Teleskopi i ri kap imazhin më të thellë të Galaksisë

June 17, 2016 09:22

Teleskopi i ri kap imazhin më të thellë të Galaksisë

Një ekip astronautësh nga Instituti i “Astrofisica de Canarias” ka vënë në përdorim teleskopin më të madh në botë, me rreze infra të kuqe.

Ekipi ka arritur të marrë imazhe 10 herë më të thella sesa të pajisjet e mëparshme. Për këtë, astronautët kanë montuar kamera “Osiris” në teleskopin e vendosur në La palma, ishujt Canary.

Gjetjet e tyre, të botuara në “Astrophysical Journal”, kanë treguar për zbulimin e një disku të përbërë nga katër milionë yje, me të njëjtin numër yjesh të Magelanit, të cilat konsiderohen si galaktikat satelitore të Rrugës së Qumështit.

Kjo mbështet ekzistencën e sferave yjore, të cilat ishin parashikuar vetëm teorikisht. Studimi i fundit ka dëshmuar së teleskopi i ri do të jetë hapi gjigant për të zbuluar universin, jo vetëm në të njëjtën thellësi si gjithmonë, por duke shkuar më tej.

“Objekt i hulumtimit do të ndihmojë në zbulimin e llojeve të tjera të galaktikave, duke kuptuar formimin e tyre dhe duke analizuar formimin standard”, shpjegoi Ignacio Trujillo, një studiues në “KPA” dhe autori i parë i studimit, në një njoftim për shtyp.

June 17, 2016 09:22
Komento

2 Komente

 1. anticensurë 25642654 June 17, 11:02

  “Për këtë, astronautët”astronomët,idiotër,astronomët!
  astronautët janë ata që shkojnë në hapsirë!!
  astrolog#astronom#astronaut!!!
  janë tre fjalë me kuptime të ndryshme!!
  pastaj “Gjetjet e tyre, të botuara në “Astrophysical Journal”, kanë treguar për zbulimin e një disku të përbërë nga katër milionë yje,”,”Kjo mbështet ekzistencën e sferave yjore,”,kanë zbuluar një disk yjesh që vërteton egzistenën e sferës??
  pak e çuditëshme,por me ju që shkruani nnuk duhet me u habit!!

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 June 17, 17:09

  “me të njëjtin numër yjesh të Magelanit”???????????
  e keni fjalën për “renë e vogël të magelanit”???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*