“Tepelena në krahasim me Aushvicin ka qenë një kamp pushimi!”

August 19, 2018 13:15

“Tepelena në krahasim me Aushvicin ka qenë një kamp pushimi!”

Po ç’pisllëk të them përpara,
për ju-o derra të ndyrë,
se ç’ka qenë Aushvici,
juve e dini shumé mirë!

Për përmasat e së keqes,
s’ka të dytë në histori,
po ju ja gjetët binjakun,
m’u këtu-në Shqipëri!

Fashizmi në Aushvic,
prodhoi male me kufoma,
ju thoni-në Tepelenë,
ka qenë dhe më keq akoma!

Një që s’e njeh Aushvicin,
por njeh pjesën shqiptare,
mund të thotë-se Holokaust,
mbi hebrenjtë s’ka ndodhur fare!

Na kanë thënë-në Aushvic,
janë djegur gra e burra,
po në Tepelenën tonë,
nuk ka oxhaqe dhe furra!

Na kanë thënë-në Aushvica,
ndodhén gjëma të mëdha,
po në Tepelenën tonë,
krematoriume nuk ka!

Na kanë thënë-e ç’nuk kanë thënë,
po ja kanë futur çaprazit,
se në Tepelenën tonë,
mungojnë dhomat e gazit!

Në kampin e Tepelenës,
kishte vetëm dy policë,
qindra dhe mijëra ushtarë,
vigjilonin në Aushvic!

Kanë dalë fekale pafund,
nga goja e maskarenjve,
atentati më i madh,
që është bërë kundër hebrenjve!

Na kanë thënë-në Aushvic,
u bénë male me kufoma,
po në Tepelenën tonë,
ka qënë dhe më keq akoma!!!

Nëse Hebrenjtë do të ishin,
si në kamp-në Tepelenë,
Holokaust s’do të kishin,
se askush s’u kish bërë benë!

Nuk do kishte asnjë plan,
për zgjidhjen përfundimtare,
këto të gjitha mungojnë,
në Tepelenën shqiptare!.

Në Tepelenë s’kish shfarosje,
pse i zu këta tërbimi,
ajo para Aushvicit,
ka qënë si një kamp pushimi!

S’mund të ketë krahasime,
s’mund të ketë kurrën e kurrës,
turp-nëse mendon kështu,
ministrja jonë e kulturës!

Meqë në punët e saj,
s’ka asgjë për t’u lëvduar,
si antikomuniste flaktë,
së fundi është promovuar!

Mbeturinat e fashizmit,
janë derrat më të ndyrë,
nga kjo rracë kaq e zhgryer,
s’kam pritur ndonjë të mirë!

Aushvici me askënd,
kurrë s’mund të krahasohet,
qeveria menjëherë,
duhet që të distancohet!

A.DUKA

August 19, 2018 13:15
Komento

33 Komente

 1. demo August 19, 14:10

  Duhet ta kesh provuar vete,o Duke qe te besh krahasimin.
  Edhe greket nuk i pranojne masakrat e Camerise,,Njesoj si ju flasin per gra e femije te masakruar,qe kane qene bashkepunetore te gjermanit.E KEQJA mbrohet me me terbim.Me ke turbulluar ujet-i tha ujku qingjit!

  Reply to this comment
  • leka i madh August 20, 11:13

   si mund te jene pleqte , grate e femijet bashkepunetore te nazisteve? po femijte e nipat e tyre qe nuk e kane pare camerine ç’jane? greqia eshte shtet taleban – koreano verior ne lidhje me shqipetaret e arvanitasit…demoqiresa

   Reply to this comment
 2. BLACK SWAN August 19, 14:12

  ‘poezi’ ne rresht te pare
  qe fillon me fjalen ‘derri’
  Arben DOSA nga Labova
  qelbesira, i panderi !!

  fryn e shfryn si kendezi,
  derr i zverdhur si kinezi,
  gjithe lesh si bubuzhel,
  ky xhins komunisti teveqel

  Merre qete e mos u ngut,
  merre qete e mos ha mut
  ju me derrat ishit shok,
  ne kasolle rrinit tok;

  bashke me derrin ne kasolle
  injorant me 2 klase shkolle,
  FEMIJET varroset ne Tepelene
  Budit,Fishtes i luajtet fene

  Mos harro ti soj i horrit
  drurin e atij shtatorit,
  KURRE SI JU NE NUK JEMI
  ASGJE TE PERBASHKET KEMI !!!

  Reply to this comment
  • NETI VJOSA August 19, 18:18

   Madheshtori Arben Duka!
   Talenti Arben Duka!
   Shqiponja Arben Duka!
   U ke thene pak shume ,
   ketyre derrave te Fashizmit!…
   Keta nuk jane vetem derra te ndyre ,sic i quan ti…
   KETA JANE DERRA
   PREJ DERRI…!
   Se keta vijen nga rraca e Derrave!…
   Nuk do ta atakoja kete Dosen e Zeze, me nicknamen BLACK….
   Sikur kjo te mos vazhdoje te haje mut akoma , nate e dite, ne nje vrime i bie Fyellit….

   BLACK,
   eshte e vertete se ti je e mbesa e Hasan Dostit, Ministrit qe vuri Fashizmi ne vitet e pushtimit fashist?
   E kam fjalen per ate Dostin qe Pena brilante e Musarait ne vite e Luftes e ironizonte:

   Viktime thote Dosti,
   vajta dhe une,
   Me zor Minister
   vane e me vune…!

   Ketu tek dita tek rubrika “Leter Kryeredaktorit”, ne shkrimin “Ballistet…”, ( qe eshte akoma tek kjo faqe e gazetes…)
   ka nje pershkrim te mrekullueshem te Gjyshit te Veronikes, alias BLACK SWAN…

   Them te mrekullueshem sepse zoti Dosti , ish Minister i Fashizmit, eshte pershkruar jo nga nje komunist, por nga nje shoku i tij Abdyl Banushi, nje golemas veteran i burgjeve komuniste…

   Nuk e kam une te drejten te them qe kjo Fashistja e re , Veronika me shume nickname , (se i ka dale boja e neofashistes here pas here), nuk nxe mend…!?
   Nuk do ta kisha atakuar keshtu kete Gice prej Derri, por kesaj nuk i pushon Menderja….
   Ky tjetri,
   Me SHARLATANI i gjithe blogisteve te DITA-s,
   qe per cdo shkrim boton jo nje e dy komente, por edhe 20- 30 komente ne nje shkrim, eshte
   GJAKU I ZI I ESAD PASHE TOPTANIT….
   se kush eshte Esadi i Serbeve, kete e di mbare Kombi shqiptar…
   Ja dhe ky pinjoll i Esat Toptradhetarit, nuk i pushon Bucja…
   Leh dhe leh papushim, non stop, edhe pse eshte demaskuar si “Intelektuali” me Kameleon …,
   si nje i C U R R U F J A P S U R…
   Une nuk e dija,
   por ky Derr prej Derri,
   nga soji i Derrave,
   ka shkruar vet ketu tek DITA,
   te zeze mbi te bardhe,
   se ka qene ne burg…por ish Ministri i Brendshem komunist Fecor Shehu, i ka shkuar vet ne burg dhe e ka rekrutuar…
   Ka perkethyerr shume Vepra te Enver Hoxhes, duke i then shprehimisht Fecorrit:
   – Vetem me nxirr prej burgut , se une jam gati te lepij edhe Menderen tende…

   Jane me qindra komentuesit qe e demaskojne papushim kete Shurdhjese te Esat Toptanit,
   por ky lloj Nastradini,
   si kameleon qe eshte,
   nuk do tja dije dhe eshte gati te loze cdo rol Babale, vetem qe te tregoje perkatesine e tij te gjakut te ndyre te Esat Toptradhetarit…

   ****
   Edhe dicka. Ne se eshte e vertete qe kjo Ministrja e Rames, kjo ezmerja qe dekoroi ate poezine e fameshme te “Vrimes”….
   eshte kaq torollake sa te zyrtarizoje Tepelenen si Aushvic, duhet shkarkuar me Ceremoni… Bile edhe Rama, ne se e mbron Ministren qe ndez gjakrat ne popull,
   Partija e vet ,
   ne se i ka mbetur sadopak gjak shqiptar,
   ne se e njeh Luften e madhe Antifashiste si pjese e Koalicionit Boteror BS-SHBA-France-Angli,
   PS-ja
   duhet ti tregoje Rames, se nuk mund te rrije ne krye te Shqiperise nje Kryeminister Karagjoz…, sikur edhe flori te pjell nga menderja dite per dite…
   Tepelena nuk eshte Aushvic!
   Tepelena, si pjese e Laberise, eshte Shtylla Vertebrore e Atdheut tone ne Luften me te madhe te koheve moderne…
   Ti thuash Tepelenes Aushvic esdhte nje demaskim skandaloz i Aushvicit!…

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN August 19, 19:25

    ah, ja tani po ndihem keq, po me shan nje derr komunisti i filoloqylit, me demaskoi, ma gjeti dhe biografine,
    qe me thene te drejten nuk di sa her falenderoj zot e allah qe s’jam ne krahun e tyre, dhe 100 jete te kisha perseri do preferoja te vdisja.
    Neti Vjosa si bretkosa,
    te replikova vetem me arsyen e Mirela Vrimes, apo Kurvmbaros , se nuk dua ta pushkatoni dhe ate se e keni nga soji juaj .
    doja te spjegoja , ta kam thene dhe me heret po ti je plak torollak me andropaze, qe KRIMI KOMUNIST e denon Europa, jane detyra qe duhet te beni, se ndryshe s’ka hyrje ne Europe, dmth s’ka leka, s’ka pushtet,
    dhe juve per lek e pushtet jo Tepelenen qe e beni Aushvic,
    po dhe nenat i keni dosa e vete jeni ….gic 😛
    çfare tragjikomedie, ju erdhi koha te
    PESHTYNI BABALLARET !!!

    do iki ne palester tani, kur te vij e dua gjithe gazeten te nxire me keq se biografia ime …..

    Reply to this comment
    • N.VJOSA August 19, 20:12

     BLACK,
     moj Dose e zeze,
     Qenke nxehur keq…
     Ftohu pak se te Verteten te kam thene!
     Komunist une nuk jam, mos shpif.
     Por dhe po te isha, nuk do ta kisha per turp.
     Se Komunistet jane pjese e NGJYRAVE TE YLBERIT…
     Ti je dhe e shkollepsur, nuk e di qe ne demokraci liria e mendimit, bashkjetesa e partive eshte parim themelor i Demokracise?!..
     Por ju Fashistet, doni te barazoni Fytyren tuaj te Krimit me komunistet qe u munden ne Luften e dyte boterore dhe ju vune para si lopte…
     Po vajte ne Tepelene,
     mbuloje ate fytyren e zeze te Doses Fashiste,
     se po te fotografuan ata tepelenasit e Laberise, do ta lerojne cdo vrime te kokes,
     se nuk u jane thare akoma plaget qe ju shkaktuan fashistet dhe minjt e tyre…
     E kuptoj humorin tend te zi, por nuk ka vend humori yt i zi ketu…
     Nje keshille shume dashamirse:
     Mos e kruaj Bithen me Tepelenen!
     I thuaj dhe Nastros, qe i ben intervista familjes suaj, te mos shkel ne Tepelene, se do ja bejne si ua bente Ali Pasha kameleonve,
     te shinin mbi driza dhe ne fund,
     ne fund te Kurrizit,
     do ti fusin nje hell nga ata me gervexha… ne mos ja rrjepshin Lekuren
     me S t e r r a l l …

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 19, 22:29

      po ne moshen time dhe nxehemi o Neti ku therret qameti ;
      po ç ti besh moshes tende qe si ben derman as uji ngrohte 😛
      po kush te bente komunist ty e kte pijanecin me siper mor aman, ju si tellall e budall ju donin …
      une nga Tepelena kam dale dhe e kam nder, po sot e ke radhen ti te vesh ne Tepelene
      duhet te marresh dekoraten e turpit e te PESHTYNI BABALLARET ;

      dhe nje keshille shume dashamirese,
      hajde ti ne Tepelene, hajde ti e na ndalo te hyjme, merre dhe kte Arben DOSEN , merr dhe Nexhmijen, mblidhuni njeher te gjithe e dil i rruani …mjekren Nastradinit …

     • N.VJOSA August 20, 06:07

      Po te nxehesh, moj te nxehesh qe c’ke me te,
      moj Dosa Black…
      Hahaha…na u bene trima dhe pulastrenat!
      Do marshojne me hap rreshtor ballistat tane…!
      Nastros i thuaj te marr me vehte edhe pampersat..
      bile disa pale pampersa, se shurroset jo vetem nga shalet… por eshte shurrosur dhe nga koka…
      Qe do vije nje dite edhe te vdesim, ky eshte procesi me i natyrshem per te gjithe:

      Atje tek Guri me Vere..
      Nje nga nje do shkojme te tere…!

      Sa per uje te ngrohte per mua, akoma nuk kam nevoje per te…uji ngrohte eshte i sektorit tend…
      Sot per sot me peshtyn gryka e Topit dhe nuk ndihem keq te peshtyje,
      kush e kerkon peshtymen,
      edhe te goja,
      edhe atje ku eshte vendi i te peshtyrit…
      Nuk jam nga ai soj qe peshtyjne baballaret…

      Do na marshokan Pulastrenat ne Tepelene!…
      Hapu me dysh moj Kala e Ali Pashe Tepelenes…
      Lesho rrufe dhe ti Mal i Trebeshines…dhe ti mal i Golikut…
      Mblidhi rete e zeza dhe ti Kendrevice…!
      Dil nga shtrati dhe ti Lume i Bences dhe bashkohu me Vjosen time dhe merri me vehte kete soj zaberhanesh…
      Keta zagaret tane kane tre dekada qe e rrahin Thesin e antikomunizmit, dhe duane ta rrahin akoma, duke nxitur percarjen vellavrasese, se mendojne se do ju jape mjell antikomunizmi, e te vijne ne pushtet!…
      Veronikja Black,
      Gjysh Ziu iku ferre me ferre, dhe vrapin e mbajti pertej Atllantikut, nga ana tjeter e Kontinentit, ne Kaliforni, nga ana e Paqsorit…
      Po ti nga do ta mbash vrapin?
      Drejt Zelandes se Re?
      Por kam degjuar se dhe Zelanda i ka mbyllur kufijt dhe nuk te pranon me pa leje…
      Te thashe, mos e kruaj bithen me Tepelenen… Aty afer, pak kilometra, eshte nje fshat i vogel, por me histori te madhe…Kur e pushtuan breshkamdhenjt, erdhi nje djale i tyre dhe u beri thirrje te ngiheshin ne lufte kunder pushtuesit…
      Te 110 burrat e fshatit, te gjithe blegtore, i hodhen kerrabat dhe moren armet…
      Edhe ata qe nuk kishin arme, kurveleshasit i porositen:

      Ne mos kini arme, gjeni,
      Ja rrembeni atij Qeni…

      Dhe nga 110 burra qe kish fshati, 56 rane ne fushen e Betejes…
      Se nuk shkuan ne lufte te fshiheshin ferrave, por te luftonin… Prandaj te thashe qe tepelenasve nuk ju jane thare akoma plaget e Luftes boterore…
      E kuptoj shume me mire se ty kush ju ndersen te provokoni Popullin, por roli Babales u dogj nje here e pergjithnje…
      Ketu do jemi, Sali Pisqollen qe ndersen Babalet, po se denoi Drejtesia, sic na kane premtuar, te jesh e bindur qe nuk do ti shpetoje dot zemerimit popullor…
      Mos harro pampersat per Nastron, apo te dergoj une ca firmato, qe ketej nga Alpet, se jane kualitative keto dhe mbajne me shume shurre…
      Me keto enderrat e ballisteve dhe ju nazisteve te rinj, qe,
      U JANE SKUQUR SYTE PER PUSHTET,
      tepelenasit e mi, tallin rrotat e Topit…

 3. intelektuali August 19, 14:32

  AUSHVICI NUK U BE I NJOHUR ME KREMATORE
  POR ME KRIME HORROR O PUSHT NEVOJTORE
  NE AUSHVIC U VRANE HEBRENJ ME QINDRAMIJ
  NE TEPELENE U VRANE SHQYPTARE DHE FEMIJ
  DHOMAT E GAZIT NE TEPELENE DO ISHIN SHPETIM
  O BEJTEXHI, O PUSHT KRIMINELI QE NUK NJEH PENDIM
  KUJT JA SHKRUAN TI O PUSHT KETO BEJTE LETYRA
  KUR KRIMET E ENVERIT I KE TE SHKRUARA TEK FYTYRA?

  Reply to this comment
  • lexoni para se te shkruani August 19, 22:58

   Krime jane kryer ne te gjitha vendet e botes nga me te tmerrshmet pa perjashtim. Auschwitz ka hyre ne histori sepse jane kryer jo vetem krime te tmerrshme, po sepse ishin masive kunder nje populli te tere. Krime MASIVE ku u vrane 1.1 MILIONE njerez. Krahasimi eshte komplet i pakutimte.

   Reply to this comment
   • intelektuali August 20, 17:54

    KRIMET KUNDER NJEREZIMIT NUK MATEN ME KILOGRAM APO ME METER!

    Po Stalini qe ka vrare dhe masakruar 30 milione njerez?

    Po Mao Ce Duni qe ka vrare dhe masakruar 40 milione njerez?

    PO PSE KESHTU I MAT TI KRIMET O BOLE KRIMINELESH?

    Reply to this comment
 4. Sali Zehere Kar-axhic August 19, 14:53

  Ka pasus Ashvic ne Shqiperi ne kohen e mbreterimit te Sali Kar-axhic, ku edhe sot nuk u gjehen eshtrat kundershtareve te tij.
  Krimet kryheshin nga Gestapo SHIK i drejtuar nga Krimineli dhe agjenti serb Gazidede.

  Reply to this comment
 5. Arben August 19, 14:59

  Mos.ki merak shoku agron, muzeut do tja vene emrin

  kampi I tepelenes, jo kampi I aushvicit. Mos ki merak

  fare per kete gje.

  Reply to this comment
 6. everest August 19, 14:59

  Mos prit qe Rama te distancohet nga antikomunizmi fallco,se ai me ate kufome mban postin!
  Kujtojne keta derra cse antikomunizmi eshte perparim,mireqenie,zhvillim,por kemi 28 vjet qe po e provojme ne kurriz kete menxyre aq sa e bene Shqiperine varreze te hapur ditore ku njerezit e kane gropen hapur se cdo gje mund t’u ndodhe ne sekonde se per mireqenie kurre nuk do shohin me!
  Antikomunizmi u provua se ishte dhe eshte anti shqiptarizemn,se nuk i solli popullit me shume buke,me shume pune,me shume siguri dhe besim ne te ardhmen!
  Rezultati kriminal i antikomunizmit eshte fakjti kokeforte qe vetem vitin e kaluar aplikuan per green card 367 mijhe persona,qe duke i shtuar edhe ata mijra te tjere qe lene Shqiperine cdo dite neper Europe e nuk kthehen me,shkojne mbi 500 mije!
  Sa iken ne 90-ten pas rrezimit te sociaklizmit dhge sa po ikin sot?
  Pra del se sistemi kriminal qe u instalua ne Shqiperi pas 90-0tes dhe qe i vune emrin demokraci,ka deshtuar totalisht duke e bere Shqiperine varerin e popullit e jo parajsen qe u premtua si mashtrim!
  Ka 28 vjet qe derdellitin per gjoja faktet qe demaskojne socializmin!
  Ne radhe te pare jane vene plot gfazeta e gazetare,qe per me shume klikime shesin historine e Shqiperise,njelloj sic bene ballistet kur bashkepunuan me pushtuesit!
  Kush i nxit keto shkrime gjoja antikomuniste?
  Kujt i interesojne nxitja e poercarjeve tre vazhdueshme lidhur me Luften Antifashiste,qe e ka vene vulen e saj e nuk ka bir nene ta ndryshoje,qe partizanet jane clirimtaret e vendit,ndersa ballisto zogistet jane tradhetare!
  Derdelliti8n sikut LANC-in e beri Dushani me Mi8ladinin,por nuk zene me goje se prane Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Partizane,prane Enver Hoxhes ishin me te shumte e me vendimtare perfaqesuesit e SHBA dhe Britanise se Madhe, te nivelit gjeneral,qe ndihmuan jo vetem me keshilla,por edhe me ndihma ne armatim,veshmbathje,florinj,pajisje nderlidhje etj dhe qe ne 28 nentor 1944 parakaluan ne mes te Tiranes ne krah te Enver Hoxhes e jo te Bazit te Canes!
  Ne se do akuzonin Enver Hoxhen per drejtimin e LANC-it,do te duhet te akuzonin edhe qeverite e SHBA e Britanise se Madhe,se ishin ata bashkepuntoiret e vetem te Enver Hoxhes gjate luftes e jo Stalini!
  Historia e L2B eshte mbyllur dhge tani populli ka nevoje per zhvillim e jo lufte civile!
  Ndalni shkrimet percarese kunder LANC-it se nuk ka asnje fitim askush vec nxitjes se urrejthes!
  Dhe kjo nuk ka te beje aspak me te verteten!
  Me ate le te merren historianet e jo te terrorizohet opinioni cdo dite me bemat e shkuara vetem se kjo u intereson ca sharlataneve per interesat e armiqve te Shqiperise!
  Shkrimet e perditeshme qe hidhen per konsum mediatik gjoja per hir te se vertetres historike nuk kane dhene asnje rezultat pozitiv,vecse kanbe shtuar urrejtjhen midis paleve!
  Ato jane si kockat qe u hidhen qenve kur dikush kerkon te vjedhe shtepine e tjetritr!
  Ne se keta sharlatane do kene qellimin e mire le te merren me realitetin e ketyre 28 vjeteve qe eshte shume here mne i trishtueshem se ai qe keta horra duan te shplajne trurin e njerezve!
  Ata kerkojne tre terheqin vemendjen nga padrejtesiutre e shunmta qe qeverisjet u kane bere e po u bejne shqiptareve,nga qeverisja e keqe dhe e korruptuar,nga politikat korruptive dhe reklamat qeveritare,qe investojne arje ku u reklamohet puna e jo atje ku u sherbehet njerezve!
  Ku janbe sindikatat,ku jane shoqerite civile etj,qe ngrihen vetem me urdher politik apo agjenturor?
  Askush nuk flet per shperdorimet kolosale te kryebashkiakutr Veliaj,qe hedh milkiarda ne qender te Tiranes dhe ka lene ne mjerim zona te tera te banuara,ku nuk ka as rruge te shtruara,as cerdhe,as kopshte,as kende lojrash,as lulishte etj!
  Mbetren duke dalke nbe tv edhge per nje cope rruge,per nje mur cerdheje te bojatisur, duan te bejne rrush e kumbulla miliona nepoer fshatrat gjoja turistike,qe vetem te tille nuk jane se fsharet e tyre kane marre arratine nepoer qytete oise neper boite!
  Cfare do t’u tregoijne turisteve kjetra horra kur nuk ua kane treguar kete gje shqiptareve?
  A ka njeri ne kete vend qe3 t’u tregoje vendin e t’u cjerre masken ketij kryeministri arrogant e harbut,ketij kryebashkiaku delirant qe nuk pyesin njeri se cfare duhet bere me pare se te bejne shpenzime te kota,kur njerezit nuk kane gjerat me elementare te banimit e te jeteses?

  Reply to this comment
 7. Zigur Qarri August 19, 15:10

  Perse more Zoteri ngatrrohesh me historine,duke i
  humbur vleren vargut tend.Te njejtin gabim beri edhe Z.Pellumb Xhufi,megjithese historian me shume vlera,
  megjithese nje nga personat me me integritet dhe me te rrespektaur ne Shqiperi,beri gabim fatal,duke analizuar rastin ne fjale ndikuar ideologjikisht,fakt qe hedh poshte besushmerine historike..Historine e bejn faktet dhe jo hamendjet.Per baze do te mirren deshmite e atyre qe kan vuajtuar aty,e viktimave dhe jo xhelateve dhe pasardhesve te tyre.Keshtu u veprua kur u shkruajten edhe historite e kampeve te perqendrimit ne kohen e sketerres naziste.Nese nje shoqeri kerkon te shfaqesoi krimet dhe nuk tregon pendese(si deri me tani),nuk do te gjeje kurre paqe.Sepse ekziston ky mentalitet i vetem te nje te drejte dhe te vertete,jemi ketu ku jemi,duke u sfumuar ne nje mini shtet.

  Reply to this comment
 8. Ejani ndervehte o njerez August 19, 15:13

  Arden Duka ka shume te drejte, ju mbeturinat e fashizmit jeni njesoj, ju jeni turpi i Shqiperise dhe i i shqiptareve. Kampi i Tepelenes ishte normal per kohen, ne Shqiperi ne ate periodhe vdisnin njerez edhe pa qene ne kamp nga varferia e mjerimi qe Shiperia trashegoj nga koha, Ne kampin e Tepelenes nuk Pushkatoj njeri femije o “O Inteletuali i B*thes” as gra nuk u pushkatuan, mund te kene vdekur nga kushtet e keqija, sepse e tille ishte Shqiperia, ndersa ne Aushvic femijet u futen ne dhomat e gazit, dhe ata ishin njerez.
  Por urrejtja e juaj eshte aq e madhe sa sdini cflisni ju jane errur syte dhe shpirti, qetesi I vehten dhe shikoni realitetin. Tepelena, Spaci, Kruja. A Divjaka ishin Kampe denimi por jo pushkatimi apo me keq djegje masive te njerzve.

  Reply to this comment
 9. demo August 19, 15:14

  o everest,por ju kurre nuk e keni pranuar ndonjehere ndihmen anglo-amerikane.Ata hidhnin dy kepuce te majta dhe dy kepuce te djathta ,cokollata per missionaret e tyre dhe arme hic.Ju luftuat me armet qe i kapet armikut!

  Reply to this comment
 10. Pazari digjet, dhe ajo.... August 19, 15:23

  Arben, te lumtë penda,
  Ke harruar nje strofe:

  “Lere Tepelenën rehat
  Moj Mirelë, Mirel kumbare
  Shih këmborët e tua, tha
  Bibliotekën Kombëtare”

  Reply to this comment
 11. Ylli August 19, 15:32

  Qe te kuptojme ndryshimin e te deklaruarit komunist dhe te qenit natyrshem Njeri.
  Per komunistin kampi i Tepelenes nuk duhet quajtur Aushwic sepse nuk ka patur furra djegje.Ne fakt “furra djegje” jane pikerisht ky legeni komumiste dhe tere keta legenat komuniste qe postojne traplleqet perverse te DITA .Lexojini….te digjen ,te vriten ,te zhduken ,te varen.Edhe mbas 70 viteve “furrat e djegjes” te Enver Hoxhes flasin me gjuhen e mesuesit te tyre Kurvit Enver.
  A mundet NJERIU te justifikoj barbarite e shqiptarit kunder shqiptarit neper kampet burgjet dhe internimet komuniste.Kurre dhe asnjehere.A mundet njeriu te kenaqet kur nje foshnje varroset sepse nuk kishte cte hante se kishte fatin e keq qe babain ose gjyshin ta kishte “armik”.???
  O Arben Duka …paç jete te gjate por te te vije turp se foshnja “armike” vetem ne Shqiperine komuniste ka patur.
  E te mendosh qe Berishen e quan diktator qe verem honoraret qe ke marre duke share 3 here ne dite Salen ,kane mjaftuar per te pire raki sa uje ka liqeni i Bovilles.
  Pyet kot rreth teje cfare honorari merrnin ata qe kritikonin ( jo e shanin) Enverin ???
  O Arben….o furre djegje e Enverit !
  Dita e di qe nuk e postoni se ju terheq veshin shoku Arben per “lakrat ne koke”

  Reply to this comment
  • Hipkritet e paqes August 19, 18:00

   Ju zagare qe bashkepunuat me fashistet per te vrare shqiptaret qe luftonin per te cliruar Shqiperine iu bashkut serbeve qe ju ndersente per te vrare perseri shqiptare sot ju duket e padrejte qe familjet tuaja u izoluan per tu mos u bere baza krimesh ne qytete te ndryshme te vendit sot na beni njeriun e ndershem dhe te panshem, per the na treguar humanizmin.
   Ketu qendron gjithe imoraliteti dhe krimi juaj i persertur qe jo vetem su penduat kurre per ato qe i shkaktuat Shqiperise e shqiptareve por kerkoni shpagim per ate qe bete.

   Reply to this comment
 12. h August 19, 16:10

  Duhet respekt për çdo tragjedi,
  ato nuk mund të krahasohen.
  Vetëm mizori tentano ta bëjë atë.

  Reply to this comment
 13. Sami Gjyrzezi August 19, 16:22

  Po pse mor Arben Duka,kruesh me gjethe fiku,po pse mor nostalgjik,per ate kapellon me yllin e mutit,hap plage te vjetra.Ti ke te drejte te shprehesh sepse nuk e ke provuar vete ne kuriz,as prinderit,apo fisi juaj.Te kam degjuar neper intervista ku shprhesh se ne vitet 92,96,na Sali derr Komunisti ke hequr te zinjte e ullirit,ne fakte asgje nuk ka ndodhur te hoqen nga puna,njesoj si edhe mua,dhe ti pastaj quraviteshe neper mehanet e Tiranes,me ca veterane pijanik,duke share Sali Halene,mengjes,drek darke,vetem kaq,as te vrau e rahu njeri,as te burgosi,ose internoi,dhe ti thua se e kam kaluar sketer.Po ata qe e vuajten torturen e atije shteti kriminel,cfare duhet te thone or Beno kapella.Bemat e tua i di mire te vetmin respekt kam se kemi qene Skenderbegas te dy,por tjeter hic,sa kapele ke humbur andej nga Lana tek shtrieshe,se nuk e mbaje alkolin fare.Ti leme keto gjera po te flasim per kete qe ke kullundrisur sot.Cudeterishte me ngjan per mjeran,nje injorant qe nuk shikon dot pertej skllaverise,po pse mor derr bejtejxhiu,hap korren e nje plage tash te mbyllur,mire i vrate i tortoruat,por mos llapni me,sepse eshte ne demin tuaj.Nese ata njerez fisnik mundohem ta harrojne,juve u a kujtoni me zor.

  Reply to this comment
 14. Socialisti i tradhetuar August 19, 16:28

  Arben .
  Vertet nuk e kuptoni qe keto kane vetem nje emer ? Kryepsikopatin e djathte ne krye te te majtes shqiptare ,i cili ne nentedhjeten deklaroi : Ne cdo shtylle elektrike do te vare nje komunist .

  Reply to this comment
 15. i majti August 19, 16:31

  Arben .
  Vertet nuk e kuptoni qe keto kane vetem nje emer ? Kryepsikopatin e djathte ne krye te te majtes shqiptare ,i cili ne nentedhjeten deklaroi : Ne cdo shtylle elektrike do te vare nje komunist .

  Reply to this comment
 16. i majti August 19, 16:36

  Arben .
  Vertet nuk e kuptoni qe keto kane vetem nje emer ? Kryepsikopatin e djathte ne krye te te majtes shqiptare ,i cili ne nentedhjeten deklaroi : Ne cdo shtylle elektrike do te vare nje komunist .

  Reply to this comment
 17. V.f.l.p August 19, 17:35

  Bashkohem me mendimin e nje lexuesi.Te gjithe kemi degjuar edhe nga prinderit tane per kohera te veshtira ne vitet e pasluftes.Ne cdo familje kishte nga nje ose dy femije te vdekur nga kushtet e keqia.Pastaj po te donin keta komunistet qe te vdisnin gra e femije nuk e kishin mbyllur kampin.Nuk e di numrin e sakte por atje do kene vdekur me pak se ne Gerdec.Pse neoballistet nuk merren me te sotmen nga e shkuara nuk kane mese te mburren.

  Reply to this comment
 18. info analitike August 19, 18:18

  Po mire o bejtexhi me pare shkruaje :
  Shumë s’e dinë në të vërtetë,
  ç’është burgu dhe shtrëngimi,
  po nuk e provuat vetë,
  s’jepni dot kurrfarë gjykimi!
  Pastaj na shkruan kete rrjedhje histerish qe te buron nga dashuria per partine e urrejtja per njerezine qe vuajti ato tmerre. Bjer dakord me veten njehere se c’shkruan sot e kundershton te nesermen. Efekte rakie apo pleqerie eshte puna jote por e keqja eshte se ti sado te periqesh ti besh lavde vetes mbetesh nje lolo oborri partiak.

  Reply to this comment
 19. MH August 19, 18:43

  Hiperbolizimi i rrealietit nga shqiptaret asht semundje kronike qe kalon nga nji brez tek tjetri pafundesisht.
  Origjina sic hiperbolizuene hedhjen ne ere te fshatit Gerdec me shperthime atomik,Hiroshima e Gerdecit.Po keshtu hiperbolizojne edhe per Tepelenen Aushvici shqiptare.Po keshtu nuk lajne gja prej gjaje pa shprallue me nji inat cfrenues kunder aftesive te Enver Hoxhes kryesisht si i pa shkolluem.Por qe nga ketu ia fusin vetes hallalla sa qafa e pates po ma teper se 200 a-po 300 hoste kijesh kur ne fund te bilancit rrezulton te kryesoj gjimnazisti mbi te gjithe “intelektualet” perendimor te cilet na pa mundesi per ta asgjesue perfunduni kavie laboratorit prane shkollimeve perendimore nga u diplomuane.
  Shkurt:
  Te diplomuarit perendimor.Abaz Armeni,pranojne me koshience te vete eksperimentohen minje laboratorit.

  Reply to this comment
 20. . August 19, 19:08

  .

  Reply to this comment
 21. Konti Sbalta August 19, 21:01

  Qeveria perpara “Aushvicit”te Tepelenes te ruaje kraterin e Gerdecit dhe ta shndroje ate ne vend muze per te kujtuar te renet dhe shkaterrimin e gjithe fshatit nga qeveria Demokratike ; Ndersa ne bulevardin Deshmoret e Kombit te ngrihet monumenti i kater te vrareve nga dora e vet Kryeministrit Sali Berisha .Shtepi muze le te behet edhe ish zyra e Sudes , si deshmi e “lulezimit”te ekonomis ne kohen e Sali Bollekut. Keto e te tjera “vepra ” do ta plotesonin pamjen e vertete te sundimit te qeveris Demokratike. ; Keto jane faktet qe ne i kemi jetuar ne keta 28 vjet , ndersa kampi i Tepelenes eshte aq “larg'” sa ata qe duan ta rindertojne jo vetem nuk e kane jetuar , por nuk kane as perfytyrimin se si ka qene i nderuar e i organizuar dhe prandaj i kane dhene liri fantazis se tyre duke e quajtur”aushvic”

  Reply to this comment
 22. Romak August 19, 22:16

  E keqja e Arben Dukes eshte se ata qe i kujton Luane, jane me derra se keta derrat e poezise, Edi Rama dhe Rilindj jane prototipat e derrave te ndyre dhe Arben kengetori kete nuk arrin ta shikoj.

  Reply to this comment
 23. LALA August 20, 10:22

  bukur arben por duhet te besh nje vjersh per realizmin ku jetojm ne shqiptaret gjith shqiperia jeton me keq se ata qe ishin ne kampet e monizmit …tani gjith ky popull gra burra pleq femije te gjith ne stres mallkojn veten qe kan lindur ne kete toke te mallkuar

  Reply to this comment
 24. info analitike August 26, 12:14

  Krahasimi i kampeve te perqendrimit si kampe pushimi ka qene tipik i regjimit nazist. I mbani mend dikumentaret e realizuara nga Leni Riefenstahl ku pasqyroheshin familje te hareshme e femije buzagaz qe luanin? Te njejten gje po bejne kriminelet enveriste qe kerkojne te fshehin njollat e renda te krimeve qe u kryen ne kampin e Tepelenes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim