TK përfshihet në listën e 7 trashëgimive më të rrezikuara në Europë

March 24, 2020 13:00

TK përfshihet në listën e 7 trashëgimive më të rrezikuara në Europë

Përpjekja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka marrë sot oksigjen në përpjekjen e saj për të mbrojtur godinën e 1930-s nga shembja.

Europa Nostra – Zëri Europian i shoqërisë civile të angazhuar në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe natyrore – dhe organizata partnere e saj, Instituti i Bankës Europiane të Investimeve, kanë shpallur sot 7 vendndodhjet e Trashëgimisë më të rrezikuara në Europë për vitin 2020.

Mes 7 monumenteve është përfshirë edhe Teatri Kombëtar i Shqipërisë. (LEXO KËTU)

Lajmin e ka bërë të ditur Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar.

Ky ishte lajmi më domethënës në një përpjekje që filloi gati njëzet vjet më parë dhe kulmoi dy vitet e fundit, me qëndresën titanike të artistëve, profesionistëve, aktivistëve  dhe qytetarëve që mbrojtën Teatrit Kombëtar nga tentativa e Autoriteteve shqiptare, përkatësisht , qeverisë shqiptare, pushteti qendror dhe ai vendor, për ta shembur”, thuhet në njoftim.

Pamje nga nje prej protestave te Aleances

Pamje nga nje prej protestave te Aleances

Në këtë përzgjedhje, Teatri Kombëtar i Shqipërisë mori vlerësimin: “Shembull i jashtëzakonshëm i arkitekturës moderne italiane të viteve 1930”.

Vendndodhjet e tjera në këtë listë përfundimtare janë:

Kështjella Jezeří, Horní Jiřetín, REPUBLIKA ÇEKE

Kështjella e Sammezzanos, Toskanë, ITALI

Blloku Y, Lagjja Qeveritare, Oslo, NORVEGJI

Centrali elektrik Szombierki, Bytom, POLONI

Fortesa e Beogradit dhe Rrethinat e saj, SERBI

Stadiumi Pleçnik, Ljubljanë, SLLOVENI.

 

e.k/dita

March 24, 2020 13:00
Komento

28 Komente

 1. ILIRET March 24, 13:10

  E kujt po i rruhet se e tha Europa Nostra.
  Nuk e paska thene dhe Lul Basha.
  Teatri do te shembet dhe do te behet i riu modern.
  Ose rrini aty derisa sa te vdisni duke e lene edhe nha 50 vjet Shqiperine i vetmi vend ne bote pa teater.

  Reply to this comment
  • Kulla e barit do te digjet, se ka paguar rryshfetin njeriu i botes March 24, 13:52

   Te behet ama pa kulla rreth e rreth. Varja edhe pse s´kemi aktore, na duhet nje Teater. Po u be per hir te kullave rreth e rrotull atehere te gjithe ju meritoni nga nje kallep dinamiti ne bythe.

   Reply to this comment
   • Europiane italiane qe jane kunder ndertimit te nje objekti te ri europian - Duan ate fashistin e tyre March 24, 16:22

    Eshte idiotizem qe ky grup i zerit civil ne Europe nuk lejon ndertimin e nje godine te re europiane ne mes te Europes por mbron nje objekt te rrenuar per argetimin e ushtareve fashist gjate luftes se dyte boterore. E kujt i plasi se keta jane anti-europiane! Futi ruspen Erion Veliaj godones fashiste, sapo te kaloje gjendja e virusit. Zbukuroni Tiranen. Forca! Ata qe jane ne dashuri me fashizmin italian le te shkojne tek varri i Duces dhe te bejne homazhe tre here ne dite atje. Ngrini cadra madje dhe flini aty rreth Duces, bashke me Europa Nostra qe eshte ne dashuri me Ducen. Na lini ne te tjeret te gezojme Teatrin e ri qe do te ndertohet. Ne jemi shumica dhe ne vendosim se cfare behet me Teatrin. Ju degjuam, ju respektuam, ju spjeguam aresyet e prishjes juve ne minoritet. Kalbezim, mykosje, degradim, azbestos qe shkakton kancer, kushte jo higjenike, mungese ngrohje dhe shume e shume te tjera. Tani nese doni te luani teater ne keto kushte shkoni gjeni nje hale ne periferi te Tiranes dhe luani atje. Nje hale publike, ku pshurrin kalimtaret.

    Reply to this comment
  • Sije March 24, 14:28

   Mire je me shent? Ruj veten. Rri brenda mos dil se oshte korona neper kembe o llum komunist i kthyer kurve narkoshteti.

   Reply to this comment
  • edi March 24, 15:19

   Njerezit pa shije e tifoze si ty, kerkojne opinion nga babi Edi, Ne e duam nga ata qe kane kulturen e Romes se lashte dhe Rilindjes Italiane Opinionin o malok…

   Reply to this comment
 2. Gertruda March 24, 13:31

  Te vetmet vlera te verteta kulturore dhe artistike ne Teatrin Popullor i kane te gjitha dramat dhe komedite e realizmit socialist te shfaqura atje nga artistet shqiptare te nivelit boteror !
  Sa i perket nderteses,ajo jo vetem nuk ka asnje vlere arkitekturore,por eshte nje karikatine pupuliti e baraz vlereshme wc publike!
  Pra keshtu indirekt po mbroni letersine e realizmit socialist e jo ish bordellon e kohes se fashios!

  Reply to this comment
 3. FIloeuropiani March 24, 13:55

  Te dhjere por krenare filluan te frustruarit te nxjerrin cfare iu mban barku kunder Europes.

  Reply to this comment
 4. fteri March 24, 14:23

  Ndërtesa më pa vlerë është ky tetatër,shëmton dhe vendin e hapsirën që zë.Unë si qytetar deri tanë nuk kam kuptuar dhe shijuar asnjë vlerë ndërtimi .. Ai nuk meriton ti thuhet teatër por stallë bagtishë me ato magazina të stërgjatura,dhe ato shtylla te porta trëmb njerzit.Shqiprisë i duhet një teatër i ri bashkëkohor funksional me popullësinë e kryeqytetin ,dhe mundësisht shumë i bukur.

  Reply to this comment
 5. Adih March 24, 14:28

  Gertruda @………
  Ketu behet fjale ,dhe qellimi eshte per te ndertuar kulla ,pra per korrupsion shteteror .lepuri fle ne vend tjeter .Prandaj ketu nuk hyn ne pune fare veprat e realizmit socialist .Po mos te ndertoheshin kulla ne truallin e teatrit padiskutim , aktoret e teatrit do pranonin nje teater te ri .Prandaj , lere socializmin dhe diktaturen mos harosh dhe fashizmin .
  Jepi cezarit ate qe i takon .

  Reply to this comment
  • Gertruda March 24, 22:57

   Adih& co!
   Leri denglat dhe bjeri direkt problemit!
   Une gjykon ato cfare thuhen e jo ato qe fshihen!
   Ne se kullat jane ne shkelje ligjore te denoncohen,por sa i perket vlerave te teatrit eshte MASHTRIM I MADH!
   Ai TEATER ka vlera vetem per veprat e realizmit socialist e asgje tjeter!
   Ne se duan te mbrojne vlerat,keto jane!
   Nuk mbulohet muti me shurre!
   E gjitha kjo eshte perplasje MAFIOZE qe nuk ka te beje fare me teatrin!

   Reply to this comment
  • Gertruda March 24, 22:58

   Adih& co!
   Leri denglat dhe bjeri direkt problemit!
   Une gjykoj ato cfare thuhen e jo ato qe fshihen!
   Ne se kullat jane ne shkelje ligjore te denoncohen,por sa i perket vlerave te teatrit eshte MASHTRIM I MADH!
   Ai TEATER ka vlera vetem per veprat e realizmit socialist e asgje tjeter!
   Ne se duan te mbrojne vlerat,keto jane!
   Nuk mbulohet muti me shurre!
   E gjitha kjo eshte perplasje MAFIOZE qe nuk ka te beje fare me teatrin!

   Reply to this comment
 6. kasem gahinji March 24, 14:48

  Te ndertohet nje teater i ri ne nje vend tjeter dinjitoz te Tiranes.atje te mos punesohet asnje nga keta plehra artiste. Te qendrojne ne ruajtje te germadhes se ish teatrit sa te duan pastaj.

  Reply to this comment
 7. edi March 24, 15:22

  Respekt e detyrim per ata qe e mbrojten keto 20 vjet teatrin nga barbari qe eshte ne krye dhe nga makuteria e Lejfenit ne krye te baskise.
  Ju detyrohemi ne breza.

  Reply to this comment
  • shabani March 24, 16:24

   Teatri eshte ndertuar si gazerme e ushtrise italiane me materiale qe perdoreshin per ndertime provizore duhet te ishte shembur para 50 vjeteve

   Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic March 24, 15:24

  Sa lufte e madhe per te mbrojtur kater derrasa te ndertuar nga DUCJA.
  Po ku qet ju more bylmeza qe nuk e mbrojtet shqiperin qe qe me ze e me figure u rrafshuan 1 milion vende pune.?
  E quditshme. Kure Berish beri thirrje o burra kethenja shqiperin permbys te gjith u treguan te gatshem te kapin cfare te kepin e Berisha i kapi te gjith. Ndersa sote Berisha beri thirrje mbronja DUCEN te gjith ju u ngritet ne kembe per te mbrojtur ducen. Ku ne faket po prishet dhe po ndertohet me i mire , ndersa juve shkatrruan dhe nuk ndertuat ase edhe nje banjo Hale. Turp te keni fashiste te ndyre,!

  Reply to this comment
 9. mirel March 24, 16:09

  Bravo aktoreve! Jam me ata

  Reply to this comment
  • Aaiu nga Selenic March 24, 19:34

   O mirel ti gjithnje behesh me te keqen. Keta nuk po bejen ndonje gje te mire.Po zbatojer progremin e rruges qe eshte PD dhe LSI te cilet cdo gje qe eshte ndertuar e re ne Tirane kete i jan kunderven me protesta deri sa kan marre pjese edhe Presiden injorante.
   Keshtu u filluan protestat me Liqenin ku aty u ben mrekullira dhe tani si sagaret dalin e defrehen edhe keta matrapaze qe vetem shkatrrimin mbeshtesin dhe jo ndertimin.
   Keshu u be edhe me ndertimet deri ketu tek Unaza. E Ted gjitha keto mrekulli neser ju do te jeni kokeulure para ketyre ndertimeve madheshtore qe do te beheb dhe qe do t`ja shtoj hijeshin edhe me shume kryeqytetit ton te dashur.!

   Reply to this comment
   • mirel March 25, 05:02

    Cfare thua mer vrrome e Dules?
    Ta ka qefi te marresh truallin publik dhe tja japesh Fushes? Ashtu sic moret Rrugen e KOmbit dhe ja dhate Kastratit, apo Unazen dhe ja dhate Ulajt?
    He mor plere, kush po i ben te keqiat?
    Po 15 milionet kush ja dha Lulit
    Po 100 milionet e Bexhetit?
    Sa shkon llogaria?
    1 miliarde e gjysem borxhe per shqipkaret

    Reply to this comment
 10. fteri March 24, 18:25

  Kë quan “aktor” Teatri ti more tartabiq, trazhgimtarët të musolinit që ndërtuan kapanonin për ushtarët e fashizmit që kishte besim në vetëtë e luftës agresive ,luftë që u jep energji e shëndet ,u zgjat jetën kjo gërdall i përshtatur si teatër i fashizmit .Ky është teari i të gjithë AKTORVE ,plehrave ,të historisë ,që u rreshtuan në krahë të protestës Ilir Floririt ,Edmond Budinës ,Juljan Dedës ,ati homos ,të cilët luftojnë për trazhgimtarët e Duçes së fashizmit At Benito Musolinit ,sikur të jetonte i gjall do tu jepta dekorata të fashizmit si vllla i nazizmit hitlerjan.Këta aktor përfajqësojnë artin e plehrave ……

  Reply to this comment
 11. vlora March 24, 19:00

  Me kete godine shemtire do perparojme ne?Te gjithe ata qe mblidhen atje jane ca medioker militante te pd.Shteti ta prishi ate karakatine e te ngrej nje teater madheshtor per sot e per brezat qe do vine e ti lere llapaqente

  Reply to this comment
 12. Aaiu nga Selenic March 24, 19:34

  O mirel ti gjithnje behesh me te keqen. Keta nuk po bejen ndonje gje te mire.Po zbatojer progremin e rruges qe eshte PD dhe LSI te cilet cdo gje qe eshte ndertuar e re ne Tirane kete i jan kunderven me protesta deri sa kan marre pjese edhe Presiden injorante.
  Keshtu u filluan protestat me Liqenin ku aty u ben mrekullira dhe tani si sagaret dalin e defrehen edhe keta matrapaze qe vetem shkatrrimin mbeshtesin dhe jo ndertimin.
  Keshu u be edhe me ndertimet deri ketu tek Unaza. E Ted gjitha keto mrekulli neser ju do te jeni kokeulure para ketyre ndertimeve madheshtore qe do te beheb dhe qe do t`ja shtoj hijeshin edhe me shume kryeqytetit ton te dashur.!

  Reply to this comment
 13. Jimi March 24, 19:34

  Nje organizem anonim, qe kerkush ne bote nuk ja di emrin dhe funksionin, pa lere te marre ne konsiderate se cfare thone.
  Per here te pare po ja ndigjoj zerin dhe keta trimoshet e thiatros po na egzaltohen!? Prisni nje cike sa te mbaroje davaja e koronit pastaj flasim.

  Reply to this comment
 14. Konti Sbalta March 24, 20:44

  Ky eshte burimi i coronavirusit ne Shqiperi shembeni kete qender te perhapjes e semundjeve vdekjeprurese !

  Reply to this comment
 15. alphade March 25, 01:31

  PD-…. , Bande jeniceres te SaliserbVicidolit qe shkaterruar
  Shqioerine,tash jane ngritur te mbrojne gerdallen e DUCES
  qe u ndertuar per ushtaret fashiste. E kane gjetur “argu-
  mentin” se Italia fashiste ndertoi edhe ministrite apo k/mi-
  nistrise ,etj. dhe duke qene te ndertuar nga Italia fashiste
  edhe keto ndertesa valle duhen shkaterruar ?! Zoterinj, ke-
  to ndertesa u ndertuan dhe kishin karakter ekslusivisht
  karakter administrativ ,ndersa “Teatri” juaj kishte karakter
  ekskluziv ushtarak , i perdorur nga ushtaret e DUCES per
  defrimin e tyre dhe ky ” defrim” vazhdon edhe sot me ORGJIITE ilegale te disa artisteve,i thencin. Kete nuk e kam
  thene une por vete artistet …..!? Ai “Teater” ,ne mos sot ne-
  ser do te rrezohet per toke dhe gam-gamet e qenerve do te
  vazhdojne te kompozojne “elegji” mortore ….Vazhdoni me
  ELEGJITE TUAJA ….KJO ESHTE PUNA E LLAHINKAVE TE
  BANDES SALISTE DERI SA TE NGORDHIN…..,!!!

  Reply to this comment
 16. KORÇARI March 29, 17:34

  Ne Shqiptarët do mbetemi POPULLI MË IDIOT NË PLANET, ne jemi ndoshta të vetmit që HAMË SAPUNIN PËR DJATHË , erdhi SALI MUTI më 90-ën dhe tha ti prishim Fabrikat-Uzinat-Kombinatet etj se i ka bërë Komunizmi dhe ne të PJERDHURIT RRËMBYEM KAZMAT DHE O BURRA I SHKATËRRUAM , sapo i SHKATËRRUAM shkoi i biri dhe e bija e SALI MUTIT dhe shitën pajisjet dhe makineritë Qindra, mijëra Milionëshe për Skrap dhe u bënë MILIONERË BRENDA NATËS ndërsa ne të YXHYMIT na mbeti … Gishti në Bythë, por si Popull Idiot që jemi , nuk vumë mend dhe më 97- ën kur doli përsëri SALI MUTI dhe tha që poramidat janë të sigurta ne prapë BËMË YXHYM O BURRA DHE HUMBËM PASURITË , prapë djali dhe çupa e SALI MUTIT NXORRËN MILIONA , ndërsa ne si gjithmonë fituam ATË TË TRETIN MË TË GJATIN por dhe GISHTIN NË BYTHË, por historia vazhdon, dolën shokët e SALI MUTIT që hiqeshin gjoja si Armiq të SALI MUTIT dhe thanë O BURRA O POPULL IDIOT RRËMBE ARMËT dhe u vramë e u premë me njëri tjetrin, dhe për pak desh u shuam si Komb kur SALI MUTI mobilizoi Veriun kundra JUGUT , por ne si POPULL IDIOT QË JEMI prapë nuk mësuam nga SHKATËRRIMI TOTAL I INDUSTRISË ,USHTRSË , ARSIMIT, SHTETIT dhe zgjodhëm PËRSËSRI SALI MUTIN i cili desh zhduku UÇK-në më pas nuk u ngop por vazhdoi me GËRDECIN , dhe ne si popull Gomar dhe Pa kujtesë ,përsëri NUK NXORRËM MËSIME dhe zgjodhëm NANON KUMARXHIUN , i cili s’pirdhte për Shqipëri dhe Popull ppr vetëm për Lekë, jo aq Shkatërrues si SALI MUTI por gjithësesi jo i mirë, pastaj vazhduam GOMARLLËKUN ME LIKEFLORIRIN, e më pas vazhduam me RAMË BREKËVARURIN , dhe me LALILEKUN HAJDUTIN dhe SHKATËRRIMTARIN .
  Por prapë NUK MËSUAM dhe lamë BREKËVARURIN të na Sjellë QERIMENË KUMBARON si ministre e ÇKULTURËS, HAJDUTIN MASKARA AHMETAJ Ideatorin e Taksës për rrogat e ulëta , bëri President LIKE FLORIRIN, Na “Ndërtoi “Rrugë me 3 Milion Euro metri na solli PPP -të , na solli DAKON E DURRËSIT ,shkatërrimtarin e Monumenteve të Kulturës , dhe Arkeologjisë , Dakon e Firmave për Ndërtimin e Pallateve që morën Dhjetëra jetë njerëzish por atij NUK I HYRI GJËMB NË KËMBË ,bile BREKËVARURI SHKARRAVITËS e quajti dhe Shok të ngushtë.
  JA I TILLË POPULL JEMI, IDIOT, GOMAR, QESHARAK QË GËNJEHEMI ME NJË KORIÇKË TË THATË, QË SHESIM TË ARDHMEN (VOTËN) E FËMIJËVE PËR NJË THES ME MIELL , APO PËR 50 MIJË LEKË TË VJETRA, POR MË E KEQJA ËSHTË SE E BËJMË PA PATUR MËDYSHJE FARE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim