Të moshuar me fat, marrin nga dy pensione

January 12, 2018 19:52

Të moshuar me fat, marrin nga dy pensione

Të jesh pensionist dhe i kënaqur. Eshtë rasti i disa pensionistëve shqiptarë të cilët e konsiderojnë veten me fat sepse falë punës së tyre në dy shtete, përfitojnë dy pensione.

Zonja Zdife Pulaj, 70 vjeçe e cila përfiton pension nga Shqipëria dhe Italia. Historia e saj është e thjeshtë, por mbreslënëse.

Fatmir Çekiri është një 68 vjecar që njëlloj si zonja Pulaj, ka nisur procedurat për përfitimin e pensionit nga Italia, vend ku ka punuar për 6 vite.

Këto pensione që sigurohen nga Italia janë një realitet deri tani për rreth 25 pensionistë.

Pensionistët emigrant mund të përfitojnë edhe një lloj tjetër pensioni, ku nuk është e domosdoshme heqja e rezidencës nga Italia.

Ndërkohë po punohet për nënshkrimin e një marrëveshje bilaterale, e cila synon bashkimin e periudhave kontributive të fituara në Shqipëri e Itali.

Aktualisht vendi ynë ka një marrëveshje të tillë me Belgjikën, Luksemburgun, Turqin, Gjermanin, Ccekin, Rumaninë, Hungarinë Austrinë, Kanadanë dhe Maqedoninë.

January 12, 2018 19:52
Komento

5 Komente

 1. Adih January 12, 21:39

  Vazhdoni te perfitoni me djallzi ,perkundrejt personave qe marin pension nga jashte dhe ketu ne shqiperi . . Vetem per te keq punoni karshi popullit . Nuk keni faj ,drogen ja u qethen perendimoret ,duhet me kursy para,e keni arken bosh . Nga ana tjeter keni dhe milonat per te paguar gjyk e Strasbourgut ,kunder jush . E ju shpelafte mortja o te djallezuar ,qe vec per prapesira mendoni e punoni .

  Reply to this comment
 2. loni January 12, 22:55

  Po me Greqine kur do behet realitet marja e nje pensioni te tille?

  Reply to this comment
 3. Beni January 13, 07:33

  Gazetar idjot? Injorant? Apo të lig? Me 6 vjet por edhe me 12 vjet punë nuk mer pension. Mer një çek social në muaj që shkon deri né 500 euro. Kjo sasi maksimale varet nga disa element specifik. Por që të marsh ketë çek social duhet të banosh né Itali. Ketë çek familiar e Marin të gjithë Ata që kanë mbushur moshen 66 vjeç që Kane bërë bashkim familiar me fëmijet dhe disponojne nje leje qendrimi 5 vjeçare

  Reply to this comment
 4. rudi January 13, 12:13

  Italia esht itali ose shtete te tjera evropjane qe ne se i pranon emigrantet i paisin me leje qendrimi te perkoheshme i verifikojne 5 vjet dhe o i debojne te pa regulltit ose i paisin me leja pa mbarim deri sa ju jep neshtetesine dhe te gjitha te drejtat ndersa madein grece ben te kunderten i pais me neshtetesi dhe ju njeh cdo te drejte atyre qe nuk kane asnje kontribut dhe ju mohon te drejten atyre qe kontrbojne ka 22VJET JU JEP TE DREJTE PER PUNE NE EVROPE DEMBELVE PARAZITEVE I BLLOKON KONTRBUESIT PUNTORET MJESHTRAT JU VE KUSHTE TE PA PERBALLUESHME THJESHT ELADHA DERI TANI KA FAVORIZUAR DEMBELET MASHTRUESIT DHE KA RRJEPUR TE NDERSHMIT DHE PUNTORET NE SE GREQIA I PAIS EMIGRANTET ME KARTE EVROPJANE 3OOOOO MIJE SHQIPETARE QE TE NESMEN JA BEJNE KAKEN ELADHES

  Reply to this comment
 5. Adih January 13, 17:50

  Beni @… Keni me se te drejte .Qe te maresh pension minimal ne perendim ,duhet 15 vjet e tre muaj pune , me letra ..Ku ke te drejte ta hash pensionin ,ku te duash qe nga Brazili e deri ne Japoni (ku ske nevoje te banosh ligjerisht ne ate shtet nga mer pension ) .Asistenca eshte tjeter gje ,qe te maresh asistence nga perendimi ,duhet patjeter te jetosh atje ,per ndryshe po te jetosh ne shqiperi ,ligjerisht te nderpritet .Por, o Ben i nderuar ,lepuri fle ne vend tjeter ,keta qe bejne lidhje me keto shtetet perendimore, e bejne per te lepire me hajduteri e posllik, e ti prishin pune ,xhepave te pensionisteve ,me djallzillek , mendojne ,per te lepire ndonje gje per interest e tyre ,se e kuptojne se skane para ,ja nderpreu drogen perendimi ??!!.E dine se ju ka ardhur mortja . Buxhetin e kane nul . Besoj dhe ngul kembe fort se kam te drejte o Ben .nderime dhe te faleminderit per komentin tuaj .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*