Deklarata e Presidentes së KE: Të moshuarit, izolim deri në fund të vitit

April 12, 2020 10:37

Deklarata e Presidentes së KE: Të moshuarit, izolim deri në fund të vitit

Të moshuarit mund të qëndrojnë të izoluar deri në fund të vitit për të shmangur infektimin me koronavirus.

Kështu ka thënë Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen në një intervistë për gazetën gjermane ‘Bild’.

“E di që është e vështirë, që izolimi është një barrë shumë e madhe, por është çështje për jetë a vdekje. Ne duhet të jemi të disiplinuar dhe të bëhemi të durueshëm”, theksoi ajo, duke shpresuar se një laborator europian do të jetë në gjendje të krijojë një vaksinë për COVID-19 deri në fund të vitit 2020.

Sipas tē dhënave të OBSH, nga koronavirusi janë të prekur 1 milion e 775 mijë e 206 persona.

Ndërkohë, deri më tani zyrtarisht janë raportuar mbi 108 mijë vdekje.

j.l./ dita

April 12, 2020 10:37
Komento

15 Komente

 1. Erhard April 12, 11:45

  Lexoni kete deklarate te papergjegjeshme ,raciste dhe anti njerezore:

  – “Te moshuarit mund te qendrojne te izoluar deri ne fund te vitit per te shmangur infektimin me coronavirus”!

  Pra te moshuarit duhet te izolohen vetem per te shmangur infekrimin!!!
  Uuaaaaa,sa hapur e shpreh urrejtjen kjo zonje ndaj njerezve qe u kane dhene jeten vendeve te tyre,qe po i gezojne keta sot?!
  Por as kjo e as ata qe e amplifikojne fjalet e saj nuk e kuptojne se ky pohim eshte GAFE e madhe!
  Pra ,sipas kesaj te moshuarit nuk qenkan te infektuar,por te tjeret dhe kjo zonje ne vend qe te merret me te infektuarit e vertete,ata i le te lire deri sa te infektojne gjithe boten,sidomos femijet,por denon vetem te moshuarit e shendoshe!
  Por megjithate kjo zonje nuk e ka baze deklaraten e saj!
  Ajo behet interprete e nje sistemi politik kriminal,qe e perdor sistemin shendetesor si biznes e jo si detyta e pare e nje shteti demokratik!
  Asgje nuk ka vlere ne nje shtet,ne se nuk ka nje shendetesi te afte te mbroje shendetin e te gjithe shtetasve te vet,aq me teper ne situata pandemie!
  Kush eshte zgjidhja me e mire?
  Nuk eshte zgjidhja e vertete tek izolimi i te moshuarve,por TESTIMI dhe ndjekja e vazhdueshme e te gjithe popullsise se nje vendi,pavaresisht ne se jane te infektuar apo jo!
  Eshte me e sakte,me me interes dhe me pak e kushtueshme,qe te testohet e gjithe popullsia ,te infektuarit,jo te rrine ne shtepi te izoluat,por ne spitale dhe te shendoshet te vazhdojne punen!
  Duket sikur me testimin e pergjithshem ka kosto te madhe,por harrohet se vetem keshtu mbyllet cikli i perhapjes se virusit ,ndalohet dhenia e ndihmave financiare nga shteti te ngujuarve dhe mbi te gjitha gjallerohet ekonomia ,deri sot e vdekur!

  Ja pse gjykoj une se privatizimi i te gjitha sherbimeve shtewterore,mbi te gjitha atyre brenda sistemit te shendetesise me PPP etj jane veprime kriminale,qe duhet te ndalohen,hetohen dhe te zhduken nga memorja e pushtetareve se jane jo vetem korruptive,por edhe kriminale!

  Ne Shqiperi,pavaresisht propagandes mashtruese e terrorizuese te Rames,shteti u gjend me breke neper kembe nga termeti dhe coronavirusi!
  Shkaqet se pse u ndodh keshtu nuk mund t’ia kerkojme Rames te na i thote,se ai eshte arkitekti i ketij shteti ANTISHTET!

  Reply to this comment
 2. Buzuku April 12, 11:58

  Bo, Bo te mjeret ne…! Se mos kemi dhe ne ndonje resort si ato te Lalzit, pa din-im vete se c’ benim; si do verdallosemi mot-mot te mbyllur brenda disa metrave kare? Perse o Zot krimet e te tjereve ti paguajme ne? Meshiro o Zot!

  Reply to this comment
 3. intelektuali April 12, 12:21

  BO-BO-BO cfare idiote budallaqe Ursula dallkaukja e BE-se!

  PO KJO IDIOTE E NXORI TRUMPIN E SHBA NE PENSION BASHKE ME GJYSHEN MERKEL TE GJERMANISE

  Reply to this comment
 4. A April 12, 13:30

  Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen, me kete deklarate duhet te shkarkohet menjehere, si e pa afte, si e papergjgjeshme.
  Gjithçka duhet bere si duhet, por kjo qenka debile. Ajo duhet te thote qe kjo gjendje eshte sajuar nga pa aftesia e ketyre politikaneve te cilet luftojne per pushtetin e vet.
  Nuk thote qe si politikan, si pushtetar kemi qene te pergjumur dhe nuk kemi parandaluar me studime, shkence virusin, por nxjerre te tilla broçkulla prej goje.
  Yt, rrace e qelbur. Te thote çfare masash jane mare per studimin dhe zbulimin e mjekimeve dhe vaksina per kete lloj virusi.
  Jo, mase qenka mbyllo dhe rri nen dyshek.

  Reply to this comment
 5. Romak April 12, 15:18

  Kur degjon kete hajvanen, shefen diote te BE, hajde e mos mendo se ky shkerdhate virusi eshte hedhur vetem per kete pune, qe te shkurtohet sa te jete e mundur jeta e pensionisteve!

  Reply to this comment
  • Gertruda April 12, 16:15

   A nuk e kuptoni se kjo deklarate per mbylljen e pensionisteve brenda shtepise eshte e lidhur si pjese e skenarit boteror per shfarosjen e te moshuarve gjoja per t’i ruajtur nga virusi,njelloj sic bente Hitleri ne Aushvic etj?
   A nuk e keni degjuar kryeministrin tone,qe me shume bertet per mbylljen e pensionisteve,se csa per te tjeret,sikur virusi paska cip qe ndjek vetem pensionistet?
   Vertet kaq shume na duan ne te moshuasrve keta PUSHT-etaret?
   Po mire,more z.kryeminister,jja u mbyllem brenda ne shtepi,por a e di ti se ne vuajme edhge nga zemra,veshkat,mushkerite,reumatizma,hernia diskale etj,se kemi nevoje te vizitohemi tek mjeku i familjes te pakten cdo muaj,se kemi nevoje te kryejme analiza te ndryshme urine,gjaku,rezonance magnetike etj,etj!?
   Po kur do t’i kryejme ne keto p[er deri sa thoni qe te rrime ne shtepi?
   Po mjeket e familjes dhe laborantet pse nuk na vijne per te na vizituar ne shtepi,por rrine ne zyra sikur jane call center?
   Apo ke menduar qe vizitat dhe analizat shendetesore t’i kryejme me celular?
   Po kur na infektohet ndonje dhemb apo na duhet ta heqim,ku duhet te vemi se dentistet i keni mbyllur?
   Po kur ndonje femi dukle luajtur ne shtepi vret koken pas mobiljes dhe i del gjask,ku te veme per ta mjekuar?
   Eh sa ka nga keto halle more z.kryeminister,por ti nuk e cane trapin per keto pune qe nuk duken nga larg,se ty te duhet te kesh ne rregull shifrat e COVID-19 se me ato do matesh mediatikisht me boten!
   Ti nuk e ke hallin e popullit por te reklames se imazhit te tij si gjoja lider i nivelit boteror!

   Reply to this comment
 6. EVDAL NURI . April 12, 17:49

  Nese do te izolohemi deri ne fund te vitit, nje pjese do te kene shkuan ne Boten tjeter edhe pse nuk do te jene prekur nga Covid-19, Shumisa , per arsye dhe te pleqerise do te jene ne depresion i cili dhe ne kushtet normale eshte bashkeudhetare i moshes se trete. Kjo duhet pare ne perputhje me gjendjen e sejcili shteti, kushtet qe ka e mundesia per t’i ndihmuar kete moshe qe po paksohet ne menyre drastike nga kjo semundje .

  Reply to this comment
 7. shkurt... April 12, 22:00

  shpejt, te jepet zgjidhje juridike per te moshuarit, qe duhet te dalin minimalisht per blerje, per te mare pensionin, per te hedh plehrat, per te mare ilaçe . ndryshe keto deklarata, denojne me vdekje (ose burg e gjoba, nese dalin) krijesat me te pa fajshme, te njerezimit, qe u kane bere koken ketyre drejtueseve te sotem, qe bejne deklarata idiote ose kriminale, nga me te perbindeshmet ….

  Reply to this comment
 8. kokepalari April 12, 22:52

  Mos Ursula !!
  Kaq do ky avdalli jone !!
  Kjo situate tashti i intereson pa mase gjigandit !!

  Reply to this comment
 9. Figuranti April 13, 04:54

  Me falni,..ju ku hyni,..tek ju apo tek ne..???!!!!

  Reply to this comment
 10. edi April 13, 08:43

  Ju qe po komentoni jeni te sigurte qe keto jane thenje te Ursules apo perkthim i Rames sepse pensionistet (pensionist jam dhe un ne Itali por askush nuk na bllokon dhe na ve kufizim orari per te dale e bere shpenzimet ditore.Ketu masat jane per te gjithe njelloj dhe jo pensionistet veç e te tjeret veç.

  Reply to this comment
 11. Gjergji April 13, 09:14

  Une do te thosha ndryshe.
  Pjesa aktive e popullit eshte mosha e re ,kjo grupmoshe eshte shume bartese e infeksionit sepse eshte me e populluar neper bare,restorante,pabe,dashuriçka,etj.etj.
  Mosha e 3-të eshte me e kujdesshme,ri e veçuar,pra per mendimin tim nuk behet bartese e virusit.
  Zonja e Evropes ajo te kete kujdes se zhvillon takime pa fund.Mosha e 3 ka kaluar shume halle dhe eshte kalitur,lereni te qete dhe me shume respekt per ate ne gjithe Planetin.

  Reply to this comment
 12. Gjergji April 13, 09:23

  Rama te kete respekt per moshen e 3_tē
  S’eshte bartese kjo moshe
  Nga studimet del se bartese eshte mosha e re ,aktive ne levizje,
  Keshtu z.Rama shih statistiken çfare thote..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim