Gafa dhe gabime, reforma nuk e përmirësoi cilësinë e teksteve mësimore

April 23, 2019 20:39

Gafa dhe gabime, reforma nuk e përmirësoi cilësinë e teksteve mësimore

Reforma me tekstet mësimore nuk e përmirësoi cilësinë e librave. Sërish nxënësit gjejnë gabime në tekstet që mësojnë, më së shumti gabime drejtshkrimore, por nuk mungojnë as gabimet në përmbajtje apo keqformulimet e pyetjeve.

Gabimet janë për shkak të cilësisë së ulët të punës së autorëve, por edhe shtëpive botuese. Ekspertët kërkojnë të ndërhyhet shpejt dhe japin edhe sugjerimet.

Sipas ekspertëve: “Tekstet duhet të kenë patjetër një redaktor rigoroz letrar, i cili të japë në mënyrë të përkryer gjuhën shqipe”.

Vazhdimisht është vënë në dukje për tekstet mësimore me gabime të rënda. Megjithatë, asnjë masë serioze nuk është marrë nga Ministria e Arsimit për të zgjidhur këtë problem.

Një situatë të ngjashme po has edhe Kosova, por qeveria atje ka hartuar një ligj për të parandaluar gabime të ngjashme.

v.l/ Dita

April 23, 2019 20:39
Komento

3 Komente

 1. anticensurë25642654 April 24, 10:26

  dhe e gjitha kjo pasqyrohet dhe nëpër gazetat tona të nderuara online!!

  Reply to this comment
 2. info analitike April 24, 16:53

  Fajin e ka Saliu! Eshte e pamundur qe Rilindja te beje ga
  bime!

  Reply to this comment
 3. PO , PO April 24, 19:08

  Ja pra se kush ishte ministrja e sukseseshme e arsimit te Edi Ramen ! Edi Rama , me t`u ulur ne poltronin e k/ministrit , ne vitin 2013 , premtoi se do te vendose korrektore te gjuhes shqipe ne te gjitha dikasteret dhe nuk do te lejohet me gjendja katrahur qe la Sali bajraktari i Vicidolit . Premtoi gjithashtu se do ndryshonte gjendja teresisht , ne mediat , persa i perket korrektesise se gjuhes . Te gjithe u mbushem me fryme , sepse menduam qe tashme vendi ka rene ne zot . Por , shpejt u shfryme si tullumbace dher po shohim edhe sot , qe nuk ka ndryshuar asgje ! Problemi ka qene dhe mbetet tek mostrat e pa pergjegjshem qe i veme ne krye te vendit , qe te gjithe pa perjashtim , qe nga idjoti Fator Nano , tek banditi serb i Vicidolit , te Ilir Floriri e debatikasi P.Majko , tek “artisti” me pupla gjeli Edi Rama ,. qe nuk u shkon mendja asnje here per arsimimin e brezit te ri !
  E para gje qe duhet te bejne shqiptaret , pas gjykimit dhe burgimit te perjetshem te Saliut , te heqin qafe qe te nesermen nga skena politike Edi Ramen .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim