po ku Kryeminister karagjoz, me karagjozi qe ka patur historia e Shqypnise deri me sot, qe:

   Qe shan dhe fyen Presidentin amerikan Donald Trump si halabak dhe rrugac nga CNN si nje servil bythlepires i mafiozit George Soros,

   Qe perqesh dhe akuzon keshilltarin e Merkelit, Gunther Krichbaum si nje lolo tipike shqyptare dhe nuk e kupton se me keto karagjolleqe perqesh veten e tij dhe i hap gropen integrimit te shqypnise ne BE,

   Qe tallet me deputetet hollandeze sikur te ishin lodra ne duart e Lulzim Bashes dhe jo vetem kaq por fut ne loje edhe dallkaukun e Enverit, Gramoz Ruci qe t’ju spjegoje hollandezeve sa mire e bukur ishte ne vendin tone ne Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe se gjithe degjenerimi kapitalist me droge dhe prostitucion ka ardhur pikerisht nga Hollanda si Fuqi Imperialiste qe ja do te keqen Shqypnise Enveriste.

   PO PSE ME EDVIN KARAGJOZIN DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

   Reply to this comment
   • ha ha ha trap lind nuk behesh .eshte thenja e shpellarit May 10, 17:00

    intelektuhaleja e shpelles !

    na lejo te vijme pak ne ndihme e kujtojme se ,
    duhet te shikohesh cdo dite ne pasqyre ,
    nqs e lan surratin cdo megjez !
    ktu kemi parasysh se Jeton ne qytete e jo me si dikur ne shpelle .

    je nji qen Besnik i njorances se dal nga shpella
    por lehjet e tua ktu ,
    aq te shpeshta ,
    prej hiteriku kazani ne kerkim te kockes ,
    qe qelb nga ato jarge qe varen gojes tate ,jane te padurushme per njeriun .
    shko e rrij pas bythe padronin mamuthit te shpelles ,
    e lepija kockat para e pas se ndoshta qetesohesh .

    behu qen i bindur dhe ruaje energjine tende
    me u pallu ne shpelle me bushtrat e pd-se

    Reply to this comment
    • intelektuali May 10, 17:35

     Ja po te shtoj sqarimin se ma preve fijen e mendimi:

     Karagjozi Edi Rama:

     Qe hodhi me parashyte ne karriken e Presidentit Mbretin e Ryshfetitt, Like Floririn e Monikes qe e kishte pare Bota dhe Edvin Karagjozi si vidhte ryshfetin me tefter ne dore

     ME ZE DHE FIGURE

     Keshtu deklaroi Edi Rama perpara se ta bente Aleat Socialist Famoz Like Floririn

     por:

     Historia e karagjozllekut nuk mbaron ketu:

     Gjatosh Karagjozi nxjerr nga qilari i Partise kriminelin e sprovuar, Gramoz Ruci dhe e ben Kryetar Famoz te Kuvendit megjithese ky kriminel i Enverit kishte vule te ZEZE amerikane dhe e yshti qe te sulmoje Kapitalizmin Hollandez me propagande marksisto-enveriste.

     KA REZIL ME TE MADH PER SHQYPTARET QE PO PRESIN GJUHEJASHTE NGA PERENDIMI NJE LAJM DRITE PER HAPJEN E NEGOCIATAVE?

     Ku eshte PD -ja dhe bushtra ketu?

     Reply to this comment
  • Kufoma pd e mbetur ne Zonen e Vdeljes ,s'ka me asnji shpetim May 10, 16:48

   Ne Everest ,
   ka nji Zone te Vdekjes qe quhet (dhe nqs ti ,je ai ish-i i BANDES PD-s ,
   qe pefitove jopak nga rrymat politike dhe ja dole te kalosh ate Zone ,
   kjo s’do thote se ish Padroni jot ,do dali gjalle .
   PD-ja e ngjitur ne majen e Krimimeve ,ndodhet tashme ne ate Zone te Vdekjes ,ku si shpeton dot asnji gje me .Surrati ,kembet ,duart i jane nxire nga temperaturat e Ulta dhe gjithcka eshte paralizuar ,e gjithcka i ngjan tashme nji Kufome te Nxire …
   Everest (nqs je ai GJ. arrin te kuptosh qarte )

   Reply to this comment
 3. Kris 1 May 10, 14:39

  Europes i ke thene:
  Luli eshte djale i mire.
  Monka i gatuan mire ngjalat.
  Berisha ta gezoje pensionin

  Reply to this comment
 4. katarakti May 10, 16:24

  Everest: je shume i njeanshem dhe tendencioz. Ke te drejten tende te kesh zgjedhjet e tua politike, por nuk eshte e ndershme ta besh te bardhen te zeze. Edhe sikur te gjitha ato qe ke shkruajtur te jene te verteta, duhet ta dish qe nuk ka alternative tjeter. Rama eshte e keqja me e vogel. Te tjeret (PD dhe LSI) as qe llogariten fare. Ti flet per antishtet, por Rama ka qene i pari qe ka bere thirrje per te ringritur shtetin e groposur nga vandalet. Ti thua se “bashkeqeverisja” dhe “ta bejme Shqiperine siç duam” jane demagogji!!!”. Ti mund te shkruash çfare te duash, por une te them se asnjehere si deri me tani nuk eshte degjuar zeri i njerezve. Asnjehere si deri me tani qeveria nuk eshte terhequr dhe ka kerkuar falje kur e ka kuptuar se ka gabuar. TI thua “une socialisti”, por do te ishe me burre dhe me i ndershem para vetes tende nese nuk do kishe genjyer ne kete fare feje.Dallohesh nga larg. Sido qe te jete populli i dha nje fitore plebishitare Rames jo me shume se para nje viti.Dhe populli eshte gjykatesi me i mire. Dhe jam i sigurt se edhe ne zgjedhjet e 2021-shit Rama do te fitoje perseri. Derisa te dale nje alternative me e mire. E cila nuk eshte as PD-ja dhe as LSI-ja.

  Reply to this comment
 5. Timi May 10, 19:18

  Nuk shkohet në Europe e të flasësh zi për vendin tënd kushdo qoftë ai. Është e pamoralshme, është tradhti. Nuk e bën askush. Sa për qeverinë është qeshtje e brendshme ajo. Për këtë është parlamenti.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 10, 20:27

   Kjo qe thua ti o Timi fanatiku eshte:

   Njesoj si ata burrat enveriste qe rihnin me grushta e masakronin grate e tyre ne shtepi dhe hiqeshin jashte deres si:

   SHEMBUJ TE MORALIT KOMUNIST.

   Toidhjo si Edi Rama me grate dhe babane e tij, njesoj sic po ben me Ministrat e tij te Rendit si Kapobanda droge dhe kokaine.

   dhe:

   Keta burra-burreca qe ishin shembuj te MORALIT komunist ne Kohen e Qepes te Partise se Punes i kercenonin femijet:

   SHEEEET! ASGJE TE MOS DALE NGA DERA E SHTEPISE.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim