Teatri/ Budina flet nga Durrësi: Do të zhvillojmë tur në të gjitha qytetet e vendit

May 22, 2020 19:34

Teatri/ Budina flet nga Durrësi: Do të zhvillojmë tur në të gjitha qytetet e vendit

Pasditen e sotme përpara Pallatit të Kulturës në Durrës Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit zhvilloi një tubim sensibilizues për situatën e krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar. Regjisori Robert Budina është shprehur se komuniteti duhet të sensibilizohet për krimin që kreu qeveria hapur fare.

Kurse Edmond Budina tha se do të zhvillohet një tur sensibilizues në të gjithë Shqipërinë që të vrasin frikën e krijuar nga dhuna e pushtetit.

“Nuk kemi çfarë të bëjmë më ndryshe, na ngeli vetëm të luftojmë, kam ndenjur 2 vjet e 3 muaj që t’i frymëzoj njerëzit që forca është fjala, fuqia është mençuria e mendjes, meqë të tjerët nuk përgjigjen unë duhet  të konvertohem me një ushtar.

Po sensibilizojmë komunitetin, po kërkojmë interpelancë në paralment, për krimin që kreu qeveria hapur fare. Është një luftë e madhe, duhet të sillemi si qytetarë. Është koha për kërkim llogarie për veprim demokratik se pse deshën të vrisnin artistët. Do të detyroheni të bëheni si  çeta të vogla që gjithsecili të mbrojë shtëpinë e tij”, është shprehur Robert Budina.

“Do të fillojmë një tur në të gjithë qytetet e Shqipërisë për të sensibilizuar qytetarët, të vrasin frikën sepse dhuna e pushtetit është e jashtëzakonshme. ai parlament që merret me individë dhe nuk merret me probleme të popullit duhet të përpiqemi që kultura do të vidhet në krye të politikës”, tha Edmond Budina.

 

l.h/ dita

May 22, 2020 19:34
Komento

13 Komente

 1. Poko May 22, 20:18

  Ore Budina.Jam shume kurioz te di se ku i gjen fondet, kush te financon per keto inkursione.Nuk besoj se i mbulon me dieta.Keto aktivitete kerkojne lefta.Pa na thuaj nje cike ku i gjen parat o Mond qe do bredhish gjithe shqiperine.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri May 22, 23:05

   Sido qe jete,Leket e takspaguesve shqiptare nuk ka vjedhur,ashtu si vodhi Edvin D’Rama 500 mije Dollare per te ekspozuar pikturat e tij ne Bienalen e Venecias,”piktura”qe u cilesuan nga kritiket e artit, zhgarravinat e nje adoleshenti nen efektin e droges.
   80 mije Dollare per nje foto me Obamen,25 mije Dollare per nje kollare,ekspozita ne Gjermani dhe Austri,Vile ne Surrel…..afera pa fund me qindra milion euro.

   Reply to this comment
   • per Zigur karin May 23, 00:19

    ha mut se nuk je ngopur akoma …

    Reply to this comment
   • Ramaik May 23, 06:49

    Jo o Zige nuk i ka vjedhur i shkreti. Ai mundohet për të mirën tonë. Po ne si shqiptarë esapi nuk e kuptojmë.
    Ore zigur po tani më vajti mëndja mua nuk i ka vjedhur ai. Atij se kush ja jep ato para dhe ai si patriot që është I shpenzon për të ruajtur shtëpitë tona nga Rama. Se ai hallin e popullit ka se andej nga fshatrat e lalës-surrelit ruhen vetë.

    Reply to this comment
 2. tosi i vogel May 22, 20:55

  keta Budinat u keputen ne bythe duke luftuar

  Reply to this comment
 3. xxx May 22, 21:28

  me parlamentin i vure piken

  Reply to this comment
 4. Ce May 22, 21:38

  I fute ndonje peshk sot me Guljem qylaxhiun e Durresit O Hajdut Edmond Budina, po kush te vjen prapa ty neper qytete, por pd ja e shpartalluar ne baze po ben nje fare trajnimi te militanteve me kete rast, si pune zbori por pa arme.

  Reply to this comment
 5. YYYYYYYYYYYYYT RRACE MUTI May 22, 22:54

  TEE SHEMTUAR NE FYTYRE

  TE SHEMTUAR NE SHPIRT

  TE URRYER NE SHOQERI

  TE MALLKUAR NGA AJO SHQIPERI

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic May 22, 23:08

  Shko ku te duash gethit sa te duash askush nuk e rruan per ty. Ti rrugac ase qe i prish pune askujte.
  Shume shpejte di te jeni para drejtesise te gjith ata qe prehen shpaten kuder fabrikave dhe uzinave shqiptare qe i shkatrruat dhe nuk ndertuat asgje.!
  Kohja do ta provoj.
  Teatri do behet njeqinde here me i mire.!

  Reply to this comment
 7. Ago May 23, 04:26

  Po mire mo, nuk e di populli qe ti je anetar i kryesise se PD?!
  Kujt po ja hedh ti ato, jo frika e jo guximi? Populi do hedhi voten ne 2021 e ta dish mire do jete prape kunder PD..

  Reply to this comment
 8. Teuta May 23, 07:08

  Urraaaaaaaaaa na doli edhe nje kryetar tjeter partie….

  Reply to this comment
 9. kasemi May 23, 08:10

  Me keto sharje e fyerje qe ben, kujdes more mender kryetar se mos hash ndonje kokes e ankohesh pastaj, jo per gje po nuk ti ka kush borxh, prandaj pak me kujdes kur flet, mos i tejkalo kufijte e eduktes.

  Reply to this comment
 10. Mala May 23, 11:50

  Do te ishte morale,sic e dini shume me mire se une, te shkohej ndejt miresive te profesionit,regjise dhe skenes,Jo sherbimit te poltikes ditore.Ajo, politika ditore, siguron vetem “ushqim ditor” jo vend ne historikun e artit..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim