Të ndërpriten negociatat për tregtinë e lirë BE-SHBA

August 30, 2016 09:56

Të ndërpriten negociatat për tregtinë e lirë BE-SHBA

Qeveria franceze do t’i kërkojë në shtator Komisionit Evropian të ndërpresë negociatat mbi TTIP-në, projekti i traktatit të tregtisë së lirë mes Evropës dhe Amerikës, njoftoi sot sekretari frecez i Shtetit për Tregtinë e Jashtme, Matthias Fekl.

“Nuk ka më mbështetje politike të Francës për këto negociata mes BE-së dhe SHBA-së dhe Franca do të kërkojë ndërprerjen e negociatave”, deklaroi Fekl.

Ai e justifikoi këtë kërkesë me faktin se negociatat, që po zhvillohen, në krahun evropian, nga Komisioni Evropian në emër të 27 vendeve anëtare, vuan nga një anim i ndjeshëm në favor të pozicioneve amerikane

August 30, 2016 09:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*