“As me të gjatin, as me ata të shkurtrit. Dinjitet, jo kukulla partish”

July 26, 2019 11:53

“As me të gjatin, as me ata të shkurtrit. Dinjitet, jo kukulla partish”

Artisti i merituar, aktori Guljelm Radoja është pronocuar këtë të enjte në lidhje me çështjen e prishjes së Teatrit Kombëtar.

Radoja, i cili është rreshtuar krah artistëve dhe qytetarëve kundër prishjes së godinës së Teatrit Kombëtar, ka folur para qytetarëve duke iu drejtuar edhe kolegëve të tij që dikur e kundërshtuan shembjen por më pas u deklaruan pro saj.

Radoja iu kërkoi artistëve e qytetarëve që kauza e Teatrit të mos politizohet dhe iu bëri thirrje kolegëve që të ruajnë dinjitetin e tyre përtej bindjeve politike dhe Aleancave të mbrojnë teatrin dhe të mos politizojnë kauzën e tyre.

Mesazhi i plotë:

Meqë përfaqësoj Durrësin po them ca gjëra. Para ca kohësh dola këtu dhe thashë tre fjalë. Ky vend nuk është i joni, ky vend është juaji.

E dyta, thashë me plot bindje se nuk do të fitojnë ata, do të fitojë qytetaria. Do të fitojë ai spektator, ai qytetar që e do artin. Ajo e djeshmja qe turpi më i madh. Ishte turpi i atyre që e bënë. Vetë fakti që u zbythën, tregoi se e kanë kuptuar dhe vetë sa e kanë trashur zullumin.

Çdo parti ka politikat e veta dhe do të fitojë kredibilitete me diçka. Unë i përkas kësaj të djathte, jam një nga nismëtarët e krijimit të PD-së në Durrës, por, duke e parë veten në pasqyrë, e pashë që unë nuk jam për politikë, vota ime shkon atje ku shkon por nuk më pëlqen që ne të bëhemi një tip kukulle që futemi në sqetullën e cilësdo aleancë, e cilësdo parti.

Jo! Teatri është i depolitizuar, është i qytetarëve jo partive. Ata që kanë firmosur paktin, s’e kam lexuar se çfarë kanë bërë, por ai i gjati dhe ca të gjatë e të shkurtër të tjerë bënë atë që ne na përçanë.

90% dolën të majtë dhe ca kokrra dolën të djathtë. Ia arritën kësaj dite. Ia arriti sepse unë do t’i referohem Shekspirit. Fatkeqësisht ne jemi karaktere të butë, karaktere që manipulohemi. Dhe kjo gjë vërtetoi katërcipërisht që ne jemi të manipulueshëm.

Dikush nga kolegët e mi, i tha dikujt: ‘Unë shkela mbi dinjitetin tim’. Po pse shkele mo mik? A ka gjë më të madhe se dinjiteti?

Secili prej nesh këtu kur lan faqet në mëngjes sheh veten dhe thotë një fjalë: Sa dinjitoz qesh dje, pse të isha qesharak dje.

Unë që flas jam pensionist, kam 10 vjet në pension, i marr këtij shteti aq sa më jep. Pse u shite miku im? Pse u shite kolegu im? Çfarë pakti bërë me djallin ti që shkele mbi dinjitetin? Mirë njerëzor, po artistik? Ku është?

Unë jam në Durrës, banoj në Durrës, vij rrallë por jam me ju. Iu them gjithë kolegëve të mi që kanë mbetur, mos ta politizojmë kauzën tonë. Le të na mbështesin partitë politike, por ne jemi ne, teatri është teatër.

e.ll./dita

July 26, 2019 11:53
Komento

38 Komente

 1. Lary king July 25, 23:27

  Drejte e ke muhabetin o mik.po trego dhe si nuk politizohet ky problem.artistet me duket se ben mareveshje me pd.cfare do na thuash per kete.

  Reply to this comment
  • z. Rama ose beje ose leri ne myk dhe ne azbesto se lane nam keta zarbot July 26, 01:10

   z. Rama mos e zgjat me punen e Teatrit se sa me shume e zgjat ti aq me shume sherr do te bejne keta. Futni buldozeret dhe rrezojeni Teatrin dhe mos ju leni ketyre mundesi te dalin ne TV sepse keta per tu fryre dhe cfryre do te bejne cfare te munden. Ose perndryshe leri te myken dhe te kancerohen ne azbesto derisa te thone xhaxha (i thone amerikanet). Bejn nje Teater te ri diku tjeter dhe kete le ta mbajne keta zarbot derisa ti zere persiper.

   Reply to this comment
   • Shqiptar July 26, 12:23

    O Radoja, lere dinjitetin se ketu nuk hyne fare. Nuk po injorohen artistet, ceshtja eshte te prishim te vjetren dhe te ndertojme te rene. Por ti ke mbetur i vjeter, veshtire te ndryshoshe. Me pelqen ai roli yt ne film kur te japin ca pellemba duke pasur borxh gjysmen e lekut. Pension te mbare.

    Reply to this comment
   • shqipe July 26, 15:29

    Mire e ke ti o mik,por si mund te fusi Rama buldozet kur krietari i zgjedhur dhe i perzgjedhur nga populli, shkelqesia e tij Lulk basha eshte i ngujuar brenda dhe nuk del,me prej andej,Si thua ti,apo ,te na ndodhe ndonje hata! pastaj!…

    Reply to this comment
  • Nastradini July 27, 06:19

   Aktor i madh?! Aktor i leshit thuaj me sakte. FIlma me italiane e gjermane ka luajtur. Cfare roli e vlera ka dhene ne skene? Asgje. Koke bosh ka qene e koke bosh ka mbetur. O Gulielm, u rrite dhe po plakesh, po mendimet si gjithmone sakate i ke. Vetem nje here ke vepruar sakte, e di vete ti se kur.

   Reply to this comment
 2. Qytetari July 25, 23:30

  Guljem Radoja aktor i madh , origjinal dhe simpatik. Kur sheh edhe sot , filmat e Guljemit dhe te shume kolegeve te tij , padyshim qe impresionohesh. Keta jane nje brez aktoresh qe gjithmone do respektohen.
  Sa per teatrin , cdo kush shpreh bindjen e tij…

  Reply to this comment
  • fteri July 26, 07:02

   Bravo Qytetari !
   Guljem Radoja aktor i madh , origjinal dhe simpatik. Kur sheh edhe sot , filmat e Guljemit dhe te shume kolegeve te tij , padyshim qe impresionohesh. Keta jane nje brez aktoresh qe gjithmone do respektohen,sepse ato frymëzoheshin nga idologjia e morali socialiste ,ajo idologji e moral i lartë i frymëzonte aktorët e artistët me besnikri dhe përkushtim të lartë për të arritur vepra të mëdha historike ndaj kombit ,ku edhe sot jan me vlera lapidare,duke vënë në jetë mësimet të legjendarit Enver Hoxha .

   Sa për teatrin klasa politike e
   DEMOKRATOSHKËRDHATËSISË nuk ndenjti pa i ndarë ,edhe artistët..Ajo futi hundët.

   Reply to this comment
   • Aaiu nga Selenic July 27, 09:29

    Guljemi nuk eshte rreshtuar me artistet e me popullin.
    Popullit nuk i hyne ne vesh fare kater derrasa te kalbura te DUCES.
    Populli i hyri ne vesh dhe ne shpirte 1 miloin vende pune qe u ben cop e cike dhe ky Guljemi deri me sote nje gjysme fjale nuk e ka then.
    Guljemi sote eshte bashkuar me Humesite e thell me Berishen dhe aspak me artistet dhe me popullin.
    Vazhdo Guljemn se keshtu te don BACA Salush se sa per popullin ti ase qe te ka qajtur trapi ndonjeher.!

    Reply to this comment
  • respekt July 29, 09:35

   Me fal Qytetar; te shprehesh bindjen tende eshte gje shume e mire, por te shprehesh bindjen e tjetrit eshte shume gje e keqe. Guielm Radojen e njohim te gjithe besoj si artist, meriton fjalet me te mira, na ka sherbyer, por njeriu kur e di veten se ne ç’pozicion eshte, duhet dhe ta ruaj se sot nuk ta ruan me njeri, jane te rralle ata qe thone te verteten. Prandaj me mire te mos prononcohej se te marri nje krahe qe eshte i prere ne shumicen e opinioneve dhe mendimeve qe kane dale. Sikur çalon Radoja ne kete rast dhe mua nuk me vjen mire, por s’me behet dhe vone. Pashe reagimin e Raimonda Bulkut, cinike ne shpirt, pashe reagimin e Robert Ndrenikes ( i kam ndjekur prej vitesh edhe kur ishte deputet i pd) do e nxirrte sqepin diku ecte ect. Perse prononcohen dhe prishin ate imazh qe kane krjiuar qe nga lindje me te vertete artiste? del pyetja. Pra, kane nje mungese karakteri te hershme ose te sotme dhe kjo nuk u ben mire, sado te mire te jene. Edhe per Luftar Pajen nuk me vjen mire qe prononcohet ne njeren ane. Artisti los rolin me vertetesi dhe qytetari e vlereson nga roli qe luan dhe si e luan. Madheshti e Radojes ne art apo shume te tjereve e Ndrenikes, e qe nga Naim Frasheri per te mos i permend me radhe, eshte si nata me diten me kete fshatarin e Memaliajt qe na doli ne demokraci e luan rolet qe i shkojne per shtat por medioker si eshte vete. Ata jane gjigande te artit dhe do mbeten, te pakten per ne qe i kemi pare ne art dhe jete, por dua mos ta cenojne ate reputocion qe kane se nuk fitojne gje; humbasin. Fillojne i shajne ca paçavure komentuesish dhe kjo s’me vjen mire. Teatri te ndertohet i ri dhe mua s’me duhet gje se si do ndertohet ne prone private apo shtetrore, nga qeveria apo privati, me para apo falas….nuk duhet te marrin pjese artistet e vertete ne kete debat shterpe se shterpezojne historine e tyre, por as dhe ca gjoja qytetare qe bejne “roje” tek teatri (!) ç’jane keto idiotesira. Secili te zere pozicionin qe i takon. E tepruan. U dogjen e u shkaterruan biblotekat mijra vjeçare ne Egjypt, Irak e Arabi dhe s’u be kijameti e jo kjo ndertese qe per hire te vertetes, me ç’kam lexuar ishte per pushimin e oficereve dhe ushtareve italiane, pa betejes bashke me femra e per ti hedhur prape ne lufte sipas rregullave te tyre.Mire atyre qe u mungon kultura, po artistet keshtu e vertetojne?!

   Reply to this comment
 3. MH July 26, 01:49

  Bravo aktori i madhe Radoja.
  Tu desh te shkruaje gjithe ate artikull per ti bindur lexuesit se Teatri asht Teater.
  Per dine e Iman je vertet jo vetem aktor i madhe por dhe filozof i madh.Aman mos rri ne Durres dhe gjindju ne dite te keqe teatrit ne Tirane qe te mos ta shembnin.Sepse Teatri asht Teater.Uh sa mire qe na e skjarove dhe ne u bindem.Mos te guxoje njeri qe ta kundershtoj Teatrin qe nuk asht Teater.Sepse te gjithe ne tejatro bejme ore e minut por qe nuk e dinim.

  Reply to this comment
  • Edi Ulaj nga Viqidoli i Venecias, kreu i Publikes qe lufton si luan per interesin e nje Privati July 26, 16:37

   Kryeministri kërkon të garantojë “majmjen”e llogarisë së “Fushës” me paratë e nxjerra nga grabitja e pronës shtetërore të Teatrit, ku 1200 metra katrorët pronë e tij, me “bekimin” e tij dhe Erion Veliajt, bëhen 8465 metra katrorë. Do ndërtohen 4 kulla 21 katëshe. Janë 205 milionë euro fitim neto, me përllogaritje minimale, ku kryeministri dhe kreu i bashkisë Tiranë kanë fitimin e tyre, prandaj bëjnë të dy si “gore” në pikë të vapës. Është punë lekësh, “njëra dorë lan tjetrën, dhe të dyja lajnë fytyrën”. Por ama fytyrën kriminale të kësaj qeverisjeje dhe oligarkëve klientë të saj nuk ka lumë apo det që e “lan”

   Reply to this comment
 4. intelektuali July 26, 06:51

  NUK MESUAM ASGJE:

  Te prishet apo te mos prishet e te riparohet si “La Scala” e Milanos, qe do te thote:

  TE DUA, APO S’TE DUA

  O Teatri poshter i Gherardo Bosios qe sipas Lali Erit eshte vetem nje:

  DOPOLAVORO FASHISTE

  Prej pupuliti qe rrezikon jeten dhe shendetin e proletariatit katunar albanez, artdashes, pabuks, kokpalare dhe:

  PA BREKE NE BYTHE.

  Reply to this comment
  • Ali Pazari July 26, 09:13

   Ke shume te drejte o INTELKHALEJA e Ditas sepse eshte vertetuar se ti personalisht i ke Breket ne koke si “KURVE e VJETER” qe je …..

   Reply to this comment
 5. mirel July 26, 07:01

  Po ca aktori ka qene.. Nuk vjen me ai brez o vella, jo.
  E ka fajin Enveri qe vdiq dhe e shoi kete fare gjigantesh. Bashke me Teatrin do shuhet dhe kujtimi i tyre
  Nje arsye me teper per te mos e rrezuar. .po paret iu duhen cave, se i ka Ramuti mw thase. Merr ke greku, merr nga serbi, merr nga deti, merr nga lumi, merr nga rruget, minierat, nafta.
  I merr nga te gjitha, dhe per te marre akoma ju hedh te vobekteve nga nje therrime
  Ashtu thermohet dhe dinjititeti..aahtu sic thermohen thaset e Ramutit sa here qe i duhet ti jape ca leke per “artin”, per “rimekembjen”. Dhe keto therrime nuk i nxjerr nga thaset e tij, po te taksave.
  Kuponin vella, kuponin. Na duhen ca gjoba per te paguar ca artiste te tjere.
  Thaset i cojne pa vize me pushime.
  Ne Karaibe..

  Reply to this comment
 6. Gege Kosova July 26, 08:46

  |Po si eshte e mudnur per nje germadhe-teater te komunizmit, dis artist per ndonje urrejetje privatesie,t’i bashkohwen interest tashme te tejdukshem politike t e ndonje subjekti dalur bojet kombetar e te shijuar keq politikisht.Psi nuk I gezohen ndertimit te Teatrit te kohes dhe per kohen dhe nivelin artistic,por “kokrizen” per kok erra qe prokuroria mund te merret jo niveli I artisteve.Pse ore po perlyeheni ne politike, amdje lyheni me “marrveshje” qe askujt e per askend nuk del e kuptueshme.Po Basha te veneron dhjetra persona para nje kioisku, do vrapoje ne “perkr ahje” pse Qeveria nuk beni mire furnizmin me duhan!Kjo eshte politika,programi dhe veprimi politik I tij qe kur shqiptaret dhe Shqiperia sh petoi nga kaosi tetevjecare I sundimit te tyre.

  Reply to this comment
 7. Aladini me Eskorte July 26, 09:09

  Fjalë burrash të zhurmuara nga ndonjë kurvë bodrumi e KM këtu në forum.

  Sot Shqipëria nuk ka 17 parti, nuk ka Sal, Like e Rami

  Sot Shqipëria ka vetëm dy parti:
  Partia e Burrave dhe Partia e Kurvave

  Kane 100 e kusur vite qe fitojne Kurvat te ndihmuar nga bodrumi.

  Reply to this comment
  • Cuni i Vuk Karazhicit nga Vicidoli July 26, 16:19

   Do t`iu vije radha edhe kafsheve qe te qeverisin z.Aladini , pooooor… mbasi te kene mbyllur ciklin e plote te kalimit nga jeta ne shpelle , ne jeten bashkekohore te qytetarise . Natyra nuk di te beje perjashtime nga ligjesite e saj objektive !

   Reply to this comment
 8. Epiriot me Zemer e Shpirt July 26, 09:35

  Cafre mendimi ka per teatrin shenasi rama prsh?Te gjithe pesonazhet publike ne veri jane kunder Ps .Te gjithe keta lakej te Pd jane veriore edhe po perpiqen per te konferidarizuar Shqiperine.Ne mungese te marrjes se pushtetit ne tavoline si perhere nga kolonizatoret Amerikane.Deshperimi per pushtet ,edhe humbja e shpreses per te marre pushtet i ka terbuar te gjithe keta sllavojt.Paskeni qen faree keqe shume.Enveri paska qen doktori me receten e duhur per ju.Ju nuk beheni kurre te kesaj toke e as te ketij populli.

  Reply to this comment
 9. moshatari qe ka vuajtur e vuan July 26, 10:10

  Mor ti, Epiriot me Zemer e Shpirt, duhet te jesh o filogrek ose safi grek qe i ndan Ps pr Jugun dhe PD per veriun. Meqense i quan verioret PD-iste, edhe une po te them se jugoret jane PS-iste.Por ka nje ndryshim te madh, qe ti e di shume mire, por nuk e thua. PS-ia eshte partija e ortodoksise shqiptare, por e varur nga Janullatosi dhe krytari i PS do te jete perhere ne mos vllah ( sic eshte Edi Rama dhe Nano) do te jete ortodoks shqiptar. kete urdher ka dhene Greqia. E mespve qe edhe ne te Shqiperise se mesme e dime se cila eshte PS-ja. Por meso edhe tjetren, se PD-ja urdherohet nga UDB-ja. lumsi ne qe kemi keto dy parti.

  Reply to this comment
 10. g July 26, 10:32

  Karotit me shpirt muti, 2/3 e banorëve puro të jugut i kanë mbiemrat si të veritut. O Kariot, jemi organe të një kombi. Ajo që nuk u shkrua u trashëgua me gojë.
  Janë të dy rrugët për teatrin, por ajo që gogolizon shqetëtesimin është arroganca, korrupsioni,cinizmi, helmi nepërkian që lëshon më i bojkotuari, më perversi (alias kurrva sipas termit tënd) pallsurreli . Për të ushtruar zanatin tifoz binze gjej fushën.
  Hajt në gurmaz të mëndjes, që dhe bajga do të kishte zili

  Reply to this comment
 11. Qytetar July 26, 10:53

  Dardha nen dardhe do bjere!
  Edi Rama i ka zet artistet se eshte vete nje artist i deshtuar. Ashtu si Enver Hoxha qe urrente intelektualet e shkolluar jashte se ishte vete nje mbetes ne klase ne France ku e dergoi i kunati Omari dhe qe Enveri ja shperbleu duke i futur me pas plumbin Ballit.

  Reply to this comment
 12. kujtimi July 26, 12:51

  As me te gjatin e as me te shkurterin, po me ke, me te mesit???

  Reply to this comment
 13. Buzuku July 26, 13:56

  Edhe zonja Rajmonda Bulku u prononcua shpejt e shpejt se ka thene ate qe ka thene: te ndertohet I riu, pa prishur te vjetrin(!), Po ne se nuk prishet I vjetrin ku do ta gjejme vendin per te riun? Pra s’na tha gje. Po I shkon nje zonje te bukur, ku e ku me e bukur se Liz Tejlor te luaje ne ate godine te qelbur? Le te qurravitet sa te ngopet Budina e Licaj, Po ne populli e duam teatrin nje godine dinjitoze, sic I takon te ardhmes se Kryeqytetit.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 26, 14:38

   Ka nje variant tjeter o Buzuqja e Edvinit:

   TEATRI KOMBETAR TE RESTAUROHET ASHTU SIC E BERI GHERARDO BOSIO

   njashtu:

   Sic riparuan milanezet e Italise “La Scala-n” e tyre qindravjecare me lekat e tyre dhe pjeserisht te Bashkise pa ndihmen fare nga shteti italian,

   njashtu:

   Sic restaurohen te gjithe Monumentet e Kultures mijravjecare kudo ne Bote, sepse lidhen me historine e njerezimit ne Toke dhe nuk mund te fshihen me tritol ne dore nga faqja e dheut, me propagande te shemtuar “dopolavoro fashiste” kur te gjitha institucionet e shtetit shqyptar jane brenda ndertesave fashiste te Duce-Mussolinit.

   sepse:

   PO TE ISHTE PER MAFIAN E EDVIN DROGES DHE LALI ERIT TE TIJ NUK DO TE KISHTE MBETUR AS COLISEUMI I ROMES, AS PIRAMIDAT E EGJYPTIT DHE DO TE ISHTE SHKATERRUAR GJITHE QENDRA E LONDRES DHE PARISIT O TE FANATIKE TE MJERE

   dhe:

   Njerezimi do te kishte vetem Piramiden Famekeqe te Enverit,

   SI FANAR NDRICUES NE BOTE

   Reply to this comment
   • mbeshtetja July 27, 21:16

    Nuk restaurohet, jo e kam vendosur; do behet i ri, modern, por keta mender artista nuk do kene vend me atje. Le te ngrene nje teater privat. Une jam populli, mos kerkoni gjekundi. Do behen kulla? Le te behen, bile kisha deshire qe ne katet e siperme te kullave te behen aerodrome per uljen e ngritjen e avioneve

    Reply to this comment
 14. Baca July 26, 14:31

  Ky pushtet po mundohet te korruptoje qdo qenje te gjall dhe kur mendon qe ja arriti qe ta beje kete tek aktoret imagjinoni se qfar mund te beje tek njerezit e thjesht.

  Reply to this comment
  • Cuni i Vuk Karazhicit nga Vicidoli July 26, 16:31

   Do t`iu vije radha edhe kafsheve qe te qeverisin z.Aladini , pooooor… mbasi te kene mbyllur ciklin e plote te kalimit nga jeta ne shpelle , ne jeten bashkekohore te qytetarise . Natyra nuk di te beje perjashtime nga ligjesite e saj objektive ! Eshte per te ardhur keq , qe njeres qe ende nuk kane mesuar te gjitha shkronjat e alfabetit shqiptar , si puna e ketij @Baca , tani qe u bene pronare edhe me “token e xanun” , kane kapur majat e mencurise dhe specialiste per gjithecka ! Idjote te tjere , si puna e ketyre , flasin sikur te ishin ne mbledhjen e Partise serbo-fashiste te SHQUP-it !

   Reply to this comment
 15. intelektuali July 26, 14:38

  Ka nje variant tjeter o Buzuqja e Edvinit:

  TEATRI KOMBETAR TE RESTAUROHET ASHTU SIC E BERI GHERARDO BOSIO

  njashtu:

  Sic riparuan milanezet e Italise “La Scala-n” e tyre qindravjecare me lekat e tyre dhe pjeserisht te Bashkise pa ndihmen fare nga shteti italian,

  njashtu:

  Sic restaurohen te gjithe Monumentet e Kultures mijravjecare kudo ne Bote, sepse lidhen me historine e njerezimit ne Toke dhe nuk mund te fshihen me tritol ne dore nga faqja e dheut, me propagande te shemtuar “dopolavoro fashiste” kur te gjitha institucionet e shtetit shqyptar jane brenda ndertesave fashiste te Duce-Mussolinit.

  sepse:

  PO TE ISHTE PER MAFIAN E EDVIN DROGES DHE LALI ERIT TE TIJ NUK DO TE KISHTE MBETUR AS COLISEUMI I ROMES, AS PIRAMIDAT E EGJYPTIT DHE DO TE ISHTE SHKATERRUAR GJITHE QENDRA E LONDRES DHE PARISIT O TE FANATIKE TE MJERE

  dhe:

  Njerezimi do te kishte vetem Piramiden Famekeqe te Enverit,

  SI FANAR NDRICUES NE BOTE

  Reply to this comment
  • Te tille jini , sa here qe hapni gojen July 26, 16:40

   Ike more bajge , se nuk eshte per shtazet ky forum . Te ka shku menia me u ba “Intel… ” dhe del e leh ketu nga 10 here ne cdo shkrim ,… Per rrezikshmerine shoqerore te theksuar qe paraqet ,je i shkalles per t`u lidhur me zixhire per te mos kafshuar e infektuar qytetaret !

   Reply to this comment
 16. Taraboshi July 26, 17:48

  Intelektual me fal por qenke shume prapa kur ken krahasim me teatrin e madh La skampamekarakatinen e Duqes.
  Ndersa per zotin Radoja pa i hequr asnje presje vlerave te tij artistike.Por paska mbetur prapa me te bukure TK i ka ikur vlera dhe te prishet.Ju kundershtaret kur te ndertohet do ta vlersonime shume se te tjeret TUNG

  Reply to this comment
  • intelektuali July 27, 09:50

   Taraboshi- vija vija njashtu sic e do Partia,

   Teatri Kombetar erdhi ne Shqypni si nje bamiresi italiane ne vitin 1938 perpara Duqes, ate e projektoi dhe e ndertoi arkitekti Gherardo Bosio, italiani qe ndertoi gjithe qendren e Tiranes, perfshire ketu, Stadiumin, Univesritetin, Kryeministrine, Konservatorin, hotel Dajtin, Bashkine fantastike te Tiranes dhe te gjitha ministrite qe edhe sot mbajne shenjat e Duqes me shume objekte te tjera qe sipas planit urbanistik do te vazhdonin me disa rreze kryesore qe mblidheshin tek shadervani prej bronxi qe ishte porositur ne Milano: Bulevardi i Durresit, bulevardi i Kavajes, Bulevardi i Shkodres, Bulevardi i Elbasanit, bulevardi i Dibres, keto pese rreze sipas planit urbanistik te Bosios do mblidheshin tek rreth-rrotullimi i Bashkise se qytetit dhe zhvillimi parashikohej gradualisht ne do rreze te vecante me idene per kalime nentoksore tek qendra poshte shadervanit pa nderprere kalimin e mjeteve ne qender.

   KY ISHTE PROJEKTI I BOSIOS

   qe:

   Ti e quan “La skampamekarakatinen e Duqes” mua te them te drejten me vjen te qaj kur shikoj se sa ka rene morali i Shoqerise Civile shqyptare, shiko kete kafshen ketu me siper qe leh si qen pa thene kurgje konkrete qe te kuptosh se ku e ka cuar vendin tone me kulture te lashte Mafia Makute Enveriste me pushtet. Enveri hodhine ere me dinamit Bashkine e Bosios dhe ndertoi Muzeun Kombetar, nje Kulceder e shemtuar arkitekture qe nuk e gjen ne asnje Kryeqytet te Botes ne qender, me pare qe t’i bente qefin Nikita Hrushcovit prishi Pazarin e Tiranes dhe ndertoi Pallatin e Kultures, nje Kulceder tjeter arkitekture qe i zuri pamjen dhe driten nga Lindja dhe Mali i Dajtit, qendres se Kryeqytetit, bllokoi perfundimisht rrezet drejt Shokdres dhe Dibres dhe shkaterroi perfundimisht projektin urbanistik te Bosios si nje alifmatrak injorant pa shkolle dhe pa kurfare dijesh ne kete fushe te rendesishme dhe me shume pergjegjesi per zhvillimin e qyteteve.

   EDI RAMA PO VAZHDON MASAKREN URBANE QE FILLOI ENVERIT

   Si ka mundesi te mos keni asnje ndjesi per Monumentet e Kultures qe na kujtojne se jemi nje popull i lashte me inteligjent, dhe jo nje fis barbar prej Afrike Zulu?

   Italia ka shume objekte si Monumente Kulture, kaq shume jane sa nuk mund t’i numerosh, por i ruan dhe i miremban ato me nje fanatizem te papare, ashtu si ne Angli, ne France, Ne Spanje, ne Portugali, Italia e Madhe me mbi 300 mije kilometra katrore dhe popullsi mbi 60 milione banore ka teatrin “La Scala” ne Milano, ka kullen e Pizes, por ka edhe Coliseumin e gladiatoreve ne Rome, nje i ri anglez shkruajti me grafit emerin e tij mbi tullat e vjetra te Coliseumit dhe ne cast erdhi policia dhe e gjobiti me 1000 euro,

   SHQYPNIA E VOGEL SA NJE GOGEL KA VEPRAT E GHERARDO BOSIOS

   qe:

   Enveristat makute me pushtet po i fshijne nje nga nje nga faqja e dheut me propagande gebelsiane “dopolavoro fashiste” per te ndertuar ne vend te tyre Kulcedrat e tyre prej Betoni qe po e bejne Tiranen si Kandahari i Afganistanit duke e mbuluar “MUTIN” e tyre urbanistik me reklame te paguar nga droga dhe krimi.

   Reply to this comment
 17. intelektuali July 27, 10:11

  NJE MEMO PER ATA QE KANE SY TE SHIKOJNE DHE VESHE TE DEGJOJNE:

  Permbledhje nga:

  intelektuali

  Kompania “Cefla Engineering” qe kishte fituar tenderin publike per rinovimin e Teatirit “La Scala” ne Milano rinovoi dhe rivendosi të gjitha sistemet e ketij objekti Momument Kulture me histori te pasur: Stacionet e kontrollit, si dhe sistemet mekanike, elektrike dhe të veçanta. Çdo fushë individuale operative (auditorium, galeri, foyers, kullë fluturuese, dhoma provë, zyra dhe shërbime të përgjithshme) jane instaluar panele kontrolli, terminalet e kontrollit të ajrit të kondicionuar dhe pajisje të posaçme. Stacionet e sistemit janë vendosur në dhoma nëntokësore nën fazën, duke përfshirë sistemet e ftohjes dhe shkëmbimit të nxehtësisë, sistemin e shpërndarjes së ajrit të trajtuar, sistemin e zjarrfikësve, nënstacionin elektrik, furnizimin me energji dhe panelin shpërndarës, ndriçimin dhe sistemet speciale. Karakteristikat kryesore të të gjithë projektit ishin: Instalimi i sistemeve të parandalimit të zjarrit dhe parandalimit të aksidenteve të nivelit më të lartë të sigurisë; instalimi duke respektuar plotësisht parimet e restaurimit arkitektonik dhe duke ruajtur rigorozisht pamjen arkitekturale fillestare, duke përdorur teknologji të përshtatshme moderne për kursime të larta të energjisë, përfshirë përdorimin e ujërave gjeonëntokësore për qarqet e kondensimit të ftohësit te kondicionerece te fuqishem. Pika kryesore e projektit është kompleksi i sistemeve teknologjike, mekanike, elektrike dhe të veçanta. Projekti i rinovimit të sistemit të ndërtimit çoi në punë të mëtejshme duke përfshirë restaurimin e salles së makinerive. Ndërtesa është e lidhur me një rrjet të ngrohjes qendrore të kontrolluar nga një stacion i vetëm i ngrohjes qendrore që i shërben gjithashtu Palazzo Marino , Ragioneria Civica dhe Galleria Vittorio Emanuele. Vlefta e pergjitheshme e restaurimit unik perfshire ketu riparimet e ornamenteve ne dru, arriti ne 60 milione euro, kryesisht para nga Bashkia e Milanos dhe donacione nga Shqoeria Civile.

  Reply to this comment
 18. intelektuali July 27, 10:11

  NJE MEMO PER ATA QE KANE SY TE SHIKOJNE DHE VESHE TE DEGJOJNE:

  Permbledhje nga:

  intelektuali

  Kompania “Cefla Engineering” qe kishte fituar tenderin publike per rinovimin e Teatirit “La Scala” ne Milano rinovoi dhe rivendosi të gjitha sistemet e ketij objekti Momument Kulture me histori te pasur: Stacionet e kontrollit, si dhe sistemet mekanike, elektrike dhe të veçanta. Çdo fushë individuale operative (auditorium, galeri, foyers, kullë fluturuese, dhoma provë, zyra dhe shërbime të përgjithshme) jane instaluar panele kontrolli, terminalet e kontrollit të ajrit të kondicionuar dhe pajisje të posaçme. Stacionet e sistemit janë vendosur në dhoma nëntokësore nën fazën, duke përfshirë sistemet e ftohjes dhe shkëmbimit të nxehtësisë, sistemin e shpërndarjes së ajrit të trajtuar, sistemin e zjarrfikësve, nënstacionin elektrik, furnizimin me energji dhe panelin shpërndarës, ndriçimin dhe sistemet speciale. Karakteristikat kryesore të të gjithë projektit ishin: Instalimi i sistemeve të parandalimit të zjarrit dhe parandalimit të aksidenteve të nivelit më të lartë të sigurisë; instalimi duke respektuar plotësisht parimet e restaurimit arkitektonik dhe duke ruajtur rigorozisht pamjen arkitekturale fillestare, duke përdorur teknologji të përshtatshme moderne për kursime të larta të energjisë, përfshirë përdorimin e ujërave gjeonëntokësore për qarqet e kondensimit të ftohësit te kondicionerece te fuqishem. Pika kryesore e projektit është kompleksi i sistemeve teknologjike, mekanike, elektrike dhe të veçanta. Projekti i rinovimit të sistemit të ndërtimit çoi në punë të mëtejshme duke përfshirë restaurimin e salles së makinerive. Ndërtesa është e lidhur me një rrjet të ngrohjes qendrore të kontrolluar nga një stacion i vetëm i ngrohjes qendrore që i shërben gjithashtu Palazzo Marino , Ragioneria Civica dhe Galleria Vittorio Emanuele. Vlefta e pergjitheshme e restaurimit unik perfshire ketu riparimet e ornamenteve ne dru, arriti ne 60 milione euro, kryesisht para nga Bashkia e Milanos dhe donacione nga Shoqeria Civile.

  Reply to this comment
 19. Artisti i Popullit July 27, 13:37

  Ky rafoja qeka Artist i meritum.
  Kur e ka marre ne kohen e “merhumit”.
  E kam degju nje Here ne TV Kur qeshe ne shqiperi.

  Poshte me ate titull. Se ja ka dhon merhumi.

  Ky nje toc e asgje me shume. Bashke me mondbudinen e mondabulkun. Artista mender bithe.
  Copa mediokri qe AS me fol sdine.
  Pa le te mendojne.

  Mbyllet Halen e shko hani at Pension 100 Mij leksh te kohes se xhaxhit. Se AS ate se meritoni. Ne kete kohe do kishit qene shitsa tezgash te Gabi.

  Reply to this comment
 20. ai qytetar që e do artin. July 28, 09:27

  Po pra Ai qytetari qe e do artin do nje teater te ri ! dhe jo Teatrin qe vjen era myk lageshtire !

  Reply to this comment
 21. TIRONA July 28, 14:56

  Idjot intelektuali MOS NGATERO GAZERMEN ME LA SCALa-n !
  Gjithe problemi eshte ne koska dhe jo ne teatri
  Nqs lool,do te ishte ne pushtet : nuk dote bente dezhurnin e kohes se enverit,por do e ndertonte me garden.
  Guilem pershendete lool !

  Reply to this comment
 22. lalai July 29, 10:56

  Shqiptarët 1 popull bythëlëpirës…..Profesionist !!!!
  Bythëlëpirës ata që duan të prishet dhe Bythëlëpirës ata që nuk duan të prishet!!!!

  Askush nga këta BYTHËLËPIRËS të të dy krahëve pro dhe kundra nuk flet se si do të ndërtohet T.K?Çfare projekti ka,kush do ta ndërtojë…etj?
  A do të ketë KULLA T.K si te Stadiumi Kombëtar i 1 populli BYTHËLËPIRËS e pa Dinjitet!!!!
  Rroftë BYTHËLËPIRJA,Rroftë populli TRIM TRAP e PARTIDASHËS Bythëlëpirës Shqiptar!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim