Edi dhe Tedi

December 13, 2018 09:41

Edi dhe Tedi

 

Nga Bedri Islami

Në këto ditë të lëvizjes studentore shpesh herë kam menduar për një djalë të ri nga qyteti i Shkodrës. E quajnë Tedi dhe është e mundur që e kam njohur që kur ishte fëmijë dhe vinte tek im vëlla, Agroni, për të mësuar anglisht apo frëngjisht.

Nuk është në Shqipëri. Ka disa kohë që ndodhet në Francë dhe studion, natyrisht krahas punës që bën, pasi prindërit e tij, edhe pse nëna është pedagoge në Universitet, ndoshta nga më të shquarat, dhe babai inxhinier, përsëri është e vështirë të përballosh edhe studimet e të birit, edhe nëse do të ishte në Shqipëri, e lere pastaj në Francë.

Nganjëherë e lexoja Tedin në postimet elektronike që bënte dhe më pëlqente jashtëzakonisht mënyra se si i shikonte gjërat, qetësisht, pa u ngutur nga mosha e tij, me një seriozitet rinor që beson tek e ardhmja dhe pa asnjë ngurrim për të thënë një ndjenjë të tij që e kishte brenda vetes.

Kam komunikuar shumë rrallë me të. Nga largësia, nga mosha. Nga pamundësia për të qenë në jetën e tij, ku nuk futesh dot, pasi mosha e bardhë e tyre nuk kishte vetëm kufijtë e saj, por edhe një ringjallje të mrekullueshme.

E kisha besuar se do të rrinte gjatë në Shqipëri, ku mund të kishte vendin e tij, ndoshta më të rëndë se shumë bashkëmoshatarë të tij.

Nganjëherë nuk isha në një mendje. Ai, gjithnjë e më dendur shkonte drejt së djathtës dhe jo se nëna e tij kishte qenë deputete e opozitës, por nga gjithë qëndrimi i familjes së tij, fillimisht dhe, më pas nga një bindje e tij e brendshme.

E dija se nuk do të ishte kurrë fanatik i një qëndrimi partiak.Më pëlqente të mendoja se, pavarësisht një bindje të tij të ndryshme nga e imja, ai i takonte një brezi të së ardhmes.Pak kohë më parë, pasi kishte studjuar në Universitetin Publik dhe i zhgënjyer nga shumë çka, jo vetëm nga kushtet, por edhe nga niveli i gjithë atij që quhet sistem arsimor universitar, u largua nga Shqipëria drejt Francës. Nuk e di se kur do të kthehet dhe nëse do të kthehet.

Më dhëmb që një djalë si ai nuk do të jetë këtu, në vendin e tij. Jam i bindur se sonte, kësaj nate, do të ishte mes studentëve, ndoshta njëri nga liderët.

Shumë Tedi po largohen kështu.Nuk do të kishte ikur nëse gjërat do të kishin qenë ndryshe. Nuk e di pse mendoj se edhe shumë nga ata studentë që kanë dalë në rrugë mund të kishin ikur, nëse do të gjenin një mundësi. Ata nuk e duan më pak Shqipërinë se të tjerët, por ajo u është mërzitur. ne ja ua kemi mërzitur. Sidomos qeveritë u a kanë sjellë shpirtin në majë të hundës. Jo vetëm kjo e sotmja. E djeshmja shumë më tepër. Ajo që bëri universitetet kioska, që mori përfitimin ë xhepin e saj, dhe e shndërroi atë në vila, investime, hotele.

Tedi mund të rrinte këtu. Ndoshta sot që shkruaj a nesër, një tjetër Tedi do të marrë rrugën i zhgënjyer.

Ju, Edi Rama, e keni në dorë të mos ndodhë kjo. Jo se gjimnazistët tonë nuk do të shkojnë në universitetet e huaja, por të mos shkojnë nga që këtu ju i a kanë mbyllur ë gjitha shtigjet.

Jepni studentëve më të mirën  e mundshme.

Ju mund ta bëni këtë. Lëreni koncesionet e pafund, lëreni marrëzitë qeveritare. Kthehuni nga ata 140 mijë studentë që ju kanë pasur dikur idhull.

Parisi është i mirë, por bëjeni edhe këtë vend të banueshëm për studentët, të mirë dhe të pranueshëm.

Shumë vite më parë, një njeri i politikës ju tërhoqi nga Franca dhe ju bëri vend në Shqipëri.

Ju keni një shans më të madh se ai: keni rastin të bëni që gjithë të rinjtë të mos e dëshirojnë largimin nga mungesa e atyre gjërave më jetësore, që mund t’ua rregulloni.

Ndalojeni Tedin të braktisë këtë vend.

Ju erdhët! Le të vijnë edhe ato. Jepni studentëve atë që meritojnë.

l.h/ dita

 

 

December 13, 2018 09:41
Komento

40 Komente

 1. rrem vogli jr December 13, 10:56

  Bedri ke te drejte….por Edin e pruri Fatos Nano ne zbatim te urdherit te Ramiz Alise,si I perzgjedhur I tij qe ne 1990 j, por nje urdher I Kupoles okulte qe sundon politikanet mjerane me dosje sigurimi e hajnije.
  Per sa kohe do drejtohet vendi prej tyre Selanik e tatpjete mut ka qene e mut do jete……..

  Reply to this comment
  • Koqa December 13, 11:34

   Mos e çani menderen dhe lerini brroçkullat te gjithe Teted kudo qe te vene prape shqipetar do mbeten dhe kur tu jepet mundesia do vjedhin do korruptohen do mashtrojne to behen si Berisha si Rama ,ngaqe e kemi ne DNA.
   Edhe ne Harvard te studiojne prap DNA eshte me e forte se studimet.
   Thjeshe duhet ti merri sic jane gjerat dhe te rroni me te lumtur

   Reply to this comment
  • 555 December 13, 21:36

   Shume i sakte arsyetimi:Te gjitha klikat qe kane sunduar kete vend pas 90-tes,ua kane nxjerre nga zemra Shqiperine shumices se shqiptareve!
   Eshte fatkeqesi,por kete menxyre nuk kane mundur ta bejne as te gjithe pushtuesit per qindra vjet!
   E shikoni se pas 97-tes, kur nuk ka patur asnje proteste sindikaliste,por vetem partiake?
   Ndodh se njerezit e ndjejne qe ketu ka vdekur qe ne lindje demokracia dhe njerezit jane lodhur se prituri te mbaroje ky tranzicion i flamosur!
   Ka shume gjera qe kane bere qe shqiptaret te marrin rruget e emigrimit masiv,shume here me teper se ne 90-ten ,si pasoje e ndryshimit te sistemit politik!
   nuk po marr shembuj te veshtire sa per te treguar realitetin tek ne:
   1-Te gjitha qeverite kane investuar kryesisht tek rruget,gjoja ne emer te zhvillimit te vendit dhe turizmit,qe ne fakt ato kane patur qellime elektorale dhe korruptive!
   2-Tirana merret si shembull i suksesit te qeverise Rama,ndersa per mua Tirana eshte shembulli me kriminal se si shperdorohen fondet per imazhin kriminal te qeverisjes duke krijuar idene para te huajve,ambasadoreve kryesisht,medias se huaj etj se Tirana po zhvillohet!
   Kryebashkiaku Veliaj,sipas interesave dhe qellimeve antipopullore te kryeministrit Rama,ka shpenzuar miliona pa asnje studim,pa percaktuar prioritetet dhe nevojat kryesore te teritorit te Bashkise Tirane etj,por i ka hedhur milionat ne vende ku bien me shume ne sy e jo atje ku ka patur me shume nevoje!
   Ka mbushur qendren e Tiranes me investime,rruge te asfaltuara,lulishte,kende lojrash,sinjalistike super moderne etj,por ka diskriminuar zona te tjera banimi me dendesi te madhe popullate.
   Shembulli me tipik i ketij diskriminimi eshte Yzberishti (prane Astirit) me nje popullsi prej rreth 30-40 mije banore,prej te cileve rreth 3-4 mije jane femije!
   Eshte llogjike,humane dhe morale,qe nje Bashki e drejtuar nga njerez jo mashtrues,jo te korruptuar,jo show man gjeja e oare qe duhet te kete parasysh eshte qe te trajtoje te gjithe qytetaret e saj ne menyre te barabarte te pakten ne plotesimin e qendrave te banimit me elementetr baze te jetes ne raport te drejte me dendesine e banoreve,sic jane:
   !-Cerdhet!
   2-Kopshtet!
   3-Shkollat!
   4-Lulishtet!
   5-Kendet e lojrave!
   6-Rruget e shtruara!
   7-Ndricimi rrugor!
   8-Pastertia e ambienteve!
   9-Poste policie,te pakten per nje bllok me 30 mije banore!
   10-Sherbim postar!
   11-Qender shendetesore!
   12-Transport urban! etj,etj!
   Ne Yzberisht 10 nga keto mangesi qe rreshtova nuk EKZISTOJNE fare!
   Ndonese banoret kane paguar cdo muaj taksa vendore,bashkia nuk ka bere asgje ketu!
   Bashkia Tirane e ka diskrimunuar Yzberishtin ose nga korrupsioni o se ka bere sic trajtonte dikur klika e Tito Rankovicit Kosoven!
   Ne se Yzberishti me pallate 10 kate i ka keto mangesi themelore,po kjo bashki,per arsyet qe i di vete,ne bllokun afer nesh rreth 10 metra me te gjitha shtepite perdhese,jo vetem i ka asfaltuar te gjitha rrugicat,por u ka ndertuar edhe gardhet prej betoni me kangjella qe nuk eshte detyre e bashkise por e banoreve!
   Pse ata i ka asfaltuar,ndersa ne Yzberisht jo?
   Edhe nje rruge qe behet per trafikun e Tiranes e jo per Yzberishin,kryebashkiaku e quan bulevard te Kasharit, ndonese Kashari eshte 5-6 km larg!
   Jetojme si ne getot e Bombejit,nuk hapim dot dritaret se na mbyt pluhuri,plehra dhe qen rrugace plot sa te shqyejne nga pantallonat!
   Kjo eshte pasqyra e vertete e bashkise se Tiranes:Pune per reklame dhe me interesa te dyshimta!
   Pse i ka ndare kryebashkiaku Veliaj banoret me kategori?
   Mos valle femijet qe lindin duhet te mos rriten per te luajtur ne lulishte apo kendet e lojrave deri sa t’i mbushet mendja Veliajt te hedhe edhe ketu nje kocke?
   Qytetaret e Tiranes kane te drejta te barabarta,por interesat e Rames dhe Veliajt,qe punojne vetem per vete,kane bere qe banoret e Yzberishtit te diskriminohen paturpesisht!
   Ia kam shkruar keto edhe kryeministrit Rama,por ai sic duket ka qellimet dhe interesat e tij!
   Rama dhe Veliaj jane fatkeqesia e Tiranes!
   Por edhge opozita polirtike eshte farkeqesia e Shqiperise qe nuk merret me keto problemet e verteta te popullit duke e vene Ramen dhe Veliajn me shpatulla per muri,por merren me babalet!

   Reply to this comment
 2. Agron December 13, 11:05

  Kam qare…e mallkuar..Edin dhe gjithe te tjeret..si ai…u zençin syte haka e te rinjve…im bir po ashtu iku larg…me thone me fat…por un e di sa dhemb…

  Reply to this comment
 3. Kris 1 December 13, 11:08

  Tedet do vazhdojne te ikin por kemi fat se kthehen Edet direkt ne nje kolltuk ministri ose deputeti.Pushteti eshte o liste e zeze ose trashegimi.

  Reply to this comment
 4. Flutura December 13, 12:32

  O mr. Bedri,
  Nje Tedi dje nga Shangai u bente thirrje Tedeve ne Tirane qe te ulen e te bisedojne per problemet e universitetit me qeverine dhe jo te rrijne rrugeve kot. Problemi i tyre Bedri nuk eshte tarifa me duket, por cilesia e produktit qe marrin mbas studimeve. Kujt i sherben diploma e tyre, sa vleresohet ajo ne tregun e punes. Per mua ky eshte problemi qe duhet te zgjidhin Tedet ne Tirane se problemi i tarifave duket se eshte problem i opozites dhe jo aq shume i studenteve. Nuk i pershtatet shembulli i Tedi komshiut hallit te studenteve ne Tirane, sepse Tedi komshiu u largua per ate qe kerkon qeveria te beje per studentet shqiptare, te kene vlere mbas 4 vjet studimesh dhe jo te punojne si kamarjere.
  Z. BEDRI bejeni opoziten ndryshe, beni opozite ndaj opozites, qe femijet i studion jashte dhe ketyre studenteve iu kerkon te dalin bollgure ne fund te studimeve. Me duket se qeveria kerkon qe shpenzimet qe bejne studentet per 4 vjet te mos shkojne per lume, por te rivleresohen e te shumohen ne tregun e punes ne te ardhmen.

  Reply to this comment
  • mirel December 13, 17:05

   Jo o Flutura, problem I tyre nuk eshte tarifa, por shteti I qelbur qe nuk ke ku ta kapesh. Te vjedhjet e Universitetit apo te vjedhjet e koncesioneve.
   Apo te gjyqesori I kriminalizuar me keq nga shteti

   Reply to this comment
 5. Korkodili December 13, 12:56

  ku do te punojne ?????
  -A ka intelektuale prodhimi ( inxhinjer ne Fabrika, Uzina, kombinate, kantjere ndertimi veprash industriale , laborator ikimik, fizik , ferma bujqesore e blektorale et.
  -Ne shqiperi quhet uzine e fabrik e kombinat nje punishte me 10 makina qepese per brek e kanatjere
  -Ne Shqiperi quhet ferme nje fshatar qe ka dy lope dhe 10 renje ullunj Qesharake .

  Reply to this comment
 6. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET....... December 13, 13:10

  O Kris,vertet qe pushteti trashegohet dhe rrembehet si dhurate per sherbimet qe i ke bere ne breza miresise,apo paudhesise.O Kris,por mos harro se historia ne vite ka vertetuar katerciperish se pushteti te hane edhe koken kur binjakezohesh me boten e krim-korrupsionit-ekstremist-drogen,dhe imoralo-politik nga fuqia bastarde e te tre pushteteve nga pangopesia per leke te piset e pushtet brend djallit.Ne kete kendveshtrim kur pushteti behet njeshe me krimin,fatura eshte, nga nga luksi i pusheteve ne bange te Drejtesise dhe ne burgun e Recit ne nje fund te turpshem e pakthim.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza,si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e te tjetersuar nga fuqia bastarde e te tre pushtetev qe kerkojne Drejtesi dhe jo lojra fjalesh e lloqe kavajsish, si avokati ndaj djallit me fytyre njeriu qe ka gllaberuar te tre pushtetet,aqe sa detyroje popullin ne shumice ne zgjedhjet e fundit palamentare ti bojkotoje, duke e nxjerre politiken shqiptare te dhjere,por “kenare”.Dhe me se fundi te kerkoje me force Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit.O Bedri me gjithe keto zullume e bashkejetese me djallin ramavicerit,berishavicerit,metavicerit,kriemadhevicerit,bashavicerit,me e pakta ishin te kerkonin nje falje te shoqeruar me doreheqje nga pushtetet e politika,te tjera fjale e ilustrime jane ushqim per ujqer e cakej qe c’do dite te vitit derdhin lot krokodilesh vetem per te mashtruar e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt.Mjafte eshte MJAFT per avokati ndaj djajve me fytyre njeriu qe nuke kane te ndalur ne ligesi.Gebelsat lerjani Hitlerit ne ferr,se ujqerit e cakejte me nje bare krimesh e superkorrupsionesh qe nuke kane te ndalur ne ligesi,i duhen cuar Drejtesise.

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 13, 13:23

  IKU TEDI ERDHI EDI

  Keshtu thote enveristi Bedri Islami

  por:

  intelektuali thote:

  IKU ENVERI DHE ERDHI OLIGARKU

  qe:

  Bleu edhe Sali Varkarin, edhe Edvin Artistin edhe Like Floririn edhe Fullan Kusarin me gjithe 29 nentorin e ZI te tyre jugosllav, megjithe Piramiden e Enverit, megjithe LANC-in kriminal bolshevike qe e ka cuar ne kete derexhe Shqypnine Enveriste te Rilindjes Socialiste,

  qe:

  E kane perzene me Oligarket e Edvinit, alla “Bashkim Ulaj&Co” TEDIN e gjore dhe fatkeq te enveristit fanatik Bedri Iaslami.

  ndryshe:

  Nuk e kemi degjuar Kryeministrin tone fjaleshume dhe punepak, Edi Rama te hape gojen dhe te thote nje fjale te vetme per Mega Skandalin e Kuserise Makaber tek Unaza e Madhe, shoqeruar me fallsifikime dokumentash dhe vulash per tendera dhjetra milioneshe qe Bashkim Ulaj i kollofit si caraca mali,

  Ka heshtur fare edhe Lokja, Arta Marku qe erdhi ne krye te Prokurorise me tym dhe tymnaja socialiste

  Ka heshtur fare edhe Shoqeria jone e pjerdhur Civile e paguar dhe e blere nga rufjani artist Edi Rama me lekat qe paguan Bashkim Ulaj

  KANE MBETUR VETEM STUDENTAT DHE TEDI I BEDRIUT

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti December 13, 14:40

   U cmende dhe dore s`hoqe, BOLJA e Bedriut tu befte BOLE….mor mutraxhiu i Taivanit qe je BOLJA e Hajvanit…Ha mut ha,qe me Diten ne sabah…

   Reply to this comment
  • AKILI December 13, 14:52

   intelektual. Me pelqejne komentet e tua sepse flet si nje intelektual i vertet. Gjithmone me duket sikur i kam shkruajtur une ato mendime, por sot ke gabuar ne dy pika. E para, kompania qe mori tenderin nuk eshte e bashkim ulajt. Ai e ka bere veprimet dhe e ka regjistruar ne emer te recepsionistit, per llogari te gjiknurit dhe rames. E dyta. Thua pse nuk ngrihet populli ne proteste. Kete popull partite ne kete 28 vjet e kane kthyer ne dele. Ka humbur besimin, ndaj dhe ikin turma turma ku te mundin. Ket ikje masive, jane vertet fatkeqesia jone me e madhe. TUNG.

   Reply to this comment
   • intelektuali December 13, 17:48

    Me pelqeu stili i shkrimit dhe pergjigja intelektuale,

    por:

    Ishte Zeri i Amerikes, VOA qe zbuloi se pas recepsionistit dallkauk qe kishte fituar tenderat dhjetra milioneshe qe ndronte firma e Bashkim Ulajt, intelektuali bile publikoi nje CV te shkurter te huazuar nga Wikipedia per kete mafioz te paskrupullt me biografi te syshimte UDB-je dhe qe ka shkaterruar Tiranen dhe Bjeshket e Valbones qe qe tani eshte hedhur ne Mal te Zi, ku sipas lajmeve te fundit mafia malazeze i ka ekzekutuar ortakun e biznesit.

    A NUK MJAFTON KJO QE TE MENDOJME SE PAS BEDELAVE TE TENDERAVE TE GJIKNURIT FSHIHET OLIGARKU I EDVINIT?

    Une per vete i besoj lajmeve te Zerit te Amerikes, sic i besoja kur isha ne burg dhe m’i sillte nje mik kosovar te shkruara si axhanse te pacmuara, secili ka te drejte e zgjedhjes, keshtu eshte ne demokraci,

    por:

    Te grabitesh studentet dhe shqyptaret qe po shkojne drej mjerimit te papare te viteve 80-90-te te Enverit dhe t’i japesh tendera Kulcedrave lakmitare si mafiozi Bashkim Ulaj me miliarda dollare nga buxheti i shtetit

    KY ESHTE KULMI I KUSERISE DHE BABEZISE PUSHTETARE

    qe:

    Pa Bedelat e tij si Bashkim Ulaj, hajduti enverist, Edi Rama nuk mund ta realizoje praktikisht.

    Reply to this comment
   • info dallaverja December 13, 18:38

    Edhe ti Akili je bolja tjeter e blogut. Dhe mes teje dhe Intelektuhales qendron Infoanusi si karr mes dy bolesh

    Reply to this comment
    • AKILI December 13, 19:26

     Po pse ti info nuk hyn ne debat me argumenta sic flasim ne, por kalon ne ofendime? Duket qe nuk ke argumenta dhe si dhiar qe je na tregon bolet qe i mbane gjithe diten ne goje.

     Reply to this comment
     • Caku December 14, 01:48

      Rrespek AKILI,per komentet dhe komunikimin qytetare.
      Nuk e ka lluksin nje popull kaq i vogel per kaq shume
      urrejtje.Kjo eshte vetvrasje kombetare.Dhe perse?
      Per mendimin ndryshe,abc-ja e demokracise.
      Komenti mesiperm eshte ekzakt.Tung.

 8. mos harroni umberto bossin & son !! December 13, 14:45

  Zoti Bedri na ke zhgenjyer pambarimisht me kete artikull !
  .
  Ashtu si Enverofaget kanibale ja vene fajet qe nga koha e pushtimit 500 vjecar ngaTurqia..ashtu dhe ju Ediramafagosit po e kryqzoni Ramen qe nga koha e Salimavrise..
  .
  Bedri !
  Midis nesh te betohem se jam me shume shume me teper se ty kundra Edi Rames..por nuk duhet duhet ti fusim tjetrit shqelmin prapa kur ai eshte buze gremines..
  .
  Do isha dakort ta kryqzonim Ediramen per tradhetine ndaj votuesve te 23 qershorit 2013 dhe harresen ndaj jetimeve te 21 janarit 2011..por jo per difektet ne arsim qe ne kohen e Salimostres ishin 100 fish me te renda dhe ju me arlindqorrat flinit gjume..
  .
  Do isha dakort ta kryqzonim Ediramen qe ne vend te hapte defteret e vargmaleve te krimeve berishaine per te cilat mori votat..hapi bunkaret e Enverit te shekullit kaluar..
  .
  Bedri !
  Te besh insinuata me keto TEDA- numri i te cileve ka kaluar nje miljon e gjysem..pra kur rinia–inteligjencia dhe puntoret e kualifikuar kane 28 vite qe largohen eshte thike nga mbrapa apo gjuajtje poshte rripit te mesit..
  ..
  I nderuar BEDRI
  eshte koha te mbrojme Edi Ramen me gjithe te metat dhe gafat e tij..ti terheqim veshin fort por jo te kerkojme largimin e ti RIGHT NOW se do ishte vetvrasje kombetare pa kthim
  .
  Nese nuk e kupton qe pas kesaj radioloje (luli-lili-luja) jane ata qe prune berishen me 2 prillin 1991 nuk eshte faji im (yne)

  Faleminderit per mirkuptimin

  Reply to this comment
 9. era! December 13, 15:04

  E qelbe z.Bedruc.Po ben loje te piste Po fillon te besh pirueta se te ka zene frika se do te bjer kjo qeveri Kam menduar se je i zgjuar por duket se nuk mund te shkeputesh nga kopeja e sojit tend.Ju shkodranet jeni si macet:bini gjithmone ne kembePor nje gje ta mbash mend mire:maska juaj ka kohe qe eshte cjerre e vetem keni iluzionin se akoma gjalloniKali juaj ka ngordhur prej kohesh e ju si Don Kishoti shikoni endera mbiujetese me sy hapur

  Reply to this comment
 10. Bedri po humb besueshmerine ! December 13, 15:05

  I lexoj shpesh shkrimet tuaja Bedri. Jane interesante !

  Me fole per Tedin nga Shkodra dhe te them te drejtes shkrimi ishte prekes. Ne shkrimin tuaj permenden shkarazi edhe prinderit e Tedit. Mungote nje detaj i vogel si psh Mamaja e Tedit nje petagoge ne Shkoder por edhe nje ish-deputete e Partise Demokratike Shkoder ne mandatin qe shkoi. Nje nga deputetet qe beri nje eskursion deri ne Viciodol per nje foto para kulles se Saliut.
  Tedi nje perkrahes i famshem i cadres pa nje kauze reale te Lulit etj.
  Flitet gjithashtu qe viza per te studiar ne France Tedit nuk eshte marre si aplikimi i cdo studenti te thjeshte.
  Te gjithat e keto me siper nuk hedhin aspak poshte faktin qe Tedi mund te jete nje djal i zgjuar, nje ze i rendesishem i rinise sot mbase dhe neser. Por kurresesi nuk mund te ma sheses si nje njeri jo-partiak, jo militant i cili nuk ka perfituar nga privilegjet e pushtetit pak ose shume ai dhe familja e tij. Do e mireprisja nje shkrim ne fakt per ato te rinj qe kane marre rrugat pa asnje qindarke ne xhep, pa asnje perkrahje politike. Gjen me mijera te tille dhe ato jane fytyra e vertete e kesaj rinie pa shprese ne kete vend qe per 30 vite u tall e u la ne mjerim nga cdo politikan e parti perfshire edhe Saliun e Tedit.

  Reply to this comment
  • Vishinski I Vrakes December 13, 15:43

   i nderuar qe shkruani per Bedriun qe po humb besueshmerine…ke nje faleminderit me F te madhe.
   .
   Nese ka nje njeri ne Shqiperi qe duhet te kishte BUCITUR E HERE DERI NE QIELL kunder “tradhetive” te Rames..emri i tij eshte BEDRISLAMI

   hera e pare kur rama ne prill 2014 e quajti berishen si patiriot te madh per clirimin e kosoves

   . dhe e dyta kur pasi dekoroi Visho ajazin e gazidedes e coi ambasador ne Nato

   a humbur jo vetem besueshmerine por dhe atdhetarine

   Reply to this comment
  • TT December 13, 20:08

   Deputetja e opozitës në eskursion,
   Në Viçiodol tek kulla e Saliut,
   Biri i saj për studime në Paris,
   U bë sot personazhi kryesor i Bedriut !

   Çadrist me nam ky Tedi na paskesh qenë,
   Nga ata që tallavà në çadër ditë e natë kërcenin,
   Zaptuar bulevardin sikur të ishin nomadë,
   Në pritje të paktbërjes me kryerilindjot Edin !

   Pak e çuditshme se si “të besueshmit” Bedri,
   Kjo “kleçkë” kompromentuese i paska shpëtuar,
   Mes mijëra studentëve të larguar – të piketosh veç një,
   Është njëlloj sikur të kërkosh piçkë, por ama të ruar !

   Reply to this comment
 11. Kopi Nishku December 13, 16:18

  O Bedri sahan lepirsi i sigurimit.Ti ben sikur.te dhimset Edi xhongleri dhe pehlivani i mashtrimeve dhe i triblimeve Ai ja futi te gjitheve qe nga Ben Blushi Fatos Nanos Ilir Mete floririt dhe ustait vegles qorre te Ramiz Alise Sali Berishes dhe se fundi edhe Lul Bashes dhe nuk e ka hic per gja tja fuse edhe Tedave te mjere qe po protestojne e po ngrijne te ftohti .Edi do ta kaloje edhe kete mocal qe e ka hapur vete per te mjele studentet e shkete.

  Reply to this comment
  • O delet e mia bukuroshe... December 13, 20:32

   Që kryerilindjoti e ka hapur me duart e tij moçalin – kjo as që vihet në dyshim. Nëse ai do arrijë ta kalojë dhe një herë tjetër lumin duke e dhjerë për të tretën herë me radhë kalin, kjo varet nga niveli i budallallepsjes dhe miopisë së masës amorfe.

   Reply to this comment
 12. STOP MASAKRIMIT TE EDI RAMES !! December 13, 17:42

  STOP MASAKRIMIT TE EDI RAMES !!.
  .
  STOP BARAZIMIT TE GAFAVE TE RAMES ME KRIMET E BERISHES SIPAS TE ZIUT ARVIZI BURRIT TE SHTETIT TE SALIMONSTRE !!

  USALIGATE..2prill1991-21janar2011
  zoti Bedri !

  ju keni nje te keqe “kozmike” ne shkrimet e tua se je shume I permbajtur ose me sakte ke frike te kritikosh hapur segmente te dipllomacise-sherbimeve inteligjente dhe atyre strategjike euroatllantike per gafat e tyre ne Shqiperi.
  .
  Eshte tjeter te “shash” Ameriken dhe tjeter te kritikosh rrepte administratat amerikane..
  .
  Vetem nje pyetje Kush eshte SERBerisha ?
  .
  Pergjigja gjendet te historia e Alendes ne Kili dhe Peronit ne Argjentine pra gabimi I amerikaneve qe erdhen ne 1991 ishte se duhet te lidheshin fort me te majten shqiptare qe gjithmone ka rreth 80% te shqiptareve se sa te gatuhej ky Piniceti viqidolit qe amerika duhet ta heqe nga skena jo vetem per te shpetuar shqiperine por dhe per te mbrojtur nderin e saj

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre
  .
  Cuditerisht ne nje ndegjese me rendesi ne Kongresin Amerikan ne prill 2013 nje staf qe perfaqsonte Shqiperine ku ishin kryesore Elez Biberaj dhe G.Galanxhi ne nje material te gjate per periudhen e sundimit te juntes Berishiane as nje fjale per
  -Gedecin
  -Per 21 janarin 2011
  -dhe per vjedhjen e bashkise nga Luli Arvizuse dhe kjo eshte e pafaleshme per kongresmene te nderuar qe ishin present por te verbuar..
  .
  Si ka mundesi ne nje vend demokratik si Amerika ka lobe (podesta) qe per te hequr njollat e gjakut te nje krimineli si Berisha marin Dollare miliona dhe “zbusin” bossat e shtepise bardhe…..PRA pse duhet te shajme enverin..nese ka mekanizma te till ate pabesueshme ?

  .
  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN
  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne
  .
  WATERGATE APO IRANGATE
  .…
  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)
  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.
  VENECIA & DEKRIMINALIZIMIN ME KRIMINEL LULZIMIN ESHTE NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.
  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse
  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.
  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  .
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.
  .
  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj
  .
  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin
  .
  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.
  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar
  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”
  .
  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.
  .
  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha
  .
  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes
  .
  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.
  .
  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa
  .
  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e
  .FBI
  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje
  .
  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor
  .
  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  .
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.
  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.
  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
  ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET (QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA APO TELEFONI I NULANDES PER NEVERLANDIN) .QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…GHOST OF VIQIDOL
  Shqiperia ka qene pushtuar ne kohe te ndryshme nga shume armiq por asnje prej tyre nuk arriti ta poshtroje kq hapur fare kombin tone keshtu si sot..aq me teper nga ata qe ne I konsiderojme miqte tane….pra ngelemi te pyesim cfare lesh miqsh jane keto me lul bashe si gisht pas bythe..dhe me nje edirame te tredhur dhe te kthyer ne general I kapur rob qe se bashku me Donald lune jane bere jelek antiplumb per treshen kriminale BMB (berish-bash-meta)…ku dhe ky bedri islami eshte bere si ata violinistet e Titanikut qe anija po mbytej dhe ata sherbyen si “funeral home” por te talentuar…

  STOP MASAKRIMIT TE EDI RAMES !!
  .
  STOP BARAZIMIT TE GAFAVE TE RAMES ME KRIMET E BERISHES

  Reply to this comment
  • intelektuali December 13, 17:50

   Ke harruar te shkruash si me pare o BOLE fanatike:

   STOP MASAKRIMIT TE ENVERIT!

   sepse:

   Enveri me Edvinin ngjajne si py pika uji edhe nga prepotenca edhe nga arsimimi i pambaruar qe i ka lene si KAQOLA mesjetare.

   Reply to this comment
   • stop... December 13, 18:08

    o nastradintelektual kanibal !

    qe kur masakrove Obamen si Mashtrues dhe Xhorxh Bushin junoir si DALLKAUK dhe Kondoleza R, e ofendon me fjale raciste ti duhesh shtrohesh ne ndonje spital psiqiatrik.

    si fillim pasi te shtrohesh ne spital duhet te te japin si qetesues te lexosh kete timin ketu poshte:

    i Nderuar intelektuhalja e shqupi te sales dhe hales
    shqiptare,shquptare dhe shqipkare

    malsore dhe malokare
    amerikane dhe amerikare
    te përndjekur porno-politike qe keni marre 10 këste
    ….
    Ju lutem lexoni me kujdes dhe kuptoni Edi Rama eshte e keqja me e vogel ne krahesim me kete krimet e Salisërbit.
    -Si ka mundesi qe i derguari Obames & Klintonit iku me bisht ne shale nga “frika ” Berishës
    .
    -Si ka mundesi qe antiamerikani Arvizu quajti kryemistrin vrases-burre shteti
    .
    Si ka mundesi qe sherbimet inteligjente amerikane jane gjunjezuar para Salimonsren qe u betua qe do vriste Edi Ramen ne 21 janar 2011 sipas kanunit Leke Dukagjinit
    Materiali i meposhtem eshte shenjterimi Enver hoxhes nga:
    shteti amerikan
    BE
    TE PERMJERRURIT POLITIKE

    Ish-kryeministri Monstër Sali Berisha ka tronditur opinionin publik.
    .
    Për të parën herë ai ka deklaruar dje se ka pasur një skenar për të vrarë Edi Ramën më 21 janar të 2011.
    .Duke folur dje në studion e Sokol Ballës, Berisha deklaroi hapur se një ditë para kishte urdhëruar 5 snajperë që të qëllonin për vdekje kreun e opozitës të asaj kohe dhe sipas tij, kjo bëri që Rama të mos ishte në protestë. Berisha ka rrëfyer se i ka dërguar mesazh Ramës përmes një zyrtari të SHBA. “Në 21 Janar, qëndrova, ata që kanë ardhur më kanë gjetur në zyrë dhe më kanë gjetur me dosje në duar. Pas disa ditësh erdhi një zyrtar amerikan i dërguar nga Klinton dhe më thotë, më kërkon: “A ka mundësi të mos vish nesër në zyrë?” I them absolutisht, se është ditë pune, po edhe të mos ishte, do isha në zyrë. Me tha: “S’bëhet nami se nuk je”. I thashë: “A të të jap mesazhin për Ramën? Po preke gjënë më të vogël do jenë 5 snajper, 4 nga të katërt anët dhe unë në mes dhe do goditet, vetëm po nuk e shpoi plumbi”. “Ti po thua,- tha, Shqipëria e shek 19”.
    Më vjen keq i thashë, Shqipëria e shek 21. Unë për zjarrvënës do bëj atë që më takon të bëj. I thuaj se një postë policie po e prekën, në mënyrë absolute s’do kthehet në Shqipëri i gjallë. Ia kanë thënë, që po të lëvizte në atë mënyrë do qëllohej, u zhduk në 21 janar si ajo e pulës. Funksionoi”, deklaroi ai. Më tej ai ka përmendur dhe Kanunin.
    . Ai deklaroi se është rritur me frymën e Kanunit dhe prandaj nuk ka aspak frikë. “Prindërit e mi, 50 vite më parë, pavarësisht se ishin besimtarë myslimanë, Kanunin e Lekës e kishin si diç- ka hyjnore, pasi kështu ishte në tërë Veriun

    EPILOG:
    NESE BASHKESIA NDERKOMBETARE NUK DENON SALI SATANAIN KY TOLERIM ESHTE SHENJTERIM I ENVER HOXHES DHE SHOKEVE TE TIJ…

    Reply to this comment
    • intelektuali December 13, 18:41

     O Hamdi Alban Dega, o spiun i Sigurimit te Enverit,

     PO SI U BETE KESHTU JU TE GJITHE FANATIKET ENVERISTE ME KULCEDREN E EDVINIT, BASHKIM ULAJ?

     qe:

     Po grabit tenderat aindra milioneshe sikut te ishin petlla taze dhe po fallsifikon dokumenta dhe vula nderkombetare si Shtypshkronja Komuniste Ali Demi?

     PO SI U BETE NJE DHE SI GRUSHT BASHKUAR JU ENVERISTET TE GJITHE ME KUSARET DHE HAJDUTET E EDVINIT?

     He mo BOLE fanatike:

     QYSH KESHTU?

     Reply to this comment
    • intelektuali December 13, 18:41

     O Hamdi Alban Dega, o spiun i Sigurimit te Enverit,

     PO SI U BETE KESHTU JU TE GJITHE FANATIKET ENVERISTE ME KULCEDREN E EDVINIT, BASHKIM ULAJ?

     qe:

     Po grabit tenderat qindra milioneshe sikut te ishin petlla taze dhe po fallsifikon dokumenta dhe vula nderkombetare si Shtypshkronja Komuniste Ali Demi?

     PO SI U BETE NJE DHE SI GRUSHT BASHKUAR JU ENVERISTET TE GJITHE ME KUSARET DHE HAJDUTET E EDVINIT?

     He mo BOLE fanatike:

     QYSH KESHTU?

     Reply to this comment
 13. DASH December 13, 18:58

  Tani e kuptova nga rrjedh gjithe mllefi i intel-ektu-halit:Enveri ja paska fut te jatit Tani ky mire e ka qe perpiqet tja nxjerre por ce do se Xhaxhi ishte NJESH-i bente punet tamam.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 14, 13:47

   KURSE TI E DO KAQE SHUME ENVERIN

   sepse:

   Ta ka pallluar para e prapa mamin qe te ka lindur fanatik, me tru te pergjysmuar,

   njashtu:

   Sic ka palluar te gjitha mamate e spiuneve te Sigurimit, te Shtetit duke u hedhur spermen e pederastit, sadist dhe kasap gjakatar qe te mbajten Shqypnine si nje kamp perqendrimi Auschwitz te Hitlerit per 50 vjet me radhe.

   HE MO RRUGAC GJYSMA TRU I ENVERIT

   Kujt ja ka palluar mamin tani Enver Pederasti?

   Reply to this comment
 14. Ali December 13, 19:44

  E kishte në dorë , tani ka në doŕë të ik me të mirë duke marr me vete sojin e vetë me Bashën Monikën dhe Liken ose ta dërgoj vendin drejt një përplasje civile

  Reply to this comment
 15. Cun i lagjes December 13, 19:51

  Bedri dhe Islam hec se shtyhet po ka edhe
  Kstriot me Islam eh kjo s’shko fare

  Reply to this comment
 16. stop December 13, 20:24

  O nastro pordha !
  .
  Nje here me akuzon si Alban Dega..nje here me thoje se isha Prandvera e Enverit..qe tregon se konvulsionet te kane mberdhyer keq.
  Alban Hamdi Dega eshte si puna jote dhe ndryshoni se ai i ka mbajtur shurren enverit per 50 vjet kurse ty te ka shpetuar shurra per gjysem shekulli..
  Nuk me rruhet per Ramen fare por nese tolerohet Sali Bythisha..nese i falet Gerdeci XENIT DHE Fatmir MEDIUT mikut te Elez Perr perrit..nese ne Shqiperi i ngrene lapidarin Hajdutit Kurvarit & TRADHETARIT ZOGOMARIT TE BURGAJETIT….pse beni kaq zhurme ??
  KQYRE KRYEMONSTREN TENDE :
  .
  Dhe vijojne deshmite tronditese te Catin Saracit: Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej. I pajisur me pasaporte diplomatike dhe dokumente extra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamione te ngarkuar me valute, i shoqeruar nga roje te armatosura. Keto udhetime kryheshin rregullisht kurdohere qe Zogu kishte hedhur nenshkrimin mbi ndonje akt te ri, ndersa itinerari i rendomte ishte: Durres-Bari, e prej andej ne Gjeneve te Zvicres. Sapo parate siguroheshin ne nje banke te huaj, percillej urdher me shkrim qe te transferoheshin ne nje vend edhe me te sigurte se i pari. “Per rrjedhoje, pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres. Une vete me doren time, kam shkruar nje sere urdhrash te kesaj natyre si dhe i kam ardhur ne ndihme tutorit analfabet per te mberritur ne kufi ne Zvicren”, shkruan Catin Saraci. I cili shton se si tutori Lale Krosi, edhe Zogu, i kishin thene se ne ato kamiona ndodheshin dokumente shteterore me rendesi jetike, “cka une fillimisht e besoja”. Dhe parate shtese perfitoheshin ne njemije menyra, pervec rroges zyrtare prej 35 mije paundesh ne vit. Nje shembull: Rrogat e 5 mije mercenareve qe e sollen ne pushtet, vileshin rregullisht ne cdo fundmuaji nga Zogu, pavaresisht se ata ishin larguar shume heret nga Shqiperia. Nje tjeter shembull i paskrupulltesise: Zogu-Saracit, “Catin, ne jemi vend bujqesor pa kembe kapitalisti, ndaj e kam fjalen te hapim negociata me sovjetiket dhe t’ua permbushim kerkesat qe nuk arriten te realizojne permes Fan Nolit. Por me nje kusht: Sovjetiket te me paguajne ne dore 300 mije paunde…” Saraci nuk e kreu kurre nje negociate te tille, por Zogu kish nevoje per para. Trilloi nje histori sikur prijesit e Veriut po rebeloheshin se nuk qene paguar per ndihmen qe i dhane dhe kerkoi nga italianet 200 mije paund. Por dhe kur i mori parate, nuk shperndau asnje kacidhe.
  Shembulli i fundit persa u perket parave, sepse te tilla Saraci ka shume, vjen pas krijimit nga italianet te Bankes sone Kombetare. Myfit bej Lobohova “gjysme cerkez e gjysme shqiptar”, ishte ne ate kohe i falimentuar, dhe dihej nga te gjithe se ky minister Financash kishte lene peng gjithe pasurine per 80 mije luigje ari. “Mbasi statuti i Bankes u miratua, Myfiti jo vetem qe lau gjithe borxhet e veta, por i tepruan para edhe per te blere nje alamet pallati ne Rome dhe nisi te jape para me interes”. Dhe kur Saraci merr vesh ne Rome se Zogu per kete rast special kishte perfituar 5 milione franga ari, niset per Tirane ku pas nje bisede te gjate me Zogun, degjon nga ky i fundit se kishte marre vetem dy milione?!
  Nje pjese te vecante Catin Saraci i kushton ne doreshkrimet e veta, eliminimit qe Zogu u beri kundershtareve te vet. Vrasja e Luigj Gurakuqit ne vitin 1925 ne Bari te Italise nga djali i tezes (Balto Stambolla, emrin Saraci nuk e permend) i paguar nga Zogu, ndodhi kur vete Catini ishte ne Bari, ku sapo kishte marre detyren e konsullit. Shume zera ia atribuojne organizimin e vrasjes vete Catinit, por ja cfare thote ai: “Ironia eshte se vrasesi, nje dite me pare me takoi ne zyren time duke me thene se kishte ardhur per te kryer nje veper te madhe patriotike. E njihja mire qe nga koha e shkolles, qe nje aventurier e burracak i pashoq, prandaj dhe nuk e mora mundimin ta lajmeroja udheheqesin e opozites, me te cilin vijoja ta mbaja ende marredhenie te mira personale. Nje vit me pare kisha mundur t’i shpetoja jeten viktimes po ne Bari, ndaj ai vete dhe familja me paten shprehur mirenjohjen. Asokohe mendoja se vete Zogu nuk ishte i lidhur direkt me keto gjema”. Pas eliminimit te Gurakuqit, Saraci niset urgjent per ne Tirane, ku gjen Zogun dhe kunatin e tij Ceno Beg Kryeziun (me serb nga vete serbet) shend e vere. Historia vazhdon me vrasjen e Bajram Currit po nga trupat e Ceno Begut, ne fakt ushtare serbe te maskuar. Sa i perket Zogut, Saraci thekson se qe kur Bace Bajrami mori malet me 500 vete, Ahmeti e dinte se nuk kishte c’ti bente sado ushtare te niste, ndaj vendosi ta linte ne fatin e vet. Por misionin do ta permbushte kunati Ceno Beg atehere minister i Brendshem, “ndoshta”, thekson Saraci, “si pjese e marreveshjes qe ishte bere me Pashicin per te vrare luftetaret e Kosoves”. Ironikisht, Ceno Begu e pa me sy shume te keq afrimin e Zogut me Italine, sepse atij po i minohej misioni projugosllav. Nje oficer shqiptar i rrefen Saracit se Ceno ishte shprehur ne rreth te ngushte per “tradhtine e Zogut ndaj miqve qe e ndihmuan”. Catini ia shtie ne vesh Ahmetit dhe pas kesaj Ceno Begu ballafaqohet koke me koke me Zogun. Rezultati: Ftohja perfundimtare, aq sa Ceno filloi te ruhej me roje te armatosur nga frika e kunatit. Me pas largohet nga Shqiperia drejt Prages si ambasador, por me 14 tetor 1927 qellohet per vdekje ne kafe Passage nga studenti shqiptar 23 vjec, i quajtur Alqiviadh Bebi prej Elbasani. Vrasesi nuk tregoi asgje, por Catini vjen nga Vjena ne Prage per te asistuar bash ne deklaraten e vellait te Cenos, Gani beg Kryeziu, qe sapo kishte ardhur nga Beogradi, para kufomes se byrazerit: “Zogu ka per ta paguar kete nje dite”.
  Catin Saraci flet per shume ceshtje te erreta apo te ditura te jetes se Zogut. Flet dhe per personazhin enigmatik Jak Koci, “nje nga mendjet me te zhdervjelleta te vendit tone, ndonese makiavelist e ndjekes fanatik”. Treshja Zogu-Koci-Saraci kishin rene dakord per punet e tyre te ardhshme t’i ndanin fitimet 20%-Jaku, 10%-Catini dhe pjesa tjeter, Ahmeti. Por Zogu gjithmone i fshihte perfitimet per te mos u lene pjese dy aventuriereve te tjere, cka inicioi edhe nje sherr mes Jakut dhe Zogut. Sa per martesen e famshme te Ahmet Zogut, ajo nisi si deshire per t’u martuar me bijen e mbretit Viktor Emanueli III, kerkese qe i gajasi hierarket e larte fashiste dhe mikun e ngushte te Saracit, nensekretarin fashist per Kolonite Alessandro Lessona, nje mik i ngushte i Musolinit. Ky i fundit i raporton Duces se “maloku analfabet na dashka nuse te larte”, vijon nje refuzim deshperues per Zogun, pastaj kohe me vone nisin tratativat qe bitisen me princeshen hungareze Aponnyi.
  Libri qe perftohet prej shkrimeve te Catin Saracit, eshte i paperfunduar ndersa shenimet e fundit duhet te jene aty rreth vitit 1940. Ne fakt, disa prej temave qe ai nuk i shtjelloi dot, jane tejet intriguese: Zogu si oficer austriak, Zogu i internuar ne Vjene, Vrasja e Esat pashes, Vrasja e Avni Rustemit, Gjithe Shqiperia kunder Zogut, Zogu merr 250 mije sterlina per grushtin e shtetit, Veprat kriminale te motrave te Zogut, Lessona na dorezon 5 milione lira te mbyllura ne valixhe, Mita e dyte prej 10 milione frangash ari, Revolta e pare kunder Zogut, Vrasja e Hasan Prishtines, Kriza e pare nervore e Zogut etj etj. Per Aurel Plasarin, autorin e parathenies se librit, eshte per te ardhur keq qe keto ceshtje nuk u shtjelluan. Por konkluzioni i ketij libri packa se te pambaruar, eshte i vete Saracit: Mustafa Qemali, ishte shqiptari qe shpetoi kombin turk, ashtu si Ahmet Zogu, nje mendesi anadollake qe shkaterroi Shqiperine.
  “Une Catin Saraci, te akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar te atdheut tend, si vrases e hajdut. Shqiperia ka pare pushtues edhe me te fuqishem se keta te sotmit. Do te ikin edhe keta, por emri yt s’ka per te figuruar gjekundi. Synimi i kesaj letre eshte te te paralajmeroje per here te fundit te mos ngaterrohesh me me Shqiperine, ndryshe do te detyrohem t’u tregoj dicka me shume francezeve dhe anglezeve. Bankenotat false qe me dhe si dhe letrat e tua te fundit, po i ruaj si dokument i pandershmerise sate…Catin Paskal Saraci, London, 21 A.Stratford Rd.”

  e fundit:
  Nese ka dy gjera kryesore pozitive per Enverin ato jane:

  e para

  e arsimoi ate vend deri na ate shkalle qe krahesohej me vendet e zhvilluara te botes.

  e dyta:

  te gjithe spiunet hajdutet dhe imoralet si puna jote i shkerdhente nonen dhe mire ja u beri.

  Reply to this comment
 17. demo December 14, 14:41

  O nipi Rremes,sa per saktesi,eshte:Salari e tatepjete…dhe vazhdon si e di ti.

  Reply to this comment
 18. Lili December 15, 03:12

  Alban dega me nje qind e nje mije reshta kot…eshte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim