Temperaturat e larta, rreziku mё i madh gjatё ditës sё nesërme

August 12, 2018 15:08

Temperaturat e larta, rreziku mё i madh gjatё ditës sё nesërme

Temperaturat në ditët në vijim do të jenë edhe më të larta, duke shtuar dhe rrezikun për zjarre në pyje.

Sipas IGJEUM, ditën e nesërme temperaturat maksimale të ajrit në vendet e ulëta pritet të arrijnë deri në 34 grade.

Njoftimi i IGJEUM

ZJARRET NË PYJE

Sot pasdite (e diel, dt.12) dhe nesër (e hënë, dt.13) pritet nivel “I MODERUAR” i rrezikut në shumicën e qarqeve të vendit, përveç qarqeve Berat dhe Korçë, ku pritet niveli “I ULËT” (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Përsëri, në zona të lokalizuara mund të ketë nivel më të lartë rreziku, konkretisht qarku Shkodër (Jugperëndim), qarku Korçë (Lindje).

Rreziku do tё jetё mё i lartё gjatё ditës sё nesërme.

RESHJET

Sot pasdite (e diel, dt.12) dhe nesër (e hënë, dt.13) mundësitë për reshje janë të pakta, në përgjithësi, të dobëta (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në zona shumë të izoluara, mund të ketë reshje në formë shtrëngate me kohëzgjatje të shkurtër, më të mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre) gjatë pasditeve.

TEMPERATURAT

Nesër (e hënë, dt.13) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 22 / 31 °C

në vendet e ulëta: 21 / 34 °C

në vendet malore: 15 / 30 °C

ERA

Sot pasdite (e diel, dt.12) dhe nesër (e hënë, dt.13) era do të vazhdojë të fryjë e lehtë deri mesatare në orët e pasdites.

o.j/dita

August 12, 2018 15:08
Komento

1 Koment

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*