TËRBIMI

December 17, 2017 12:13

TËRBIMI

Nga Bedri Islami

Partia Demokratike, nën drejtimin e Bashës dhe, Lëvizja Socialiste për Integrim, nën drejtimin e Kryemadhit, pasi konsumuan të gjitha derivatet e mundshme gojore për të mbajtur në këmbë kështjellën e mbrojtjes së korrupsionit, nën emrin e përveçëm të Llallës dhe vasalëve të tij, tani po përgatiten të rritin stekën më lart: ata kanë bërë thirrje për rezistencë përmes demonstrimeve dhe grumbullimeve të militantëv edhe metingashëve të tyre.

Loja me prokuror është zgjatur tej së zakonshmes. Çuditërisht, ndoshta edhe jo, dy forcat politike që kërkojnë me çdo kusht mbajtjen e kryeprokurorit, janë po ata që, në rastet e kuqjes së dosjeve, i kanë hequr ato përmes krijimit të precedentëve të përkohshëm juridikë, pa u dridhur fare se po shkelnin të gjithë kështjellën e pavarësisë së sistemit të drejtësisë.

Çdo kryeprokuror i larguar në këto 27 vite ka qenë fillimisht krijesë e demokratikasve dhe pastaj heqje e tyre. Rastet më flagrante janë largimet e Arben Rakipit, i cili sapo kishte filluar hapjet e tri dosjeve të rëndësishme ministrore, njëra nga të cilat mendohej se lidhej edhe me familjen presidenciale, dhe Ina Rama, e cila sapo kishte kërkuar dërgimin në gjyq të një zinxhiri komandues të Gardës së Republikës, figurave ministrore nga më të rëndësishmet në kohën e saj.

Vendin e zonjës Ina Rama e zuri Llalla, për vendin kishte qenë zgjidhja më e keqe e mundshme, përmes së cilës erdhi përçudnimi i prokurorisë, ndërsa për ata që e zgjodhën kishte qenë një gjetje e duhur, sepse nën lëvozhgën e ngritur nga vetë ai po fshihen gjithçka ka qenë e dënueshme.

PD dhe LSI janë në të drejtën e tyre të demonstrojnë, të protestojnë, të ngrejnë komisione, të dyshojnë, të mos votojnë, të mbledhin militantë e metingashë, por jo të tërbohen.

Ajo që po ndodh aktualisht është jo shfaqja e një opozite të pjekur, racionale, me një vizion për pushtetin e së nesërmes, por një lukuni politike e tërbuar, e cila i është vërsulur shtetit me hurin e një prapshtie që vetëm politikë nuk është.

Kush është Llalla? Është ai garanti i drejtësisë? Edhe vetë ata e dinë se nuk është! Shembet vendi nëse ikën Llalla? Edhe vetë ata e dinë se nuk i lëndohet as qimja, veçse mund të ndreqen gjërat! Është ai një jurist i shquar, figurë domethënëse dhe luftëtar i së drejtës? Largmendësh! Nëse ka një jurist që nuk do të duhej të ishte në atë post, ai, pa dyshim, është Llalla.

Shumë vite më parë kam shënuar rastin e një filozofeje të njohur amerikane që bëri martesën e saj me një njeri të zakonshëm. Kur e pyetën përse u martua me atë njeri të zakonshëm, për më tepër  meskin e aspak filozof, ajo u përgjigj qetësisht se “ për atë punë që e kam marr, ai është filozof e përmbi filozof”.

Edhe Llalla është një i tillë. Për atë punë që e kanë deleguar në atë post, ai është i vlefshëm dhe super i vlefshëm. Është njeriu që duhet për njerëzit e mbërthyer nga krimi.

Përballë tani, si shpesh herë, janë dy palë. Njëra kërkon të mbajë Llallën e çështjen e tij ta përdorë për rrëzimin e qeverisë, dhe tjetra kërkon ta largojë domosdo. E para ka justifikimin kryesor se po shkelet kushtetuta dhe se Rama, me këtë akt, po vendos kamzhikun në dorën e tij.

Që do të thotë se ky kamzhik ka qenë në duart e dikujt tjetër dhe tani po spostohet. Frikë e justifikuar, pasi e dinë fare mirë përse e kanë vënë llallën. Nëse frika ruan vreshtat, Llalla ruan dosjet e tyre. Pala tjetër, në pushtet, kërkon të zëvendësojë Llallën dhe ka përkrahjen pa ekuivok të diplomacisë ndërkombëtare.

Ndoshta edhe segmente të saj mendojnë se me heqjen e Llallës dhe vendosjen e një “Llalle” tjetër, shumë nga prapshtitë e tyre do të flenë në dosje. Por , një gjë është e sigurtë: me këtë prokuror nuk ecet dhe pala që guxon është në të drejtën e saj.

Tërbimi ka përshkuar tani krejt kampin e opozitës. Jo mendimi. Tërbimi. Deklaratat e çmendura, deri për dëshirat seksuale të diplomatëve të huaj në këtë vend, sulmet ndaj ambasadorit Lu, sikur të ishte karrocier i këtij vendi të madh, e jo përfaqësuesi i tij, përfshirja e ambasadorëve në afera kriminale deri në mashtrim, çjerrjet ndaj komplotit Soros dhe kampit Obama, si të ishin transferuar inatet shqiptare në Amerikë, sulmet ndaj gjithë atyre që nuk mendojnë se duhet mbajtur ky kryeprokuror, hedhja në sulm e të gjitha falangave politike, tërheqja e mendimit të juristëve , të cilët, kur ishin në detyra të larta emëruar nga PD, nuk ishin asgjë tjetër veçse tellallë politikë në sistemin e drejtësisë, kërcënimi me rrëzimin e shtetit dhe përmbysjen e qeverisë, gjuha halabake e vogëlushit politik, Basha dhe kërcënimet ujkore të Nokës, dalja e Kryemadhit dhe fill pas saj e Vasilit, i cili nuk bën asgjë tjetër veçse zvogëlon efektin e fjalës së të parës, si breshëri që kthehet në shi miturak; çmenduria e Berishës dhe familjes së tij si një hit politik i dëgjuar, por i ngritur disa tone më lart – të gjitha këto kanë krijuar klimën e tërbimit politik që, një ditë ose një tjetër, mund të degjenerojë në akte të pashembullta. Ajo që ka paralajmëruar në mënyrën më marroqe të mundshme një deputet si Noka, se viti 1997 do ju duket lule, po kërkohet me çdo kusht, duke kërkuar një shkak lufte.

Përse janë tërbuar? Thjeshtë se do të ikë Llalla? Ata e dinë se ky i fundit nuk vlen asnjë grosh. Se po shkelet kushtetuta? Ata e dinë se nuk ka asnjë shkelje, por, po ashtu, janë vetë ata kampionët e përdhosjes së saj. Se Rama po kërkon të marrë ligjin në duart e tij? E dinë po ashtu se tani drejtësia është nën një monitorim të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët, që kanë dërguar këtu jo vetëm njerëzit më të besuar, por edhe kanë investuar kohë, para dhe diplomaci. Jo për sytë e bukur të Ramës? E as për ledhatimin e shtetit. E kanë bërë për përmbysjen e së keqes dhe do e bëjnë. Nëse shumica e sotme qeverisëse do i thonte opozitës, “urdhëro, gjeje ti një prokuror të ri të përgjithshëm të përkohshëm”, ata do e bënin marramendshëm shpejt, por me kushtin e vetëm që Llalla e sotëm të zëvendësohet me një “Bozë” të së nesërmes.

Atëherë pse bëhet e gjithë kjo?

Dy janë shkaqet themelore:

E para, ata mendojnë se drejtësia që ishte në duart e tyre tash e 27 vite, po u rrëshqet dhe po shkon drejt prehërit të shumicës qeverisëse, i cili, në parlament u ka pas thënë se, “nuk keni parë gjë akoma”.

Të mësuar me drejtësinë në prehër, ata mendojnë, ndoshta jo pa të drejtë, se, si i thonë në Shkodër, bërësi-kujtuesi, ikja e saj në një prehër tjetër është një tradhti bashkëshortore e dhimbshme. Ndaj do të protestojnë e tërbohen edhe më tej për të mbajtur Llallën që tani ka marrë tatëpjetën. Edhe ai vetë e di.

Së dyti dhe më madhorja: Prokurori i ri, qoftë edhe i përkohshëm, është pjesë e reformës në drejtësi dhe është e qartë se këtë ata e kanë frikë. Ky prokuror i ri, ndoshta ndryshe nga të tjerët, do të gjejë forcën të përkulet fuqishëm mbi dosjet e nxehta përvëluese, të kthejë ata për një rihetim serioz, gjë që do të ndryshonte jo vetëm jetën e vendit, por edhe përmbysjen e njëhershme të një oligarkie politike që e ka kërrusur këtë vend.

Janë shumë çështje që mund të krijojnë dy gjëra njëherësh. Të kemi një kryeprokuror në tërë kuptimin e kësaj fjale dhe, më në fund, të kuptojë secili nga pushtetarët se nuk janë të pandëshkueshëm.

Shumica e dosjeve që priten të hapen janë të lidhura pikërisht me ata që do të protestojnë dhe që, përmes luftës për prokuror, duan të rrëzojnë qeverinë. Çështje të tilla të mëdha, që janë mbyllur përmes akteve qesharake, si 21 janari, CEZ, Rruga e Kombit, Rapiscan, akuzat e Izet Haxhisë, njeriut më të afërt të Berishës, tregtia e paligjshme e armëve dhe karburanteve me regjimin e Millosheviçit, krijimin e shtetit shqiptar si një bazë për radikalët islamikë, shitjen e detit dhe marrëveshjet e turpshme,  Gërdeci dhe përpjekjet për ta fshehur familjen ish kryeministrore nga krimi, grushti i shtetit i vitit 1997 që mbeti pa ndëshkim, vjedhjet pa fund në koncensionet e dhëna, sidomos në javët e fundit të qeverisë Berisha 2, privatizimet pa kriter, paratë e lobimit apo të dërguara në parajsat fiskale – të gjitha këto janë makthi i opozitës së sotme. Ata që flenë sot në vilat e jashtëzakonshme, para së cilës shtëpitë e ish bllokut të duken si kasolle, kanë drojën se, një ditë të bukur, mund të ia nisin nga e para, ose, si do të duhej, nga fundosja e emrit të tyre në një vend të sigurisë së lartë.

Asnjëri prej tyre nuk mund të justifikojë pasuritë marramendëse, shpenzimet për jetën e tyre, të fëmijëve dhe të të afërmve, sidomos vjehrrave dhe kunetërve, askush nuk e di se ku do i gjejë argumentet për zaptimin e bregdetit, shkatërrimin e shtetit, vendosjen e një borxhi , si hallkë për përmbysje, dhe, po ashtu, askush nuk do mund të mbulojë thirrjet e tyre delirante për shkatërrim.

Janë kaq shumë, sa që edhe t’i numërosh të merret fryma. Merret me mend se sa pa frymë janë ato që i kanë bërë të gjithë këto masakra.

Të gjitha këto do të kthehen në se një ditë do të kemi një drejtësi të pastër, që fillon përmes një kryeprokurori të ri të përgjithshëm, i besuar ndaj ligjeve, i aftë për të përballuar valën goditëse nëntëballëshe që do të përplaset mbi të.

Kjo do të prekë një ditë edhe të majtën në pushtet, nëse njeriu që do ë zgjedhin do të ketë kurajon t’u thotë, “faleminderit që më besuat, por tani shkoni në punën tuaj”.

E majta në pushtet ka mbi vete plot akuza, që presin të faktohen, por të paktën, ata nuk po pengojnë ngritjen e sistemit të drejtësisë, që, pa droje mund të thuhet, ishte karta më e fuqishme në duart e tyre për një mandat të ri.

Shumë dosje janë mbyllur me procedurë ajo përmes mandatit të deputetit. Disa të tjera anë menduar të kalojnë me parashkrime ligjesh që askush nuk e di se cilët do të amnistojnë. Janë dhënë vendime të turpshme për ngjarje makabre. Disa janë gjykuar sa për të thënë. Të gjitha mund të hapen. Një precedent i ri, bazuar mbi ligjet e së drejtës, është gjithnjë i pranishëm.

E hëna do të jetë dita e parë e përplasjes së hapur mes dy qëndrimeve ndaj drejtësisë. Mes asaj që kërkon zvarritjen e përjetshme dhe kalimin e drejtësisë në një gjyshe plakë që edhe kur bën si të godet të përkthej faqet, dhe asaj që njerëzit kanë pritur tash pesë vite: goditjen e krimit përmes një drejtësie të fuqishme, të besuar, të ndershme dhe të saktë.

A do të jetë kjo përplasje edhe shenja e parë e një fillimi të ri?

Ndoshta.

Shpesh herë kemi menduar se e kemi parë dritën ende pa aguar.

Na duhet një prokuror i fortë. Pikë

December 17, 2017 12:13
Komento

22 Komente

 1. intelektuali December 17, 12:35

  O enveristi Bedri Islami,

  Mire i ke renditur krimet e SHOKUT tend nga Partia e Punes, Sali Berisha, VARKARI i Enverit,

  po:

  LIKE FLORIRIN E HARROVE O MAVRI QE E PA GJITHE BOTA ME ZE DHE FIGURE SI KOLLOFISTE RYSHFETIN PUSHTETAR DHE I SHPETOI DREJTESISE ME FINTE ENVERISTE DHE QE EDVINI E BERI PRESIDENT?

  por:

  FULLAN KUSARIN E HARROVE MORE MAVRI QE KOLLOFITI LEKAT E THESARIT TE SHTETIT DHE I SHPETOI DREJTESISE NGA MAREVESHJA NE TERRIN E NATES MIDIS SALIUT, EDVINIT DHE LIKES?

  po:

  SAJME QORRIN E HARROVE MORE MAVRI KAQE SHPEJT QE DOLI SE ISHTE BOSI JO VETEM I RILINDJES, POR EDHE I HABILAJVE DHE NIPIT TE ENVERIT NE XIBRAKE KU GADITEJ KOKAINA E TAULANT BALLES PER NE GJERMANI?

  po:

  KLEMENT BALILIN E LIKES DHE EDVINIT E HARROVE MORE MAVRI QE IKU PA LENE GJURME, NJESOJ SI POLICET E EDVINIT KUR FILLUAN T’I KERKONI NDERKOMBETARET?

  Po Adriatik Llalla e mbushi Vatanin me kanabis dhe droge more MAVRI enveriste?

  prandaj:

  AMAN me llogje komuniste si dacibao maoiste qe e kerkojne ARMIKUN tek kundershtari politik,

  por:

  LERE KETE PUNE TEK AMBASADORI LU

  sepse:

  NUK KE PARE GJE AKOMA!

  Reply to this comment
 2. Tartufi December 17, 12:59

  Na duhet nje prokuror i forte . Pike
  thote zhelesnoja i Dites.

  Baxhoxhinjte thone,ne mes te shellires dhe te llalles,gjendet vetem gjiza.

  Fryni bythen me luften e llalles kunder shellires , ne kazanin e madh te hires dhe te gjizes..

  Nuk ke mendje ,sa ka miza
  qe na shkruan brockollina
  llalla hira edhe gjiza
  S jane gje tjeter,vec mbeturina.

  Reply to this comment
 3. fteri December 17, 13:09

  NJË shiringë antitërbim përveç Lulit e MONËS të etur për pushtet i’duhet bërë edhe këtijë intelektual-mavrisë që përmend legjendarin ENVER HOXHA !

  Reply to this comment
  • intelektuali December 17, 18:19

   KAM HARRUAR SPARTAK BRAHON, PROKURORIN E ENVERIT

   Qe Edi Rama ja rrembeu Like Floririt dhe e beri keshilltar te tij megjithe canten famoze te ZEZE si 29 nentori i Enverit dhe si LANC-i i tij kriminal, cante plote me kompromate pushta-pushtetaresh nga te gjitha ngjyrat e ylberit, qe e mban gjalle kete xhelat te Partise se Punes dhe e ben shume te kerkuar ne politiken tone kombetare.

   Ku fshataret nga fshati i Takut mesuan se kishte tradhetuar skraparliun Like Floriri i thane:

   “PO NA TURPEROVE FSHANE O BABA TAKU!

   sepse:

   Sulo Gradeci shiti vetem cigare kondrabande ne Itali, po ti po helmon Evropen me kokainen e Taulan Balles dhe nipit te Enverit more mavri, qe Rilindja Socialiste e ka emeruar administrator te Laboratorit te Xibrakes.”

   prandaj:

   Me mire se nje shiringe anti-terrbim eja tek Tajvani qe te pime nje kafe dhe ta marrim shtruar situaten e nderlikuar ku e kane futur vendin enveristet me pushtet.

   Eja tek Tajvani se mund te jap edhe nje teke raki Skrapari qe te relaksohesh dhe Bota do te duket ndryshe nga ajo e Partise se Punes dhe e Enverit te Gjyles.

   Reply to this comment
 4. V.RISILIA December 17, 13:34

  Reforma e drejtësisë

  Shqipëri, moj hallemadhe,
  Doje demokraci të madhe.

  Por pistoleta e kallashi,
  dinamiti dhe hashashi
  Hëngrën djem të Shqipërisë,
  Ndaj mban ti vellon e zisw.

  Rrob’ e zezë ty ndaj s’tu hoq,
  se të vriten djemtë si zogj.

  Sebeçiu u nxiftë me bojë,
  Këtë vend pse e shkretoi?!
  O Sali e o Ilir
  qysh e bëtë këtë punë këllirë?!

  Ju, prokurori e gjykatë,
  me ca zotërinj avokatë
  qysh e bëtë drejtësinë baltë!

  Fjalën me njëri-tjetrin ta gjëni,
  mikun zot shtëpie mos e bëni!
  Reformën e bëni vetë
  T’ju shohë populli me respekt!

  Të VEJë HAKA tek i zoti,
  siç ka qenë dhe qëmoti!

  E ka thënë populli jonë:
  – E drejta vonon, po nuk harron!

  Reply to this comment
 5. Kris 1 December 17, 13:37

  Merr o Bedri ato 20 euro qe te dha shperblim Rama dhe ble nje lafsh kuq te madh gjerman.Nje dhurate nga timonieri i madh!
  Kij kujdes mos i bej tragjike gjerat.Rama e luli zihen diten por naten e kalojne perqafuar ne nje shtrat.Ato dosjet qe thua ti ne te trustit te rilindjes kemi kohe qei kemi amnistuar.
  Nje pyetje po te bej:je i marre a dukesh?

  Reply to this comment
 6. jozefina December 17, 13:43

  Falemnderit Bedri per artikullin fshikullues dhe teresisht te vertete. Turpi mbulofte perjete ate qe shkon neser dhe mbeshtet kriminlet Berisha e kompani

  Reply to this comment
 7. ETHEM December 17, 13:48

  TU LUMT MENDJA O B.ISLAMI & D I T E S QE I BOTON SHKRIME TE TILLA.FJALA T E R B I M I U SHKON PER SHTAT HORRAVE TE KRIMIT 27 VJEÇAR:SB,LB,IM E KO.PO RAN KETA NE RRJETEN E PESHKUT TE NADH POPULLI DO TE MARRI FRYM LIRSHEM.POR:
  1.A DO E KET GUXIMIN K/PREKURIRI RI TE HAP DOSJET QE JU CITUAT ?
  2.NESE PO..A DO KET TRUP GJYKUESE QE TI GJYKOJ ATA ?
  SE KA DITE QE OPINIONISTET MYNXYRE PO MERREN ME TIKUN PER TA NGUJUAR ATE EDHE 2 VJET NE ZYRE.PO CILA GJYKATE DO URDHEROJ VRINGELLIMIN E BYRZYLYKEVE NE DUART E SB E KO ?
  KRIMET QE KANE BERE JANE TE SHUMTA.POR DHE MOSBESIMI ESHTE I MADH.
  OPOZITA PO I BIE MURIT ME KOKE,KUR DIHET SE NUK ESHTE RAMA QE ATA KERKOJNE TA RREZOJNE NGA QEVERIA LEGJITIME,POR SHBA+BE,TE CILET PARA 25 QERSHORIT DEKLARUAN SE NESE NUK MIRATOJNE VETINGUN E NUK FUTEN NE ZGHEDHJE..E MAJTA DO FUTET NE ZGHEDHJE EDHE PA PD.DHE LULI PA E ÇPA..I REALIZOI ATO,MORI DHE 7 MINISTRI KRYESORE PER MONITORIM ZGJEDHJESH..DHE PRAP THOT..U BLEN..U VODHEN ZGHEDHJET..KRIMI..DROGA..SIKUR ATA NUK U MOREN KURRE ME VJEDHJE VOTASH E DROGE KU LAZARATIN E LEJUAN VET DHE HABILAJT ISHIN TE TYRE,POLICET QE U LARGUAN..ISHIN TE TYRE..SAJUAN ÇESHTJEN TAHIRI QE DO U PLAS NE DORE SB+LLALLA+PREKUROREVE TROPOJAN+IM E MONIT E KO.
  PO PRESIM DUTEN E HENE,BESOJ DITA E ZEZE PER HORRAT E SHEKULLIT 21

  Reply to this comment
 8. Ylli December 17, 16:09

  O Diu Diu Bedriu !!!.Nuk ka me as 97 dhe as perplasje.Revolucioni eshte ves majtist…..te kujtoj vitin 1924 ,te kujtoj 1935 ,te kujtoj 1944 ,te kujtoj 1997.Gjithmone sharlatanet e majte qe flasin ne emer te popullit ,vine ne pushtet me forcen e horrave dhe banditeve ,vjedhin popullin si “bij” te dale nga populli dhe vendosin diktatura ne emer te popullit.
  Karagjozlleku majtist ka kulmin kur perzene Zogun me arme dhe qurraviten pse Zogu u kthye me arme.Denojne Zogun dhe dhjetra shqiptare me vdekje me gjyqe popullore dhe te neveriten kur “ankohen”,pse Zogu i denoi me vdekje.
  Nga ana ligjore nuk marr vesh sesa antikushtetues eshte zgjedhja e prokurorit.Por ajo qe me skandalizon eshte emertimi prokuror i perkohshem ????
  Ca do me thene prokuror i perkohshem ???E di i ziu qe eshte ca muaj dhe vari trapin punes se ca muaj jam.Apo te bej ca qoka qeverise se prap i perkohshem jam.??Apo ndoshta te hapi dosje te opozites sa per zhurme se qeveria eshte ne hall me Sajmir shoferin???
  O Diu faqeziu qe je njesoj si Fahriu faqeziu Balliu.
  Ju jeni te paguar.Per Diun dhe Fahriun edhe Nene Tereza te ishte ne krye te cilido krah ,ju do flisnit sic ju meson dhe paguan kryetari.
  E vertete eshte qe Edi nuk ka faje sa Berisha dhe Meta apo Nano.Por Edi ka qeverisur pa asnje perplasje madhore ne politike.Pa opozite dhe me shtypin 100 % me vete ,Ed Rama opozite me te forte ka patur Canin.
  Demi me i madh qe Edi i ka bere jetes politike eshte kthimi i banales ne normale.
  Kemi kudo banalitet dhe kulmi i ketij banaliteti eshte kthimi i ministrit Tahiri ne shofer Sajmiri.
  Krahu i djathte i Rames merret me narkotik si halabak rrugesh dhe analistet dhe gazetaret e majte e trajtojne kete teme si dicka banale….ketu mbaron morali dhe ndergjegjja e se majtes.
  Nen qeverisjen Berisha kishte shtyp dhe tekevizione teresisht opozitare.Tani per turp Rama i bleu te gjithe.Berisha zgjidhte perplasjen ndersa Rama blerjen.I pari ishte luftarak ne qeverisjen e tij qofte dhe me gabime ,i dyti eshte dredharak.
  Per neser uroj qe protesta te deshtoj .Perpara PD apo PS me intereson Shqiperia.Nje Shqiperi e qeverisur keq eshte shume here me mire sesa nje Shqiperi pa qeveri.
  Vecse kur lexoj te majtet qe flasin per revolucion ,me vijne zorret ne fyt.
  Bijte e Enverit japin leksione demokracie ????

  Reply to this comment
 9. info analitike December 17, 16:18

  Budallalleku dhe servilizmi partiak i Bedriut tashme ka prekur fundin. Po harrove o Bedri si kujiste e klithte Rama kunder Saliut nen britmen “doktooooor” apo kur u fliste te rinjve socialiste me “filliiiim i riiiii”? Ore po ti duke shkuar pas ketij te calit mendor ke filluar te calosh edhe per vete.

  Reply to this comment
 10. Gezimi December 17, 17:26

  Ti Bedri thua plot rrena ne shkrimin tend, ja nje prej tyre :
  “E majta nuk po pengon sistemin e drejtesise”
  Po Prokuroria kerkoi heqje imuniteti per ate spurdhjakun Saimir Tahiri dhe ajo e Majta jote, per here te pare ne historine e Parlamentit, me votat e veta BLLOKOI kete heqje imuniteti si per asnje tjeter me pare duke u bere legen ne syte e mbare popullit
  Per kete gje kerkon e Majta jote Prokuror te perkohshem.
  Qe perkohesisht te mos merret me Tahirin. Kot e kane. Tahiri eshte minare qe nuk fshihet dot ne thesin e grisur te Rames sado qe ju Bedrinjte mundoheni ta qepni.

  Reply to this comment
  • everest December 18, 00:19

   O Gezim!
   Se pari na rrufsh sumen per mendjen qe ke!
   Se dyti,po te ishte se do kishte qofte edhe nje fjale apo fakt per Tahirin,prokuroria e Berishes ka nje mal me fakte e prova per te arrestuar Berishen,Bashen,Meten e te gjithe lukunine pas tyre!
   Prandaj rri urte e mos ha mut shume!

   Reply to this comment
 11. k.... i tim eti December 17, 19:19

  si s’gjen dot nje te vetem komentues me keta te “Djathtet”,gjasme,qe te kete ne luge tru, (luge kafje), me perjashtim te “Intelektual leshes” qe s’ka fare mavria… dhe s’ shkruan fara dot pa futur enveri nje nje cickerr,paçka se ka 49 vite,qe s’ka as kockat… sa ish gjalle ei hengri topin… se e shkerdheu firisht para prapa…50 vjet…

  Reply to this comment
 12. Tap topi December 17, 19:34

  E cfare rendesie ka Bedri, ne se iken apo s’iken kryprokurori, kur asnje prej kandidateve pretendente per kete post kaq delikat per mbarevajtjen e puneve te shtetit nuk ka integritetin e duhur dhe perkrahjen e popullit ?

  Nese deri me sot kryeprokurori nuk e ka bere si duhet detyren thjeshte se i ka takuar cetes se dekoruar prej teje me udherin e larte te nderit: “opozite demokratikase”, ky s’eshte argument i forte per te legjitimuar shkarkimin dhe zevendesimin e tij me nje prokuror, i cili ne mos militant partiak mund te kete lidhje labyrinthesh me politikanet e krahut tjeter.

  U lodhe Bedri u lodhe, por prape s’dorezohesh !

  Lodhesh edhe pse fort mire e di, qe edhe ata pak politikane kurajoze qe patem deri ne 2013-en, tashme i kane kthyer perfundimisht krahet kesaj politike laskaresh, pjese e se ciles nuk jane vetem zullummedhenjte demokaotikas te “dhalles dhe bozes”, por edhe zullummedhenjte asociale te “persheshit dhe trahanase”.

  Do vije 2018-ta, do kaloje janari, shkurti, do vije dhjetori, do vijne zgjedhjet e tjera, dhe ne ShqUperine ramizjano-katovicare s’ka per te ndryshuar asgje !

  Pse jo?

  Ti si gazetar duhet ta dish me mire se kushdo shkakun. Ne vetem e hamendesojme.

  Reply to this comment
 13. Tralala December 17, 20:42

  Artikuj si Bedriu, nga dy ne dite, mund te bej kushdo. Politika vec na ka ushqy me rrena. Kane luftuar per karrike e pasuri per veten e tyre. E shqyen kete vend, mbi toke e nen toke, ne male e ne fusha, ne rere e ne uje. Thone se reforma ne drejtesi do ti rregulloje punet. Prape ata e thone dhe Bedriu vazhdon e komenton ato qe thone ata. Ashtu qofte. Ato qe Jane prishur nuk rregullohen me. Pronat nuk i kthehet me pronarit. Bregdeti do mbetet I mbjelle me pallate. Qytetet te shemtuara. As te vraret nuk kthehen ne jete. Gjyqtaret mund te ikin nga puna po pasurit do I kene. Ata qe bejne ligje e drejtojne shtetin do jene po aty, mund te bejne thjesht nje rrotacion. Bedri, ashtu si te genjeu komunizmi po te genjejne edhe keta. Ti vazhdo e shkruj po jo nga dy artikuj ne dite se Jane shume. Bej ca pushim e me pas nis e shkruj.

  Reply to this comment
 14. Alban Dega December 18, 02:29

  TEK BLLOKU….. !

  – Tek Lalzi e Farkat e kucedrave te krimit !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Tek Lalzi i Sales, Likes, Medi Xen Gerdecit e corp!
  Tek blloku… tek bloqet e Gites, Armines, Monikes …
  Tek pronat e pasurite e grabitura nga “Banda e Gangstereve “ !
  Tek sarajet e dugajat e ” … Kesaj Mafia qe ka dale krejt jasht kontrollit “!
  Aty eshte vendi i popullit !
  Vetem huliganet dhe gardianet u pergjigjen thirrjeve per destabilizim e revolucion bolshevik te Kucedrave te Krimit si Sali Pinoceti, Like Floriri, Lulezim Fazlici, Fatmir Xen Gerdeci, Monika Pantera e Murrme, Adriatik Palle Kryeprokuhori i Krimit, Flamur Noke Stanishici e kukumjackave te Kazanit mediatik te Putinit, te RIA-s e DIA-s se Beogradit !
  Tek Blloku….
  Tek Lalzi ….
  Tek Farka….
  Ligj! Drejtesi ! Shtet Ligjor !
  Kjo eshte Shqiperia qe duam!
  Kjo eshte e ardhmja e Shqiperise si e gjithe Evropa!
  Kjo eshte Shqiperia si Amerika Demokratike qe e rrenoi e zhberi te pakten 7 here Lugati i Vicidolit dhe 40 Kucedrat e tij te pangime me gjak, me djerse e jeten e Shqiptareve !
  Tek Blloku !
  Tek Lalezi !
  Tek Farka… !?
  Gjurmoni sarajet e dugajat e kucedrave te krimit !
  Sekuestroni, kthejani Sovranit djersen e gjakun e dlire te vetes suaj !
  Te shkoje haka tek i Zoti, tek populli!

  Reply to this comment
 15. Alban Dega December 18, 02:30

  From: Alban Dega
  Date: March 19, 2017 at 04:09:24 EDT

  FAKTE JO OPINIONE

  JO VETEM TI LULEZIM BASHA JE NJE
  P… MASHKULL

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Midis terroristit dhe rrugacit

  Pas thirrjeve tipike terroriste te liderit te opozites se shpartalluar Lulezim Basha per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me dhune, sot lideri i opozites nxori edhe fyrtyren e rrugacit.
  Ai perdori gjuhen e rruges kunder kryeministrit ne detyre Edi Rama dhe qeverise ne pergjithesi. Nje grusht rrugacesh e duartrokiten kryerrugacin Basha. Nuk mund e nuk mendohet se mund te ndodhe ndryshe me nje opozite ne krize identiteti, ne krize mendesie, ne krize shpartallimi te plote nga vetvetja, ne krize alternativash e projektesh per ndreqjen e vetvetes se pari.
  Vete rruga e cadres qe kane zgjedhur eshte deshmia me e qarte e me plote e kesaj krize totale qe lindi nga kriza e vetvetes dhe e coi Shqiperine nga kriza ne krize deri ne gremine te plote ne cdo fushe e qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, sociale, arsimore, kulturoe, shkencore, shendetesore…
  Nuk ka shenje e simbol me te qarte te kesaj autokrize se gjuha e rruges e liderit te saj Lulezim Basha dhe kryeliderit Sali Berisha.
  Hedhja nga thirrjet lenino- staliniste per permbysje me dhune te nje qeverie demokratike te zgjedhur me vote plebishitare nga nje popull i tere ne kohe paqeje, nga gjuha e te fortit dhe e garipit se Edi Rama e Fatmir Xhafa “duhet te kaloje mbi trupat tane” tek gjuha e rrugacit duke e quajtur jo vetem liderin e mazhorances por krejt ate si “sojsez, i pafytyre …” e epitete te tjera tipike rrugacesh.
  Nuk pritet gjuhe tjeter pervecse ajo e rruges ne nje cader qe ka bllokuar rruget e kryeqytetit dhe dyert e Qeverise, Kuvendit Popullor, dy organizmave kryesore e jetike te nje Republike Parlamentare.
  Vete cjerrjet e zerit, vete thirrjet tipike terroriste, vete gjuha e rruges dhe garipit, te fortit gjithnje me ze te shtjerrur apo mekur flasin per nje gjendje psiko- motore te coroditur deri edhe skizofrenike te Berisha- Bashes !

  Nga “Bande… e Mafia…” ne korprorate krimi te organizuar…

  Pse !? Sepse tek Reforma ne Drejtesi dhe sidomos tek shpirti i saj Vetingu Koroparata e Krimit te Organizuar Shteteror e Partiak te PDSH-se dhe Sali Berishes shikojne fundin e sundimit te tyre dhe ndeshkimin e pandeshkueshmerise se vetvdhene nga kjo korporate, nga kjo ” Cete Gangsteresh” sipas ” The Times” e “Indipendent” te Londres, te “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” sipas ” The New York Times”.
  Si Berisha dhe Basha edhe telallet dhe zhurmuesit e tyre politike e financiare, mediatike e mafioze nderkombetare kane pafytyresine ti drejtohen popullit e te flasin ne emer te tij, Pse !?
  Populli e ka dhene veriiktin e tij, Vendimi ne emer te popullit u dha pese here rradhazi.
  IPopulli me armen e tij kryesore dhe te vetme, voten e lire i ndeshkoi ashper dhe qarte politikisht dhe juridikisht Sali Berishen e krejt Korporaten e tij te krimit te organizuar e shteteror me nje shumice gati absolute me 23 qershor 2013 dhe me 21 qershor 2015, ne zgjedhjet lokale te parakoheshme te Dibres dhe Ersekes.
  Ate vendim qe e rrenoi korrupsioni dhe impuniteti i dhene vetvetes nepermjet nje drejtesie te sterkorruptuar pikerisht nga politika ala Luigji i 14-te i Sali Berishes, nga gjyqtare e prokurore me kontrate krimi me korporaten e tij e lexoi dhe vulosi me voten e tij plebishitare vete populli.
  Mbi 95 per qind e shqiptarevee perkrahin Reformen ne Drejtesi dhe ligjet e saj me Vetingun si ballin e saj. Eshte nje perputhje absolute midis perkrahjes popullore per aleatet tane strategjike SHBA- BE dhe perkrahjen e kesaj Reforme jetike per shqiptaret e Shqiperine!
  Pse !? Sepse aspirata e shqiptareve si popull e si komb ne te gjitha hapesirat shqiptare ishte ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” “E duam Shqiperine si Amerika demokratike”
  Keto aspirata ua vodhi bashke me votat jo nje por dhjetra here, keto aspirata bashke me vete Shqiperine ua vodhi dhe plackiti Sali Berisha dhe “banda e tij e gangstereve”.
  Nga “bande gangsteresh” e Mafia krej jashte kontrollit ” gjate mandatit te dyte te Berishes ajo u kthye ne nje Korporate te Krimit te Organizuar Shteteror dhe Partiak te PD-se ne sherbim te klanit familiar she politik te ketij sundimtari, e despoti te korruptuar. Si qeveria dhe PD-ja si shtylla e saj u kthyen ne nje garde pretoriane, ne nje repart ushtarak te familjes bio- politike te Sali Berishes.

  Kusari e krim i organizuar ne cdo hap e gje !

  Gerdeci, CEZ, ARMO, Interkoneksioni me Kosoven, ngjyrosja e naftes… Monopoli i ilaceve, Universitetet e Plepave dhe Akademite e Domosdoves, cdo tender me peshe kalonte nga duart e Gites, Xenit, Jamserbit… me ” bonuse sukesi” te garantuar nga babai kryeminister dhe sejmenet e tij mercenare dhe sherbetore jo vetem te familjes kryeministrore por edhe te mafiozeve ala Nue Kalaj, ala Damir Fazlici, ala Taci, ala dreqi e i biri. qe tallnin sumen me ministrat e tij.
  Vetem me tenderin e naftes Shqiperia i humbi 650 milione euro qe ofroi nje kompani kineze me garanci nga qeveria e superfuqise ekonomiko-financiare e teknologjike boterore , Kines. Ne vend te saj fitoi nje sharlatan e gaztor i familjes, nje mashtrues ala Sude e ala Gjalica, ala Alimucaj e ala Gjenerali..
  E as Sali Berisha e as kelyshi i tij Bode nuk kishin bere asnje verifikim , nuk kishin asnje garanci nga bankat fantazme te sharlatanit Taci me kete pasuri strategjike shqiptare pa llogaritur edhe te pakten 250 milione te tjere nga TVSH-ja , prodhimi i munguar, fitimi i humbur, punesimi i qindra mijera shqiptareve.
  Vetem nga pazaret Argita- Basha- Fazlic Shqiperia humbi reth 150 milione euro investim te nje biznesmeni pakistanez!
  Vetem nga CEZ-i i Xenit Shqiperia i ka humbur ne total rreth 1 miliarde dollare amerikane !
  Vetem nga Interkoneksioni energjitik me Kosoven te dyja i humbin rreth 50 milione euro ne vit X 9 barazi me 450 milione euro per shkak te pazarlleqeve korruptive te Xenit me dajet e tij serbe.
  Vetem maja e ajzbergut te korrupsionit masiv qe p[reku dhe rrenoi cdo fushe te ekonomise, financave, investimeve te huaja etj. etj.

  Edhe Mafia italiane me e ndershme se mafia berishiane !

  Pas disa sharlataneve amerikane, gjermane, dje Basha dhe Korporata berishiane e Krimit te Organizuar sollen ne cadren e saj edhe ish- senatorin italian Di Bagio’ i akuzuar per pervetesimin e rreth 2.5 milione eurove nga fondet per pensionet dhe ceshtje sociale per te moshuar duke ringjallur te vdekurit, njesoj sic vepronte Berisha e korporata me listat e zgjedhjeve apo ndihmat sociale. me legalizimet qe fakirave shqiptare u duhej te paguanin mijera euro apo dollare, etj. etj.
  Sidoqofte De Biagio eshte mbi njemije here me i ndershem se vete Basha. Ai kishte pefituar vetem 450 mije euro.
  Basha dhe lukunia e hajnave te Berishes vodhen mbi 500 milione euro vetem ne Autostraden e Kombit. Jo vetem kaq Basha u gradua nga kapobandoja si Minister i Jashtem, Minister i Brendshem, kreyeminister i Republikes se Lazaratit, zevendeskrye-ekzekutor i 21 janarit 2011, kryebashkiak i Tiranes me votat e vjedhura te 6 majit 2011 dhe te kryekoministit fanatik enverist Hysni Milloshi.
  E ka goje e leshon be e rrufe kunder Fatmir Xhafajt, nja nga djemte, politikanet, juristet shermbullore shqiptare qe ne rini e deri ne ditet e sotme…
  Pse gjithe ky duf e zjarrmi psikopatike e kukulles se Berishes, Basha dhe vete Sales me qytetare dixhital deri edhe nga Gjermania! Qytetari dixhital Sala i shkruan qytetarit banal Berisha !
  Se pari se Fatmir Xhafa eshte nje autoret dhe regjizoret juridike te Reformes ne Drejtesi dhe te Ligjit te Vetingut, qe i tmerron, i cakerdis , po i cmend subjektet dhe objektet kryesore te saj, Korporaten e Krimit te Organizuar shteteror, familjar, politik te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes,
  Si njeri edhe tjetri jane kryekriminelet, kryekusaret, kryeekzekutoret e krimit te organizuar shteteror, te denje per Hagen, ku me spiunimet e tyre per llogari e ne dobi te UDB-es serbe, RIA-s putiniste te liderve te luftetareve te lirise se Kosoves Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, etj,,, etj,

  “Shtepia e Verdhe” dhe faqja e zeze
  Lulezim Bashicit !

  Per te fituar pike tek ata por edhe te Amerikanet Lulezim Basha sajoi e trilloi edhe Shtepine e Verdhe duke i vene nje vule turpi te falsifikuar Shqiperise e shqiptareve si komb.
  Ky hor styerhori i kryehorit dhe Mareshallit te Beogradit dhe Moskes , te UDB-es e KGB-se- RIA-s sovjeto- putiniste, Sal Berishes, ky burrec i pa burre qe i shtjerret ( meket ) zeri si grave llafazane sa here flet, ky i pafytyre pa dine e iman e mashtrues i pacipe, ky dhjeracak qe mbylli dosjen e kusarise se kombit me procedure dhe me ndihmen e gjykatesve e prokuroreve te sterkorruptuar ala Zagarnjori e Gjin Gjoni, ala Adriatik Palla e plehrat si ata te antidrejtesise Salehiane, na ben edhe trimin edhe te fortin, edhe garipin edhe Matrazovin. ndersa pshurret e mbush poturet sa here i kujtohet Vetingu e Reforma ne Drejtesi. qe me siiguri do te rihapin aferat e tij njera me kriminale se tjetra si Autostrada plackitese dhe Otrantoja atdheshiitese, masakra e 21 janarit 2011 e dhjetra megakrime te tjera te kesaj KORPORATE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR TE KRIMIT SHTETEROR E PARTIAK, te partise me te inkriminuar e politikaneve me kryekriminele ne historine e Shqipersie.
  Pas vendimit politik ne emer te tij qe dha vete populli shqiptar me voten e tij te lire plebishitare te 23 qershorit 2013, 21 qershorit 2015, te Dibres dhe Ersekes tani po bien kamanat e vendimit te drejtsise e shtetit ligjor ne emer te asaj vote dhe te vete popullit kunder ketyre kryekrimineleve qe rrine nate e dite duke u rene tupanave te ” dekriminalizimit” dhe ndershmerise ne emer te popullit qe i ka ndeshkuar ne menyren me te fuqishme.

  “Tanket” Vetingut dhe lemeria e hajnave te Saladinit !

  Eshte pesha e ketyre krimeve , korrupsioni, kusarie, plackitje, eshte lemeria e Reformes ne Drejtesi dhe e Vetingut, e jo e kaluara e Fatmir Xhafajt apo Edi Rames, Ilir Metes apo Petrit Vasilit… aresyeja e tmerrit dhe fobise paranojake te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe i shikojne ato si tanke te renda qe po u afrohen perdite e me shume e qe do ti shkelin me zinxhiret e tyre.
  Eshte pshurrja e dhjerosja prej tyre qe e ben aq paranojak Lulezim Bashen e Korporaten e tyre te krimit te organizuar shteteror e partiak sa te deklaroje se Fatmir Xhafaj “duhet te kaloje mbi tru pat” e ketyre banditeve e kryekrimineleve dhe u jep ultimatume jo vetem qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike, por edhe te urdheroje presidentin e zgjedhur me vota te shit-blera Bujar Nishani qe te mos dekretoje Fatmir Xhafen si minister te Brendshem. Dhe kapterri Nishani ne fundin e palavdishem te mandatit te tij ashtu po vepron e po vonon… Ai nuk e ben as shurren pa ia shkelur syrin Berisha !
  Keto jane ligjet e xhungles se Korporates se Krimit te Ogranizuar Shteteror e Partiak!
  Pse!? Sepse tek Fatmir Xhafa shikojne simbolin e Reformes ne Drejtesi e Vetingun qe ky sherbetor me kontrate te perkohshme i Berishes dhe bandes se tij jane gati tu shtrihen poshte zinxhireve te fantazise se cmendur te tyre per ti bllokuar e mos lene te kalojne !
  Ndaj ai ben jo vetem terroristin ala ISIS, e guerilasit Kastro- Chegevara, jo vetem Matrazovin, por edhe Kryeministrin e Presidentin, Shefin e Personelit dhe bllokuesin qe emeron e shkarkon ke te doje e kur t’ja doje qejfi si Ajatollah Khomeini i Gazidede Berishes
  Mbi te gjitha arma e mjeti i tij kryesor per demokraci e politike, per Republiken e Re eshte diktati e Ultimatumi, urdheri suprem e stili liderit suprem Sali Berishe Khomeini… Envero- Stalinisti, stili Lala Kros o Lala Kros vet shkruan e vet vulos!

  As Kastro e as Matrazov… nje p… mashkull !

  Larg qofte ! Jane teper 16 vjet te kesisoj sundimi! Shqiptareve u ka ardhe ne maje te hundes me nje Sali Kadaf qe e flaken me perbuzje e ne menyre plebishitare ne koshin e despoteve dhe atdheshitesve !
  Aq me pak mund te pranojne nje sozi te tij qe ka vulen e kontributin e zi ne cdo krim e zezone qe Karaxhici shqiptar u ka bere popullit e shtetit shqiptar, mbare kombit.
  Ndaj mos na bej as diktatorin ultimatumdhenes e as Matrazovin!
  Nje pshurran nga frika nuk mund te jete e as nuk mund te behet kurre as Kastro e as Matrazov e aq me pak kryeminister i nje populli krenar e trim si shqiptaret!
  Te keshilloj vellazerisht qe te vizitohesh tek psikiatri…
  Psikologu eshte per faza shume me te lehta te skizofrenise tende dhjeracake!
  Ti e me fort bosi jot Berisha keni frike, tmerr, lemeri nga hija e krimeve pa fund te Korporates suaj te Krimit te organizuar shteteror e partiak ne sherbim te klanit tuaj familjar e politik po aq kriminal sa edhe ju! Ndaj lehni si qente nen driten e henes ndaj hijes suaj… U ka hy frika ne palce!

  Para e pasuri hajnie !

  Nuk keni asgje per te humbur pervec parave dhe pasurive, tokave dhe pronave, gjakut e djerses qe u kini grabitur e tjetersuar shqiptareve!
  Nuk jane para djerse! Jane para hajnie e kusarie, vrasjeje e krimi!
  Jane para krimi e vrasjesh te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Dorezojuni Drejtesise e ligjit! U ulet me nje te treten masa e denimit te garantuar!
  Para se te kerkoni dekriminalizimin e te tjereve… dekriminalizoni veten fillimisht!
  Mos e bej si gjyshi jot hoxhe: beni cfare them une … e Mos beni cfare bej une!
  Sheroje veten Doktor Berisha! Edhe Lulin e Co…
  Ne dac lexoje Corporation ne dac Company ! Jane njesoj !
  Kurse ti Lul mos na bej as Kastron e as Matrazovin .
  Nuk je as njeri e as tjetri …. Ti je thjesht nje frikacak i pshurrun!
  Shkurt ti Lulezim Basha je nje p… mashkull!

  Reply to this comment
 16. Alban December 18, 02:32

  From: Alban Dega
  Date: May 19, 2016 at 8:48:13 AM EDT

  Opinione

  CFARE I DINI SHQIPTARET O JU KRYE-KRIMINELET E SHQIPERISE !?

  – Gomare Hasi si Flamur Noka, lope Hollande si Lulezim Bashiqi, apo Feld- Mareshalle te UDB-es SE Beogradit si Sali Berisha… !

  – Partia shtet, Njeriu shtet apo Sovraniteti
  i Sovranit…. “Ne populli, Me popullin , Per
  Popullin” ?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Jeni te kapur ne flagrance nga kamerat dhe syte, nga mendja dhe shpirti i sakatuar i nje populli te tere
  1-duke vjedhur 500 e ca milione te Autostrades se Kombit…
  A e dine Shqiptaret se kane paguar nga gati 100 milione dollare ne vit vetem per interesin stratosferik 12 per qind te kredise tregtare pasi FMN dhe Banka Boterore nuk pranuan te jepnin kredi me interes te ulet nen 4 per qind!?Sipas eksperteve te tyre, kostoja e saj ishte teper e larte dhe e fryre per shkak te kusarise dhe korrupsionit Berisha- Basha e co? Vetem interes! Kusari e trefishte!!!
  2 – duke hedhur ne ere e masakruar 26, duke plagosur qindra gerdecare te pafajshem perfshi edhe foshnja ne bark te nenes e pleq ne buze te varrit !?
  A e dini se ky ” aksident teknologjik” i Gjin Gjoneve e Saliqeve shqiptare klasifikohet si Krim Kunder Njerezimit ?!
  3- duke ekzekutuar pa vendim gjyqi kater, duke plagosur dhjetra e duke torturuar qindra protestues te pafajshem shqiptare me 21 janar 2011, ne Bulevardin ” Deshmoret e Kombit” ku nuk kishte ekzekutuar as nazifashizmi e as komunizmi Shqiptar?!
  Krime kunder njerezimit dhe Konventes Nderkombetare te Gjeneves kunder Tortures te kapura me ze e figure nga deshmitaret me te padiskutueshem, nga kamerat e medias se lire e te pavarur shqiptare e nderkombetare!!
  4- duke fshire rregjistrimet e kamerave dhe serverin e brendshem te Kryeministrise qe u zbuluan nga maja e hetimit boteror syshqiponjat e FBI- se amerikane!
  5- duke kryer grusht shteti te mirefillte institucional me fyerje prej rrugaci Vicidoli Presidentin Bamir Topi dhe Kryeprokuroren e Republikes se Shqiperise Ina Rama per te penguar hetimet dhe per te fshehe krimin makaber ne flagrance atehere!
  6- duke perseritur grusht shtetin institucional safi vetem nje jave me pare kur me urdher te Mareshalit te UDB-se serbe dhe RIA-s – Agjencise Ruse te Informacionit,pjelle e kucedres sovjetike KGB te Putinit, Presidenti i PDSH-se Nishani, kreu i SHISH-it Ajazi dhe Kryeprokurori Adriatik Palla komplotuan kunder Kryeministrit, Kuvendit dhe Qeverise se nje milione votave!?
  7- duke mbrojtur nje Agjent te Milloshevicit dhe UDB- se serbe te kapur ne flagrance me dokumente me pohimin e nenshkrimin e vet si ish- ministri I Brendshem e deputeti i sotem i Sali Berishes, si korrieri i tij me ” Stanishicin, dajen e Damir Fazlicit, dhe vete Sllobodan Milloshevicit, qe e katapultuan ate ne krye te Shqiperise edhe me ndihmen e makartistit William Rajerson”, sipas fjaleve te ish- Presidentit te ndjere Ramiz Alia gjate vizites se tij te fundit ketu ne SHBA.
  Flamur Noka eshte korrieri i Sali Berishes me UDB-en Serbe, por edhe me Podesten qe krahas PD-se lobon edhe per Beogradin!
  Jo pse Sales i ha Palla per nje hajvan si Muli por sepse ky di me shume se sa duhet per Berishen!
  Si eshte e mundur qe krye-kriminelet e Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Flamur Noka, Fatmir Mediu, Arben Imami, Genc Pollo Kuqalashi na bejne jo vetem krye- telallin por edhe krye-prokurorin, krye- gjykatesin … e dekriminalizimit ne Shqiperi?
  Cka e dini shqiptaret more krye- kriminela te Shqiperise!?
  Gomare si Flamur Noka, lope hollandeze si Lulezim Basha apo Feld- Mareshalle te UDB- Serbe e Beogradit si Sali Berisha!?
  Dorezojuni vullnetarisht Drejtesise para Reformes sepse perfitoni uljen me nje te treten e denimit!
  Keta socialistet e Rames dhe Metes kushedi se c’kane “kurdisur” me Obamen, Bidenin, me e Drejtesine dhe FBI-ne amerikane me Ambassadorin Lu …. qe dine me shume per ju se ju per vete!
  Mos harroni se Zoti Lu vetem kulturen dhe durimin qe ia keni sosur e ka kinez!
  Por shpirtin,betimin dhe misionin e ka 24 karat amerikan… Edhe kur jane mbrapsht si ne Irak apo Libi, ata e cojne misionin deri ne fund!
  E Reforma ne Drejtesi qe ata kane nise eshte po aq e bekuar sa edhe nderhyrja per Lirine e Pavaresine e Kosoves.
  Ajo do ti sjelle jo vetem shtetin, por edhe sovranitetin shtetit Shqiptar. Nuk mund te kemi asnjerin as tjetrin sa te kemi ligj mbi ligjin impunitetin dhe Saliqin!
  Si Obama edhe Biden, edhe Kongresi edhe ambasadori Lu Jane betuar me dore tek Zoti e Kushtetuta amerikane!
  Ne kapakun e saj shkruhet ” Ne populli, me popullin, per popullin…!
  De jure pak a shume thote ashtu edhe ajo e Shqiperise!
  De facto ajo eshte kthyer ne ” Ne Saliu, me Saliun, per Saliun…l”
  Nga Kushtetuta e Partise- Shtet per 45 vjet eshte kthyer ne Kushtetuten e Njeriut- Shtet mbi Shtet, Sali Berisha tash e me shume se 25 vjet!
  Populli eshte sovrani, me sovranin e per sovranin” Jo me kusarin e per tiranin!
  A mund te kete sovranitet pa rrenjet e shpirtin e tij sovranin?
  Mos harroni as Zonjen e nderuar Vllahutin! Ajo nuk eshte Dora Bakojanis e Athines!
  Eshte “Dora Hekuri” e BE-se!
  Ua kemi pru ne maje te hundes me keta krye- kriminele makaber qe i kane korruptuar edhe vete fjalet korrupsion e Impunitet me korrupsionin e impunitetin e tyre te tejskajshem!

  Reply to this comment
 17. Alban Dega December 18, 11:21

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 18. Alban December 18, 11:35

  From: Alban Dega
  Date: February 20,2017 at 8:25:04 AM EDTm

  SALI BERISHA NE HAGE…. ! LULEZIM BASHA + … NE PRANGA!

  Thirrjet per dhune e guerilje jane akte
  terrori

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
  Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
  Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
  Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
  Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
  ” Shpojuni gomat e makinave!
  ThyjunI xhamat e dritaret…
  Qelloni me grushta…
  Nxirrini jashte….
  … lufte do te kene!
  Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
  Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
  Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
  Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
  Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
  Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
  Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
  Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
  Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
  E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
  A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
  ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
  Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
  Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
  Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
  Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
  1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
  2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
  3….
  Te arrestohet ne flagrance Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
  Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
  Lulezim + ne pranga!
  Sali Berisha ne Hage !
  Sot ! Neser eshte kurre!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim